Akademik İsa Həbibbəyli Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kang Kymgu ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Cənubi Koreyanın Azərbaycan üçün etibarlı tərəfdaş ölkə olduğunu və diplomatik münasibətlərin qurulduğu ötən 30 ildən artıq müddətdə bütün sahələrdə, o cümlədən elm və təhsil istiqamətlərində əlaqələrin genişlənməyə davam etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, ölkəmiz Asiya xalqları, dövlətləri ilə əlaqələrə xüsusi önəm verir və bu dövlətlər içərisində Cənubi Koreyanın da mühüm yeri var.
Azərbaycan - Cənubi Koreya elmi əlaqələri barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ötən müddət ərzində AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Koreya Donqduk Qadınlar Universitetinin Avrasiya Türk Araşdırmaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı iki dəfə beynəlxalq simpozium keçirilib. Ölkələrimiz arasında elmi əlaqələrin inkişafında Koreyanın Avrasiya Türk Araşdırmaları İnstitutunun rəhbəri professor Eunkyung Ohun xüsusi xidmətləri var.
Bu günlərdə isə AMEA-da keçirilən “Antik dövrdə Qafqaz və ətrafında urbanizasiya prosesləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda Azərbaycan arxeoloqları ilə yanaşı, Cənubi Koreyadan olan mütəxəssislərin də iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli hazırda hər iki ölkənin arxeoloqlarının birgə fəaliyyəti nəticəsində Qəbələdə arxeoloji tədqiqatların aparıldığını, tezliklə həmin ərazini ziyarət edəcəyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan və Cənubi Koreyanın elmi qurumları arasında ədəbiyyat, tarix, arxeologiya, fəlsəfə və digər istiqamətlərdə əlaqələr var və nəticə etibarilə hər iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması birgə tədqiqatların genişlənməsində faydalı olar.
Cənubi Koreyanın ədəbiyyatı ilə də yaxından maraqlandığını bildirən AMEA rəhbəri 2024-cü ildə Ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatı qazanmış Cənubi Koreyalı yazıçı Han Kanqın “Vegetarian” əsərindən təsirləndiyini və romanla bağlı “Anlamağın ağır yükü” adlı məqalə yazaraq Azərbaycanda “Ədəbiyyat qəzeti”ndə və dünyada ədəbiyyat sahəsində məşhur olan “Literaturnaya qazeta”da çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin Cənubi Koreya ilə bağlı bir sıra xatirələrini bölüşüb və bu ölkənin elmi qurumları ilə əməkdaşlıqdan məmnun olduğunu deyib.
Öz növbəsində Cənubi Koreya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Kang Kymgu səmimi qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib və akademik İsa Həbibbəylinin Cənubi Koreya mədəniyyətinə olan sevgisindən təsirləndiyini söyləyib.
İlk dəfə ölkəmizə 2006-cı ildə səfər etdiyini deyən səfir Kang Kymgu Azərbaycanı yaxından tanıdığını, dövlətlərimiz arasındakı əlaqələrin inkişafı ilə yanaşı, xalqlarımızın da münasibətlərinin genişləndirilməsinin mühüm olduğunu vurğulayıb. Qəbələdə aparılan arxeoloji tədqiqatlarla yerindəcə tanış olacağını bildirən səfir birgə ekspedisiyanın humanitar sahədə əlaqələrimizin möhkəmlənməsinə təkan verdiyini deyib, bu münasibətlə akademik İsa Həbibbəyliyə və SEBA (Seul-Bakı) Azərbaycan-Koreya Mədəniyyət Mübadiləsi Assosiasiyasının sədri Ruhəngiz Heydərovaya minnətdarlığını bildirib.
Səfir AMEA ilə Cənubi Koreya Respublikasının Akademiyası arasında əlaqələrin qurulmasında zəruri dəstəyi verəcəyini vurğulayıb. Həmçinin Han Kanqın “Vegetarian” əsərini özünün də oxuduğunu və belə bir romanın Azərbaycan dilinə tərcüməsinə görə şad olduğunu söyləyib. Bildirib ki, Azərbaycanın qədim tarixi və mədəniyyəti, dünyaca məşhur şairləri, yazıçıları var və bir gün azərbaycanlılar da Nobel mükafatı qazanacaqlar.
Çıxışlardan sonra qarşılıqlı hədiyyələr təqdim edilib, səfir AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub və xatirə şəkilləri çəkdirilib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с чрезвычайным и полномочным послом Республики Корея (Южная Корея) в Азербайджане Каном Кимгу.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что Южная Корея – надежный партнер Азербайджана, и за истекшие после установления дипломатических связей более чем 30 лет сотрудничество во всех сферах, в том числе в области науки и образования продолжает расширяться. Академик отметил, что наша республика придает особое значение развитию отношений со странами и народами Азии, среди которых важное место занимает Южная Корея.
Говоря о научных связях между Азербайджаном и Южной Кореей, академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекший период при совместной организации Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА и Института евразийских тюркологических исследований Корейского женского университета Донгдук прошли два международных симпозиума. Особые заслуги в развитии двусторонних научных связей принадлежат руководителю Института евразийских тюркологических исследований профессору Еункюнг Ох.
Руководитель НАНА отметил, что недавно в Академии наук прошла международная научная конференция «Процессы урбанизации на Кавказе и его окрестностях в период античности», на которой наряду с азербайджанскими археологами принимали участие и специалисты из Южной Кореи. Академик Иса Габиббейли добавил, что в настоящее время археологи обеих стран проводят совместные исследования в Габале, и скоро он ознакомится с деятельностью экспедиции на месте.
Между научными структурами Азербайджана и Южной Кореи, продолжил академик, налажены связи в области литературы, истории, археологии, философии и т.д., а подписание договора о сотрудничестве между академиями наук обеих стран приведет к расширению проводимых исследований.
Сказав, что интересуется и южнокорейской литературой, академик Иса Габиббейли сообщил, что написал статью «Тяжкое бремя понимания» о романе «Вегетарианка» южнокорейской писательницы Хан Ган, которая была удостоена в 2024 году Нобелевской премии по литературе, и добавил, что эта статья была опубликована в “Ədəbiyyat qəzeti” («Литературная газета»), а также в одном из выпусков «Литературной газеты» (Россия).
Руководитель НАНА также поделился своими воспоминаниями, связанными с Южной Кореей, и выразил удовлетворение сотрудничеством с научными организациями этой страны.
В своем выступлении чрезвычайный и полномочный посол Южной Кореи в Азербайджане Кан Кимгу поблагодарил руководство НАНА за сердечный прием и отметил, что впечатлен отношением академика Исы Габиббейли к южнокорейской культуре.
Сказав, что впервые посетил нашу страну в 2006 году, Кан Кимгу подчеркнул, что достаточно хорошо знает Азербайджан, важно развивать связи не только между нашими государствами, но и расширять отношения между двумя народами. Посол сообщил, что скоро ознакомится с археологическими исследованиями в Габале на месте, деятельность международной экспедиции привела к укреплению связей в гуманитарной сфере, и поблагодарил за это академика Ису Габиббейли и председателя Азербайджано-корейской ассоциации культурного обмена SEBA (Сеул-Баку) доктора философии по биологии Рухангиз Гейдарову.
Кан Кимгу подчеркнул, что окажет необходимую поддержку установлению связей между НАНА и Академией наук Южной Кореи. Также он отметил, что читал роман Хан Ган «Вегетарианка» и рад, что произведение переведено на азербайджанский язык. Посол выразил уверенность в том, что однажды Нобелевскую премию получат и представители Азербайджана, обладающего древней историей и культурой и известного своими поэтами и писателями.
После выступлений стороны обменялись подарками, посол ознакомился со зданием Президиума НАНА, были сделаны фотографии на память.