“Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” və “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” kitablarının təqdimatı olub
İyulun 11-də Azərbaycan Milli Kitabxanasında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” və “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə millət vəkilləri, ziyalılar, ədəbiyyatşünaslar, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları, media nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov elmi ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrlər barədə məlumat verib, kitabların Füzulişünaslığa dəyərli töhfə olduğunu vurğulayıb. O, hər iki monoqrafiyanın ölkə başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamının işığında çapa hazırlandığını bildirib.
O, Milli Kitabxananın “Azərbaycanın görkəmli şairləri” seriyasından hazırladığı “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” adlı fundamental əsər haqqında məlumat verərək bildirib ki, sözügedən nəşrdə Füzuli əsərlərinin müxtəlif dillərdə əlyazma və daşbasmaları, şairin dərslik, məcmuə və dövri mətbuatda dərc olunmuş əsərləri, onun həyat və yaradıcılığını əks etdirən materiallar, eləcə də dünyanın aparıcı kitabxanalarında mühafizə olunan mənbələr əksini tapıb.
Professor Kərim Tahirov Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektoru tərəfindən ərsəyə gəlmiş “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” adlı kitabda isə dahi şairin yaradıcılığının toplu halında öyrənildiyini, onun zəngin ədəbi irsinin ideya-bədii özəllikləri, forma və məzmun xüsusiyyətləri baxımından ətraflı şəkildə tədqiq və təhlil edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Füzulişünaslıq sektorunun kollektivinin uzunmüddətli gərgin əməyinin, böyük zəhmətinin və axtarışlarının nəticəsi olan bu  kitabın elmi əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək vurğulayıb ki, dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı böyük şairin irsini müstəqil Azərbaycan dövlətinin idelları işığında Azərbaycançılıq ideologiyası və Türk dünyası kontekstində yenidən tədqiq etməyə imkan vermiş oldu.
Alim ötən il Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin böyük söz ustadı Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunduğunu xatırladıb, sərgidə dünya naşirlərinə və yazıçılarına, iştirakçılara dahi şairin müstəqillik işığında yenidən təqdim olunduğunu söyləyib. O, X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektorunun hazırladığı 10 kitab dəstinin təqdim edildiyini və Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “Füzuli Kitabxanası” seriyasından olan həmin nəşrlərin “Ən yaxşı kitab” nominasiyası üzrə qalib elan edildiyini bildirib.
“Bu il Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş ən böyük nəşrlərdən biri Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən hazırlanmış “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” adlı fundamental monoqrafiyadır”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, sözügedən kitab müstəqillik dövründə Füzuli yaradıcılığını əhatəli və dolğun şəkildə ifadə edən ən ümumiləşdirici vəsaitdir.
Bugünədək Məhəmməd Füzuliyə həsr olunan bir sıra biblioqrafiyaların işıq üzü gördüyünü söyləyən AMEA rəhbəri şairin 500 illiyində AMEA-nın müxbir üzvü Cahangir Qəhrəmanovun müqəddiməsi ilə Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı tərəfindən 123 səhifəlik biblioqrafiyanın çapa hazırlandığını, həmçinin akademik Teymur Kərimlinin redaktorluğu ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada fil.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli tərəfindən 86 səhifədən ibarət 300-ə yaxın müddəanın əks olunduğu biblioqrafiyanın hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Füzuli haqqında bugünədək ən çox məlumatın toplandığı nəşr Milli Kitabxana tərəfindən 1996-cı ildə çap edilmiş “Məhəmməd Füzuli əsərlərinin nəşri” adlı biblioqrafik göstəricidir.
Akademik İsa Həbibbəyli ictimaiyyətə təqdim olunan “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” adlı fundamental nəşrdə dahi şair haqqında 7 minə yaxın mühüm mənbənin əks olunduğunu bildirib. Biblioqrafiyada Məhəmməd Füzulinin bütün yönləri ilə, elmi dəqiqliklə, mükəmməl təsnifatla oxuculara təqdim edildiyini deyən AMEA prezidenti nəşri dünya Füzulişünaslığına sanballı ərmağan kimi yüksək qiymətləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektoru tərəfindən hazırlanmış “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” kitabı barədə də məlumat verərək bildirib ki, bu kitab böyük şair haqqında yazılmış elmi cəhətdən ilk ümumiləşdirilmiş və böyük həcmə malik əsərdir. Qeyd edib ki, on bir fəsildən ibarət olan monoqrafiyada Füzulinin dövrü, mühiti, həyatı geniş, sistemli və hərtərəfli şəkildə araşdırılıb. Kitabda Füzulinin Azərbaycan və fars dillərində yazdığı divanlar, onun üç dildə qələmə alınmış qəsidələr divanı, Azərbaycan epik şeiri tarixində xüsusi mərhələ təşkil edən poemaları, bədii nəsr əsərləri, tərcümə yaradıcılığı, dövrünün tanınmış adamlarına ünvanladığı məktublar və divanlarının dibaçələri, fəlsəfi görüşləri ayrı-ayrılıqda tədqiqata cəlb olunmaqla şairin ədəbi şəxsiyyətinin mükəmməlliyini bütün yönləri ilə üzə çıxarıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, nəşrdə Füzuli sənətinin dil-üslub xüsusiyyətləri, poetikası, folklor qaynaqları, sələfləri, müasirləri və xələfləri ilə bağlı məsələlər kompleks şəkildə öyrənilib. Monoqrafiyanın ayrıca bir fəsli Füzili irsinin dünya ədəbiyyatşünaslığında öyrənilməsi və başqa dillərə tərcüməsi məsələlərinə həsr edilib.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, millət vəkili, filologiya elmləri doktoru professor Jalə Əliyeva, millət vəkili, filologiya elmləri doktoru dosent Elnarə Akimova, Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayev, həmin institutun Füzulişünaslıq sektorunun müdiri professor Ataəmi Mirzəyev, şöbə müdiri professor Fəridə Əzizova, Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Zəkulla Bayramlı. Bakı Dövlət Universitetinin Kitabşünaslıq və nəşriyyat işi kafedrasının müdiri, dosent Knyaz Aslan və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud çıxış edərək təqdimatı keçirilən kitabların elmi əhəmiyyətindən danışıb, müəlliflərə təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” layihəsinin rəhbəri və kitabın “Ön söz”ünün müəllifi AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, elmi redaktoru fil.e.d. Ataəmi Mirzəyevdir.
“Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” kitabının tərtibçisi isə Əməkdar mədəniyyət işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova, elmi redaktoru professor Kərim Tahirov, “Ön söz”ün müəllifi akademik Teymur Kərimlidir.

The presentation of the books “Mahammad Fuzuli: Bibliography” and “Mahammad Fuzuli: Life and Work” was held
A presentation ceremony for the books “Mahammad Fuzuli: Bibliography” and “Mahammad Fuzuli: Life and Work,” dedicated to the great Azerbaijani poet and thinker Mahammad Fuzuli, was held at the National Library of Azerbaijan.
The event, jointly organized by the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Azerbaijan National Library was attended by members of parliament, intellectuals, literary scholars, employees of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, media representatives, and other guests.
Professor Karim Tahirov, Director of the Azerbaijan National Library, provided information about the publications presented to the scientific community and emphasized that these books are valuable contributions to Fuzuli studies.
In his speech, President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli mentioned that the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on celebrating the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli has made it possible to re-examine the poet’s legacy in the context of Azerbaijanism and the Turkic world.
The academician recalled that the 10th Baku International Book Fair, which was held last year at the Expo Center, was dedicated to the 530th anniversary of the great master of words, Mahammad Fuzuli. At the fair, the genius poet was once again presented to world publishers, writers, and all participants in the light of independence. “At the 10th Baku International Book Fair, 10 publications prepared by the Fuzuli Studies Department of the Institute of Literature were presented. These books, from the ‘Fuzuli Library’ series, were declared winners in the ‘Best Book’ category by the Ministry of Culture.”
“One of the most significant publications dedicated to Mahammad Fuzuli this year is the fundamental monograph entitled “Mahammad Fuzuli: Bibliography”, prepared by the Azerbaijan National Library,”-said Academician Isa Habibbeyli, noting that this book is the most comprehensive and generalizing resource, published during the period of independence, that thoroughly presents Fuzuli’s works.
Academician Isa Habibbeyli said that the fundamental publication “Mahammad Fuzuli: Bibliography”, presented to the public, includes nearly 7,000 important sources about the great poet. Emphasizing that the bibliography presents Mahammad Fuzuli to readers from all aspects, with scientific accuracy and a perfect classification, the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences highly praised the publication, describing it as a significant contribution to global Fuzuli studies.
Academician Isa Habibbeyli also provided information about the book Mahammad Fuzuli: Life and Work, prepared by the Fuzuli Studies Department of the Institute of Literature, stating that this book is the first comprehensive and large-scale scientific work written about the great poet. In the monograph, which consists of 11 chapters, Fuzuli’s era, the environment in which he lived, and his life are studied in a systematic and thorough way.
The head of ANAS noted that the publication comprehensively studies the linguistic and stylistic features, poetics, folklore sources, predecessors, contemporaries, and successors of Fuzuli’s art. A separate chapter of the monograph is dedicated to the study of Fuzuli’s legacy in world literary studies and the translation of his works into other languages.
At the event, Academician Nizami Jafarov, Director of the Atatürk Center in Azerbaijan, Member of Parliament, Doctor of Philology, Professor Jala Aliyeva, Member of Parliament, Doctor of Philology, Associate Professor Elnara Akimova, Professor Gazanfar Pashayev, chief researcher at the Institute of Literature, Professor Ataemi Mirzayev, head of the Fuzuli Studies Department of the same institute, Professor Farida Azizova, head of a department, Associate Professor Zakulla Bayramli, leading researcher at the Institute of Literature and PhD in Philology, Associate Professor Knyaz Aslan, head of the Department of Book Studies and Publishing at Baku State University and Aynur Mahmudova, head of the Human Resources Department of the Presidium administarion of ANAS and PhD in Philology, delivered speeches. They spoke about the scientific significance of the presented books and expressed their gratitude to the authors.
It should be noted that the head of the project and author of the foreword of the book “Mahammad Fuzuli: Life and Work” is Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS and Director of the Nizami Ganjavi Institute of Literature, and its scientific editor is Doctor of Philology Ataemi Mirzayev.
The compiler of the book “Mahammad Fuzuli: Bibliography” is Honored Cultural Worker and PhD in History Adiba Ismayilova, its scientific editor is Professor Karim Tahirov, and the author of the foreword is Academician Teymur Karimli.