Martın 11-də AMEA Rəyasət Heyətində Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun Palçıq vulkanizmi şöbəsinin rəhbəri, professor Adil Əliyevin “Palçıq vulkanı brekçiyasının ehtimal olunan aksessor minerallaşmasının tədqiqi” mözusunda məruzəsi dinlənildi. Ölkəmizdə və dünyada palçıq vulkanlarının öyrənilməsi istiqamətində mühüm tədqiqatların aparıldığını söyləyən A.Əliyev qlobal miqyasda onların əmələgəlməsi, coğrafi yayılması, neft-qazlılıq və seysmikliklə əlaqəsi kimi məsələlərlə bağlı yeni elmi nəticələrin əldə olunduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, rəhbərlik etdiyi şöbənin əməkdaşları ilə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının alimlərinin birgə apardıqları tədqiqatlar hər iki ölkənin palçıq vulkanizmi probleminin müqayisəli təhlilinə, xüsusilə vulkan tullantılarının mineralogiyasına yönəldilib. Vulkan brekçiyasında aksessor minerallaşmanın öyrənilməsi nəticəsində Qara dəniz və Kerç yarımadasının palçıq vulkanlarında təbii əmələ gələn qızıl, gümüş, qurğuşun, mis və digər elementlərin aşkar edilməsi Azərbaycanda da analoji yeni istiqamətdə geniş tədqiqatların aparılmasını zəruri edir.
Məruzə ətrafında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, akademik Arif İsmayılzadə, AMEA-nın müxbir üzvü Əkpər Feyzullayev və başqaları suallarla çıxış etdilər.
Daha sonra bölmə alimlərinin kitablarının nəşri ilə bağlı müzakirələr aparıldı. “Palçıq vulkanları” dərsliyinin, “Cənubi Xəzər çökəkliyinin Azərbaycan hissəsinin karbohidrogen potensialının və geodinamikasının öyrənilməsinə dair 2007-2014-cü illər üçün Tədbirlər Proqramı” çərçivəsində hazırlanmış 3 monoqrafiyanın, “Azərbaycanın alt paleogen çöküntülərində biotların stratiqrafik və paleocoğrafi paylanma qanunauyğunluqları” və “Azərbaycanın mezo-kaynozoy yaşlı perlitləri” adlı monoqrafiyalarının, “Radon və insan sağlamlığı” adlı elmi-populyar kitabın çapa verilməsi tövsiyyə olundu.
İclasda AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlərin seçilməsi məsələsinə də baxıldı. Akademik Pərviz Məmmədovun namizədliyinin "Akademik Musa Əliyev" adına mükafata təqdim edilməsi haqqında Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.
Tədbirdə Qərb zonasının termal sularının xarakteristikalarının və mümkün tətbiq sahələrinin öyrənilməsi istiqamətində AMEA-nın Gəncə Bölməsi ilə əməkdaşlıq məsələsi də müzakirə olundu. Geologiya-minerologiya üzrə elmlər doktoru Abdulvahab Muxtarov bildirdi ki, Qərb zonasında mövcud olan geotermal mənbələrdən gələcəkdə sənayedə, kənd təsərrüfatında, məişət və kommunal sahələrdə, eləcə də təbabətdə geniş istifadə olunması üçün onların fiziki xarakteristikalarını və kimyəvi tərkibini öyrənməyə ehtiyac var. Alim Qərb zonasının geotermal mənbələrinin alternativ enerji və digər məqsədlər üçün istifadə olunması imknalarının tədqiq ediləcəyini diqqətə çatdırdı.
Sonra "AMEA-nın Xəbərləri" (Yer elmləri seriyası) və AMEA Məruzələri jurnallarında bölmə üzvlərinin iştirakı, Coğrafiya və Geologiya və Geofizika institutlarında Təhsil şöbəsinin yaradılması, həmçinin akademik Mithəd Abasovun 90 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Rəyasət Heyəti qaşısında vəsatət qaldırılması haqqında qərarlar qəbul olundu.
Tədbirdə müzakirə edilən növbəti məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevinin "Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Atlası" barədə sərəncamından irəli gələn tədbirlər haqqında oldu. Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov ölkə başçısı tərəfindən imzalanmış sənədin icrasına başlanıldığını söyləyərək, sərəncamdan irəli gələn məsələlərin həlli üçün işçi qrupunun yaradıldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, xəritələr CİS texnologiya əsasında hazırlanıb, onların siyahısı və məzmunu müəyyənləşdirilib, müvafiq məlumatlar toplanaraq həmçinin yol xəritəsi hazırlanıb.
İclasda iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyinin rəsmisi Tariel Hüseynov bildirdi ki, atlasın nəşri gələcəkdə ölkəmizdə təhlükəli ərazilərin əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsinə və bu işə nəzarət edilməsinə imkan verəcək.

На заседании Отделения наук о Земле был заслушан доклад об исследованиях грязевых вулканов
Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь ОНЗ, академик Фахраддин Кадиров проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Далее был заслушан доклад заведующего Отделом грязевого вулканизма Института геологии и геофизики, профессора Адиля Алиева «Исследование предполагаемой акцессорной минерализации брекчии грязевого вулкана». Отметив, что как в нашей стране, так и во всем мире проводятся важные исследования в области изучения грязевых вулканов, А.Алиев подчеркнул, что в глобальном масштабе были достигнуты новые научные результаты в связи с вопросами касательно их образования, географического распространения, а также связей с нефтегазоносностью и сейсмичностью. Он отметил, что исследования, проведенные сотрудниками возглавляемого им отдела совместно с учеными Национальной академии наук Украины, посвящены сравнительному анализу проблемы грязевого вулканизма обеих стран, в частности, минералогии вулканических выбросов. Образованные природным путем золото, серебро, свинец, медь и другие элементы, которые были обнаружены в грязевых вулканах Черного моря и Керченского полуострова в результате изучения акцессорной минерализации вулканической брекчии, создают необходимость в проведении широких исследований в аналогичном направлении в Азербайджане.
С вопросами по докладу выступили вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, академик Ариф Исмаилзаде, член-корреспондент НАНА Акпер Фейзуллаев и другие.
Затем были проведены обсуждения в связи изданием книг ученых отделений. Было рекомендовано издание учебника «Грязевые вулканы», а также подготовленных в рамках «Программы мероприятий по изучению углеводородного потенциала и геодинамики Южнокаспийской впадины Азербайджана на 2007-2014 гг.» 3 монографий, монографий «Закономерности стратиграфического и палеографического распределения биотов в нижних палеогенных впадинах» и «Перлиты мезо-кайназойского возраста в Азербайджане», а также научно-популярной книги «Радон и здоровье человека».
На заседании был также рассмотрен вопрос избрания кандидатов именных наград НАНА. Было принято решение о возбуждении перед Президиумом ходатайства о выдвижении кандидатуры академика Парвиза Мамедова на соискание премии имени «Академика Мусы Алиева».
Очередным объектом обсуждения на мероприятии стало сотрудничество НАНА с Гянджинским отделением в области изучения характеристики термальных вод Западной зоны и возможных сфер их применения. Доктор геолого-минералогических наук Абдульвахаб Мухтаров отметил, что для широкого использования в будущем источников существующих геотермальных источников Западной зоны в промышленности, сельском хозяйстве, бытовых, коммунальных сферах, а также медицине необходимо изучить их физическую характеристику и химический состав. Ученый сообщил, что будет также проведено исследование возможностей применения геотермальных источников Западной зоны в целях альтернативной энергии и т.д.
Далее были приняты постановления об участии членов отделения в журналах «Новости НАНА» (серия наук о Земле) и «Доклады НАНА», о создании Отдела образования в институтах Географии, Геологии и геофизики, а также возбуждении ходатайства перед Президиумом о проведении 90-летнего юбилея академика Митхада Аббасова.
Затем были обсуждены вопросы относительно мер, вытекающих из Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Об атласе чрезвычайных ситуаций Азербайджанской Республики». Директор Института географии, академик Рамиз Мамедов сообщил, что создана рабочая группа с целью решения вопросов, вытекающих из распоряжения главы страны. Он отметил, что подготовлены карты на основе ГИС-технологий, определены их список и содержание, а также разработана дорожная карта на основе соответствующей накопленной информации.
Приняв участие в заседании, официальный представитель Министерства по чрезвычайным ситуациям Азербайджанской Республики Тариэль Гусейнов отметил, что издание атласа позволит в будущем заранее определить опасные территории в нашей стране и контролировать работу в данной сфере.