AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələri Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb
Oktyabrın 2-də XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində AMEA-nın bir sıra elmi müəssisələrinin Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlıq memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Mərakeş Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Adil Embarş, Türkiyənin Millət Kitabxanasının rəhbəri Ayhan Tuğlu, Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanasının direktoru Samirə Əl Malizi, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq bu gün imzalanacaq əməkdaşlıq memorandumunun kitabxananın oxucuları, xüsusilə alimlərimizin, şərqşünaslarımızın gələcək tədqiqatları üçün geniş imkanlar təqdim edəcəyini bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin ölkəmizin elmi müəssisələrinin beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsi işinə öz töhfəsini verdiyini söyləyib. Qeyd edib ki, zəngin kitab fonduna malik olan Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanası ilə əməkdaşlıq ölkəmizin kitabxanalarının gələcək fəaliyyəti üçün yeni səhifə olacaq. Həmçinin bildirib ki, xüsusilə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda qorunub saxlanılan tarixi əlyazma nüsxələrinin oxunması və beynəlxalq müstəvidə tanıdılmasında mühüm rol oynayacaq.
Mərasimdə çıxış edən Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanasının direktoru Samirə Əl Malizi hər kəsi salamlayaraq əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasına verdikləri dəstəyə görə, akademik İsa Həbibbəyliyə, professor Kərim Tahirova və Mərakeş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Məhəmməd Adil Embarşa minnətdarlığını bildirib.
Sonra əməkdaşlıq memorandumları imzalanıb. Əvvəlcə AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Azərbaycan Milli Kitabxanası və Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanası arasında üçtərəfli əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Daha sonra AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası ilə Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanası arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Qeyd olunan sənədlər qurumlar arasında qarşılıqlı əlaqələrin genişlənməsinə, kitab və informasiya mübadiləsinə zəmin yaradacaq.

Несколько научных учреждений НАНА подписали меморандумы о сотрудничестве с Национальной библиотекой Королевства Марокко
2-го октября в рамках XI Бакинской международной книжной выставки состоялась церемония подписания меморандумов о сотрудничестве между рядом научных учреждений НАНА и Национальной библиотекой Королевства Марокко.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, чрезвычайный и полномочный посол Королевства Марокко в Азербайджанской Республике Мохаммед Адиль Эмбарш, руководитель Национальной библиотеки Турции Айхан Туглу, директор Национальной библиотеки Королевства Марокко Самира Аль Мализи, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли, директор Центральной научной библиотеки НАНА доктор технических наук Гусейн Гусейнов, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии, доцент Эсмира Алирзаева, директор Азербайджанской национальной библиотеки профессор Керим Таиров и соответствующие лица.
Открывая мероприятие вступительной речью, директор Азербайджанской национальной библиотеки профессор Керим Таиров сообщил, что меморандум о сотрудничестве, который будет сегодня подписан, предоставит широкие возможности читателям библиотеки, в том числе ученым, особенно востоковедам, которые ведут исследования.
Затем выступил президент НАНА академик Иса Габиббейли, который отметил, что XI Бакинская международная книжная выставка вносит вклад и в расширение международных связей научных учреждений страны. Академик подчеркнул, что сотрудничество с Национальной библиотекой Королевства Марокко, обладающей богатым книжным фондом, откроет новую страницу в дальнейшей деятельности отечественных библиотек, а также сыграет важную роль в прочтении и популяризации на международной арене исторических рукописных образцов, которые хранятся в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА.
Поприветствовав всех, директор Национальной библиотеки Королевства Марокко Самира Аль Мализи поблагодарила академика Ису Габиббейли, профессора Керима Таирова и посла Королевства Марокко в нашей стране Мохаммеда Адиля Эмбарша за содействие подписанию меморандумов о сотрудничестве.
Далее были подписаны меморандумы о сотрудничестве. Вначале был подписан трёхсторонний меморандум о сотрудничестве между Институтом рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, Азербайджанской национальной библиотекой и Национальной библиотекой Королевства Марокко, а затем – двухсторонний меморандум о сотрудничестве между Центральной научной библиотекой НАНА и Национальной библиотекой Королевства Марокко.
Подписанные документы позволят расширить взаимосвязи между указанными организациями и осуществлять обмен книгами и информацией.