AMEA-da “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium keçiriləcək
Bu barədə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında qərar verilib.
Prezident İlham Əliyevin dahi bəstəkarın 140 illiyinin qeyd edilməsi barədə 3 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncam imzaladığını diqqətə çatdıran AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli sözügedən sənədin icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edildiyini söyləyib. Qeyd edib ki, Tədbirlər planının icrası çərçivəsində 25-26 sentyabr tarixlərində AMEA-nın Folklor İnstitutunun, AR Mədəniyyət Nazirliyinin, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək simpozium cənab Prezidentin Türk dünyası ilə əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addımdır və humanitar və ictimai elmlərin inkişafına öz töhfəsini verəcəkdir.
Sonra AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru filologiya elmləri doktoru, dosent Hikmət Quliyev çıxış edərək simpozium barədə məlumat verib, tədbirdə dünyanın 10-dan artıq ölkəsindən, o cümlədən türk dövlətlərindən folklorşünaslıq, sənətşünaslıq, mədəniyyətşünaslıq, musiqişünaslıq sahələri üzrə alim və mütəxəssislər tərəfindən məruzələrin təqdim ediləcəyini bildirib və hazırlıq işlərinin artıq yekunlaşdığını söyləyib.

В НАНА состоится международный научный симпозиум на тему «От Ашуга Алескера до Узеира Гаджибейли: культурные коды тюркского мира»
Решение об этом было принято на очередном заседании Президиума НАНА.
Сказав, что 3 февраля 2025 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании 140-летия гениального композитора, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с исполнением этого документа был утвержден План мероприятий НАНА. Академик отметил, что в рамках выполнения Плана мероприятий 25-26 сентября при совместной организации Института фольклора НАНА, Министерства культуры Азербайджанской Республики, Фонда тюркской культуры и наследия и Азербайджанской национальной консерватории пройдет симпозиум, который, будучи важным мероприятием, направленным на расширение связей с тюркским миром, внесёт также весомую лепту в развитие гуманитарных и общественный наук.
Затем выступил директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук, доцент Хикмет Гулиев, который рассказал о ходе подготовки к симпозиуму. Он сообщил, что на мероприятии примут участие представители более чем 10-ти стран мира, в том числе тюркских государств, которые выступят с научными докладами, охватывающими такие сферы, как фольклористика, искусствоведение, культурология и музыковедение. Хикмет Гулиев подчеркнул, что подготовительные работы уже завершены.