Akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın elm və mədəniyyət nümayəndələri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın bir sıra elm, təhsil, yazıçı, şair, jurnalistrəssam heyəti ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev də iştirak edib.
Görüşdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin son illərdə Prezident İlham Əliyevin Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin səyləri nəticəsində strateji müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyini, bu gün iki qardaş ölkə arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də sıx əlaqələrin olduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli münasibətlərimizin təməllərində görkəmli özbək şairi Əlişir Nəvainin Nizami Gəncəvini, Məhəmməd Füzulinin isə Əlişir Nəvaini özünün ustadı kimi qəbul etməsinin dayandığını bildirib.
Qarabağ müharibəsi dövründə Özbəkistanın daim Azərbaycanı dəstəklədiyini deyən AMEA rəhbəri qardaş ölkənin Füzulidə Mirzə Uluqbəyin adını daşıyan orta məktəb inşa etdirdiyini, Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirliyinin və AMEA rəhbərliyinin iştirakı ilə həmin məktəbdə Mirzə Uluqbəyin 630 illiyinə həsr olunmuş böyük konfransın keçirildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının başda Özbəkistan Elmlər Akademiyası və Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti olmaqla, bir çox elmi qurumu ilə sıx əlaqələrinin olduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasının tarixi barədə qonaqlara məlumat verib, Birinci Türkoloji Qurultayın 1926-cı ildə Bakıda məhz bu binada baş tutduğunu, gələn il Türk dünyasının elm xadimlərinin iştirakı ilə Qurultayın 100 illiyinin qeyd olunacağını söyləyib.
Sonra çıxış edən Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun prezidenti Umud Mirzəyev qonaqpərvərliyə görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib, Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin bu gün iqtisadi, siyasi, elmi, ədəbi, mədəni və s. sahələrdə ən yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb. O, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasında ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində iştirak etdiyi tədbirlərlə bağlı xatirələrini də bölüşüb.
Daha sonra Özbəkistan nümayəndə heyətinin rəhbəri tarix üzrə fəlsəfə doktoru Bahrom İrzayev, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Əbu-Reyhan əl-Biruni adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işçisi, tarixçi, mənbəşünas Abdussattor Jumanazar və Özbəkistanın “Til va adabiyot talimi” jurnalının baş redaktoru Farrux Jabborov çıxış edərək Azərbaycan-Özbəkistan qardaşlığının öz növbəsində bütün Türk dünyasının birliyinin möhkəmlənməsində mühüm rol oynadığını söyləyib, apardıqları araşdırmalar barədə məlumat veriblər.

Academician Isa Habibbeyli met with representatives of science and culture of Uzbekistan
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with a delegation from Uzbekistan consisting of representatives from the fields of science, education, literature, poetry, journalism, and the arts.
Umud Mirzayev, President at International Eurasia Press Fund also attended the meeting, took place at the Presidium of ANAS.
In his speech at the meeting, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that in recent years, Azerbaijan-Uzbekistan relations have been elevated to the level of a strategic partnership thanks to the efforts of President Ilham Aliyev and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. He noted that today there are close ties between the two brotherly countries in all fields, including science.
Academician Isa Habibbeyli emphasized that at the foundation of these relations lies the fact that the prominent Uzbek poet Alisher Navoi considered Nizami Ganjavi his master, while Muhammad Fuzuli referred to Navoi as his teacher.
The head of ANAS also mentioned that during the Karabakh war, Uzbekistan always supported Azerbaijan and that the brotherly country built a secondary school in Fuzuli named after Mirza Ulugbek. He emphasized that a major conference dedicated to the 630th anniversary of Mirza Ulugbek was held at that school with the participation of the Embassy of Uzbekistan in Azerbaijan and the leadership of ANAS.
Today, the Azerbaijan National Academy of Sciences has close ties with many scientific institutions, primarily with the Uzbekistan Academy of Sciences and Tashkent State University of Uzbek Language and Literature-he added.
The head of ANAS also informed the guests about the history of the Presidium building of ANAS, stating that the First Turkological Congress took place in this very building in Baku in 1926, and that next year, the 100th anniversary of the Congress will be celebrated with the participation of scientists from the Turkic world.
Further, Umud Mirzayev, President at International Eurasia Press Fund expressed his gratitude to the Academy leadership for their hospitality and emphasized that Azerbaijan-Uzbekistan relations today are at the highest level in economic, political, scientific, literary, cultural, and other fields. He also shared his memories of events he attended in the early 1990s at the Presidium building of ANAS.
Afterwards, PhD in History Bahrom Irzayev, Head of the Uzbek delegation, Abdussattor Jumanazar, a researcher, historian, and source specialist at the Abu-Reyhan al-Biruni Institute of Oriental Studies of the Uzbekistan Academy of Sciences and Farrukh Jabborov, Editor-in-Chief of Uzbekistan’s journal “Til va adabiyot talimi” made speeches at the meeting. They spoke about high level brotherly ties between Azerbaijan and Uzbekistan and shared information about their research.