Türkiyəli  mütəxəssislər Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda olublar
Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində yerləşən “Atomika Texnik” şirkətinin direktoru  Sinan Sekülü və direktor müavini Naci Saracoğlu AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda olublar. Onlar institutun direktoru, professor Əlövsət Quliyev və elmi işlər üzrə direktor müavini, a.ü.f.d Qoşqar Məmmədovla görüşüblər.
Qonaqlara institutun maddi-texniki bazası, burada aparılan tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verilib.
Görüşdə yeni analitik cihazların, həmçinin torpağın qranulometrik tərkibini müəyyənləşdirən “Mastersizer-300” cihazının quraşdırılması, birgə elmi əlaqələrin yaradılması və s. məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
Türkiyəli mütəxəssislər institutunun laboratoriyaları, burada çalışan alimlərin elmi fəaliyyətləri ilə də yaxından tanış olublar. İnstitutla sıx və səmərəli əməkdaşlıq yaratmaq üçün birgə proqram və layihələrin hazırlanmasının əhəmiyyəti qeyd edilib.

Турецкие специалисты побывали в Институте почвоведения и агрохимии
Директор расположенной в столице Турции Анкаре компании «Atomika Texnik» Синан Секулу и заместитель директора Наджи Сараджоглу побывали в Институте почвоведения и агрохимии НАНА. Они встретились с директором института, профессором Аловсатом Гулиевым и заместителем директора по научной работе, доктором философии по аграрным наукам Гошгаром Мамедовым.
Гостям была предоставлена подробная информация о проведенных здесь исследовательских работах, материально-технической базе института.
На встрече были проведены обсуждения касательно установки новых аналитических приборов, прибора “Mastersizer-300”, определяющего гранулометрический состав почвы, а также налаживания совместных научных связей и др.
Турецкие специалисты ознакомились с лабораториями института, научной деятельностью ученых, работающих здесь. Была отмечена важность подготовки совместных программ и проектов для создания тесного и плодотворного сотрудничества с институтом.