AMEA-da “Üzeyir Hacıbəyli: ədəbi-mədəni dəyərlər və mənəvi-estetik zənginlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Sentyabrın 17-də AMEA-nın Əsas binasında “Üzeyir Hacıbəyli: ədəbi-mədəni dəyərlər və mənəvi-estetik zənginlik” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Konfrans çərçivəsində Üzeyir Hacıbəylinin həyat və yaradıcılığını əks etdirən sərgi də təşkil olunub.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin ölkə başçısının “Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 3 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamına əsasən keçirildiyini bildirib. Dövlət başçısının Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edildiyini söyləyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında, regional bölmə və mərkəzlərində Üzeyir Hacıbəyliyə həsr olunan silsilə konfransların keçirildiyini, bir sıra nəşrlərin çap olunduğunu, məqalələrin hazırlandığını diqqətə çatdırıb. O, bu günlərdə akademik Zemfira Səfərovanın “Üzeyir Hacıbəyli: həyat və yaradıcılıq karyerası” adlı kitabının ingilis dilində işıq üzü gördüyünü deyərək, sözügedən nəşrin dahi bəstəkarın irsinin araşdırılması və dünyada tanıdılması istiqamətində böyük elmi-mədəni məxəz rolunu oynayacağını vurğulayıb.
AMEA rəhbəri Şərqdə ilk operanın yaradıcısı, dahi bəstəkar, tanınmış ictimai xadim, Xalq artisti, Dövlət mükafatları laureatı, akademik Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycanın mədəniyyət və musiqi tarixində oynadığı roldan bəhs edərək, onun “Sənsiz”, “Sevgili canan” kimi qəzəl incilərinə layiq musiqi əsərləri yaratdığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, Üzeyir Hacıbəyli yaradıcılığında Azərbaycan xalq musiqisinin, muğam və aşıq sənətinin incə xüsusiyyətlərini birləşdirərək özünün orijinal üslubunu yarada bilmişdir. O, Məhəmməd Füzulinin poeması əsasında “Leyli və Məcnun” operası ilə milli operamızın əsasını qoymuş, Azərbaycanın əsrlərdən bəri miras qalmış zəngin musiqisini ilk dəfə nota köçürmüşdür. Akademik İsa Həbibbəyli ötən il M.Füzulinin 530 illik yubileyi çərçivəsində AMEA kollektivinin Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı kollektivinin ifasında “Leyli və Məcnun” operasına baxışının təşkil olunduğunu xatırladıb.
Üzeyir Hacıbəyli yaradıcılığının şah əsəri olan “Koroğlu” operası ilə bağlı fikirlərini bölüşən AMEA prezidenti bildirib ki, dünya musiqi incilərinin siyahısına daxil olan bu əsərdə bəstəkar Şərq-Qərb ənənələrinin tam vəhdətinə nail olub, vətənpərvərlik ideyasını dolğun şəkildə ifadə edib. Dərin məzmuna malik olan “Koroğlu” operasını dünya qəhrəmanlıq operasının nadir nümunələrindən biri kimi dəyərləndirib. Həmçinin dahi bəstəkarın “Arazbari”, “Cəngi” əsərlərinin Azərbaycan milli mədəniyyətinin təkrarsız nümunələri olduğunu vurğulayıb.
Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan musiqi elmini yazan şəxsiyyətlərdən olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri onun “Azərbaycan xalq musiqisinin əsasları” adlı fundamental elmi əsərinin musiqişünas-alimin mükəmməl fəaliyyətinin yadigarı kimi bu gün də musiqi dərsliyi kimi istifadə edildiyini deyib. Qeyd edib ki, bundan başqa, Üzeyir Hacıbəyli “Hesab məsələləri” adlı dərslik tərtib edib, dünya miqyasında böyük şöhrət qazanmış “Arşın mal alan” operettasını yazıb. Akademik İsa Həbibbəyli Üzeyir Hacıbəylinin ictimai-siyasi fəaliyyətinə də toxunaraq, bəstəkarın mühacirətdə olan qardaşı Ceyhun Hacıbəyli ilə münasibətlərindən danışıb.
1945-ci ildə Akademiyanın 15 təsisçisindən birinin Üzeyir Hacıbəyli olduğunu vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu dahi şəxsiyyət AMEA-nın yaranmasında və inkişafında əvəzsiz xidmətlər göstərib.
“Üzeyir Hacıbəyli Azərbaycan mədəniyyət tarixində zirvədə dayanan dahi şəxsiyyətdir. Bəstəkarın möhtəşəm əsərləri musiqi mədəniyyətimizin inkişafına bu gün də güclü təkan verir və düşündürür”, - deyən AMEA rəhbəri ölməz sənətkarın musiqisinin xalqımızın zəngin xəzinəsi, mənəvi sərvəti olduğunu qeyd edib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da görkəmli bəstəkara həsr olunan ümumiləşdirilmiş və böyük həcmə malik kitabın hazırlandığını söyləyib.
Tədbirdə AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri professor İradə Köçərlinin “Dahi Üzeyir Hacıbəylinin elmi irsinə bir baxış”, həmin institutun şöbə müdiri professor Nailə Rəhimbəylinin “Ənənələrin sintezi və mədəniyyətin müasirləşməsi: Üzeyir Hacıbəylinin irsinin kulturoloji aspektdən təhlili”, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri professor Adil Əsədovun “Muğamın fəlsəfi təqdimatına ilk söz müəllifi”, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun baş elmi işçisi filologiya elmləri doktoru Şahbaz Musayevin “Üzeyir Hacıbəylinin publisistikası”, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun şöbə müdiri professor İsmayıl Kazımovun “Üzeyir Hacıbəylinin felyetonlarının dili” və Folklor İnstitutunun şöbə müdiri fil.e.d. Leyla Məmmədovanın “Üzeyir Hacıbəylini dramaturgiyasında folklor kodları: xalq poetikasından bədii sintezə” adlı məruzələri dinlənilib. Həmçinin Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadə çıxış edərək Üzeyir Hacıbəylinin Azərbaycan mədəniyyətinin və musiqi sənətinin inkişafında roluna toxunub.

В НАНА состоялась научная конференция на тему «Узеир Гаджибейли: литературно-культурные ценности и духовно-эстетическое богатство»
17-го сентября в Главном здании НАНА состоялась научная конференция на тему «Узеир Гаджибейли: литературно-культурные ценности и духовно-эстетическое богатство».
Мероприятие прошло при совместной организации Президиума НАНА, отделений гуманитарных и общественных наук. В рамках конференции также была организована выставка, посвященная жизни и творчеству Узеира Гаджибейли.
Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что конференция проводится в соответствии с Распоряжением главы государства от 3-го февраля 2025 года «О праздновании 140-летия Узеира Гаджибейли». Сказав, что в связи с исполнением этого документа был утвержден План мероприятий НАНА, академик Иса Габиббейли добавил, что в честь юбилея великого композитора в научных учреждениях и организациях, региональных отделениях и центрах НАНА проходит череда конференций, издаются научные труды, публикуются статьи. Руководитель НАНА отметил, что на днях на английском языке вышла в свет книга академика Земфиры Сафаровой «Узеир Гаджибейли: жизнь и творческая карьера», которая сыграет огромную роль в изучении и популяризации наследия гениального композитора в мире.
Говоря о роли, которую сыграл в истории азербайджанской культуры и музыки создатель первой оперы на Востоке, гениальный композитор, известный общественный деятель, Народный артист, лауреат государственных премий, академик Узеир Гаджибейли, президент НАНА подчеркнул, что он также написал великолепную музыку к таким жемчужинам поэзии, как газели Низами Гянджеви «Сенсиз» («Без тебя») и «Севгили джанан» («Возлюбленная»). В своем творчестве, продолжил академик, Узеир Гаджибейли соединил тонкие особенности азербайджанской народной музыки, мугама и ашугского искусства, создав тем самым свой оригинальный стиль; обратившись к поэме Мухаммеда Физули «Лейли и Меджнун», он заложил основы отечественного оперного искусства, впервые записал на ноты образцы богатого музыкального наследия Азербайджана. Академик Иса Габиббейли напомнил, что в прошлом году в рамках 530-летнего юбилея Мухаммеда Физули был организован коллективный просмотр сотрудниками НАНА оперы «Лейли и Меджнун» в исполнении коллектива Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета.
Поделившись своими мыслями о вершине творчества Узеира Гаджибейли – опере «Кероглу», руководитель НАНА отметил, что в этом произведении, которое вошло в список музыкальных шедевров мира, композитор смог объединить традиции Востока и Запада, а также в полной мере выразил идею патриотизма; опера, отличающаяся глубоким смыслом, является редким образцом героического жанра в оперном искусстве. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что неповторимыми образцами национальной культуры Азербайджана являются также произведения гениального композитора «Аразбары» и «Джанги».
Сказав, что Узеир Гаджибейли является одним из тех личностей, которые заложили основы музыкальной науки в Азербайджане, руководитель НАНА сообщил, что фундаментальный труд ученого «Основы азербайджанской народной музыки» и сегодня используется в качестве учебника, являясь блестящим образцом научной деятельности выдающегося ученого-музыковеда. Помимо этого, продолжил академик, Узеир Гаджибейли составил учебник «Задачник по арифметике», написал всемирно известную оперетту «Аршин мал алан». Академик Иса Габиббейли также рассказал об общественно-политической деятельности Узеира Гаджибейли и взаимоотношениях композитора с находящимся в эмиграции братом Джейхуном Гаджибейли.
Подчеркнув, что Узеир Гаджибейли был одним из 15-ти соучредителей Академии наук Азербайджана в 1945 году, руководитель НАНА добавил, что гениальный композитор внёс огромный вклад в создание и развитие Академии наук.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Узеир Гаджибейли – гениальная личность, оставившая глубокий след в истории национальной культуры. Великолепные произведения композитора и сегодня оказывают сильное влияние на развитие нашей музыкальной культуры. Бессмертная музыка Узеир бека – достояние и духовное богатство нашего народа».
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что в НАНА готовится к печати обобщенный и объемный труд, посвященный выдающемуся композитору.
Далее на мероприятии были прослушаны научные доклады. Заведующая отделом Института архитектуры и искусства НАНА профессор Ирада Кочарли выступила с докладом «Взгляд на научное наследие гениального Узеира Гаджибейли», завотделом указанного института профессор Наиля Рагимбейли – с докладом «Синтез традиций и модернизация культуры: анализ наследия Узеира Гаджибейли с культурологического аспекта», заведующий отделом Института философии и социологии профессор Адиль Асадов – с докладом о философии мугамов, главный научный сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви доктор филологических наук Шахбаз Мусаев – с докладом «Публицистика Узеира Гаджибейли», заведующий отделом Института языкознания имени Насими профессор Исмаил Казимов – с докладом о фельетонах Узеира Гаджибейли и заведующая отделом Института фольклора доктор филологических наук Лейла Мамедова – с докладом «Фольклорные коды в драматургии Узеира Гаджибейли: от народной поэтики к художественному синтезу». В заключение выступила председатель Союза композиторов Азербайджана член-корреспондент НАНА Фирангиз Ализаде, которая рассказала о роли Узеира Гаджибейли в развитии культуры и музыкального искусства Азербайджана.