AMEA Tarix və Etnologiya İnstitutunda 2025-ci il üzrə etnoqrafik ekspedisiyaların yekunlarına həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları institutun cari il üzrə etnoqrafik ekspedisiyalarının yekunlarına dair sərgi ilə tanış olublar.
Konfransı giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq AMEA-nın 80 illik tarixi ərzində ilk dəfə etnoqrafiya və etnologiya üzrə sərginin təşkil edildiyini söyləyib. O, etnoqrafik ekspedisiyaların yekunlarına dair sərgini Akademiyanın şərəfli tarixində yeni səhifə kimi yüksək qiymətləndirib.
“Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Milli Məclisdə andiçmə mərasimində çıxışı zamanı Türk dünyası ilə əlaqələrin öz ailəmizin qayğıları qədər əhəmiyyətli olduğunu cəmiyyətin nəzərinə çatdırmışdır”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə AMEA-da müxtəlif addımların atıldığını, elmi müəssisələrdə Türk xalqları ilə bağlı şöbələrin fəaliyyətinin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırıldığını, təkmilləşdirildiyini bildirib. O, həmçinin bugünədək türkologiya şöbəsi olmayan institutlarda həmin müəssisənin profilinə uyğun yeni şöbələrin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Tarix və Etnologiya İnstitutunun Türk xalqlarının etnologiyası şöbəsinin bazasında daxili imkanlar hesabına Türk xalqlarının tarixi və etnologiyası şöbəsinin yaradıldığını söyləyib.
AMEA rəhbəri XXI əsrin çağırışlarına əsasən etnologiya elminin günü-gündən şaxələndiyini deyib. Qeyd edib ki, AMEA-nın Tarix İnstitutunun Tarix və Etnologiya İnstitutu adlandırılması tamamilə düzgün qərardır və nəticələri ilə özünü doğrultmaqdadır. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, tarix elmi etnoqrafik mədəniyyətdən ayrı deyil və etnoqrafiya elminin Tarix İnstitutunda daha çox inkişaf etməsi bu istiqamətdə aparılan islahatların məqsədəuyğun olduğunu təsdiq edir.
AMEA prezidenti Tarix və Etnologiya İnstitutunda etnologiya elmi istiqamətinin tarixlə birlikdə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu söyləyərək, hazırda bu müəssisədə 40-dan çox etnoqrafik alimin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, son dövrlərdə institutda aparılan tədqiqatların miqyası genişlənməkdə və yeni prioritet istiqamətlər formalaşmaqdadır.
O, həmçinin AMEA tarixində ilk dəfə etnologiyaya aid jurnalın təsis olunduğunu bildirib. Jurnalın ilk sayının artıq işıq üzü gördüyünü və yaxın günlərdə nəşrin təqdimatının keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli çıxışıının sonunda Tarix və Etnologiya İnstitutunda 2025-ci il üzrə etnoqrafik ekspedisiyaların yekunlarına dair konfransı və sərgini yüksək dəyərləndirib, alim və mütəxəssislərə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Qeyd edib ki, sərgidə regionlarda aparılmış etnoqrafik ekspedisiyaları əks etdirən fotolar, onları tamamlayan monoqrafik tədqiqatlar institutunun tərkibində etnologiya elmi isiqamətində uğurlu tədqiqatların aparıldığını, səmərəli nəticələrin əldə olunduğunu bir daha sübut edir.
Sonra Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov çıxış edərək institutda etnoqrafik ekspedisiyaların yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində müvafiq tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. O, bu ekspedisiyalar zamanı müasir texnoloji avadanlıqlardan istifadənin zəruriliyini qeyd edib, həmçinin gələcəkdə mövsümi etnoqrafik ekspedisiyaların təşkili məsələsinə toxunub.
Dünyanın müxtəlif ölkələrində Etnologiya Muzeyinin ən vacib mədəniyyət qurumlarından biri hesab olunduğunu söyləyən professor Kərim Şükürov institutda xalqımızın çoxəsrlik tarixini özündə əks etdirən kiçik muzeyin yaradılmasının önəmini qeyd edib.
O, Tarix və Etnologiya İnstitutunda “Azərbaycan etnologiyası” jurnalının təsis edildiyini deyərək, jurnalın saytının yaradılması istiqamətində müəyyən işlərin görüldüyünü bildirib. Vurğulayıb ki, etnoqrafik ekspedisiyaların hesabatları əsasında yazılacaq elmi məqalələr sözügedən jurnalda çap olunacaqdır.
Professor Kərim Şükürov birgə əməkdaşlıq şəraitində reallaşacaq layihələr, ümumiləşmiş əsərlərin yazılması, etnoqraflar üçün xüsusi geyim formasının hazırlanması, montaj otağının təşkili kimi məsələlərə toxunub. Direktor araşdırmaların yüksək səviyyədə aparılmasında etnoqraflara göstərilən dəstəyə və yaradılan şəraitə görə AMEA rəhbərinə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra institutun elmi katibi t.ü.f.d., dos. Bəhmən Əliyev “Azərbaycan etnologiya elminin inkişafında etnoqrafik ekspedisiyaların rolu” mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
Tədbirdə, həmçinin t.ü.f.d., dos. Şövqü Həsənov “Quba etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (05-19 iyun 2025)”, t.e.d., dos. Güllü Məmmədli “Quba-Xaçmaz etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (18 iyun-07 iyul 2025)”, t.e.d., dos. İlhamə Məmmədova “Ordubad etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (24 iyun-03 iyul 2025)”, prof. Nərgiz Quliyeva “İsmayıllı etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (25 iyun-04 iyul 2025)”, t.ü.f.d. Təranə Quluzadə “Gəncə etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (06-15 iyul 2025)”, t.ü.f.d., dos. Tahir Şahbazov “Lerik etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (17-26 iyul 2025)”, t.ü.f.d. İsmayıl Umudlu “Ağstafa etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (21-30 iyul 2025)” və dos. Şövqü Həsənov “Ordubad etnoqrafik ekspedisiyasının hesabatı (01-10 iyul 2025)” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В Институте истории и этнологии НАНА состоялась научная конференция, посвященная итогам организованных в 2025 году этнографических экспедиций
В Институте истории и этнологии НАНА состоялась научная конференция, посвященная итогам организованных в 2025 году этнографических экспедиций.
Вначале участники мероприятия ознакомились с выставкой, освещающей итоги проведенных институтом в текущем году этнографических экспедиций.
Открывая конференцию вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что впервые за 80-летнюю историю НАНА организована выставка в области этнографии и этнологии. Академик высоко оценил выставку, освещающую итоги этнографических экспедиций, назвав это событие новой страницей в славной истории НАНА.
Руководитель Академии наук продолжил: «В своей речи на церемонии инаугурации в Милли Меджлисе Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подчеркнул, что расширение связей с тюркским миром имеет для нас большое значение, является для Азербайджана одной из приоритетных задач. В НАНА реализуются различные мероприятия в данном направлении, в научных учреждениях на уровне требований современности налажена и совершенствуется деятельность отделов, связанных с тюркскими народами». Академик отметил, что в институтах, где не было отделов тюркологии, сформированы новые отделы в соответствии с профилем этих учреждений, на базе Отдела этнографии тюркских народов в Институте истории и этнологии за счёт внутренних ресурсов создан Отдел истории и этнологии тюркских народов.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с вызовами XXI века этнология становится разнообразнее с каждым днем, переименование Института истории НАНА в Институт истории и этнологии является абсолютно верным решением, вследствие которого получены важные научные результаты. Академик подчеркнул, что, наряду с другими направлениями, историческая наука изучает и этнографические культуры, ещё большее развитие этнографии в Институте истории и этнологии подтверждает целесообразность проведенных в данной сфере реформ.
В настоящее время в Институте истории и этнологии, продолжил президент НАНА, работают более 40-а ученых-этнографов, масштаб проводимых в последнее время исследований продолжает расширяться, формируются новые приоритетные направления.
Академик также отметил, что впервые в истории НАНА учрежден журнал по этнологии, первый номер журнала уже вышел в свет, в ближайшее время состоится презентация издания.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли высоко оценил конференцию и выставку, посвященную итогам этнографических экспедиций, организованных Институтом истории и этнологии в 2025 году, и пожелал ученым и специалистам успехов в их деятельности. Академик подчеркнул, что представленные на выставке фотографии, отражающие ход этнографических экспедиций в регионах, и монографические исследования в очередной раз подтверждают, что институтом ведутся успешные и плодотворные исследования в сфере этнологии.
В своем выступлении директор Института истории и этнологии профессор Керим Шукюров сообщил, что институтом реализованы соответствующие мероприятия, нацеленные на проведение этнографических экспедиций на высоком уровне, и отметил необходимость в применении в ходе этих экспедиций современного технического оборудования, а также в организации в будущем сезонных этнографических экспедиций.
Сказав, что в различных странах мира важными культурными учреждениями считаются и этнографические музеи, профессор Керим Шукюров добавил, что целесообразно было бы создать в институте мини-музей, повествующий о многовековой истории нашего народа.
Ученый сообщил, что в Институте истории и этнологии учрежден журнал «Этнология Азербайджана», в котором будут публиковаться научные статьи на основе отчетов этнографических экспедиций, также продолжается работа по созданию сайта журнала.
Помимо этого, профессор Керим Шукюров затронул такие вопросы, как реализация совместных проектов, написание обобщенных трудов, обеспечение этнографов спецодеждой, организация монтажной комнаты. Директор института поблагодарил руководство НАНА за поддержку и условия, созданные для проведения этнографических исследований на высоком уровне.
Затем ученый секретарь института доктор философии по истории, доцент Бахман Алиев выступил с докладом «Роль этнографических экспедиций в развитии этнологии в Азербайджане».
Далее на мероприятии ученые института выступили с докладами, освещающими итоги этнографических экспедиций, которые прошли в Губе (5-19 июня 2025 года), Губе-Хачмазе (18 июня – 7 июля 2025 года), Ордубаде (24 июня – 3 июля 2025 года), Исмаиллы (25 июня – 4 июля 2025 года), Гяндже (6-15 июля 2025 года), Лерике (17-26 июля 2025 года), Агстафе (21-30 июля 2025 года) и Ордубаде (1-10 июля 2025 года).