AMEA Botanika İnstitutunda 1 mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə institutun MM qərargahının rəisi Nazim Xəlilov Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününün yaranma tarixi barədə iştirakçılara məlumat verib, ölkəmizdə son illər bu sahəyə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu tarix 1972-ci il martın 1-də Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının yaradılmasının şərəfinə qeyd edilir. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata 1993-cü ildə daxil olmuşdur.
“İşçilərin müdafiəsi və mühafizəsinin təşkilinin MM rəhbərinin ən başlıca vəzifəsidir” deyə bildirən N.Xəlilov institutda mütəmadi olaraq bu istiqamətdə maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, tədbirlərdə məqsəd əməkdaşların fövqəladə hallar zamanı davranış qaydaları və mülki müdafiə sahəsində biliklərinin artırılmasına, özünə və digərlərinə ilkin tibbi yardımın göstərilməsinə və baş verə biləcək yanğın və ya partlayış hadisələrinin qarşısının alınması ilə bağlı profilaktik tədbirlərin görülməsinə nail olmaqdır.
Tədbirdə görülməsi vacib olan təhlükəsizlik tədbirləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.

В Институте ботаники состоялось мероприятие по случаю Всемирного дня гражданской обороны
В Институте ботаники НАНА состоялось мероприятие по случаю 1 марта - Всемирного дня гражданской обороны.
На мероприятии начальник штаба ГО института Назим Халилов дал информацию об истории Всемирного дня гражданской обороны и отметил, что в последние годы в нашей стране данной сфере уделяется особое внимание. Он сообщил, что эта дата отмечается в честь создания Международной организации гражданской обороны 1 марта 1972 года. В 1993 году Азербайджан был включен в эту авторитетную международную организацию.
«Самой главной обязанностью начальника ГО является организация охраны и защиты сотрудников»,- отметил Н.Халилов. Он довел до внимания, что в институте регулярно осуществляются просветительские мероприятия в данном направлении. Он добавил, что мероприятия проводятся с целью ознакомления сотрудников с правилами поведения во время чрезвычайных ситуаций, повышения их знаний в области гражданской обороны, оказания первой медицинской помощи себе и другим, проведения профилактических мер для предотвращения возможных случаев пожара и взрыва.
На мероприятии были обсуждены и даны ответы на вопросы касательно реализации необходимых мер безопасности.