Akademik İsa Həbibbəyli Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kang Kymgu ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Cənubi Koreyanın Azərbaycan üçün etibarlı tərəfdaş ölkə olduğunu və diplomatik münasibətlərin qurulduğu ötən 30 ildən artıq müddətdə bütün sahələrdə, o cümlədən elm və təhsil istiqamətlərində əlaqələrin genişlənməyə davam etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, ölkəmiz Asiya xalqları, dövlətləri ilə əlaqələrə xüsusi önəm verir və bu dövlətlər içərisində Cənubi Koreyanın da mühüm yeri var.
Azərbaycan - Cənubi Koreya elmi əlaqələri barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ötən müddət ərzində AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Koreya Donqduk Qadınlar Universitetinin Avrasiya Türk Araşdırmaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı iki dəfə beynəlxalq simpozium keçirilib. Ölkələrimiz arasında elmi əlaqələrin inkişafında Koreyanın Avrasiya Türk Araşdırmaları İnstitutunun rəhbəri professor Eunkyung Ohun xüsusi xidmətləri var.
Bu günlərdə isə AMEA-da keçirilən “Antik dövrdə Qafqaz və ətrafında urbanizasiya prosesləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda Azərbaycan arxeoloqları ilə yanaşı, Cənubi Koreyadan olan mütəxəssislərin də iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli hazırda hər iki ölkənin arxeoloqlarının birgə fəaliyyəti nəticəsində Qəbələdə arxeoloji tədqiqatların aparıldığını, tezliklə həmin ərazini ziyarət edəcəyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan və Cənubi Koreyanın elmi qurumları arasında ədəbiyyat, tarix, arxeologiya, fəlsəfə və digər istiqamətlərdə əlaqələr var və nəticə etibarilə hər iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması birgə tədqiqatların genişlənməsində faydalı olar.
Cənubi Koreyanın ədəbiyyatı ilə də yaxından maraqlandığını bildirən AMEA rəhbəri 2024-cü ildə Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatı qazanmış Cənubi Koreyalı yazıçı Han Kanqın “Vegetarian” əsərindən təsirləndiyini və romanla bağlı “Anlamağın ağır yükü” adlı məqalə yazaraq Azərbaycanda “Ədəbiyyat qəzeti”ndə və dünyada ədəbiyyat sahəsində məşhur olan “Literaturnaya qazeta”da çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin Cənubi Koreya ilə bağlı bir sıra xatirələrini bölüşüb və bu ölkənin elmi qurumları ilə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu deyib.
Öz növbəsində Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kang Kymgu səmimi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib və akademik İsa Həbibbəylinin Cənubi Koreya mədəniyyətinə olan sevgisindən təsirləndiyini söyləyib.
İlk dəfə ölkəmizə 2006-cı ildə səfər etdiyini deyən səfir Kang Kymgu Azərbaycanı yaxından tanıdığını, dövlətlərimiz arasındakı əlaqələrin inkişafı ilə yanaşı, xalqlarımızın da münasibətlərinin genişləndirilməsinin mühüm olduğunu vurğulayıb. Qəbələdə aparılan arxeoloji tədqiqatlarla yerindəcə tanış olacağını bildirən səfir birgə ekspedisiyanın humanitar sahədə əlaqələrimizin möhkəmlənməsinə təkan verdiyini deyib, bu münasibətlə akademik İsa Həbibbəyliyə və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri Ruhəngiz Heydərovaya minnətdarlığını bildirib.
Səfir AMEA ilə Cənubi Koreya Respublikasının Akademiyası arasında əlaqələrin qurulmasında zəruri dəstəyi verəcəyini vurğulayıb. Həmçinin Han Kanqın “Vegetarian” əsərini özünün də oxuduğunu və belə bir romanın Azərbaycan dilinə tərcüməsinə görə şad olduğunu söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycanın qədim tarixi və mədəniyyəti, dünyaca məşhur şairləri, yazıçıları var və bir gün azərbaycanlılar da Nobel mükafatı qazanacaqlar.
Çıxışlardan sonra qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib, səfir AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub və xatirə şəkilləri çəkdirilib.

The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with Kang Kymgu, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of South Korea to Azerbaijan.
At the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli underlined that South Korea is a reliable partner country for Azerbaijan, and relations in all areas, including science and education continue to expand. Our country attaches special importance to relations with Asian nations and states, and that South Korea holds a significant place among them.
Providing information about scientific relations between Azerbaijan and South Korea, Academician Isa Habibbeyli said that two international symposiums were jointly organized by the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS and the Institute for Eurasian Turkic Studies of Dongduk Women’s University of Korea. He emphasized that Professor Oh Eun-kyung, the Head of the Institute for Eurasian Turkic Studies of Korea, has made significant contributions to the development of scientific relations between our countries.
Academician Isa Habibbeyli noted that at the recent international scientific conference held at ANAS on the topic “Urbanization Processes in the Caucasus and Surrounding Regions in Antiquity” along with Azerbaijani archaeologists, specialists from South Korea also participated. He mentioned that as a result of the joint work of archaeologists from both countries, archaeological research is currently being conducted in Gabala, and that he plans to visit the site soon.
Academician Isa Habibbeyli said that there are relations between the scientific institutions of Azerbaijan and South Korea in the fields of literature, history, archaeology, philosophy, and other areas. As a result, the signing of a cooperation agreement between the academies of both countries would be beneficial for expanding joint research activities.
The head of ANAS also mentioned that he is deeply interested in South Korean literature and that he was impressed by “The Vegetarian,” a novel by South Korean writer Han Kang, who was awarded the 2024 Nobel Prize in Literature. He emphasized that he wrote an article titled “Anlamağın ağır yükü” (“The Heavy Burden of Understanding”) about the novel, which was published in Azerbaijan’s “Ədəbiyyat qəzeti” (Literature Newspaper) as well as in famous “Literaturnaya Gazeta.”
The head of ANAS also shared several of his memories related to South Korea and expressed his satisfaction with the cooperation with the scientific institutions of this country.
In turn, Kang Kymgu, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of South Korea to Azerbaijan expressed his gratitude for the warm hospitality and said that he was impressed by Academician Isa Habibbeyli’s love for South Korean culture.
Ambassador Kang Kymgu, who said that he first visited our country in 2006, emphasized that he knows Azerbaijan well and that, in addition to the development of relations between our states, it is also important to further strengthen the ties between our peoples. He stated that he would visit Gabala to observe the ongoing archaeological research on site and noted that the joint expedition has given an impetus to the strengthening of our humanitarian relations. On this occasion, he expressed his gratitude to Academician Isa Habibbeyli and to Ruhangiz Heydarova, the Chairperson of SEBA (Seoul-Baku) Azerbaijan-Korea Cultural Exchange Association.
The ambassador emphasized that he would provide the necessary support for establishing relations between ANAS and the Academy of the Republic of South Korea. He mentioned that he had also read Han Kang’s novel “The Vegetarian” and was pleased that such a work had been translated into Azerbaijani. He noted that Azerbaijan has an ancient history and culture, as well as world-famous poets and writers, and emphasized that one day Azerbaijanis would also win the Nobel Prize.
After the speeches, mutual gifts were exchanged. Then the ambassador toured the Presidium building of ANAS, and commemorative photos were taken.