Türkiyənin Ankara şəhərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyi münasibəti ilə təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbirdən əvvəl AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın və Türkiyə Elmlər Akademiyasının, eləcə də Azərbaycanın Ankaradakı səfirliyinin nümayəndələri Ankarada Heydər Əliyev Parkını ziyarət ediblər. Azərbaycan dövlətçiliyinin memarı, Ulu Öndər Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri düzüblər.
Ankara Universitetinin rektorluq binasında keçirilən təntənəli açılış mərasimində Türkiyə Elmlər Akademiyasının (TÜBA) təşəbbüsü və Ankara Universitetinin dəstəyi ilə təşkil edilən tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərlik etdiyi heyətlə yanaşı, müxtəlif beynəlxalq və ölkə elmi qurum və təşkilatların, ali təhsil ocaqlarının nümayəndələri, diplomatlar, elm xadimləri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Ankara Universitetinin rektoru professor Necdet Univar rəhbərlik etdiyi təhsil qurumunda vaxtı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevə fəxri doktor adının verildiyini xatırladıb.
İki qardaş ölkə arasındakı əməkdaşlığın elm və təhsil sahəsində də uğurla davam etdiyini vurğulayan rektor, AMEA-nın rəhbərliyinə bu prosesə verdiyi töhfəyə görə təşəkkürünü bildirib.
“Elm və təhsil sahələrində əməkdaşlığımız “Bir millət, iki dövlət” kəlamı prizmasından uğurla davam edir. Liderlərimiz İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğının uğurlu siyasətləri yolumuza işıq tutur. Ölkələrimizə daim bir və yüksəkdə olmasını arzu edirəm”, - deyən N.Univar, Azərbaycanla uğurlu əməkdaşlığın bir nümunəsi kimi ikili diplom proqramını da göstərib və 80 illiyi münasibətilə AMEA-nın rəhbərliyini və kollektivini təbrik edib.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: 80 il elmin keşiyində” mövzusunda məruzə ilə şıxış edib. AMEA rəhbəri çıxışında bildirib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yarandığı vaxtdan etibarən mühüm elmi nailiyyətlərlə zəngin yol keçərək, respublikamızın elmi-intellektual potensialını milli sərvətə çevirən mərkəz kimi tanınıb və bu gün müasir dövrün reallıqlarına, ölkə başçısının çağırışlarına uyğun olaraq özünün çoxistiqamətli fəaliyyəti ilə yeniləşmə və islahatlar mərhələsini mühüm elmi nəticələrlə davam etdirir.
“Bugünkü tədbir Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevnin “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrası kontekstində böyük əhəmiyyətə malikdir. AMEA-nın tarixində ilk dəfədir ki, Akademiyanın yubileyi ölkədən kənarda, qardaş Türkiyədə qeyd olunur. Bu əhəmiyyətli addım qardaşlığımızın və həmrəyliyimizin möhkəmlənməsinə uğurla xidmət edir. Ulu Öndər Heydər Əliyevin böyük uzaqgörənliklə ifadə etdiyi “Bir millət, iki dövlət” ifadəsi Azərbaycan və Türkiyənin birlikdə dünyaya nümayiş etdirdiyi birlik nümunəsinin, Türk dünyası ölkələrinin sarsılmaz birliyinin sübutudur”, - deyə akademik vurğulayıb.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan elminə diqqət və qayğısından danışan akademik İsa Həbibbəyli, “Azərbaycan elminin intibahı dövrü məhz Ulu Öndərin adı və fəaliyyəti ilə üzvi surətdə bağlıdır. Heydər Əliyevin siyasəti həm də Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığına xidmət edib”, - deyə bildirib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ötən müddət ərzində elm sahəsində dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində fəal iştirak etdiyini söyləyən AMEA rəhbəri humanitar və ictimai elmlər sahəsində aparılan tədqiqatlarla cəmiyyətin yeni biliklərə yiyələnməsi və elmi-mədəni səviyyəsinin yüksəldilməsi işinə də töhfə verdiklərini ifadə edib.
AMEA-nın prezidenti vurğulayıb ki, Azərbaycan və Türkiyə yalnız daxili siyasətdə və ikitərəfli münasibətlərdə deyil, həmçinin beynəlxalq arenada da birlik və həmrəylik nümayiş etdirir.
Akademik İsa Həbibbəyli tədbirin Türkiyənin elm və ali təhsil qurumları ilə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə, yeni birgə layihələrin formalaşmasına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Prezident İlham Əliyevin andiçmə mərasimində səsləndirdiyi “Bizim başqa ailəmiz yoxdur, ailəmiz Türk dünyasıdır” fikrinə istinad edən alim Azərbaycanın zəngin ənənəyə malik türkologiya elminin və Türk dünyası ilə əlaqələrin inkişafında yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu bildirib.
Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Müzaffər Şəkər çıxışında Türkiyə-Azərbaycanın sarsılmaz birliyinə diqqət çəkərək son illərdə TÜBA ilə AMEA arasında elmi əməkdaşlığın daha da genişləndirildiyini bildirib. İki qardaş ölkənin elmi qurumları arasında atılmış möhkəm təməllərin əhəmiyyətini bildirən Müzəffər Şəkər birgə fəaliyyətin mühüm elmi nəticələrə gətirib çıxaracağına əminliyini fadə edib.
TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Raev, Türkiyənin Azərbaycandakı keçmiş səfiri professor Cahit Bağcı və Azərbaycan Respublikasının Ankaradakı səfirliyinin birinci katibi Aygün Qocayeva çıxış edərək iki ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi elm və təhsil sahəsində də əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıblar. Bütün türk dünyasının elmi qurum və təşkilatları arasında qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişləndirildiyini vurğulayaraq AMEA-nın 80 illiyi münasibətilə təbriklərini çatdırıblar.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin “TÜBA-nın fəxri üzvü” seçildiyi elan olunub. Fəxri üzvlük diplomunu akademik İsa Həbibbəyliyə TÜBA-nın prezidenti, professor Müzəffər Şəkər təqdim edib.
Təntənəli açılış mərasimindən sonra “Azərbaycanın elm məbədi” sənədli filmi nümayiş olunub. Sənədli film iştirakçılar tərəfindən maraqla izlənilib.
Sonra tədbir panel müzakirələri ilə davam edib.
Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyinin Elm və texnologiya siyasətləri şöbəsinin müdiri professor Hami Aksoyun moderatorluğu ilə keçirilən birinci paneldə Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun sədri professor Dərya Örs, Türk Tarix Qurumunun rəhbəri, professor Yüksel Özgen, Türk Dil Qurumunun rəhbəri, professor Osman Mert, görkəmli türkoloq alim, professor Ahmet Bican Ercilasunun məruzələrində Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin tarixi ənənələrindən və AMEA-nın bu sahədəki rolundan bəhs ediblər.
İstanbul Nişantaşı Universitetinin rektoru, professor Ayşəgül Komsuoğlunun moderatoruluğu ilə keçirilən ikinci paneldə Orta Doğu Universitetinin professoru Ayça Ergün, Prezident yanında Təhlükəsizlik və Xarici Siyasət Şurasının üzvü, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Tədris İnstitutunun direktoru, Ankara Sosial Elmlər Universitetinin professoru Mehmet Akif Kireççi, Ankara Universitetinin müəllimi, professor Mehmet Rıza Heyet də məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzə, çıxış və müzakirələrdə Türk dünyası ilə ortaq əlifba, ortaq gələcək, elmi birlik mövzularına xüsusi diqqət çəkilərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə əməkdaşlığın perspektivləri haqqında danışılıb. AMEA-nın 80 illiyinin qardaş Türkiyədə qeyd edilməsinin tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu xüsusi vurğulayıblar.
Sonda qarşılıqlı olaraq hədiyyələr təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətində AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İbrahim Quliyev və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağahüseyn Şükürov da təmsil olunublar.

В Анкаре состоялось торжественное мероприятие в честь 80-летия НАНА
В столице Турции Анкаре состоялось торжественное мероприятие, посвященное 80-летию Национальной академии наук Азербайджана.
До начала мероприятия президент НАНА академик Иса Габиббейли, представители НАНА и Академии наук Турции (TÜBA), а также посольства Азербайджана в Турции посетили Парк Гейдара Алиева в Анкаре и возложили букеты цветов к памятнику архитектору независимого Азербайджана, великому лидеру Гейдару Алиеву.
На торжественной церемонии открытия, которая проходила по инициативе Академии наук Турции и при организации Анкарского университета в здании ректората университета, принимали участие члены делегации во главе с президентом НАНА академиком Исой Габиббейли, представители различных международных и местных организаций, высших учебных заведений, дипломаты и деятели науки.
Открывая мероприятие, ректор Анкарского университета профессор Неджет Унювар напомнил, что в свое время в руководимом им учебном заведении общенациональному лидеру Гейдару Алиеву было присвоено звание почетного доктора.
Подчеркнув, что сотрудничество между двумя братскими странами успешно развивается и в области науки и образования, ректор поблагодарил руководство НАНА за вклад в данный процесс.
Неджет Унювар продолжил: «Наше сотрудничество в области науки и образования успешно развивается по принципу «Одна нация, два государства». Успешная политика лидеров двух стран – Ильхама Алиева и Реджепа Тайипа Эрдогана – освещает наш путь. Желаю нашим странам всегда быть вместе и покорять новые вершины». Ректор также отметил, что примером успешного сотрудничества с Азербайджаном является программа двойных дипломов. Ученый поздравил руководство и коллектив НАНА с 80-летием храма науки.
Затем президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил с докладом «Национальная академия наук Азербайджана: 80 лет на страже науки». Академик Иса Габиббейли сообщил, что со дня своего создания Национальная академия наук Азербайджана прошла славный путь развития, полный достижений и успехов, снискала известность в качестве центра, превратившего научно-интеллектуальный потенциал республики в национальное достояние, и сегодня продолжает свою деятельность на этапе обновления и реформ в соответствии с реалиями современности и призывами главы государства.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «Сегодняшнее мероприятие имеет огромное значение в контексте исполнения Распоряжения Президента Азербайджанской Республики «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана». Впервые за всю историю Академии наук юбилей НАНА проходит за пределами страны, в братской Турции. Этот важный шаг приведет к ещё большему укреплению нашего братства и солидарности. Слова «Одна нация, два государства», дальновидно произнесенные общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, свидетельствуют о братстве, которое Азербайджан и Турция демонстрируют всему миру, являются выражением непоколебимого единства между странами тюркского мира».
Говоря о внимании и заботе великого лидера Гейдара Алиева по отношению к отечественной науке, руководитель НАНА отметил, что период расцвета науки в Азербайджане непосредственно связан с именем и деятельностью Гейдара Алиева, политика, которую проводил Общенациональный лидер, служила укреплению и азербайджано-турецкого братства.
За истекший период, продолжил академик Иса Габиббейли, Национальная академия наук Азербайджана принимала активное участие в успешной реализации государственной политики в сфере науки, исследования в области общественных и гуманитарных наук вносили и вносят вклад в распространение новых знаний и повышение научного и культурного уровня общества.
Президент НАНА подчеркнул, что Азербайджан и Турция демонстрируют единство и солидарность не только во внутренней политике и двусторонних отношениях, но и на международной арене.
Академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что мероприятие внесет весомую лепту в ещё большее укрепление сотрудничества с научными и образовательными учреждениями Турции и реализацию новых совместных проектов.
Ссылаясь на слова Президента Ильхама Алиева, произнесенные им на церемонии инаугурации: «У нас нет другой семьи, наша семья – тюркский мир», академик Иса Габиббейли сообщил, что начался новый этап развития связей с тюркским миром и тюркологии, которая имеет богатые традиции.
Затем выступил президент Академии наук Турции профессор Музаффер Шекер, который говорил о непоколебимом единстве между Турцией и Азербайджаном и отметил, что в последние годы сотрудничество между TÜBA и НАНА расширилось ещё больше. Подчеркнув значение установления тесных связей между научными структурами двух братских стран, Музаффер Шекер выразил свою уверенность в том, что совместная деятельность приведет к важным научным результатам.
Далее генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, бывший посол Турции в Азербайджане профессор Джахит Багчи и первый секретарь посольства Азербайджанской Республики в Турции Айгюн Годжаева рассказали о значении сотрудничества между двумя странами во всех сферах, в том числе и в области науки и образования. Подчеркнув, что в настоящее время связи между научными учреждениями и организациями всех стран тюркского мира расширяются ещё больше, они поздравили научную общественность Азербайджана с 80-летием НАНА.
На мероприятии было объявлено, что президент НАНА академик Иса Габиббейли избран почетным доктором TÜBA. Диплом почетного доктора Академии наук Турции академику Исе Габиббейли вручил президент TÜBA профессор Музаффер Шекер.
На торжественной церемонии открытия был показан документальный фильм «Azərbaycanın elm məbədi» («Храм азербайджанской науки»), который был с интересом встречен участниками мероприятия.
Далее мероприятие продолжило свою работу в формате панельных дискуссий.
Модератором первой панели был представитель Министерства иностранных дел Турции профессор Хами Аксой. С докладами об исторических традициях азербайджано-турецких связей и роли НАНА в этом процессе выступили глава Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка профессор Дерья Орс, глава Турецкого исторического общества профессор Юксель Озген, глава Турецкого лингвистического общества профессор Осман Мерт и известный ученый-тюрколог профессор Ахмет Биджан Эрджиласун.
На второй панели, которая проходила под модераторством ректора Университета Нишанташи (Стамбул) профессора Айшегюль Комсуоглу, выступили профессор Ближневосточного университета Айча Эргюн, член Совета по безопасности и внешней политике при Президенте Турецкой Республики, директор Института образования Организации экономического сотрудничества, профессор Анкарского университета социальных наук Мехмет Акиф Киреччи и преподаватель Анкарского университета профессор Мехмет Рыза Хейет. В докладах, выступлениях и дискуссиях говорилось о создании общего алфавита стран тюркского мира, общем будущем, научном единстве, перспективах сотрудничества с Национальной академией наук Азербайджана. Также ученые особо подчеркнули историческое значение празднования 80-летия НАНА в братской Турции.
В заключение стороны обменялись подарками, были сделаны фотографии на память.
В состав делегации Азербайджана во главе с президентом НАНА академиком Исой Габиббейли вошли вице-президент НАНА академик Ибрагим Гулиев и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров.