“Nikkei Technology” nəşri yazır ki, Yaponiyanın “QD Laser” şirkəti təsviri skan edərək onu birbaşa gözün torlu qişasına proyeksiya edən eynək prototipi hazırlayıb.
Tokio Universitetinin əməkdaşları ilə birgə şirkətin mühəndisləri tərəfindən hazırlanmış "torlu qişanın lazer skanı" adlı innovativ texnologiya zəif görmə qabiliyyətli insanları göz əzələlərinin gərginliyindən xilas edəcək. Belə ki, eynək özü skan zamanı əldə olunmuş təsviri gözün torlu qişasına proyeksiya edəcək.
Hazırda “QD Laser” şirkəti Əczaçılıq Preparatları və Tibbi Qurğular Agentliyi (“Pharmaceuticals and Medical Devices Agency”, “PMDA”) ilə konsultasiyalar aparır. Bu ixtiranın əlavə edilmiş reallıq texnologiyasına (augmented reality, AR) malik tibbi qurğu kimi istehsalı məsələsi müzakirə edilir.
Əlavə edilmiş reallıq texnologiyasından istifadə edən kompüter qurğuları real vaxt rejimində vizual təsviri qəbul edilən obyektlər haqda virtual məlumatlarla tamamlanır. "Əlavə edilmiş reallıq" texnologiyası tibb, hərbi texnika, kompüter oyunları və mobil texnologiyalarda geniş tətbiq edilir.

QD Laser Inc developed a prototype of glasses using the "retinal scanning laser eyewear technology," which it co-developed with the University of Tokyo.
The prototype was exhibited at the 1st Medical IT Solutions Expo of Medical Japan 2016 (venue: Intex Osaka), a trade show for medical devices
The glasses directly project an image on the user's retina. They do not require the user to focus his/her eyes for seeing an image. Therefore, they enable even weak-sighted people who cannot have enough sight with glasses or contact lenses to see clear images.
QD Laser plans to commercialize the new glasses as an eyewear that supports weak-sighted people or as an AR (augmented reality) device that superimposes information on part of the user's field of view. The company is currently asking PMDA (Pharmaceuticals and Medical Devices Agency) whether the eyewear for weak-sighted people would be certified as a medical device according to Pharmaceutical and Medical Device Act (PMD Act), planning to file an application as necessary.
As an AR device, QD Laser expects that the glasses will be used for gaming and displaying work instructions. In the medical field, Maki Sugimoto, an associate professor at Kobe University Graduate School of Medicine, prototyped a surgical navigation system using QD Laser's eyewear.