AMEA Botanika İnstitutunda 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun MM qərargahının rəisi Nazim Xəlilov Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün yaranma tarixi barədə iştirakçılara məlumat verib, ölkəmizdə son illər bu sahəyə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu tarix 1972-ci il martın 1-də Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının yaradılmasının şərəfinə qeyd edilir. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata 1993-cü ildə daxil olmuşdur.
“İşçilərin müdafiəsi və mühafizəsinin təşkilinin MM rəhbərinin ən başlıca vəzifəsidir” deyə bildirən N.Xəlilov institutda mütəmadi olaraq bu istiqamətdə maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, tədbirlərdə məqsəd əməkdaşların fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları və mülki müdafiə sahəsində biliklərinin artırılmasına, özünə və digərlərinə ilkin tibbi yardımın göstərilməsinə və baş verə biləcək yanğın və ya partlayış hadisələrinin qarşısının alınması ilə bağlı profilaktik tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.
Tədbirdə görülməsi vacib olan təhlükəsizlik tədbirləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

Institute of Botany hosted the event devoted to March 1 - “World Day of Civil Defense”.
Chief Staff of Civil Defense of the institution, Nazim Khalilov said about the history of the World Civil Defense Day, noted that in recent years in our country is paid special attention to this area.
He noted that, March 1 is marked as creation of the International Civil Defense Organization since 1972. Azerbaijan entered to this prestigious international organization in 1993.
He noted that, the main challenges set up before CD are public safety in case of emergencies, earthquakes, fires, landslides, industrial accidents, damage and to arrange the protection of the population, and to ensure their training in this regard.
Also noted that, the main purpose of CD is informing the employees by rules of behavior and checking the preparation level at threat of natural disasters and accidents.