Akademik İsa Həbibbəyli: “AMEA-nın 80 illiyinin qardaş Türkiyədə qeyd olunması Ulu Öndərin “Bir millət, iki dövlət” kəlamının növbəti təcəssümüdür”
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iyunun 26-da Ankaraya səfəri çərçivəsində Heydər Əliyev Parkını ziyarət edib.
İsa Həbibbəyli Azərbaycan dövlətçiliyinin memarı, dahi siyasətçi Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri düzüb.
AMEA-nın prezidentini Türkiyə Elmlər Akademiyasının və Azərbaycanın Ankaradakı səfirliyinin nümayəndələri müşayiət ediblər.
Akademik İsa Həbibbəyli AzərTac-a bildirib ki, o, Türkiyəyə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində səfər edib.
“Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illiyinin keçirilməsi ilə bağlı Sərəncamının icrası çərçivəsində tariximizdə ilk dəfə olaraq Akademiyanın yubiley tədbiri respublikamızın hüdudlarından kənarda - dost və qardaş Türkiyədə keçirilir. Bunu Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət” kəlamının növbəti təcəssümü və ölkələrimiz arasında elmi əməkdaşlıq üçün yeni bir təkan hesab edirəm”, – deyə o qeyd edib.
Akademik əminliyini bildirib ki, Ankara Universitetində keçiriləcək yubiley tədbiri Azərbaycan və Türkiyənin elmi və təhsil strukturlarının daha da yaxınlaşmasına yol açacaq, yeni tərəfdaşlıqlar və birgə layihələr üçün zəmin yaradacaq.

Академик Иса Габиббейли: «Празднование 80-летия НАНА в братской Турции является очередным примером воплощения в жизнь тезиса Великого лидера “Одна нация, два государства”»
26-го июня в рамках своего визита в Анкару президент Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) академик Иса Габиббейли посетил Парк Гейдара Алиева.
Академик возложил цветы к памятнику архитектору независимого Азербайджана, гениальному политику Гейдару Алиеву.
Президента НАНА сопровождали представители Академии наук Турции и посольства Азербайджана в Турции.
В своем интервью академик Иса Габиббейли сообщил, что находится в Турции для участия на мероприятиях, посвященных юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
Академик Иса Габиббейли отметил: «В рамках исполнения Распоряжения Президента Ильхама Алиева в связи с празднованием 80-летия НАНА впервые в истории юбилей Академии наук празднуется и за пределами страны – в дружественной и братской Турции. Считаю это событие очередным примером воплощения в жизнь тезиса великого лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства» и началом нового витка развития научного сотрудничества между нашими странами».
Руководитель НАНА выразил свою уверенность в том, что юбилейное мероприятие, которое пройдет в Анкарском университете, откроет новые горизонты для ещё большего сближения научных и образовательных структур Азербайджана и Турции, налаживания новых связей и реализации совместных проектов.