Akademik İsa Həbibbəyli İstanbulda Sabahattin Zaim Universiteti ilə tanış olub
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Türkiyəyə səfəri çərçivəsində İstanbulda Sabahattin Zaim Universitetini ziyarət edib.
Universitetin rektoru professor Əhməd Cevat Acar rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin tarixi, strukturu, elm və ali təhsil istiqamətindəki fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib, AMEA-nın elmi-tədqiqat qurumları ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb. Görkəmli türk şairi Mehmet Akif Ərsoyun vaxtilə bu təhsil ocağında çalışdığını xüsusi olaraq qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli də öz növbəsində AMEA-nın fəaliyyət istiqamətləri haqqında söz açıb, Türkiyənin elmi və ali təhsil qurumları arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda yaradılmış Mehmet Akif Ərsoy Mərkəzinin tədqiqatları haqqında məlumat verib.
Akademik İsa Həbibbəyli Sabahattin Zaim Universiteti ilə Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Mehmet Akif Ərsoy Mərkəzi arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılmasının əhəmiyyətini bildirib.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsindən sonra vaxtilə Sabahattin Zaim Universitetində oxumuş, sonradan isə burada müəllim kimi də çalışmış Türkiyə Respublikası və Şimali Kipr Türk Respublikasının İstiqlal Marşının müəllifi Mehmet Akif Ərsoyla bağlı sənədlərlə tanışlıq olub, tarixi şəkillərə baxılıb.

В рамках своего визита в Турцию президент НАНА академик Иса Габиббейли посетил Университет имени Сабахаттина Заима в Стамбуле.
Ректор университета профессор Ахмет Джеват Аджар подробно рассказал гостям об истории, структуре, научной и образовательной деятельности, международных связях руководимого им высшего учебного заведения, а также выразил заинтересованность в налаживании сотрудничества с научно-исследовательскими учреждениями НАНА. Профессор особо отметил, что выдающийся турецкий поэт Мехмет Акиф Эрсой в свое время работал в этом учебном заведении.
В свою очередь, академик Иса Габиббейли рассказал о сферах деятельности НАНА, связях, установленных с научными учреждениями и высшими учебными заведениями Турции, исследованиях, которые ведутся в Центре Мехмета Акифа Эрсоя, созданном в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что необходимо наладить сотрудничество между Университетом имени Сабахаттина Заима и Центром Мехмета Акифа Эрсоя Института литературы имени Низами.
После обсуждения соответствующих вопросов гости ознакомились с документами и историческими фотографиями, связанными с автором «Марша независимости» – Государственного гимна Турецкой Республики и Турецкой Республики Северного Кипра Мехметом Акифом Эрсоем, который учился, а затем преподавал в Университете имени Сабахаттина Заима.