Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, elmi müəssisə və təşkilatların direktorları və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında çalışan bir sıra şəxslərə “Əmək veteranı” vəsiqələrini təqdim edib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Prezident İlham Əliyevin “Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 17 sentyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn məsələlər haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Sərəncamda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına AR Mədəniyyət Nazirliyi və AR Elm və Təhsil Nazirliyi ilə birlikdə görkəmli siyasi və dövlət xadimi Fətəli xan Xoyskinin 150 illiyinə dair Tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsi tapşırılıb.
2025-ci il ərzində Prezident İlham Əliyev tərəfindən Akademiyanın 80 illik yubileyi, eləcə də bir sıra görkəmli elm xadimlərinin yubileyləri ilə bağlı müvafiq sərəncamların imzalandığını və tapşırıqların verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli göstərilən diqqət və qayğıya görə AMEA-nın kollektivi adından dövlət başçısına minnətdarlığını bildirib.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, 2025-ci ildə Azərbaycanın görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən biri və ilk Baş naziri Fətəli xan İsgəndər xan oğlu Xoyskinin 150 illiyi tamam olur. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Fətəli xan Xoyski parlaq zəkası, geniş dünyagörüşü və siyasi təcrübəsi ilə XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan xalqının azadlığı və istiqlaliyyəti uğrunda cəsarətlə mübarizə aparmışdır.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Sərəncamında da qeyd olunduğu kimi, Fətəli xan Xoyskinin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətində demokratik dövlət idarəçiliyinin təşkili, iqtisadiyyatın, mədəniyyətin, təhsilin, səhiyyənin inkişafı, ordu quruculuğu, eləcə də Azərbaycanın müstəqilliyinin xarici dövlətlər tərəfindən tanınması və diplomatik münasibətlərinin yaradılması işinə layiqli töhfələr verdiyini bildirib.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, bu Sərəncam Azərbaycanın görkəmli siyasi və dövlət xadimi, Azərbaycan xalqının azadlığı və istiqlaliyyəti naminə hərəkatının parlaq nümayəndələrindən biri Fətəli xan Xoyskinin həyat və yaradıcılığının müstəqilliyimizin verdiyi geniş imkanlar işığında, elmi prinsiplər əsasında tədqiq və təbliğ olunması zərurətini ortaya qoyur.
Bu günə kimi Fətəli xan Xoyskiyə həsr olunmuş yalnız silsilə məqalələrin işıq üzü gördüyünü deyən akademik İsa Həbibbəyli bu nəhəng şəxsiyyətin həyat və fəliyyətini əks etdirən sanballı nəşrin olmadığını, dövlət başçısının Sərəncamından irəli gələrək, AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutu tərəfindən ilk dəfə olaraq fundamental monoqrafiyanın hazırlandığını söyləyib.
Sərəncamın icrasını təmin etmək məqsədilə, Rəyasət Heyəti tərəfindən Tədbirlər planının hazırlanmasına dair müvafiq tapşırıq verilib.
Sonra AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Parisdə UNESCO-nun mənzil qərargahında “Çingiz Aytmatov və UNESCO: Dünyanı birləşdirən ortaq irs” adlı beynəlxalq konfransda iştirakının yekunları haqqında məlumat verib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının dövlət siyasətinin mühüm prioritetlərindən birini Türk xalqları ilə əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və bu əməkdaşlığın elmi, mədəni və tarixi əsaslarla möhkəmləndirilməsidir. Diqqətə çatdırıb ki, dövlət siyasətinə uyğun olaraq, son illər AMEA-da türk xalqlarının tarixinin və mədəniyyətinin elmi kontekstdə öyrənilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Eyni zamanda, türk xalqlarının ortaq mədəniyyət və dəyərlərinin elmi prinsiplər əsasında müzakirə olunduğu platformalarda iştirak da AMEA-nın fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir. Akademik İsa Həbibbəyli bundan irəli gələrək, 19 sentyabr 2025-ci il tarixində Parisdə UNESCO-nun mənzil qərargahında keçirilən “Çingiz Aytmatov və UNESCO: Dünyanı Birləşdirən ortaq İrs” adlı beynəlxalq konfransda iştirak etdiyini, tədbirin Qırğızıstanın UNESCO-da Daimi Nümayəndəliyinin təşəbbüsü, TÜRKSOY, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun və Ankarada yerləşən Çingiz Aytmatov İnstitutunun birgə əməkdaşlığı ilə baş tutduğunu söyləyib.
Konfransda TÜRKSOY-un Baş katibi Sultan Raevin,  UNESCO Baş direktorunun müavini Ernesto Ottonenin, Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayevin və yazıçının oğlu Eldar Aytmatovun çıxış etdiyini, həmçinin 2024-cü ildə Bişkek şəhərinə Prezident İlham Əliyevin səfərinə dair videoçarxın təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli konfransda “Çingiz Aytmatov fenomeni və Azərbaycan faktoru” mövzusunda çıxış etməsi barədə Rəyasət Heyətinin üzvlərinə məlumat verib, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin Çingiz Aytmatovun xidmətlərinə verdiyi yüksək dəyərin Azərbaycan xalqının ona göstərdiyi sarsılmaz ehtiramın bariz nümunəsi olduğunu vurğulayıb.
Rəyasət Heyəti tərəfindən qeyd olunanları nəzərə alaraq, qardaş türk dövlətlərinin elmi qurumları ilə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi və qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsi qərara alınıb.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin UNESCO yanında Azərbaycanın Daimi Nümayəndəliyinin təşəbbüsü ilə keçirilən akademik Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirdə iştirakının yekunları haqqında da məlumat verib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 19 sentyabr 2025-ci il tarixində Paris şəhərində UNESCO-nun mənzil-qərargahında dahi bəstəkarımız Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Azərbaycanın UNESCO yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşəbbüsü ilə təşkil olunmuş tədbirdə müxtəlif ölkələrin səfirləri və digər şəxslər iştirak ediblər.
Konfrans zamanı Azərbaycan Respublikasının UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayev çıxış edərək bildirib ki, Üzeyir Hacıbəylinin 140 illiyinin qeyd edilməsi bəstəkarın həyat və yaradıcılığına ehtiramı nümayiş etdirir. Bu, eyni zamanda musiqinin birləşdirici gücünü, mədəniyyətlər arasında dialoqun qurulmasına və ümumbəşəri dəyərlərə verilən qiyməti göstərir.
Akademik İsa Həbibbəyli isə bildirib ki, Üzeyir Hacıbəylinin əsərləri Azərbaycan sərhədlərini aşaraq, dünya səhnələrində uğurla nümayiş olunmuş və xalqlar arasında mədəni körpüyə çevrilmişdir. Akademik İsa Həbibbəyli məruzəsində bildirib ki, UNESCO kimi beynəlxalq mədəniyyət platformasında Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinin keçirilməsi onun irsinin yalnız Azərbaycan üçün deyil, bütün bəşəriyyət üçün əhəmiyyət daşıdığını sübut edir.
Akademik İsa Həbibbəyli, o cümlədən Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəsi Elman Abdullayevə akademik Zemfira Səfərovanın bu yaxınlarda AMEA-nın “Elm” nəşriyyatında ingilis dilində nəşr olunmuş “Üzeyir Hacıbəyli: həyat və yaradıcılıq karyerası” kitabını hədiyyə etdiyini də söyləyib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti tərəfindən akademik Üzeyir Hacıbəylinin elmi, bədii irsinin, ictimai-fəlsəfi fikir tariximizdəki yerinin, Azərbaycan və dünya musiqi sənətinin inkişafındakı rolunun beynəlxalq səviyyədə təbliği istiqamətindəki işlərin daha da genişləndirilməsi tapşırılıb.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunmuş XI  Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirakı haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AR Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 1-7 oktyabr 2025-ci il tarixində Bakı Ekspo Mərkəzində XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi  keçiriləcək. Sərgi bu il “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunmuşdur və müasir dövrün elmi və mədəni müstəvisində texnologiyanın insan həyatına təsiri ilə bağlı geniş müzakirələrə imkan yaradacaq. Sərgidə 18 ölkədən 41 xarici təşkilat, 100-dən artıq yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə iştirak edəcək.
AMEA rəhbəri “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusunun aktuallığının müasir dövrdə sürətlə inkişaf edən texnologiyalar fonunda insanın cəmiyyətdəki mövqeyinin və funksional rolunun dəyişməsi, süni intellektin və rəqəmsal texnologiyaların insan fəaliyyəti üzərində yaratdığı təsirlərin elmi və fəlsəfi müstəvidə dərindən təhlil olunması zərurətindən qaynaqlandığını deyib. Süni intellekt istiqamətində AMEA-nın son illərdə dövlət siyasətinə müvafiq olaraq həyata keçirdiyi islahatlardan danışıb, süni intellekt texnologiyalarının humanitar və ictimai elmlər sahəsində tətbiqinə yönəlmiş kompleks tədbirləri xüsusi vurğulayıb.
AMEA-nın “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunmuş XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində yüksək səviyyədə təmsil olunmasının önəminə toxunan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu, dövlətin elm-texnoloji inkişaf  strategiyasını dəstəkləməklə yanaşı, AMEA-nın modernləşən elmi prioritetlərinin nümayiş olunması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Akademik İsa Həbibbəyli sərgidə AMEA-nın bütün elmi müəssisə və təşkilatlarının yüksək səviyyədə iştirakı və ən son nailiyyətləri əks etdirən nəşrlərin ictimaiyyətə təqdim edilməsi ilə bağlıq tapşırıqlarını verib.
Sonra AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov sərgiyə hazırlıqla bağlı iclas iştirakçılarına məlumat verib. Qeyd edib ki, sərgidə AMEA-nın nəşrləri iki istiqamətdə oktyabrın 1-də “Akademiyada: biblioqrafik nəşrlər və serialı akademik nəşrlər” və oktyabrın 4-də “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” mövzularında təqdim olunacaq. S.Qəhrəmanov artıq hazırlıq işlərinin yekunlaşdığını və AMEA-nın yüksək səviyyədə iştirakı ilə bağlı bütün zəruri tədbirlərin görüldüyünü bildirib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, sərgidə AMEA-nın iştirakını təmin etmək, kitab sərgisi çərçivəsində zəruri tədbirləri və müzakirələri təşkil etmək məqsədilə müvafiq Komissiya yaradılıb.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın elmi bölmə və mərkəzlərinin AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi nailiyyətlər sərgisinin təşkili haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 18 mart 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə AMEA-nın və AR Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə Tədbirlər planı təsdiq edilib.
Tədbirlər planında AMEA-nın 80 illik yubileyi ilə bağlı tədbirlərin, o cümlədən simpozium, konfrans, seminar, dəyirmi masalarla yanaşı kitab sərgilərinin təşkili edilməsi nəzərdə tutulub. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu məqsədlə AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi nailiyyətlər sərgisinin təşkili zərurəti yaranıb.
Sərginin üç istiqamətdə ictimaiyyətə təqdim olunacağını deyən AMEA rəhbəri ilk növbədə elmi müəssisə və təşkilatlarda işıq üzü görmüş nəşrlərin, daha sonra elmi-texniki nailiyyətlərin, eləcə də Akademiya əməkdaşlarının bir sıra rəsm əsərlərinin sərgilənəcəyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın elmi bölmə və mərkəzlərinə elmi nailiyyətlər sərgisinə hazırlıqla bağlı tapşırıq verilib.
Sonra AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru f.e.d. Hikmət Quliyev 25-26 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AMEA-nın Folklor İnstitutu, AR Mədəniyyət Nazirliyi, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu və Azərbaycan Milli Konservatoriyasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə: Türk dünyasının mədəni kodları” mövzusunda beynəlxalq elmi simpozium barədə məlumat verib.
Bildirib ki, simpoziumun açılış mərasimində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, AR mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti prof. Dr. Aktotı Raimkulova, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rəhbərliyi, AR Milli Məclisinin deputatları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, əməkdaşları, həmçinin Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstandan alimlər iştirak edib və çıxış ediblər.
Həmçinin Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru prof. Dr. Kamilə Dadaşzadə, Qırğızıstan Milli Elmlər Akademiyasının Ç.Aytmatov adına Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik Abdıldacan Akmataliyev, Türkiyənin Egey Universitetinin Türk Dünyası Araşdırmaları İnstitutundan prof. Dr. Metin Ekici plenar məruzələrlə çıxış ediblər.
H.Quliyev tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu, türk xalqlarının musiqi mədəniyyətinə dair sanballı müzakirələrin aparıldığını bildirib.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda, həmçinin akademik Əkpər Feyzullayevin 80, AMEA-nın müxbir üzvü Telman Ağayevin 90, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadənin 75, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Məmmədovun 70, AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradovun 65, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmovun isə 60 illik yubileyi haqqında qərarlar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, akademik Arif Həşimov, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума, директора научных учреждений и организаций, а также соответствующие лица.
Вначале академик Иса Габиббейли вручил удостоверения «Ветеран труда» ряду сотрудников научных учреждений и организаций НАНА.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о предстоящих задачах, связанных с исполнением Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 17 сентября 2025 года «О проведении 150-летнего юбилея Фатали хана Хойского».
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в Распоряжении главы государства Национальной академии наук Азербайджана совместно с Министерством культуры Азербайджанской Республики и Министерством науки и образования Азербайджанской Республики поручено подготовить и реализовать План мероприятий, посвященных 150-летнему юбилею выдающегося политического и государственного деятеля Фатали хана Хойского.
Сказав, что в 2025 году Президентом Ильхамом Алиевым подписаны многочисленные распоряжения и даны соответствующие поручения, связанные с празднованием 80-летнего юбилея НАНА и юбилеев ряда выдающихся деятелей науки, академик Иса Габиббейли поблагодарил главу государства от имени коллектива НАНА за внимание и заботу.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в 2025 году исполняется 150 лет со дня рождения выдающегося политического и государственного деятеля Азербайджана, одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики и ее первого премьер-министра Фатали хана Искендер хан оглу Хойского. Академик отметил, что, будучи обладателем блестящего ума и широкого кругозора, Фатали хан Хойский в начале ХХ века вел решительную борьбу за свободу и независимость азербайджанского народа.
Как говорится и в Распоряжении главы государства, продолжил академик Иса Габиббейли, Фатали хан Хойский внес весомый вклад в организацию в АДР демократического государственного управления, развитие экономики, культуры, образования, здравоохранения и военного строительства, а также в признание зарубежными государствами независимости Азербайджана и установление дипломатических отношений.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что Распоряжение ставит перед учеными задачи еще глубже изучить и пропагандировать жизнь и деятельность выдающегося политического и государственного деятеля, одного из блестящих представителей движения во имя свободы и независимости азербайджанского народа Фатали хана Хойского в свете новых возможностей периода независимости и современных научных принципов.
Сказав, что до сих пор издавались лишь статьи, посвященные Фатали хану Хойскому, нет обширного труда, освещающего жизнь и деятельность этой выдающейся личности, руководитель НАНА добавил, что, исходя из Распоряжения главы государства, Институтом истории и этнологии НАНА готовится первая фундаментальная монография.
Для обеспечения исполнения Распоряжения Президиум дал соответствующие поручения, связанные с подготовкой Плана мероприятий.
Затем президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал об итогах своего участия на международной конференции под названием «Чингиз Айтматов и ЮНЕСКО: общее наследие, объединяющее мир», которая состоялась в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже.
Академик Иса Габиббейли отметил, что одним из основных приоритетов государственной политики Азербайджанской Республики является углубление сотрудничества с тюркскими народами, укрепление этих связей, опираясь на научные, культурные и исторические основы. Академик сообщил, что в соответствии с государственной политикой в последние годы в НАНА реализуются важные мероприятия, направленные на изучение истории и культуры тюркских народов в научном контексте; в то же время, одной из основных сфер деятельности Академии наук является участие на платформах, на которых общая культура и ценности тюркских народов обсуждаются на основе научных принципов. Исходя из этого, продолжил руководитель НАНА, 19 сентября 2025 года он принял участие на международной конференции под названием «Чингиз Айтматов и ЮНЕСКО: общее наследие, объединяющее мир», которая состоялась в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже по инициативе Постоянного представительства Кыргызстана при ЮНЕСКО, при сотрудничестве ТЮРКСОЙ, Фонда тюркской культуры и наследия и Института Чингиза Айтматова (Анкара, Турция).
Сказав, что на конференции принимали участие генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, заместитель генерального директора ЮНЕСКО Эрнесто Оттоне, постоянный представитель Азербайджана при ЮНЕСКО Эльман Абдуллаев и сын писателя Эльдар Айтматов, академик добавил, что на мероприятии был также представлен видеоролик о визите Президента Ильхама Алиева в Бишкек в 2024 году.
Помимо этого, академик Иса Габиббейли рассказал членам Президиума о том, что выступил на конференции на тему «Феномен Чингиза Айтматова и фактор Азербайджана», и подчеркнул, что большое значение, которое придавали заслугам Чингиза Айтматова общенациональный лидер Гейдар Алиев и Президент Ильхам Алиев, является наглядным примером непоколебимого почтения, которое питает к писателю весь азербайджанский народ.
Учитывая все вышесказанное, Президиум принял постановление о ещё большем расширении сотрудничества и развитии взаимосвязей с научными структурами братских тюркских государств.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли также рассказал о своем участии на мероприятии, посвященном 140-летнему юбилею Узеира Гаджибейли, которое состоялось 19 сентября 2025 года в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже по инициативе постоянного представительства Азербайджана при ЮНЕСКО, отметив при этом, что на мероприятии принимали участие послы различных стран и другие гости.
В своем выступлении на мероприятии постоянный представитель при ЮНЕСКО Эльман Абдуллаев сообщил, что празднование 140-летия Узеира Гаджибейли является выражением почтения к жизни и творчеству выдающегося композитора и, в то же время, демонстрирует объединяющую силу музыки и то значение, которое придается построению межкультурного диалога и защите общечеловеческих ценностей.
Выступая на мероприятии, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что, выйдя далеко за пределы Азербайджана, произведения Узеира Гаджибейли успешно ставились на сценах многих стран мира и превратились в культурный мост между народами. В выступлении руководителя НАНА отмечалось, что празднование 140-летнего юбилея Узеира Гаджибейли на уровне такой международной культурной платформы, как ЮНЕСКО, свидетельствует о том, что наследие гениального композитора обладает большой значимостью не только для Азербайджана, но и для всего человечества.
Академик Иса Габиббейли также добавил, что подарил постоянному представителю Азербайджана при ЮНЕСКО Эльману Абдуллаеву выпущенную недавно в издательстве «Элм» НАНА на английском языке книгу академика Земфиры Сафаровой «Узеир Гаджибейли: жизнь и творческая карьера».
Учитывая все вышеизложенное, Президиум поручил ученым ещё больше расширить мероприятия, направленные на популяризацию на международном уровне научного и литературного наследия академика Узеира Гаджибейли, его места в истории общественно-философской мысли страны, роли гениального композитора в развитии музыкального искусства Азербайджана и всего мира.
Следующим на заседании был рассмотрен вопрос об участии НАНА на XI Бакинской международной книжной выставке, посвященной теме «Техно-человек: легенда вчерашнего и событие сегодняшнего дня».
Президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что с 1-го по 7-ое октября 2025 года при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики в Бакинском Экспо-центре пройдет XI Бакинская международная книжная выставка, в этом году выставка посвящена теме «Техно-человек: легенда вчерашнего и событие сегодняшнего дня», и это позволит широко обсудить в научной и культурной плоскости современного периода вопросы, связанные с воздействием технологий на жизнь человека. На выставке примут участие 41 организация из 18-ти стран мира и более 100-а местных учреждений, занятых в сфере издательства, полиграфии и книжного искусства.
Руководитель НАНА отметил, что на фоне ускоренно развивающихся в современный период технологий актуальность темы «Техно-человек: легенда вчерашнего и событие сегодняшнего дня» обусловлена необходимостью глубокого изучения и анализа с научной и философской точек зрения изменения места и функциональной роли человека в обществе, воздействия искусственного интеллекта и цифровых технологий на человеческую деятельность. Академик рассказал о реформах в области искусственного интеллекта, которые проводятся в последние годы в НАНА в соответствии с государственной политикой, и особо подчеркнул комплексные мероприятия, направленные на применение технологий искусственного интеллекта в сфере гуманитарных и общественных наук.
Говоря о необходимости участия НАНА на высоком уровне на XI Бакинской международной книжной выставке, посвященной теме «Техно-человек: легенда вчерашнего и событие сегодняшнего дня», академик Иса Габиббейли отметил, что, наряду с поддержкой стратегии государства в сфере научно-технологического развития, это мероприятие имеет важное значение и с точки зрения демонстрации модернизирующихся научных приоритетов НАНА.
Академик Иса Габиббейли дал свои поручения, связанные с участием на выставке всех научных учреждений и организаций НАНА на высоком уровне и представлением вниманию общественности изданий, освещающих последние достижения.
Затем директор издательства «Элм» доктор философии по филологии Сабухи Гахраманов рассказал участникам заседания о подготовке к выставке. Он сообщил, что издания НАНА будут представлены на выставке в двух направлениях: 1-го октября по теме «В Академии наук: библиографические издания и серийные академические издания» и 4-го октября по теме «Зангезурнаме Академии наук: от сбора фольклорных материалов до академических изысканий». Сабухи Гахраманов добавил, что подготовительные работы уже завершены, реализованы все необходимые мероприятия для участия НАНА на выставке на высоком уровне.
Учитывая все вышесказанное, для обеспечения участия НАНА на выставке, организации в рамках книжной выставки необходимых мероприятий и дискуссий была создана соответствующая Комиссия.
Далее на заседании обсуждался вопрос об организации научными отделениями и центрами НАНА выставки научных достижений, посвященной 80-летнему юбилею Академии наук. Академик Иса Габиббейли отметил, что для исполнения Распоряжения главы государства от 18 марта 2025 года «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» был утвержден совместный План мероприятий НАНА и Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Наряду с проведением связанных с юбилеем мероприятий, в том числе симпозиумов, конференций, семинаров и круглых столов, в документе предусмотрена и организация книжных выставок, в связи с чем возникла необходимость в проведении выставки научных достижений, посвященной 80-летнему юбилею НАНА.
Сказав, что выставка будет представлена вниманию общественности в трех направлениях, руководитель НАНА сообщил, что в первую очередь будут демонстрироваться издания, выпущенные в научных учреждениях и организациях, затем – научно-технические достижения, а также ряд произведений живописи, созданных сотрудникамии Академии наук.
Учитывая все вышеизложенное, научным отделениям и центрам НАНА были даны поручения в связи с подготовкой к выставке научных достижений.
Затем директор Института фольклора НАНА доктор филологических наук Хикмет Гулиев рассказал о международном научном симпозиуме «От Ашуга Алескера до Узеира Гаджибейли: культурные коды тюркского мира», который проходил 25-26-го сентября при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Института фольклора НАНА, Министерства культуры Азербайджанской Республики, Фонда тюркской культуры и наследия и Азербайджанской национальной консерватории.
Он сообщил, что на церемонии открытия симпозиума принимали участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заместитель министра культуры Мурад Гусейнов, президент Фонда тюркской культуры и наследия профессор Актоты Раимкулова, руководство Азербайджанской национальной консерватории, депутаты Милли Меджлиса, директора и сотрудники научных учреждений и организаций НАНА, а также ученые из Турции, Казахстана, Узбекистана, Кыргызстана и представители СМИ.
С пленарными докладами также выступили ректор Азербайджанской национальной консерватории профессор Камиля Дадашзаде, директор Института языка и литературы имени Чингиза Айтматова Национальной академии наук Кыргызстана академик Абдылдажан Акматалиев, профессор Института исследований тюркского мира Эгейского университета Метин Экиджи (Турция) и другие.
Хикмет Гулиев подчеркнул, что мероприятие было организовано на высоком уровне, прошли обширные дискуссии, связанные с музыкальной культурой тюркских народов.
Учитывая все вышесказанное, Президиум принял соответствующее постановление.
Помимо этого, на заседании были приняты постановления о 80-летнем юбилее академика Акпера Фейзуллаева, 90-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Тельмана Агаева,75-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Камиля Айда-заде, 70-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Ильхама Мамедова, 65-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Панаха Мурадова и 60-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Салеха Магеррамова.
Своими мыслями и предложениями по рассматриваемым вопросам поделились академик Расим Алигулиев, академик Ирада Гусейнова, академик Говхар Бахшалиева, академик Ариф Гашимов, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, доктор философии по истории Фархад Гулиев и другие.