Sentyabrın 25-də AMEA-nın Əsas binasının Dairəvi konfrans zalında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AMEA-nın Folklor İnstitutu, AR Mədəniyyət Nazirliyi, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə təşkilatçılığı “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium öz işinə başlayıb.
Əvvəlcə simpozium iştirakçıları Fəxri xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və onun ömür-gün yoldaşı akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarları önünə gül dəstələri qoyublar. Həmçinin dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin məzarını ziyarət ediblər.
Daha sonra konfrans iştirakçıları AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Məhmət Akif Ərsoy, Məhtimqulu Fəraqi, Çin və Pakistan mərkəzlərində, həmçinin Elektron zalda olub, onların fəaliyyətləri barədə məlumat alıblar.
Beynəlxalq simpoziumun açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AR mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti prof. Dr. Aktotı Raimkulova, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rəhbərliyi, AR Milli Məclisinin deputatları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, əməkdaşları, həmçinin Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstandan alimlər və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq qeyd edib ki, dövlət başçısının 3 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə bu il ölkəmizdə və beynəlxalq miqyasda dahi Azərbaycan bəstəkarı, Şərqdə ilk operanın yaradıcısı, böyük musiqişünas-alim, tanınmış ictimai xadim, akademik Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyi qeyd olunur.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Üzeyir Hacıbəyli dünyanı heyrətə gətirən zəngin yaradıcılığında Azərbaycanın xalq musiqisindən istifadə etməklə, əslində xalq aşıq musiqisinin peşəkar musiqi ola bilmə baxışını meydana qoyub və nəticə etibarilə aşıq musiqisi peşəkar musiqimizin mənbəyi və böyük mərhələsidir. AMEA rəhbəri dahi Üzeyir Hacıbəylinin “Azərbaycan xalq musiqinin əsasları” adlı monumental əsərinin bunu isbat etdiyini söyləyib.
Üzeyir Hacıbəylinin böyük sənətimizin, mədəniyyətimizin, incəsənətimizin, ictimai fikrimizin və elmimizin görkəmli nümayəndəsi kimi dünya miqyasında qəbul edildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli onun 140 illik yubileyinin bu günlərdə özünün də iştirakı ilə UNESCO-da yüksək səviyyədə qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Üzeyir Hacıbəyliyə, Aşıq Ələsgərə yenidən qayıtmaqla bütün dünya xalq musiqimizin, aşıq sənətimizin nə qədər zəngin, bənzərsiz və orjinal, eləcə də həm milli, həm də bəşəri olduğunu çox aydın şəkildə gördü.
Dünya musiqi tarixində bir çox tanınmış bəstəkarlar olmasına baxmayaraq, Üzeyir Hacıbəylinin öz universal yaradıcılığı ilə onlardan fərqləndiyini və onunla müqayisə edilə biləcək şəxsin olmadığını deyən AMEA prezidenti qeyd edib ki, görkəmli xadimimiz Şərqdə ilk operanın yaradıcısı, eləcə də Azərbaycanda konservatoriyanın, simfonik orkestr və xor məktəbinin təsisçisi kimi bu səviyyədə musiqi sənətində dahi yaradıcı göstərmək çətindir.
“Biz fəxr edirik ki, Azərbaycan xalqının Üzeyir Hacıbəyli kimi böyük mütəfəkkiri, musiqiçi alimi, elm xadimi var. O, həm də Azərbaycan Milli Elmlər Akadedmiyasının ilk 15 təsisçisindən biridir və Akademiyanın bugünkü Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun ilk direktoru olmuşdur”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
Aşıq Ələsgərin yaradıcılığına da diqqət çəkən AMEA prezidenti qeyd edib ki, görkəmli söz ustadı Azərbaycan aşıq sənətini yüksək səviyyədə inkişaf etdirib, tarixi Azərbaycan torpaqlarında – Qərbi Azərbaycanın Göyçə mahalında aşıq sənətini özünün zirvəsinə çatdırıb.
Aşıq Abbas Tufarqanlı, Xəstə Qasım, Molla Cümə, Sarış Aşıq və bir çox dillərə dastan olan aşıq ustalarımız olmasına baxmayaraq, Aşıq Ələsgərin onların zirvəsində dayandığını deyən AMEA prezidenti böyük söz ustadının yüksək ifaçılıq mədəniyyəti, aşıq havaları üzərində rəqs etməsi, bədii qiraəti ilə fərqləndiyini vurğulayıb.
“Aşıq Ələsgər aşıq ədəbiyyatının nizamnaməsini yazmışdır və zəngin yaradıcılığı ilə onu Azərbaycan aşıq ədəbiyyatının Məhəmməd Füzulisi hesab edirəm. Aşıq Ələsgərin və Üzeyir Hacıbəylinin ortaq nöqtəsi hər birinin öz sənətinin zirvəsində dayanmasıdır. Həmçinin Aşıq Ələsgər tarixi torpaqlarımızda, Göyçə mahalında yazıb-yaratmış, Üzeyir Hacıbəylinin şah əsərlərindən olan “Koroğlu” operasının baş qəhrəmanı isə həm də tarixi Qərbi Azərbaycan torpaqlarımız uğrunda mübarizə aparmış, nəticə etibarilə görkəmli bəstəkarımız bununla bütövlüyümüzü əks etdirmişdir. Həmçinin Aşıq Ələsgər də Üzeyir Hacıbəyli kimi rəngarəngliyə üstünlük vermiş, aşıq sənətinin bütün növlərində - qoşma, gəraylı, deyişmə, gözləmə, dastan, rəvayət, qıfılbənddə gözəl nümunələr yaratmışdır”, deyə akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib.
Bugünkü beynəlxalq tədbirin həm də türk xalqlarının musiqi mədəniyyətinə nəzər salacağını deyən akademik İsa Həbibbəyli simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən AR mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov Heydər Əliyev Fondunun və Mədəniyyət Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinə həsr olunmuş geniş tədbirlərin keçirildiyini, 2009-cu ildən başlamış Üzeyir Hacıbəyli Beynəlxalq Musiqi Festivalının bu il 17-nin baş tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, həmçinin dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyi dünyanın müxtəlif ölkələrində qeyd olunur, beynəlxalq miqyasda konfranslar, seminarlar, simpoziumlar keçirilir.
“Bugünkü tədbirlə Türk dünyasının iki görkəmli şəxsiyyətinin milli mədəniyyətimizə və bəşəriyyətə bəxş etdikləri dəyərləri öyrənəcəyik”, - deyən Murad Hüseynov beynəlxalq simpoziumun işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra çıxış edən Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti prof. Dr. Aktotı Raimkulova qeyd edib ki, dahi Üzeyir Hacıbəyli Şərq və Qərb musiqisini birləşdirməklə Azərbaycan və dünya musiqisinə yeni nəfəs gətirib, xalq yaradıcılığından istifadə etməklə milli kimliyi gücləndirib. Aşıq Ələsgərin isə qoşma və dastanları ilə gələcəyə yol göstərdiyini deyən Aktotı Raimkulova vurğulayıb ki, bugünkü tədbirlə türk xalqlarının musiqisini öyrənəcəyik və bu, gələcək tədqiqatlar üçün geniş imkanlar açacaq.
O, həmçinin rəhbərlik etdiyi Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun tarixi, üzv ölkələr və fəaliyyət istiqamətləri, Türk dünyasında həyata keçirdiyi layihələr barədə iştirakçılara məlumat verib.
Daha sonra tədbir öz işini plenar məruzələrlə davam etdirib. Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru prof. Dr. Kamilə Dadaşzadə, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının Ç.Aytmatov adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldacan Akmataliyev, Türkiyənin Egey Universitetinin Türk Dünyası Araşdırmaları İnstitutundan prof. Dr. Metin Ekici və AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru f.e.d. Hikmət Quliyev plenar məruzələrlə çıxış ediblər.
Həmçinin AR Milli Məclisinin deputatı Hikmət Babaoğlu, Qazaxıstanın M.Auezov adına Ədəbiyyat və İncəsənət İnstitutunun baş direktoru akademik Kenjexan Matjanov, Türkiyənin Ankara Musiqi və Gözəl Sənətlər Universitetinin rektoru prof. Dr. Erhan Özden və Özbəkistan Fənlər Akademiyası Ə.Nəvai adına Ədəbiyyat Muzeyinin direktoru prof. Dr. Jabbor Eshonqulov çıxış edərək türk xalqlarının musiqi mədəniyyətindən danışıb, simpoziumun işinə uğurlar arzulayıblar.
Sonra bir sıra hədiyyə və sertifikatlar təqdim olunub, xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Qeyd edək ki, simpozium işini 25-26 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Konservatoriyasında davam etdirəcək.

Начал свою работу международный научный симпозиум «От Ашуга Алескера до Узеира Гаджибейли: культурные коды тюркского мира»
25-го сентября в Круглом конференц-зале Главного здания НАНА при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Института фольклора НАНА, Министерства культуры Азербайджанской Республики, Фонда тюркской культуры и наследия и Азербайджанской национальной консерватории начал свою работу международный научный симпозиум «От Ашуга Алескера до Узеира Гаджибейли: культурные коды тюркского мира».
Вначале участники симпозиума посетили Аллею почетного захоронения и почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева и его супруги академика Зарифы ханум Алиевой, на их могилы были возложены букеты цветов. Также была почтена память гениального азербайджанского композитора Узеира Гаджибейли.
Затем участники мероприятия посетили функционирующие в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА центры Мехмета Акифа Эрсоя, Махтумкули Фараги, Центр китайских исследований, Пакистанский литературный центр, а также Электронный зал, и ознакомились с их деятельностью.
На церемонии открытия международного симпозиума приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заместитель министра культуры Мурад Гусейнов, президент Фонда тюркской культуры и наследия профессор Актоты Раимкулова, руководство Азербайджанской национальной консерватории, депутаты Милли Меджлиса, директора и сотрудники научных учреждений и организаций НАНА, а также ученые из Турции, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана и представители СМИ.
Открывая мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что по Распоряжению главы государства от 3-го февраля 2025 года в нашей стране и на международном уровне отмечается 140-летие гениального азербайджанского композитора, создателя первой оперы на Востоке, великого ученого-музыковеда, известного общественного деятеля, академика Узеира Гаджибейли.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в своем многогранном творчестве, которое приводит в восторг весь мир, Узеир Гаджибейли широко использовал азербайджанскую народную музыку, поднял ашугское искусство на уровень профессионального музыкального искусства. Руководитель НАНА добавил, что подтверждением этого является монументальный труд гениального Узеира Гаджибейли «Основы азербайджанской народной музыки».
Сказав, что Узеир Гаджибейли воспринимается во всем мире как выдающийся представитель азербайджанского искусства, культуры, общественной мысли и науки, академик Иса Габиббейли сообщил, что недавно принимал участие на мероприятиях в честь 140-летнего юбилея великого композитора на уровне ЮНЕСКО. Академик отметил, что возвращение к творчеству Узеира Гаджибейли и Ашуга Алескера демонстрирует всему миру многогранность, неповторимость и уникальность нашей народной музыки, ашугского искусства, а также их национальное и общечеловеческое значение.
Несмотря на то, что во всемирной истории музыки есть немало известных композиторов, продолжил руководитель НАНА, Узеир Гаджибейли отличается от них своим универсальным творчеством, и с ним невозможно никого сравнить. Академик отметил, что великий деятель культуры является создателем первой оперы на Востоке, учредителем Азербайджанской консерватории и симфонического оркестра, и второго человека подобного уровня в музыкальном искусстве указать трудно.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Мы гордимся, что у азербайджанского народа есть такой великий мыслитель, ученый-музыковед и научный деятель, как Узеир Гаджибейли. Он также является одним из 15-ти соучредителей Национальной академии наук Азербайджана и первым директором нынешнего Института архитектуры и искусства НАНА».
Говоря о творчестве Ашуга Алескера, президент НАНА сообщил, что выдающийся мастер слова поднял ашугское искусство Азербайджана на высокий уровень, развивал ашугское искусство на исторических землях Азербайджана – в махале Гейча в Западном Азербайджане.
Несмотря на то, что у нас есть такие известные деятели ашугского искусства, как Ашуг Аббас Туфарганлы, Хястя Гасым, Молла Джума, Сары Ашыг и другие, продолжил академик Иса Габиббейли, Ашуг Алескер превосходит их высоким исполнительским мастерством, танцами, основанными на ашугских мелодиях, и художественным чтением.
Академик Иса Габиббейли отметил: «Ашуг Алескер написал устав ашугской литературы. Учитывая богатое творчество, я считаю его Мухаммедом Физули азербайджанской ашугской литературы. Общей чертой Ашуга Алескера и Узеира Гаджибейли является то, что они стоят на вершине той сферы искусства, представителями которой являются. Помимо этого, Ашуг Алескер жил и творил на наших исторических землях, в махале Гейча, а главный герой оперы Узеира Гаджибейли «Кероглу» вел борьбу и за наши исторические земли в Западном Азербайджане, и тем самым выдающийся композитор отразил нашу целостность. Также Ашуг Алескер, как и Узеир Гаджибейли, отдавал предпочтение разнообразию, создал прекрасные образцы во всех видах ашугского искусства – гошма, герайлы, дейишме, гёзлямя, дастан, ряваят, гыфылбенд».
Сказав, что на сегодняшнем международном мероприятии будет рассмотрена музыкальная культура и других тюркских народов, академик Иса Габиббейли пожелал успехов работе симпозиума.
Затем выступил заместитель министра культуры Мурад Гусейнов, который сообщил, что по инициативе Фонда Гейдара Алиева и Министерства культуры проходят многочисленные мероприятия, посвященные 140-летию Узеира Гаджибейли, в этом году уже в 17-й раз организован Международный музыкальный фестиваль Узеира Гаджибейли, который начал проводится с  2009 года. Замминистра подчеркнул, что 140-летний юбилей гениального композитора Узеира Гаджибейли отмечается и в различных странах мира, на международном уровне проводятся конференции, семинары и симпозиумы.
Отметив, что на сегодняшнем мероприятии будут рассмотрены заслуги двух выдающихся личностей тюркского мира в развитии национальной культуры и всего человечества, Мурад Гусейнов пожелал успехов работе международного симпозиума.
В своем выступлении президент Фонда тюркской культуры и наследия профессор Актоты Раимкулова сообщила, что, объединив восточную и западную музыку, гениальный Узеир Гаджибейли привнес новое дыхание в музыкальное искусство Азербайджана и всего мира, а также укрепил национальную идентичность, опираясь на народное творчество. Сказав, что своими гошма и дастанами Ашуг Алескер указал путь в будущее, Актоты Раимкулова подчеркнула, что на сегодняшнем мероприятии будут рассмотрены традиции музыкального искусства тюркских народов и появятся новые возможности для дальнейших исследований.
Помимо этого, Актоты Раимкулова рассказала об истории руководимого ею Фонда тюркской культуры и наследия, странах-членах и сферах деятельности организации, реализуемых проектах.
Далее на симпозиуме с пленарными докладами выступили ректор Азербайджанской национальной консерватории профессор Камиля Дадашзаде, директор Института языка и литературы имени Чингиза Айтматова Национальной академии наук Кыргызстана академик Абдылдажан Акматалиев, профессор Института исследований тюркского мира Эгейского университета Метин Экиджи (Турция) и директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук Хикмет Гулиев.
Также на мероприятии выступили депутат Милли Меджлиса Хикмет Бабаоглу, генеральный директор Института литературы и искусства имени Мухтара Ауэзова академик Кенжехан Матыжанов (Казахстан), ректор Анкарского университета музыки и изящных искусств профессор Эрхан Озден (Турция) и директор Государственного музея литературы имени Алишера Навои Академии наук Республики Узбекистан профессор Жаббор Эшонкулов. Они говорили о музыкальной культуре тюркских народов и пожелали успехов работе симпозиума.
Затем были вручены подарки и сертификаты, сделаны фотографии на память.
Отметим, что симпозиум продолжит свою работу 25-26-го сентября в Азербайджанской национальной консерватории.