“Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” və “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” kitablarının təqdimatı olub
İyulun 11-də Azərbaycan Milli Kitabxanasında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” və “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” kitablarının təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə millət vəkilləri, ziyalılar, ədəbiyyatşünaslar, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları, media nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov elmi ictimaiyyətə təqdim olunan nəşrlər barədə məlumat verib, kitabların Füzulişünaslığa dəyərli töhfə olduğunu vurğulayıb. O, hər iki monoqrafiyanın ölkə başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamının işığında çapa hazırlandığını bildirib.
O, Milli Kitabxananın “Azərbaycanın görkəmli şairləri” seriyasından hazırladığı “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” adlı fundamental əsər haqqında məlumat verərək bildirib ki, sözügedən nəşrdə Füzuli əsərlərinin müxtəlif dillərdə əlyazma və daşbasmaları, şairin dərslik, məcmuə və dövri mətbuatda dərc olunmuş əsərləri, onun həyat və yaradıcılığını əks etdirən materiallar, eləcə də dünyanın aparıcı kitabxanalarında mühafizə olunan mənbələr əksini tapıb.
Professor Kərim Tahirov Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektoru tərəfindən ərsəyə gəlmiş “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” adlı kitabda isə dahi şairin yaradıcılığının toplu halında öyrənildiyini, onun zəngin ədəbi irsinin ideya-bədii özəllikləri, forma və məzmun xüsusiyyətləri baxımından ətraflı şəkildə tədqiq və təhlil edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Füzulişünaslıq sektorunun kollektivinin uzunmüddətli gərgin əməyinin, böyük zəhmətinin və axtarışlarının nəticəsi olan bu  kitabın elmi əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək vurğulayıb ki, dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı böyük şairin irsini müstəqil Azərbaycan dövlətinin idelları işığında Azərbaycançılıq ideologiyası və Türk dünyası kontekstində yenidən tədqiq etməyə imkan vermiş oldu.
Alim ötən il Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin böyük söz ustadı Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunduğunu xatırladıb, sərgidə dünya naşirlərinə və yazıçılarına, iştirakçılara dahi şairin müstəqillik işığında yenidən təqdim olunduğunu söyləyib. O, X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektorunun hazırladığı 10 kitab dəstinin təqdim edildiyini və Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən “Füzuli Kitabxanası” seriyasından olan həmin nəşrlərin “Ən yaxşı kitab” nominasiyası üzrə qalib elan edildiyini bildirib.
“Bu il Məhəmməd Füzuliyə həsr olunmuş ən böyük nəşrlərdən biri Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən hazırlanmış “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” adlı fundamental monoqrafiyadır”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, sözügedən kitab müstəqillik dövründə Füzuli yaradıcılığını əhatəli və dolğun şəkildə ifadə edən ən ümumiləşdirici vəsaitdir.
Bugünədək Məhəmməd Füzuliyə həsr olunan bir sıra biblioqrafiyaların işıq üzü gördüyünü söyləyən AMEA rəhbəri şairin 500 illiyində AMEA-nın müxbir üzvü Cahangir Qəhrəmanovun müqəddiməsi ilə Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun əməkdaşı tərəfindən 123 səhifəlik biblioqrafiyanın çapa hazırlandığını, həmçinin akademik Teymur Kərimlinin redaktorluğu ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada fil.e.d. Aybəniz Əliyeva-Kəngərli tərəfindən 86 səhifədən ibarət 300-ə yaxın müddəanın əks olunduğu biblioqrafiyanın hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Füzuli haqqında bugünədək ən çox məlumatın toplandığı nəşr Milli Kitabxana tərəfindən 1996-cı ildə çap edilmiş “Məhəmməd Füzuli əsərlərinin nəşri” adlı biblioqrafik göstəricidir.
Akademik İsa Həbibbəyli ictimaiyyətə təqdim olunan “Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” adlı fundamental nəşrdə dahi şair haqqında 7 minə yaxın mühüm mənbənin əks olunduğunu bildirib. Biblioqrafiyada Məhəmməd Füzulinin bütün yönləri ilə, elmi dəqiqliklə, mükəmməl təsnifatla oxuculara təqdim edildiyini deyən AMEA prezidenti nəşri dünya Füzulişünaslığına sanballı ərmağan kimi yüksək qiymətləndirib.
Akademik İsa Həbibbəyli Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektoru tərəfindən hazırlanmış “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” kitabı barədə də məlumat verərək bildirib ki, bu kitab böyük şair haqqında yazılmış elmi cəhətdən ilk ümumiləşdirilmiş və böyük həcmə malik əsərdir. Qeyd edib ki, on bir fəsildən ibarət olan monoqrafiyada Füzulinin dövrü, mühiti, həyatı geniş, sistemli və hərtərəfli şəkildə araşdırılıb. Kitabda Füzulinin Azərbaycan və fars dillərində yazdığı divanlar, onun üç dildə qələmə alınmış qəsidələr divanı, Azərbaycan epik şeiri tarixində xüsusi mərhələ təşkil edən poemaları, bədii nəsr əsərləri, tərcümə yaradıcılığı, dövrünün tanınmış adamlarına ünvanladığı məktublar və divanlarının dibaçələri, fəlsəfi görüşləri ayrı-ayrılıqda tədqiqata cəlb olunmaqla şairin ədəbi şəxsiyyətinin mükəmməlliyini bütün yönləri ilə üzə çıxarıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, nəşrdə Füzuli sənətinin dil-üslub xüsusiyyətləri, poetikası, folklor qaynaqları, sələfləri, müasirləri və xələfləri ilə bağlı məsələlər kompleks şəkildə öyrənilib. Monoqrafiyanın ayrıca bir fəsli Füzili irsinin dünya ədəbiyyatşünaslığında öyrənilməsi və başqa dillərə tərcüməsi məsələlərinə həsr edilib.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru akademik Nizami Cəfərov, millət vəkili, filologiya elmləri doktoru professor Jalə Əliyeva, millət vəkili, filologiya elmləri doktoru dosent Elnarə Akimova, Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi professor Qəzənfər Paşayev, həmin institutun Füzulişünaslıq sektorunun müdiri professor Ataəmi Mirzəyev, şöbə müdiri professor Fəridə Əzizova, Ədəbiyyat İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Zəkulla Bayramlı. Bakı Dövlət Universitetinin Kitabşünaslıq və nəşriyyat işi kafedrasının müdiri, dosent Knyaz Aslan və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud çıxış edərək təqdimatı keçirilən kitabların elmi əhəmiyyətindən danışıb, müəlliflərə təşəkkürlərini bildiriblər.
Qeyd edək ki, “Məhəmməd Füzuli: həyatı və yaradıcılığı” layihəsinin rəhbəri və kitabın “Ön söz”ünün müəllifi AMEA-nın prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli, elmi redaktoru fil.e.d. Ataəmi Mirzəyevdir.
“Məhəmməd Füzuli: biblioqrafiya” kitabının tərtibçisi isə Əməkdar mədəniyyət işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova, elmi redaktoru professor Kərim Tahirov, “Ön söz”ün müəllifi akademik Teymur Kərimlidir.

Состоялась презентация книг «Мухаммед Физули: библиография» и «Мухаммед Физули: жизнь и творчество»
11-го июля в Азербайджанской национальной библиотеке состоялась презентация книг «Мухаммед Физули: библиография» и «Мухаммед Физули: жизнь и творчество», посвященных гениальному азербайджанскому поэту и мыслителю Мухаммеду Физули.
На мероприятии, которое прошло при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана и Азербайджанской национальной библиотеки, принимали участие депутаты Милли Меджлиса, представители интеллигенции, литературоведы, сотрудники Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, представители СМИ и другие гости.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Азербайджанской национальной библиотеки профессор Керим Таиров рассказал научной общественности о презентуемых изданиях и подчеркнул, что эти книги – весомый вклад в Физуливедение. Он сообщил, что оба издания подготовлены к печати в рамках Распоряжения главы государства от 25 января 2024 года «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули».
Говоря о фундаментальном труде «Мухаммед Физули: библиография», который подготовлен в рамках серии Национальной библиотеки «Выдающиеся личности Азербайджана», Керим Таиров отметил, что в этом издании нашли своё отражение рукописи и литографии произведений Физули на различных языках, произведения поэта, опубликованные в учебниках, сборниках и периодической печати, материалы, повествующие о его жизни и творчестве, а также источники, которые хранятся в ведущих библиотеках мира.
В книге «Мухаммед Физули: жизнь и творчество», продолжил профессор Керим Таиров, подготовленной сектором «Физуливедение» Института литературы имени Низами Гянджеви, богатое литературное наследие гениального поэта глубоко изучено и проанализировано с точки зрения идейно-художественных особенностей, формы и содержания. Он подчеркнул научную значимость этой книги, которая является результатом длительного и кропотливого труда, творческих поисков коллектива сектора «Физуливедение».
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который сообщил, что Распоряжение Президента Азербайджанской Республики «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» привело к более глубокому изучению наследия великого поэта в свете идеалов независимого Азербайджанского государства, в контексте идеологии азербайджанства и приоритетов тюркского мира.
Академик напомнил, что Х Бакинская международная книжная выставка, которая состоялась в прошлом году в Экспо-центре, была посвящена 530-летию великого мастера слова Мухаммеда Физули, на выставке гениальный поэт был вновь представлен мировым издателям и писателям, а также всем участникам мероприятия в свете идеалов независимости: «На X Бакинской международной книжной выставке были представлены 10 изданий, подготовленных сектором «Физуливедение» Института литературы, эти книги из серии «Библиотека Физули» были объявлены Министерством культуры победителями в номинации Самая лучшая книга».
Сказав, что одним из крупнейших изданий, выпущенных в этом году в связи с творчеством Мухаммеда Физули, является подготовленный Азербайджанской национальной библиотекой фундаментальный труд «Мухаммед Физули: библиография», академик Иса Габиббейли добавил, что эта книга – самое обобщающее пособие, изданное в период независимости, в котором наиболее ёмко отражено творчество Физули.
Руководитель НАНА сообщил, что до сих пор были изданы несколько библиографий, посвященных Мухаммеду Физули, в год 500-летия поэта в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули была подготовлена к печати библиография на 123-х страницах, автором «Введения» был член-корреспондент НАНА Джахангир Гахраманов, также под редакцией академика Теймура Керимли в Центральной научной библиотеке доктором филологических наук Айбениз Алиевой-Кенгерли была подготовлена библиография на 86-ти страницах, в которой нашли свое отражение около 300 пунктов; а изданием, в котором собрано наибольшее количество сведений о Физули, является выпущенный Национальной библиотекой в 1996 году библиографический указатель «Издание произведений Мухаммеда Физули».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в представленном вниманию научной общественности фундаментальном труде «Мухаммед Физули: Библиография» собраны около 7-ми тысяч важных источников о гениальном поэте, в библиографии Мухаммед Физули предстаёт перед читателями со всех сторон, издание является весомым вкладом в мировое Физуливедение.
Говоря о книге «Мухаммед Физули: жизнь и творчество», подготовленной сектором «Физуливедение» Института литературы, руководитель НАНА отметил, что это издание – первый обобщенный с научной точки зрения объёмный труд о великом поэте. В монографии, которая состоит из 11-ти глав, продолжил академик, системно и всесторонне изучены эпоха Физули, среда, в которой он жил, и его жизнь; к исследованию привлечены диваны Физули, написанные на азербайджанском и персидском языках, диван касыд, написанных на трех языках, поэмы, которые являются важным этапом в истории эпической поэзии Азербайджана, художественная проза, переводы, письма, философские взгляды, одним словом, все стороны творчества гениального поэта.
В издании, продолжил академик Иса Габиббейли, комплексно изучены вопросы, связанные с особенностями языка и стиля в творчестве Физули, поэтикой, фольклорными источниками, его предшественниками, современниками и последователями, а отдельная глава монографии посвящена изучению наследия Физули в мировом литературоведении и переводу его произведений на другие языки.
Далее на мероприятии выступили директор Центра Ататюрка в Азербайджане академик Низами Джафаров, депутат Милли Меджлиса, доктор филологических наук, профессор Жаля Алиева, депутат Милли Меджлиса, доктор филологических наук, доцент Эльнара Акимова, главный научный сотрудник Института литературы профессор Газанфар Пашаев, заведующий сектором «Физуливедение» указанного института профессор Атаами Мирзоев, заведующая отделом профессор Фарида Азизова,  ведущий научный сотрудник Института литературы доктор философии по филологии, доцент Закулла Байрамлы, заведующий Кафедрой книговедения и издательского дела Бакинского государственного университета доцент Князь Аслан и заведующая Отделом человеческих ресурсов аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Айнур Махмуд, которые говорили о научной значимости изданных книг и выразили благодарность авторам и составителям.
Отметим, что руководителем проекта «Мухаммед Физули: жизнь и творчество» и автором «Предисловия» к книге является президент НАНА, директор Института литературы имени Низами Гянджеви академик Иса Габиббейли, а научным редактором – доктор филологических наук Атаами Мирзоев.
Составителем книги «Мухаммед Физули: библиография» является заслуженный работник культуры, доктор философии по истории Адиба Исмаилова, научным редактором – профессор Керим Таиров, а автором «Предисловия» – академик Теймур Керимли.