“Elektron Akademiya” şöbəsi Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi adlandırılıb
AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə olunan növbəti məsələ Rəyasət Heyəti aparatının “Elektron Akademiya” şöbəsinin Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi adlandırılması haqqında olub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu gün ölkəmizdə süni intellekt və rəqəmsal inkişaf məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir və təkcə cari il ərzində dövlət başçısı tərəfindən bu istiqamətdə ardıcıl şəkildə “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Fərman, “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam və “Dövlət orqanları (qurumları) arasında sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılması haqqında” Fərman imzalanıb. Həmçinin ölkəmizdə bu günlərdə Süni İntellekt Akademiyası fəaliyyətə başlayıb.
Dövlətimizin atdığı sözügedən addımlara müvafiq olaraq AMEA-da da bu sahədə fəaliyyətin icra olunduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli 2023-cü ilin yanvar ayında yaradılmış “Elektron Akademiya” şöbəsinin ötən 2 il ərzində Akademiyada rəqəmsallaşma, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, elektron xidmətlərin genişlənməsi istiqamətində bir çox yeniliklərə və uğurlara imza ataraq özünü doğrultduğunu bildirib. Qeyd edib ki, yaranmış yeni texnoloji reallıq şəraitində “Elektron Akademiya” şöbəsinin adının dəyişdirilməsi və müvafiq olaraq, fəaliyyət istiqamətlərinin genişləndirilməsi zərurəti meydana çıxıb.
Qeyd olunan məsələ ilə bağlı AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək “Elektron Akademiya” şöbəsinin Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi adlandırılması təklifinin ölkəmizdə dövlət başçısının rəhbərliyi altında bu sahədə aparılan işləri tam əhatə etdiyini söyləyib.
Daha sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Elektron Akademiya” şöbəsinin adı dəyişdirilərək Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi adlandırılıb.

Отдел «Электронная Академия» переименован в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг
Одним из вопросов, которые обсуждались на заседании Президиума НАНА, был вопрос о переименовании отдела «Электронная Академия» аппарата Президиума в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг.
В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что сегодня в нашей стране особое внимание уделяется сфере искусственного интеллекта и цифрового развития, только за текущий год главой государства были последовательно подписаны несколько важных документов в данном направлении: Указ об утверждении «Концепции цифрового развития в Азербайджанской Республике»,  Распоряжение об утверждении «Стратегии искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы» и  Указ, связанный с совершенствованием процесса электронизации документооборота между государственными органами (структурами); также на днях в стране начала свою деятельность Академия искусственного интеллекта.
В соответствии с реализуемыми государством мероприятиями, продолжил академик, в НАНА также выполняются работы в данном направлении, в январе 2023 года был создан отдел «Электронная Академия», который за истекшие два года полностью оправдал себя, успешно претворив в жизнь многочисленные мероприятия в области цифровизации, применения технологий искусственного интеллекта и расширения электронных услуг. Руководитель НАНА подчеркнул, что в создавшихся новых технологических реалиях возникла необходимость в переименовании отдела «Электронная Академия» и, соответственно, расширении сфер его деятельности.
Затем выступил вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев, который отметил, что предложение о переименовании отдела «Электронная Академия» в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг полностью соответствует мероприятиям, реализуемым в стране под руководством главы государства в данной сфере.
По постановлению Президиума НАНА отдел «Электронная Академия» был переименован в Отдел цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг.