Avqustun 27-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında AR Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun və Türkiyənin İqtisadi İnkişaf və Sosial Tədqiqatlar İnstitutunun (İKSAD) birgə təşkilatçılığı ilə hibrid formatda “8-ci Beynəlxalq Tibb və Sağlamlıq Elmləri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konqres öz işinə başlayıb.
Beynəlxalq tədbir Vətən müharibəsində qələbənin 5-ci ildönümünə həsr olunub və konqresin elmi mövzusu təbii faktorların tibbi praktikada istifadəsinə aiddir.
Ümumilikdə konqresdə 20 ölkədən - Türkiyə, Pakistan, Qazaxıstan, Albaniya, Anqola, Braziliya, Bolqarıstan, Çin, Çexiya, Hindistan, İran, Monteneqro, Mərakeş, Nigeriya, Polşa, Portuqaliya, Rumıniya, Serbiya və s. 200-dən çox nümayəndə iştirak edir.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq iştirakçıları salamlayıb və qeyd edib ki, konqres ölkəmiz üçün əlamətdar hadisəyə - Vətən müharibəsində qələbənin 5-ci ildönümünə həsr olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, beynəlxalq konqres Azərbaycanda keçirilmiş COP29 kimi dünya nüfuzlu konfrans və “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” kimi tədbirlərin davamı olaraq ölkəmizdə iqlimə, yaşıl dünyaya, tibbə, sağlamlığa verilən dəyərin elmi təzahürüdür. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb, belə konqreslər yaşıl iqtisadiyyat, yaşıl iqtisadi zonanın daha da genişlənməsinə, sağlamlığımızın rifahına xidmət edir. Həmçinin vurğulayıb ki, müalicəvi Naftalan nefti, 1.500 növ müalicəvi bitki resursları, mineral suları, Duzdağ kimi zəngin təbii resurslara malik olan Azərbaycan üçün bu faktorların tibbdə istifadəsinin elmi əsaslarının işlənməsi ölkəmiz üçün prioritet təşkil edir.
“Ölkəmizdə “Naftalan” Müalicə Sağlamlıq Mərkəzi yenidən qurulub. Dünyada yeganə çəlik, əsa muzeyi Naftalandadır. Eləcə də Duzdağ Fizioterapiya Sağlamlıq Mərkəzi də yenidən qurulub. Bütün bunlar öz insanlarının sağlamlığını qoruyan dövlətimizin vətəndaşları qarşısında növbəti bir addımı və yeniliyidır. Əminik ki, bu yeniliklərlə təbii resursların tibb sahəsində tətbiqi aydın bir təfəkkürə xidmət edəcək”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Daha sonra tədbirdə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin nümayəndəsi İltifat İbrahimov, İKSAD-ın Azərbaycan üzrə baş direktoru Dr. Əlvan Cəfərov, AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, Türkiyənin İnönü Universitetinin Əczaçılıq fakültəsinin professor Dr. İsmet Yılmaz, Çin Xalq Respublikasından “Lingren Group”un sədri Dr. Li Zhang, onlayn formatda Pekin Universitetindən Dr. Liu Tingfang çıxış edərək konqresin əhəmiyyətindən danışıblar.
Konqresin əsas təşkilatçılarından olan AR ETN Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun direktoru professor Ulduz Həşimova bütün iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, Azərbaycan təbii bitkilərlə zəngin bir ölkədir. Bu bitkilərdən istifadə etmək, onun müalicəvi əhəmiyyətini daha dərindən araşdırmaq, tədqiq etmək alimlərin üzərinə böyük məsuliyyət qoyur: “Bu gün bizdə olan müalicəvi bitkilərin, Naftalan neftinin, duzların istifadəsi üçün onların hüceyrə səviyyəsində təsirlərini öyrənməli, fiziki və kimyəvi xüsusiyyətlərini dərindən araşdırmalı, fayda və ziyanlarını müəyyənləşdirməliyik”
O, qarşıda böyük və məsuliyyətli işlərin dayandığını, əhalinin sağlamlığının qorunmasının əsas priotetlərdən olduğunu söyləyib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Beynəlxalq elmi-praktik konqres 20 bölmə iclasında öz işini davam etdirib. Xərçəngin erkən diaqnostikası, biotibbi materialların inkişafı, neyrodegenerativ xəstəliklər, ictimai səhiyyə modelləri və süni intellektin tibb sahəsinə tətbiqinə dair geniş müzakirələr aparılıb.

27-го августа в Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организации Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и Института экономического развития и социальных исследований (İKSAD, Турция) в гибридном формате начал свою работу Восьмой международный научно-практический конгресс на тему «Медицинские науки и науки о здоровье».
Международное мероприятие посвящено пятой годовщине великой Победы в Отечественной войне. Тема конгресса охватывает вопросы, связанные с использованием природных факторов в медицинской практике.
На конгрессе принимают участие более 200 представителей из 20-ти стран мира – Турции, Пакистана, Казахстана, Албании, Анголы, Бразилии, Болгарии, Китая, Чехии, Индии, Ирана, Черногории, Марокко, Нигерии, Польши, Португалии, Румынии, Сербии и т.д.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли поприветствовал гостей и сообщил, что конгресс посвящён знаменательной для нашей страны дате – пятой годовщине великой Победы в Отечественной войне. Академик Иса Габиббейли отметил, что, будучи продолжением прошедшей в Азербайджане глобальной конференции COP29 и объявленного в прошлом году «Года солидарности во имя зелёного мира», международный конгресс является научным выражением значения, которое придается в республике вопросам, связанным с климатом, зелёным миром, медициной и здравоохранением. Подобные мероприятия, продолжил руководитель НАНА, служат ещё большему развитию зелёной экономики и расширению зелёной экономической зоны, а также обсуждению вопросов, связанных со здоровьем населения. Академик подчеркнул, что для Азербайджана, который обладает такими богатыми природными ресурсами, как лечебная нефть Нафталан, минеральные воды, Дуздаг, более 1500 видов лекарственных растений и т.д., разработка научных основ использования этих факторов в медицине находится в приоритете.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «В нашей стране реорганизован Лечебно-оздоровительный центр «Нафталан». В Нафталане находится единственный в мире Музей костылей, свидетельствующий о чудодейственных лечебных свойствах этой нефти. Помимо этого, реорганизован Физиотерапевтический центр «Дуздаг». Всё это – очередные важные мероприятия, которые государство претворяет в жизнь для охраны здоровья населения. Мы уверены, что эти новшества послужат для формирования нового мышления в области применения природных ресурсов в сфере медицины».
Затем на мероприятии выступили представитель Государственного агентства по науке и высшему образованию Ильтифат Ибрагимов, генеральный директор İKSAD по Азербайджану д-р Эльван Джафаров, член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, профессор Фармацевтического факультета Университета Инёню (Турция) Исмет Йылмаз, а также представители “Lingren Group” и Пекинского университета (Китайская Народная Республика). Они говорили о значимости конгресса.
В своём выступлении директор Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева МНО, который является одним из организаторов конгресса, профессор Улдуз Гашимова поприветствовала всех гостей и сообщила, что Азербайджан изобилует лекарственными растениями, и сегодня перед учеными стоит важная задача ещё глубже изучить их целебные свойства и возможности применения в медицине: «Мы должны изучить воздействие лекарственных растений, Нафталановой нефти и солей на клеточном уровне, глубоко исследовать их физические и химические свойства, определить пользу и вред».
Отметив, что предстоит большая и ответственная работа, профессор Улдуз Гашимова подчеркнула, что охрана здоровья населения – один из основных приоритетов, и пожелала успехов работе конгресса.
Международный научно-практический конгресс продолжил свою работу в формате 20-ти секционных заседаний. На заседаниях обсуждались такие темы, как ранняя диагностика рака, развитие биомедицинских материалов, нейродегенеративные заболевания, модели общественного здравоохранения, применение искусственного интеллекта в медицине и т.д.