Martın 11-də AMEA Rəyasət Heyətində Yer Elmləri Bölməsinin (YEB) növbəti iclası keçirildi.
İclası giriş sözü ilə açan YEB-in akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırdı.
Sonra Geologiya və Geofizika İnstitutunun Palçıq vulkanizmi şöbəsinin rəhbəri, professor Adil Əliyevin “Palçıq vulkanı brekçiyasının ehtimal olunan aksessor minerallaşmasının tədqiqi” mözusunda məruzəsi dinlənildi. Ölkəmizdə və dünyada palçıq vulkanlarının öyrənilməsi istiqamətində mühüm tədqiqatların aparıldığını söyləyən A.Əliyev qlobal miqyasda onların əmələgəlməsi, coğrafi yayılması, neft-qazlılıq və seysmikliklə əlaqəsi kimi məsələlərlə bağlı yeni elmi nəticələrin əldə olunduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, rəhbərlik etdiyi şöbənin əməkdaşları ilə Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının alimlərinin birgə apardıqları tədqiqatlar hər iki ölkənin palçıq vulkanizmi probleminin müqayisəli təhlilinə, xüsusilə vulkan tullantılarının mineralogiyasına yönəldilib. Vulkan brekçiyasında aksessor minerallaşmanın öyrənilməsi nəticəsində Qara dəniz və Kerç yarımadasının palçıq vulkanlarında təbii əmələ gələn qızıl, gümüş, qurğuşun, mis və digər elementlərin aşkar edilməsi Azərbaycanda da analoji yeni istiqamətdə geniş tədqiqatların aparılmasını zəruri edir.
Məruzə ətrafında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, akademik Arif İsmayılzadə, AMEA-nın müxbir üzvü Əkpər Feyzullayev və başqaları suallarla çıxış etdilər.
Daha sonra bölmə alimlərinin kitablarının nəşri ilə bağlı müzakirələr aparıldı. “Palçıq vulkanları” dərsliyinin, “Cənubi Xəzər çökəkliyinin Azərbaycan hissəsinin karbohidrogen potensialının və geodinamikasının öyrənilməsinə dair 2007-2014-cü illər üçün Tədbirlər Proqramı” çərçivəsində hazırlanmış 3 monoqrafiyanın, “Azərbaycanın alt paleogen çöküntülərində biotların stratiqrafik və paleocoğrafi paylanma qanunauyğunluqları” və “Azərbaycanın mezo-kaynozoy yaşlı perlitləri” adlı monoqrafiyalarının, “Radon və insan sağlamlığı” adlı elmi-populyar kitabın çapa verilməsi tövsiyyə olundu.
İclasda AMEA-nın adlı mükafatlarına namizədlərin seçilməsi məsələsinə də baxıldı. Akademik Pərviz Məmmədovun namizədliyinin "Akademik Musa Əliyev" adına mükafata təqdim edilməsi haqqında Rəyasət Heyəti qarşısında vəsatət qaldırılması qərara alındı.
Tədbirdə Qərb zonasının termal sularının xarakteristikalarının və mümkün tətbiq sahələrinin öyrənilməsi istiqamətində AMEA-nın Gəncə Bölməsi ilə əməkdaşlıq məsələsi də müzakirə olundu. Geologiya-minerologiya üzrə elmlər doktoru Abdulvahab Muxtarov bildirdi ki, Qərb zonasında mövcud olan geotermal mənbələrdən gələcəkdə sənayedə, kənd təsərrüfatında, məişət və kommunal sahələrdə, eləcə də təbabətdə geniş istifadə olunması üçün onların fiziki xarakteristikalarını və kimyəvi tərkibini öyrənməyə ehtiyac var. Alim Qərb zonasının geotermal mənbələrinin alternativ enerji və digər məqsədlər üçün istifadə olunması imknalarının tədqiq ediləcəyini diqqətə çatdırdı.
Sonra "AMEA-nın Xəbərləri" (Yer elmləri seriyası) və AMEA Məruzələri jurnallarında bölmə üzvlərinin iştirakı, Coğrafiya və Geologiya və Geofizika institutlarında Təhsil şöbəsinin yaradılması, həmçinin akademik Mithəd Abasovun 90 illik yubileyinin keçirilməsi ilə əlaqədar Rəyasət Heyəti qaşısında vəsatət qaldırılması haqqında qərarlar qəbul olundu.
Tədbirdə müzakirə edilən növbəti məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevinin "Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Atlası" barədə sərəncamından irəli gələn tədbirlər haqqında oldu. Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov ölkə başçısı tərəfindən imzalanmış sənədin icrasına başlanıldığını söyləyərək, sərəncamdan irəli gələn məsələlərin həlli üçün işçi qrupunun yaradıldığını bildirdi. Qeyd etdi ki, xəritələr CİS texnologiya əsasında hazırlanıb, onların siyahısı və məzmunu müəyyənləşdirilib, müvafiq məlumatlar toplanaraq həmçinin yol xəritəsi hazırlanıb.
İclasda iştirak edən Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyinin rəsmisi Tariel Hüseynov bildirdi ki, atlasın nəşri gələcəkdə ölkəmizdə təhlükəli ərazilərin əvvəlcədən müəyyənləşdirilməsinə və bu işə nəzarət edilməsinə imkan verəcək.

Department of Earth Sciences presented report on the study of mud volcanoes
Opening the event, Academician-Secretary of DES, Academician Fakhraddin Kadirov informed about the issues on the agenda.
Then, reported was delivered Head Department of Mud Volcanism of the Institute of Geology and Geophysics, Professor Adil Aliyev on "Investigation of accessory prospective of the breccia mineralization mud volcano".
Noting that both in our country and around the world carried out important research in the field of mud volcanoes, A.Aliyev underlined that, new scientific results in relation to issues concerning their education were achieved on a global scale, geographical distribution, as well as links with oil and gas content and seismicity.
He noted that, studies carried out by employees of the department headed by him in collaboration with scientists from the Ukraine National Academy of Sciences, are devoted to the comparative analysis of the problem of mud volcanism in both countries, in particular mineralogy of volcanic emissions.
Formed by the natural way gold, silver, lead, copper and other elements that were found in the Black Sea mud volcanoes and in the Kerch Peninsula, as a result of the study of accessory mineralization volcanic breccia, creating a need for extensive research in the same direction in Azerbaijan.
With questions on the report acted Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, Academician Arif Ismailzadeh, corresponding member of ANAS Akbar Feyzullayev and others.
Then, there were held discussions on the publication of scientific books of departments. It was recommended the publication of the "Mud volcanoes" textbook, as well as 3 monographs prepared within the "Program of measures for the study of the hydrocarbon potential of the South Caspian depression and geodynamics of Azerbaijan for 2007-2014 years", "Regularities of stratigraphic and paleographic distribution of biota in the lower Paleogene basins" and "Meso-Cenozoic age Prelities in Azerbaijan" monographs, as well as non-fiction book "Radon and human health."
At the meeting also considered the issue of election of nominates registered for ANAS awards. Also was decided on initiation petition to the Presidium for the nomination of Academician Parviz Mammadov by competition named after "Academician Musa Aliyev".
The next subject of discussion at the event was the cooperation with the Ganja branch of ANAS in the study of the characteristics of the thermal waters of the Western zone and the possible areas of application. Doctor of geological-mineralogical sciences Abdulvahab Mukhtarov noted that the widespread use in the future source of existing geothermal Western Zone in the industry, agriculture, household, communal areas, as well as the medicine is necessary to study their physical properties and chemical composition. The scientist said that he would also investigated possibilities of application of geothermal energy in the Western area for alternative energy, etc.
Further action was taken on the participation of members of the department in the journal "News of ANAS" (a series of Earth Sciences) and "Reports of ANAS", the creation of the Department of Education at the Institutes of Geography, Geology and Geophysics, as well as submit a petition to the Presidency to hold a 90-year anniversary of Academician Mithad Abbasov.
Then the question about the measures was discussed arising from the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev "On the Atlas of Emergency Situations of Azerbaijan Republic". Director of the Institute of Geography, Academician Ramiz Mammadov said that a working group to address issues arising from the order of the head of the country. He noted that the maps made up based on GIS technologies, defined by their list and content, as well as developed a roadmap based on the respective stored information.
Taking part in the meeting, the official representative of the Ministry for Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan Tariyel Huseynov said that the publication of the atlas will allow to determine the dangerous territory of our country in advance and to control the work in this area in the future.