Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Elm” nəşriyyatında “Azərbaycançılıq məfkurəsi” adlı biblioqrafik göstərici işıq üzü görüb.
“Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş kitabın elmi məsləhətçisi və “Ön söz”ün müəllifi AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, tərtibçisi “Elm” nəşriyyatının direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov, redaktoru isə AMEA Rəyasət Heyəti Elm və təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəridir.
Kitabda Azərbaycançılıqla bağlı müxtəlif illərdə işıq üzü görmüş nəşrlər – kitablar, dissertasiyalar, avtoreferatlar, məqalələr və s. sistemli şəkildə toplanılıb. Burada materiallar illər üzrə, əlifba sırası ilə verilib. Nəşr XX əsrin əvvəllərindən etibarən milli ədəbi-ictimai fikirdə əsas yer tutmuş, müstəqillik illərində isə Azərbaycan tarixində ilk dəfə olaraq dövlət ideologiyası səviyyəsinə qaldırılmış və dünya azərbaycanlılarının milli-mənəvi birliyinin rəmzi olan Azərbaycançılığa, eləcə də “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə dəyərli töhfədir. Azərbaycan, rus və digər xarici dillərdə materiallar toplanmış bu göstəricidən istifadəni asanlaşdırmaq məqsədilə köməkçi aparat tərtib olunub.
“Azərbaycançılıq məfkurəsi” biblioqrafik göstəricisi elmi tədqiqatçılar və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Издана книга «Идеология азербайджанства»
В издательстве «Элм» («Наука») Национальной академии наук Азербайджана выпущен в свет библиографический указатель «Azərbaycançılıq məfkurəsi» («Идеология азербайджанства»). Книга издана в рамках «Года Конституции и Суверенитета».
Научным консультантом и автором «Предисловия» является президент НАНА академик Иса Габиббейли, составителем – директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов, редактором – заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери.
В указателе в систематизированной форме представлены вниманию читателей издания, вышедшие в свет в различные годы в связи с идеологией азербайджанства – книги, диссертации, авторефераты, статьи и т.д. Материалы представлены по годам, в алфавитном порядке. Данное издание – ценный вклад в развитие азербайджанства, которое с начала ХХ века занимало основное место в национальной литературной и общественной мысли, а в годы независимости впервые в истории Азербайджана превратилось в государственную идеологию и символ национально-духовного единства азербайджанцев всего мира, а также в «Год Конституции и Суверенитета». Для упрощения пользования указателем, в котором собраны материалы на азербайджанском, русском и прочих языках, составлен вспомогательный аппарат.
Библиографический указатель «Идеология азербайджанства» предназначен для ученых, исследователей и широкой читательской аудитории.