AMEA və NDU arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
Naxçıvan Dövlət Universiteti (NDU) və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) arasında universitetin elmi kitabxanasında görüş olub.
Görüşdə NDU-nun rektoru Elbrus İsayev, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri akademik İsmayıl Hacıyev, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Esmira Əlirzayeva, eləcə də universitetin rəhbər və akademik heyəti iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində AMEA və NDU arasında elmi əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu  imzalanıb. Memoranduma əsasən birgə tədqiqat layihələrinin icrası, elmi kadrların hazırlanması və qarşılıqlı mübadiləsi, elmi konfransların, simpoziumların və seminarların təşkili nəzərdə tutulur. Eyni zamanda kitabxana işi üzrə təcrübə mübadiləsi və kadr hazırlığına dəstək, elmi məlumatların, nəşrlərin və əsərlərin mübadiləsi, NDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələri üçün AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Elektron resurslarından ödənişsiz istifadənin təmin edilməsi hər iki qurumun kitabxanaları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi planlaşdırılır.
NDU-nun rektoru Elbrus İsayev ortaq fəaliyyəti  əhəmiyyətli və uğurlu əməkdaşlıq olaraq qiymətləndirib, AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibəti ilə akademik İsa Həbibbəylini və heyətini təbrik edib, fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. İkitərəfli əlaqələrin təhsil mühitinin inkişafına yönəldiyini, elmi əlaqələrin genişlənməsinə hədəfləndiyini bildirib. Rektor NDU ilə Bakı Dövlət Universiteti, ADA Universiteti, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti və digər ali məktəblərlə kitab mübadiləsinin aparıldığını xatırladıb, kitabxanaların elmi mübadilə platforması kimi məsuliyyətli roluna diqqət çəkib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli görüşdən məmnunluğunu ifadə edib, əməkdaşlıqların elmin inkişafına dəyərli töhfə verəcəyini bildirib.  Akademik Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 18 mart 2025-ci il tarixli “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamını diqqətə çatdıraraq bu sənədin elmə, Akademiyaya və alimlərə verilən yüksək dəyərin bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb. O, yubiley tədbirinin ilk dəfə məhz doğma Naxçıvanda keçirilməsinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Akademik İsa Həbibbəyli, eyni zamanda, Naxçıvan Dövlət Universitetinin son illərdə qazandığı uğurları, elmi nailiyyətləri və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirib.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Dövlət Universitetinin ölkənin ən qabaqcıl ali təhsil müəssisələri sırasında xüsusi yeri olduğunu söyləyib. Qeyd  edib ki, əməkdaşlıq hər iki tərəfin mövcud imkanları çərçivəsində qarşılıqlı faydalı olmaq və ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində səylərini birləşdirmək istəklərinə əsaslanır.
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Hüseyn Hüseynov, NDU-nun Elmi Kitabxanasının direktoru Xumar Məmmədova çıxış edərək birgə əməkdaşlığın daha uğurlu və səmərəli göstəricilərin əldə olunmasına vəsilə olacağını ifadə ediblər.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli rektor Elbrus İsayevə və direktor Xumar Məmmədovaya AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının üzvlük vəsiqələrini təqdim edib.
Sonda birgə əməkdaşlıq münasibəti ilə görüşdən xatirə olaraq qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib və foto çəkdirilib.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между НАНА и НГУ
В Научной библиотеке Нахчыванского государственного университета (НГУ) прошла встреча с представителями Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
На мероприятии принимали участие ректор НГУ доцент Эльбрус Исаев, президент НАНА академик Иса Габиббейли, председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев, директор Центральной научной библиотеки НАНА (ЦНБ) доктор технических наук Гусейн Гусейнов, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, а также руководящий и академический состав университета.
В рамках встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании в сфере научного сотрудничества между НАНА и НГУ. В документе нашли свое отражение такие вопросы, как реализация совместных исследовательских проектов, подготовка и взаимообмен научными кадрами, организация научных конференций, симпозиумов, семинаров и т.д. В то же время, меморандум предусматривает оказание поддержки обмену опытом и подготовке кадров по библиотечному делу, обмен научной информацией и изданиями, обеспечение бесплатного пользования электронными ресурсами Центральной научной библиотеки НАНА профессорско-педагогическим составом и студентами НГУ, одним словом, расширение сотрудничества между библиотеками обеих организаций.
В своем выступлении ректор Нахчыванского государственного университета доцент Эльбрус Исаев назвал совместную деятельность значимым и успешным сотрудничеством и поздравил академика Ису Габиббейли и всех членов делегации НАНА с 80-летним юбилеем Академии наук, пожелал ученым успехов в дальнейшей деятельности. Ректор НГУ сообщил, что целью двусторонних связей является развитие образовательной среды и расширение научного сотрудничества. Эльбрус Исаев напомнил, что НГУ осуществляет обмен книгами с Бакинским государственным университетом, университетом ADA, Азербайджанским государственным университетом культуры и искусств, Азербайджанским университетом языков и другими высшими школами, и рассказал о серьезной роли библиотек, являющихся платформой научного обмена.
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который выразил удовлетворение мероприятием и отметил, что сотрудничество внесет весомый вклад в развитие науки. Сказав, что Распоряжение Президента Азербайджанской Республики от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» является наглядным примером высокой оценки, данной науке, Академии наук и ученым, руководитель НАНА назвал проведение юбилейного мероприятия в Нахчыване знаменательным событием и высоко оценил достигнутые за последние годы Нахчыванским государственным университетом успехи и налаженные международные связи.
Председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев сообщил, что Нахчыванский государственный университет является одним из передовых высших учебных заведений республики. Академик отметил, что сегодняшняя встреча нацелена на объединение усилий в сфере развития двустороннего плодотворного сотрудничества в рамках имеющихся возможностей.
В своих выступлениях директор Центральной научной библиотеки НАНА Гусейн Гусейнов и директор Научной библиотеки НГУ Хумар Мамедова выразили уверенность в том, что сотрудничество между НАНА и НГУ приведет к получению более успешных и плодотворных научных результатов.
Далее академик Иса Габиббейли вручил ректору НГУ Эльбрусу Исаеву и директору Научной библиотеки университета Хумар Мамедовой членские удостоверения Центральной научной библиотеки НАНА.