Prezidenti İlham Əliyevin “Akademik Mustafa Topçubaşovun 130 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) sərgi keçirilib.
Sərgi Azərbaycan Dövlət Respublika Elmi Tibb Kitabxanasının və Mərkəzi Elmi Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Burada hər iki kitabxananın fondlarından M.Topçubaşovun kitabları, topluları, elmi məqalələri, ona həsr olunmuş nəşrlər, biblioqrafik vəsaitlər, eləcə də Azərbaycan Təbabəti Muzeyində saxlanılan orden və medalları, vəsiqə və diplomları, şəxsi portreti nümayiş etdirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov çıxışında qeyd edib ki, ötən günlərdə AMEA Rəyasət Heyətində akademik Mustafa bəy Topçubaşovun xatirəsinə həsr olunmuş yubiley tədbiri keçirilib. Onun sözlərinə görə, bu sərgi həmin tədbirin davamıdır. Direktor qeyd edib ki, sərgidə nümayiş etdirilən və MEK fondlarında mövcud olmayan nəşrlər yaxın zamanda elektronlaşdırılaraq oxucuların istifadəsinə veriləcək.
Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanasının direktoru Yeganə Pirəliyeva Mərkəzi Elmi Kitabxanada belə bir tədbirin keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edərək, birgə layihənin gerçəkləşdirilməsində əməyi olan hər kəsə, xüsusən də MEK rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. O, çıxışında akademikin son biblioqrafik göstəricisinin hazırlanmasında MEK-in elektron resurslarından geniş yararlandıqlarını vurğulayıb və kitabxanalararası əməkdaşlığın oxuculara və tədqiqatçılara təqdim olunan imkanları daha da genişləndirdiyini qeyd edib.
Azərbaycan Təbabəti Muzeyinin direktoru Sevinc Maniyeva isə çıxışında M.Topçubaşovun Azərbaycan tibb elminin və maarifçiliyinin inkişafındakı xidmətlərindən, dünya tibb elminə gətirdiyi yeniliklərdən danışaraq onun adının və fəaliyyətinin yeni nəsillər üçün əsl örnək olduğunu bildirib.
Çıxışlardan sonra qonaqlar və oxucular sərgiyə baxış keçiriblər. Daha sonra kitabxana ilə yaxından tanış olan qonaqlara MEK-in oxucu kartları təqdim olunub.

Within the framework of President Ilham Aliyev’s Order “On the celebration of the 130th anniversary of Academician Mustafa Topchubashov”, an exhibition was held at the Central Scientific Library (CSL) of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
The exhibition was jointly organized by the Azerbaijan State Republican Scientific Medical Library and the Central Scientific Library.
The exhibition showcased books, collections, and scientific articles by M. Topchubashov, as well as publications and bibliographic resources dedicated to him from the collections of both libraries. It also featured his medals, orders, certificates, diplomas, and personal portrait preserved at the Azerbaijan Museum of Medicine.
In his opening remarks, Huseyn Huseynov, Doctor of Technical Sciences and Director of the Central Scientific Library, noted that a jubilee event dedicated to Academician Mustafa bey Topchubashov had recently been held at the ANAS Presidium, and this exhibition serves as its continuation. He added that the publications on display, which are not currently available in the CSL collections, will soon be digitized and made accessible to readers.
Director of the Republican Scientific Medical Library Yegana Piraliyeva expressed her gratitude to everyone who contributed to organizing the joint project, especially the CSL management. She noted that the library extensively used CSL’s electronic resources while preparing the latest bibliographic index of the academician and emphasized that interlibrary cooperation further expands opportunities for readers and researchers.
Director of the Azerbaijan Museum of Medicine, Sevinc Maniyeva, highlighted M. Topchubashov’s outstanding contributions to the development of Azerbaijani medical science and education, as well as the innovations he brought to world medicine. She stated that his name and legacy continue to serve as an inspiring example for younger generations.
After the speeches, guests and readers viewed the exhibition. Later, visitors who got acquainted with the library’s facilities were presented with CSL reader cards.