İyulun 9-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Ədəbi proses – 2024” mövzusunda elmi-yaradıcılıq müşavirəsi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) sədr müavini, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid, AYB-nin katibi Səlim Babullaoğlu, “Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan, Ədəbiyyat İnstitutunun alimləri, tanınmış yazarlar, ədəbiyyatşünaslar, media nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə foyedə “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrini əks etdirən nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxış olub.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrini böyük ənənəyə çevrilmiş elm hadisəsi kimi yüksək qiymətləndirib. Akademik İsa Həbibbəyli 1976-1984-cü illərdə əsası qoyulmuş elmi-yaradıcılıq müşavirələrinin 2013-cü ildən fasiləsiz olaraq Ədəbiyyat İnstitutunda keçirildiyini, onun materiallarının kitab halında çap olunduğunu, 2018-ci idən isə “Ədəbiyyat” qəzetində hər il nəşr edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri ədəbi prosesin dərk və şərh olunması, nəticə etibarilə elmin və ədəbiyyatın inkişafı baxımından tədbirin əhəmiyyətini qeyd edərək, artıq “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrinə dair 10 cildin çapdan çıxdığını vurğulayıb.
Ədəbi proses hərəkatının təsnifatını aparan akademik İsa Həbibbəyli 1976-1984-cü illərin ədəbi proses hərəkatının təməli, başlanğıc dövrü olduğunu söyləyib. O, həmin dövrdə bu hərəkatı meydana qoyan görkəmli ədəbiyyatşünasları yad edərək, başlanğıc dövründə “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrinin ardıcıllıqla davam etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, sonrakı illərdə, 1990-cı illərin sonlarınadək “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələri keçirilməmiş, 1994-cü ildə yenidən bərpa olunmuş və 2011-ci ilədək davam etmişdir.
1994-2010-cu illəri əhatə edən ikinci mərhələni “ədəbi proses müşavirələrinin bərpası dövrü” adlandıran AMEA rəhbəri bildirib ki, sovet dövründə keçirilən müşavirələrdən fərqli olaraq, müstəqillik dövrünün elmi, mədəni, ictimai fikir sahəsində yaratdığı özünəməxsuslar ədəbi prosesin təntənəli şəkildə keçirilməsinə, ədəbi mühitin daha geniş şəkildə prosesə cəlb edilməsinə imkanlar yaradıb.
Akademik İsa Həbibbəyli 2013-cü ildə Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda ədəbi proses üzrə məruzələrin müstəqillik dövrünün yaratdığı geniş axtarış və yaradıcılıq imkanları, azərbaycançılıq və millilik faktorları əsasında yenidən bərpa edildiyini və 2014-cü ilin fevral ayında 2013-cü ilin ədəbiyyatından bəhs olunan “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirəsinin keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O, 2013-2017-ci illəri əhatə edən üçüncü mərhələni “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrinin yenidən formalaşdırılması dövrü” adlandırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli 2013-cü ildən sözügedən müşavirələrin əhatə dairəsinin genişləndirildiyini, klassik forma saxlanılmaqla bədii publisistika və bədii tərcümənin əlavə edildiyini, 2014-cü ildə ədəbi növlərdən janrlara doğru keçidin olduğunu, 2015-ci ildə isə nəsrin hekayə, povest və romanla təmsil olunduğunu söyləyib. O, illər keçdikcə məruzəçilərin sayının artdığını, sözügedən müşavirələrdə tanınmış ədəbiyyatşünas və yazarların iştirak etdiyini, məruzələrin nüfuzlu qəzet və jurnallarda dərc olunduğunu bildirib.
“2017-2020-ci illər “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrinin ədəbi elmi hərəkata çevrilməsi dövrüdür”, - deyə bildirən AMEA prezidenti 2020-ci ilin həm ədəbi hərəkat dövrünün yekunu, həm də Zəfər diskursu dövrü adlandıracağımız yeni mərhələnin başlanğıcı olduğunu vurğulayıb. Əlavə edib ki, 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi ilə əlaqədar olaraq ədəbiyyata Ali Baş Komandan, Böyük Qayıdış, şanlı Zəfər, Azərbaycan Ordusu, igid əsgər, tarixi qələbə kimi böyük mövzular gəlib.
O, 2021-ci ildə ədəbi prosesin daha da dərinləşdiyini, digər janrlarda müharibə mövzusuna geniş yer verildiyini, 2022-ci ildə hətta uşaq nəsrində müharibə mövzusunun aparıcı mövzu olduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik İsa Həbibbəyli 2023-cü ildə birgünlük lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpası ilə bağlı ədəbiyyatda ilk pyesin yaradıldığını vurğulayıb.
“Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrini 2020-ci ildən “Zəfər diskursu dövrü” kimi xarakterizə edən AMEA rəhbəri həmin ildən ədəbiyyatın mahiyyətinin dərinləşdiyini, ədəbiyyat tariximizin yeni təfəkkür işığında tədqiqata cəlb olunduğunu, mübarizlik, yenilməzlik və əyilməzlik düşüncəsi, milli özünüdərk, özünəinam ideyalarının bütün janrları əhatə etdiyini söyləyib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli builki “Ədəbi proses”in işinə uğurlar arzulayıb, müşavirələrin ədəbi hadisəyə çevriləcək yeni əsərlər ortaya qoyacağına inamını bildirib.
Sonra Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri, AYB sədrinin müavini, “525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid çıxış edərək “Ədəbi proses” elmi-yaradıcılıq müşavirələrinin ədəbi hərəkata çevrildiyini bildirib.
O, belə bir elmi-yaradıcılıq platformasında iştirakdan məmnunluğunu ifadə edərək, “Ədəbi proses” müşavirələrinin əhəmiyyətli bir ənənəyə çevrildiyini qeyd edib. İndiyədək təşkil olunmuş müşavirələrin əksəriyyətində iştirak etdiyini vurğulayıb və bu tədbirlərin ədəbi fikrin inkişafında mühüm rol oynadığını bildirib.
“Ədəbi proses” müşavirələrinin ilk illərini xatırlayan Rəşad Məcid qeyd edib ki, o dövrdə məruzəçilər çıxışlarında mürəkkəb ədəbi problemlərə geniş şəkildə toxunmurdular. O, müşavirələrdəki çıxışlarında xüsusilə gənc yazarların yaradıcılığına obyektiv yanaşmağın, əsərlərin dərin elmi təhlilinin və mövcud çatışmazlıqların göstərilməsinin vacibliyini önə çəkdiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu yanaşma ədəbi tənqidçilərin və ədəbiyyatşünasların nüfuzunu artırmaqla yanaşı, bütövlükdə ədəbi mühitin sağlamlaşmasına xidmət edir.
Natiq vurğulayıb ki, bu müşavirələr zamanla geniş ədəbi platformaya çevrilmiş, “Ədəbiyyat qəzeti” başda olmaqla nüfuzlu mətbuat orqanlarında müzakirə mövzusuna çevrilərək cəmiyyətdə geniş əks-səda doğurmuşdur: “Ədəbi proses” adlı əsərlər toplusunda təqdim olunan məruzələrin ilbəil daha geniş ədəbi və nəzəri problemləri əhatə etməsi bu tədbirlərin əhəmiyyətini artırır”.
Rəşad Məcid bildirib ki, müşavirə çərçivəsində yalnız Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları deyil, digər elmi və mədəni qurumlarda çalışan ədəbiyyatşünasların da iştirakı, eləcə də müzakirələrin AYB ilə əməkdaşlıq şəraitində aparılması ölkədə ədəbiyyatşünaslıq sahəsinin inkişafına xidmət edən əsas mexanizmlərdən biridir.
Daha sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, şair və tərcüməçi Səlim Babullaoğlu çıxış edərək iştirakçıları AYB-nin sədri, Xalq yazıçısı Anarın adından salamlayıb. O, çıxışında AYB ilə AMEA, o cümlədən Ədəbiyyat İnstitutu və digər elmi qurumlar arasında son illərdə formalaşan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Bu əməkdaşlığın konkret nümunəsi kimi “Ədəbi proses” ədəbi toplularını, eləcə də “Ədəbiyyat” qəzeti və digər mətbu orqanlarda gedən materialları göstərib.
Səlim Babullaoğlu bildirib ki, mədəni və elmi mühitdə keçirilən tədbirlər təkcə öz məzmunu ilə deyil, eyni zamanda davamlılığı və ardıcıllığı ilə də böyük əhəmiyyət kəsb edir. Artıq 15 ilə yaxındır ki, təşkil olunan “Ədəbi proses” müşavirələrinin bu ardıcıllığı intizamlı şəkildə davam etdirməsi tədbirin həm elmi, həm də mədəni yükünü artırır. O, bu kontekstdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli və Ədəbiyyat İnstitutunun kollektivi tərəfindən göstərilən əzmkarlığı xüsusi vurğulayıb.
O, əlavə edib ki, obyektiv ədəbi tənqid və kənar elmi baxış olmadan hər hansı bədii əsərin bütövlüyü və müstəqil dəyəri tam şəkildə formalaşmaya bilər. Bu səbəbdən də tənqid yaradıcılıq prosesinin ayrılmaz və tamamlayıcı mərhələsi kimi çıxış edir.
“Ədəbiyyat qəzeti”nin baş redaktoru Azər Turan isə çıxışında 2018-ci ildən sözügedən müşavirələrin icmallarının ixtisarla “Ədəbiyyat qəzeti”ndə yayımlandığını bildirib. O, bu yaxınlarda dünyasını dəyişmiş gənc şair, Vətən müharibəsi iştirakçısı Həsən Kür kimi istedadlı şairlərin zamanında diqqət mərkəzindən kənarda qalmamasının zəruriliyini qeyd edib, ədəbi ictimaiyyəti daha həssas olmağa çağırıb.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı, filologiya elmləri doktoru Elnarə Akimova “2024-cü ilin ədəbi mənzərəsi” haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi ötən ilin ədəbi mənzərəsinə nəzər salaraq, ölkəmizin 2024-cü ildə COP29 kimi mötəbər tədbirə ev sahibliyi etməsinin Azərbaycanın dünyada artan nüfuzunun, möhkəmlənən yerinin və dünya siyasətində iştirak payının göstəricisi olduğunu bildirib. O, “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamını xatırladıb, həmçinin ötən ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini diqqətə çatdırıb.
Elnarə Akimova ölkə başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” və digər Fərman və Sərəncamlarının əhəmiyyətini qeyd edib.
Ötən il türk dövlətləri ilə mövcud əlaqələrin daha da inkişaf etdirildiyini söyləyən məruzəçi türk xalqları ədəbiyyatının öyrənilməsi istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü, 34 hərfdən ibarət Ortaq Türk Əlifbası üzərində ümumi razılığın əldə olunduğunu, Türk dünyasının ən qiymətli kitablarından biri olan “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Azərbaycanda çap edildiyini diqqətə çatdırıb. O, AMEA Rəyasət Heyətinin binasında Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), AMEA, Çankırı Karatekin Universitetinin Türkologiya İnstitutu və Mukimi adına Kokand Dövlət Pedaqoji İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Türk dünyasında milli kimlik və mədəni irs” mövzusunda III Beynəlxalq Türkoloji Konqresı xatırladıb, sözgüdən tədbirdə 100-dən çox məruzənin dinlənildiyini bildirib.
O, həmçinin ötən il Qərbi Azərbaycanla, Qarabağla, mühacirət ədəbiyyatı ilə bağlı ərsəyə gəlmiş əsərlərdən bəhs edib.
Tədbirdə fil.e.d. Vaqif Yusifli “Poeziya”, fil.e.d. Cavanşir Yusifli “Nəsr”, AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu “Ədəbi tənqid”, fil.ü.f.d. Şahanə Əliyeva “Dramaturgiya”, fil.ü.f.d. Südabə Ağabalayeva “Gəncliyin baxışı və gəncliyə baxış”, fil.ü.f.d. Nurlanə Məmmədova “Bölgələrdə ədəbi həyat”, fil.e.d. Elçin Mehrəliyev “Zəfər publisistikası: Yaradıcı fəallığın bir ili”, fil.e.d. Pərvanə Məmmədli “Güney Azərbaycanda ədəbi proses”, fil.ü.f.d. Gülnar Qəmbərli “Uşaq ədəbiyyatı”, fil.e.d. Lalə Həsənova “Azərbaycanın xarici dillərdə yaranan ədəbiyyatı”, fil.ü.f.d. Rasim Nəbioğlu “ Keçən ilin bədii tərcüməsi: Məziyyətləri və gözləntiləri” və böyük elmi işçi Orxan İsayev “2023-2024-cü illərdə İraq-türkman ədəbiyyatında ədəbi proses” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА состоялось научно-творческое совещание «Литературный процесс – 2024»
9-го июля в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось научно-творческое совещание «Литературный процесс – 2024».
На мероприятии приняли участие президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли, председатель Совета печати Азербайджана, заместитель председателя Союза писателей Азербайджана (СПА), главный редактор “525-ci qəzet” («525-й газеты») Рашад Меджид, секретарь СПА Салим Бабуллаоглу, главный редактор “Ədəbiyyat qəzeti” («Литературная газета») Азер Туран, ученые-литературоведы, представители СМИ и т.д.
Вначале присутствующие ознакомились в фойе института с выставкой изданий, освещающих научно-творческие совещания «Литературный процесс».
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли высоко оценил проведение научно-творческих совещаний «Литературный процесс», которые приняли традиционный характер. Академик сообщил, что фундамент научно-творческих совещаний был заложен в 1976-1984 гг., с 2013 года они проводятся в Институте литературы беспрерывно, материалы мероприятий издаются в виде книги, а с 2018 года регулярно публикуются и на страницах “Ədəbiyyat qəzeti”.
Отметив значение совещаний с точки зрения понимания и разъяснения литературного процесса, а также развития науки и литературы, академик подчеркнул, что уже издано 10 томов, охватывающих научно-творческие совещания «Литературный процесс».
Академик Иса Габиббейли рассказал о хронологии движения «Литературный процесс». Академик назвал 1976-1984-е гг. фундаментом, начальным этапом движения, в те годы совещания проводились беспрерывно, во главе движения стояли выдающиеся литературоведы; в последующие годы до середины 1990-х годов совещания не проводились, затем были возобновлены в 1994 году и продолжали проводиться до 2011 года.
Назвав второй этап с 1994-го по 2010-й год периодом возобновления совещаний «Литературный процесс», руководитель НАНА сообщил, что в отличие от совещаний, которые проходили в советский период, особенности, созданные в период независимости в области научной, культурной, общественной мысли, позволили проводить совещания в более торжественной обстановке и привлекать к процессу большее число представителей литературной среды.
В 2013 году, продолжил академик Иса Габиббейли, совещания были возобновлены в Институте литературы имени Низами Гянджеви в условиях широких творческих возможностей, созданных периодом независимости, а также в соответствии с факторами азербайджанства и национального единства, в феврале 2014 года состоялось научно-творческое совещание «Литературный процесс», посвященное развитию литературы в 2013 году. Академик назвал третий этап с 2013-го по 2017-й год периодом реформирования научно-творческих совещаний «Литературный процесс».
Академик Иса Габиббейли отметил, что с 2013 года круг этих совещаний расширился, при сохранении классической формы были добавлены такие сферы, как художественная публицистика и литературный перевод, в 2014 году состоялся переход от видов литературы к жанрам, в 2015 году проза была представлена рассказом, повестью и романом. По истечении лет, продолжил академик, число докладчиков росло, на совещаниях принимали участие известные литературоведы и писатели, доклады публиковались на страницах влиятельных газет и журналов.
Сказав, что 2017-2020-е годы – это период превращения научно-творческих совещаний «Литературный процесс» в литературно-научное движение, президент НАНА подчеркнул, что 2020-й год является завершением периода литературного движения и началом нового этапа, который можно назвать периодом дискурса Победы. Академик добавил, что в связи с 44-дневной Отечественной войной в 2020 году в литературу пришли такие важные темы, как «Верховный главнокомандующий», «Великое возвращение», «Славная Победа», «Азербайджанская армия», «Храбрый солдат», «Историческая Победа».
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в 2021 году литературный процесс стал еще глубже, в различных жанрах большое место уделялось теме войны, а в 2022 году тема войны стала ведущей даже в детской прозе. Академик подчеркнул, что уже написана первая пьеса, посвященная полному восстановлению территориальной целостности и суверенитета в результате однодневных локальных антитеррористических мероприятий в 2023 году, этот процесс продолжается.
Назвав этап научно-творческих совещаний «Литературный процесс» с 2020 года «периодом дискурса Победы», руководитель НАНА добавил, что начиная с того года суть литературы стала глубже, история литературы была привлечена к исследованиям в свете нового мышления, во всех жанрах прослеживаются идеи стремления к борьбе, непобедимости и непоколебимости, национального самосознания и уверенности в себе.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли пожелал успехов работе «Литературного процесса» и выразил уверенность в том, что совещания приведут к появлению новых произведений, которые станут литературным событием.
Затем выступил председатель Совета печати Азербайджана, заместитель председателя СПА, главный редактор “525-ci qəzet” Рашад Меджид, который сообщил, что научно-творческие совещания «Литературный процесс» превратились в литературное движение.
Подчеркнув, что рад участвовать на подобной научно-творческой платформе, он отметил, что совещания «Литературный процесс» стали важной традицией, он принимал участие в большинстве совещаний, которые были организованы до сих пор, эти мероприятия играют важную роль в развитии литературной мысли.
Вспомнив первые годы совещаний «Литературный процесс», Рашад Меджид сообщил, что в тот период докладчики мало затрагивали сложные литературные проблемы. Он отметил, что в своих выступлениях на совещаниях говорил о необходимости объективного подхода к творчеству особенно молодых писателей, значении проведения глубокого научного анализа произведений и показа существующих недостатков, ведь это поднимает авторитет литературных критиков и литературоведов, а также служит оздоровлению литературной среды в целом.
Оратор подчеркнул, что с годами эти совещания превратились в широкую литературную платформу, стали темой дискуссий на страницах влиятельных органов печати во главе с “Ədəbiyyat qəzeti”, вызвав широкий резонанс в обществе: «С каждым годом доклады, которые публикуются в сборнике под названием «Литературный процесс», охватывают все большее количество литературных и теоретических проблем, что повышает значимость этих мероприятий».
Рашад Меджид сообщил, что участие на совещании наряду с сотрудниками Института литературы и литературоведов, которые работают в других научных и культурных учреждениях, а также проведение дискуссий в рамках сотрудничества с СПА – один из основных механизмов, которые служат развитию литературоведения в стране.
В своем выступлении секретарь Союза писателей Азербайджана, поэт и переводчик Салим Бабуллаоглу поприветствовал присутствующих от имени председателя СПА народного писателя Анара. Он рассказал о сформированных в последние годы плодотворных связях между СПА и НАНА, в том числе и Институтом литературы и другими научными учреждениями, приведя в качестве конкретного примера этого сотрудничества сборники «Литературный процесс», а также материалы, которые публикуются на страницах “Ədəbiyyat qəzeti” и прочих органов печати.
Салим Бабуллаоглу сообщил, что мероприятия, которые проходят в культурной и научной среде, обладают большой значимостью не только благодаря своему содержанию, но и благодаря своей продолжительности, последовательности, и беспрерывность совещаний «Литературный процесс», которые организовываются уже около 15-ти лет, повышает их научное и культурное значение. В этом контексте он особо подчеркнул настойчивость, которую демонстрируют президент НАНА академик Иса Габиббейли и коллектив Института литературы.
Секретарь СПА добавил, что без объективной литературной критики и научного взгляда со стороны целостность и независимая ценность литературных произведений формируются не полностью, и по этой причине критика выступает в качестве неотъемлемого и завершающего этапа творческого процесса.
Далее выступил главный редактор “Ədəbiyyat qəzeti” Азер Туран, который отметил, что с 2018 года обзоры совещаний публикуются с сокращениями на страницах “Ədəbiyyat qəzeti”. Он подчеркнул, что нужно вовремя уделять внимание таким талантливым молодым поэтам, как недавно скончавшийся поэт, участник Отечественной войны Гасан Кюр, и призвал литературную общественность быть более чуткой в этом вопросе.
На мероприятии с обширным докладом «Литературная панорама 2024 года» выступила депутат Милли Меджлиса доктор филологических наук Эльнара Акимова.
Напомнив, что прошлый год был объявлен в республике «Годом солидарности во имя зеленого мира», докладчик отметила, что проведение в Азербайджане такого важного мероприятия, как COP29, свидетельствует о растущем авторитете нашего государства на международной арене. Эльнара Акимова подчеркнула значение указов и распоряжений главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули», «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде», «О Плане мероприятий в связи с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год» и т.д.
Она также рассказала о расширении связей со странами тюркского мира и реализованных в прошлом году мероприятиях в данной сфере, произведениях, посвященных Западному Азербайджану, Карабаху и т.д.
Далее на мероприятии доктор филологических наук Вагиф Юсифли выступил с докладом «Поэзия», доктор филологических наук Джаваншир Юсифли – с докладом «Проза», член-корреспондент НАНА Техран Алишаноглу – с докладом «Литературная критика», доктор философии по филологии Шахана Алиева – с докладом «Драматургия», доктор философии по филологии Судаба Агабалаева – с докладом «Взгляд молодежи и взгляд на молодежь», доктор философии по филологии Нурлана Мамедова – с докладом «Литературная жизнь в регионах», доктор филологических наук Эльчин Мехралиев – с докладом «Публицистика Победы: год творческой активности», доктор филологических наук Парвана Мамедли – с докладом «Литературный процесс в Южном Азербайджане», доктор философии по филологии Гюльнар Гамбарли – с докладом «Детская литература», доктор филологических наук Лала Гасанова – с докладом «Литература Азербайджана, созданная на иностранных языках», доктор философии по филологии Расим Набиоглу – с докладом «Художественный перевод прошлого года: преимущества и ожидания», старший научный сотрудник Орхан Исаев – с докладом «Литературный процесс в иракско-туркманской литературе в 2023-2024 гг.».