Akademik İsa Həbibbəyli: “XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi Azərbaycan üçün böyük elmi-mədəni hadisədir”
01.10.2025 16:30
Bu sözləri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli oktyabrın 1-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin açılış mərasimində deyib. O, belə sərgilərin ölkədə çap, dialoq və oxu mədəniyyətinin inkişafına, mütaliə vərdişlərinin güclənməsinə, elmi və ədəbi fikir mübadiləsinin aparılmasına xidmət etdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, yüksək təşkilatçılıqla baş tutan XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində elm adamlarının kitablarının təqdimatının keçirilməsi, yeni kitabların ictimaiyyətə təqdim olunması, elmi  konfransların təşkili bu mədəniyyət hadisəsinə elmi məzmun gətirməklə yanaşı, onun miqyasını və intellektual səviyyəsini daha da artıracaq.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, builki sərgidə Nizami Gəncəvi, Üzeyir Hacıbəyli və Bəxtiyar Vahabzadə kimi görkəmli şəxsiyyətlərimizin adı ilə bağlı ayrı-ayrı təqdimat zonalarının yaradılması sərgidə iştirak edən çoxsaylı ölkə nümayəndələri vasitəsilə Azərbaycanın dahi yazıçı və sənətkarlarının dünya miqyasında tanıdılmasına töhfə verəcək. Eyni zamanda, XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində AMEA-nın görkəmli alimlərinə və təmsilçilərinə həsr olunmuş çoxsaylı kitablar, Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı bir sıra yeni nəşrlər nümayiş etdiriləcək.

Академик Иса Габиббейли: «XI Бакинский международный книжный фестиваль – важное научное и культурное событие в жизни общества»
01.10.2025 16:30
Президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил на церемонии открытия XI Бакинской международной книжной выставки, которая состоялась при организации Министерства культуры Азербайджанской Республики 1-го октября в Бакинском Экспо-центре. Подобные выставки, продолжил академик, служат развитию печатного дела, культуры диалога и чтения в стране, обмену научными и литературными знаниями.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в рамках организованной на высоком уровне XI Бакинской международной книжной выставки пройдут презентации книг деятелей науки, вниманию общественности будут представлены новые издания, а также будут организованы научные конференции, и все эти мероприятия ещё больше расширят научное содержание и масштаб этого культурного события.
Руководитель НАНА подчеркнул, что создание на выставке отдельных зон для презентаций, которые носят имена таких выдающихся личностей, как Низами Гянджеви, Узеир Гаджибейли и Бахтияр Вагабзаде, внесет вклад в популяризацию наследия этих гениальных представителей азербайджанской литературы и культуры на международном уровне. В то же время, в рамках XI Бакинской международной книжной выставки будут демонстрироваться многочисленные новые издания, посвященные выдающимся ученым и представителям НАНА, а также 80-летнему юбилею Академии наук.