AMEA və NDU arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
Naxçıvan Dövlət Universiteti (NDU) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) arasında universitetin elmi kitabxanasında görüş olub.
Görüşdə NDU-nun rektoru Elbrus İsayev, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri akademik İsmayıl Hacıyev, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva, eləcə də universitetin rəhbər və akademik heyəti iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində AMEA və NDU arasında elmi əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu  imzalanıb. Memoranduma əsasən birgə tədqiqat layihələrinin icrası, elmi kadrların hazırlanması və qarşılıqlı mübadiləsi, elmi konfransların, simpoziumların və seminarların təşkili nəzərdə tutulur. Eyni zamanda kitabxana işi üzrə təcrübə mübadiləsi və kadr hazırlığına dəstək, elmi məlumatların, nəşrlərin və əsərlərin mübadiləsi, NDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələri üçün AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Elektron resurslarından ödənişsiz istifadənin təmin edilməsi hər iki qurumun kitabxanaları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi planlaşdırılır.
NDU-nun rektoru Elbrus İsayev ortaq fəaliyyəti  əhəmiyyətli və uğurlu əməkdaşlıq olaraq qiymətləndirib, AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibəti ilə akademik İsa Həbibbəylini və heyətini təbrik edib, fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. İkitərəfli əlaqələrin təhsil mühitinin inkişafına yönəldiyini, elmi əlaqələrin genişlənməsinə hədəfləndiyini bildirib. Rektor NDU ilə Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti və digər ali məktəblərlə kitab mübadiləsinin aparıldığını xatırladıb, kitabxanaların elmi mübadilə platforması kimi məsuliyyətli roluna diqqət çəkib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli görüşdən məmnunluğunu ifadə edib, əməkdaşlıqların elmin inkişafına dəyərli töhfə verəcəyini bildirib.  Akademik Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 mart 2025-ci il tarixli “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamını diqqətə çatdıraraq bu sənədin elmə, Akademiyaya və alimlərə verilən yüksək dəyərin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb. O, yubiley tədbirinin ilk dəfə məhz doğma Naxçıvanda keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli, eyni zamanda, Naxçıvan Dövlət Universitetinin son illərdə qazandığı uğurları, elmi nailiyyətləri və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirib.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Dövlət Universitetinin ölkənin ən qabaqcıl ali təhsil müəssisələri sırasında xüsusi yeri olduğunu söyləyib. Qeyd  edib ki, əməkdaşlıq hər iki tərəfin mövcud imkanları çərçivəsində qarşılıqlı faydalı olmaq və ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində səylərini birləşdirmək istəklərinə əsaslanır.
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Hüseyn Hüseynov, NDU-nun Elmi Kitabxanasının direktoru Xumar Məmmədova çıxış edərək birgə əməkdaşlığın daha uğurlu və səmərəli göstəricilərin əldə olunmasına vəsilə olacağını ifadə ediblər.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli rektor Elbrus İsayevə və direktor Xumar Məmmədovaya AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının üzvlük vəsiqələrini təqdim edib.
Sonda birgə əməkdaşlıq münasibəti ilə görüşdən xatirə olaraq qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib və foto çəkdirilib.

A meeting between the Nakhchivan State University (NSU) and the Azerbaijan National Academy of Sciences was held at the scientific library of the university.
The meeting was attended by Elbrus Isayev, Rector of NSU, Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, Academician Ismayil Hajiyev, Chairman of the Nakhchivan Division of ANAS, Huseyn Huseynov, Director of the Central Scientific Library of ANAS, Esmira Alirzayeva, Head of the Department for Foreign Relations and International Organizations of ANAS, as well as the university’s administrative and academic staff.
A Memorandum of Agreement on scientific cooperation was signed between ANAS and NSU during the meeting. The memorandum includes the implementation of joint research projects, the training and exchange of scientific personnel, the organization of scientific conferences, symposiums, and seminars, the experience exchange in library work and support for staff training, the exchange of scientific information, publications, and works, as well as providing free access to the electronic resources of the Central Scientific Library of ANAS for the academic staff and students of NSU. Expanding cooperation between the libraries of both institutions is also planned.
The Rector of Nakhchivan State University, Elbrus Isayev described the joint activity as a significant and successful collaboration. He congratulated Academician Isa Habibbeyli and the team of the academy on the occasion of the 80th anniversary of ANAS and wished them success in their scientific activity. He emphasized that the bilateral relations is aimed at the development of the educational environment and the expansion of scientific relations. He also mentioned that Nakhchivan State University conducts book exchanges with Baku State University, ADA University, the Azerbaijan State University of Culture and Arts, the Azerbaijan University of Languages, and other higher education institutions, highlighting the responsible role of libraries as platforms for scientific exchange.
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli expressed his satisfaction with the meeting and said that such collaborations would make valuable contributions to the development of science. Speaking about the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 18, 2025, on the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the academician emphasized that this document reflects the high value placed on science, the Academy, and scientists. Academician Isa Habibbeyli also highly valued the recent scientific achievements of Nakhchivan State University, and its international cooperation relations.
The Chairman of the Nakhchivan Division of ANAS, Academician Ismayil Hajiyev underlined that Nakhchivan State University holds a special place among the country’s most advanced higher education institutions and both sides want to use their current resources to help each other and work together to expand the bilateral relations.
Huseyn Huseynov, Director of the Central Scientific Library of ANAS, and Khumar Mammadova, Director of the Scientific Library of NSU also spoke at the event, expressing their belief that the joint cooperation would contribute to achieving more successful and effective outcomes.
Later, Academician Isa Habibbeyli presented membership cards of the Central Scientific Library of ANAS to Rector Elbrus Isayev and Director Khumar Mammadova.
At the end of the meeting, commemorative gifts were exchanged in honor of the cooperation, and a group photo was taken.