“Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans işə başlayıb
Oktyabrın 15-də Bakıda “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbir AR Elm və Təhsil Nazirliyi, Elm və Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq tədbirin əhəmiyyətinə toxunub, belə bir nüfuzlu beynəlxalq konfransın məhz Azərbaycanda keçirilməsini tamamilə məntiqi və real addım kimi qiymətləndirib. O, konfransın mövzusunun ötən il Azərbaycanın yüksək səviyyədə ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının (COP29) proqramının əsas müddəaları ilə səsləşdiyini qeyd edib. Həmçinin bugünkü tədbirin COP29-un ideya və məqsədlərinin elmi müstəvidə davam etdirilməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Prezident İlham Əliyevin iradəsi, himayəsi və iştirakı ilə COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin dövlətimizin yaşıl iqtisadiyyata keçid strategiyasına, milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunmasına, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə verdiyi töhfənin məntiqi nəticəsi olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, COP29 Azərbaycanda cəmiyyət həyatının müxtəlif sahələrinə, ictimai həyata, iqtisadiyyata təsir etdiyi kimi, elmi təfəkkürdə də yeniliklər yaradıb. Dünyamiqyaslı beynəlxalq COP29 tədbiri ölkəmizin tarixinə, qlobal mənada dünya elm tarixinə yazılmış önəmli səhifədir.
“Azərbaycanda COP29  tədbiri çərçivəsində və ondan sonrakı dövrdə “yaşıl iqtisadi zona”, “yaşıl enerji”, “yaşıl energetika”, “yaşıl texnologiya”, “yaşıl transformasiya” kimi anlayışlar artıq elmi istiqamətlər olmaqdan daha çox reallığın ifadəsinə çevrilmişdir”, - deyən AMEA rəhbəri Naxçıvan,  Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində dövlətimizin başçısı tərəfindən elan edilmiş “yaşıl enerji” zonalarının  öz fəaliyyətini uğurla davam etdirdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda “yaşıl energetika”nın inkişaf etdirilməsi üçün mühüm Dövlət Proqramlarının həyata keçirildiyini vurğulayıb. O, alternativ enerji mənbələrindən istifadə üzrə Azərbaycanın təkcə Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) ölkələrində deyil, dünyada qabaqcıl yerlərdən birini tutduğunu bildirib. Qeyd edib ki, alternativ və bərpa olunan enerji  mənbələrindən istifadəyə Azərbaycanın daxili imkanları ilə yanaşı, dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi xarici investisiyanın da geniş şəkildə cəlb olunması ölkəmizdə bu sahənin surətlə inkişafına təkan verəcək. Yaxın zamanlarda Azərbaycan dünyada neft-qaz ixracatçısı olmaqla bərabər, alternativ enerji mənbələrinin də ixracatçısı olacaq.
Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyev tərəfindən alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə olunması üzrə müəyyən edilmiş Dövlət Proqramı ölkəmizi dünyada bu istiqamətdə zəngin potensiala malik bir dövlətə çevirəcək.
AMEA prezidenti əlavə edib ki, müxtəlif mədəniyyətlərin və qitələrin qovşağında yerləşən Azərbaycanda ən müxtəlif çeşidli enerji mənbələrinin istismarı, istehsalı, ixracı ilə yanaşı, bu sahələrin öyrənilməsi, tədqiqi və elmi cəhətdən əsaslandırılması ilə də məşğul olunub. Ölkəmizdə alternativ enerji mənbələrini, ekoloji problemləri, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyini öyrənən böyük elmi məktəblər formalaşıb, həyatını bu sahələrin inkişafına həsr etmiş gökəmli alimlər yetişib və bu istiqamətdə tədqiqatlar davam etdirilməkdədir. Elm və Təhsil Nazirliyinin bir sıra elmi-tədqiqat müəssisələrində yarım əsrdən çoxdur ki, bu problemlər öyrənilir, inkişaf etdirilir və Azərbaycan reallıqlarının elmi cəhətdən əsaslandırılması şəklində ictimaiyyətə təqdim olunur.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli 14 ölkədən 140-dan çox alimin qatıldığı beynəlxalq konfransın Azərbaycan təcrübəsinin daha dərindən öyrənilməsinə, səmərəli elmi əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına, ortaq layihələrin və yeni ideyaların meydana çıxmasına təkan verəcəyinə əminliyini bildirib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyinin müasir dövrdə ən aktual elmi və praktiki problemlərdən biri olduğunu söyləyib. O, bu problemlərin həllinin qlobal səviyyədə dərin və fənlərarası yanaşmaların tətbiqini tələb etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, bu məqsədlə dünyanın bir sıra inkişaf etmiş ölkələrində müxtəlif elmi platformalar formalaşdırılır, genişmiqyaslı layihələr icra olunur.
Professor Əminağa Sadıqov Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin iqtisadi, siyasi və mədəni sahələrlə yanaşı, elm və təhsil istiqamətində də mühüm beynəlxalq təşəbbüslərə ev sahibliyi etdiyini diqqətə çatdırıb. O, “Avrasiya Universitetlərinin Sammiti” kimi beynəlxalq tədbirlərin ölkəmizdə keçirilməsini bunun bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib.
Bildirib ki, Elm və Təhsil Nazirliyi son illərdə ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi konfransların təşkilati və elmi keyfiyyətinin yüksəldilməsi istiqamətində sistemli tədbirlər həyata keçirir. Nazirlik beynəlxalq standartlara və elmi tələblərə cavab verən konfransların keçirilməsini dəstəkləyir və görülən bu işlər sayəsində ölkəmizdə təşkil olunan elmi tədbirlərin nüfuzu və elmi nəticəliliyi əhəmiyyətli dərəcədə artıb.
O vurğulayıb ki, Elm və Təhsil Nazirliyi dövlət siyasətinin prioritetlərinə uyğun olaraq dayanıqlı inkişafın təmin edilməsi, alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadə, ekoloji problemlərin azaldılması və s. istiqamətlərdə kompleks tədbirlər planı həyata keçirir. Nazirlik bu məqsədlə elmi tədqiqat layihələrini, beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransları, həmçinin müxtəlif təşəbbüsləri dəstəkləyir. Eyni zamanda, orta və ali təhsil sistemlərində dayanıqlı inkişaf prinsiplərinin tədrisə inteqrasiyası məqsədilə dərslik və tədris proqramlarında müvafiq dəyişikliklər edilir.
“Elm və Təhsil Nazirliyi son illərdə elmi fəaliyyətin stimullaşdırılması və prioritet istiqamətlər üzrə tədqiqatların təşviqi məqsədilə bir sıra layihələri maliyyələşdirib”, - deyə bildirən Əminağa Sadıqov Nazirlik tərəfindən Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu da daxil olmaqla, bir çox elmi qurumların ətraf mühit, iqlim dəyişmələri, süni intellekt və informasiya texnologiyaları kimi strateji sahələrdə həyata keçirdiyi tədqiqatlara maddi və institusional dəstəyin göstərildiyini vurğulayıb.
Professor Əminağa Sadıqov bugünkü konfransın elmi ictimaiyyət, dövlət qurumları və özəl sektor nümayəndələrinin birgə müzakirə və əməkdaşlığı üçün mühüm platforma rolunu oynadığını bildirib. O, konfrans çərçivəsində aparılan müzakirələrin enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində yeni elmi yanaşmaların formalaşmasına və praktiki tövsiyələrin hazırlanmasına imkan yaradacağını söyləyib.
Tədbirdə konfransın həmsədri, ABŞ-nin Auburn Universitetində çalışan azərbaycanlı alim professor Rəşad Kərimov çıxış edərək beynəlxalq tədbirin mövzusunun müxtəlif elm sahələrini əhatə etməsinin təsadüfi olmadığını bildirib. Müasir dövrümüzdə qeyd edilən problemlərin yalnız bir elmi istiqamətin vasitəsilə həll edilməsinin mümükünsüz olduğunu vurğulayan natiq multidissiplinar tədqiqatların vacibliyinə diqqət çəkib. O, konfransın yüksək səviyyədə təşkilinə görə AR Elm və Təhsil Nazirliyinin rəhbərliyinə, akademik İradə Hüseynovaya və onun komandasına təşəkkürlərini bildirib.
Daha sonra konfransda ABŞ-ın Emory Universitetinin Emerson Elmi Hesablamalar Mərkəzinin direktoru professor Camal Musayev, Almaniyanın Osnabruk Tətbiqi Elmlər Universitetinin professoru Ali Naz, Koreyanın Soqanq Universitetinin professoru, Bitki Gen Tənzimlənməsi Laboratoriyasının müdiri Byeong-ha Lee, Türkiyənin Ege Universitetinin professoru Aziz Eftekhari və Özbəkistan Milli Elmlər Akademiyasının Mikobiologiya İnstitutunun direktoru professor Şahlo Miralimova çıxış edərək aktual mövzularda müzakirələrin aparılması və səmərəli nəticələrin əldə olunması baxımından beynəlxalq konfransın elmi əhəmiyyətini vurğulayıb, təşkilatçılara təşəkkürlərini bildiriblər.
Sonda AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru akademik İradə Hüseynova çıxış edərək bildirib ki, konfransın əsas məqsədi elmi tərəfdaşlıq üçün strateji planların hazırlanması, gələcək tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi, “yaşıl enerji” və təmiz mühitə keçidə xidmət edən innovativ həllərin paylaşılması, həmçinin cəmiyyətin və iqtisadiyyatın dayanıqlılığını təmin edən yeni elmi ideyaların meydana çıxmasıdır.
“Burada səslənəcək fikirlər və təqdim olunacaq nəticələr beynəlxalq əməkdaşlığa, birgə layihələrin və regional innovasiya mərkəzlərinin yaradılmasına təkan verəcək. Elm yalnız texnoloji deyil, həm də mənəvi dəyər daşıyır. Bioloji, enerji, ərzaq və iqlim təhlükəsizliyi istiqamətində həllər tapmaq bəşəri məqsədlərə xidmət edən ən ali elmi missiyadır”, – deyə alim əlavə edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti konfransın proqramında mühüm məqamlardan birinin sonuncu gün böyük alim və ictimai-siyasi xadim, akademik Cəlal Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş növbəti “Cəlal Əliyev qiraətləri”nin keçirilməsi olduğunu bildirib. O, “Cəlal Əliyev qiraətləri”nin beynəlxalq tədbirin elmi və mənəvi dəyərini daha da artıracağını vurğulayıb.
Konfransın həm də Azərbaycan elmi tarixində mühüm hadisə olan – AMEA-nın 80 illiyinə həsr olunduğunu vurğulayan akademik İradə Hüseynova bu elm ocağının yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsinin ölkəmizdə elmin təşkili, idarə olunması və inkişafında, eləcə də milli intellektual potensialımızın formalaşmasında AMEA-nın əvəzsiz rolunu bir daha təsdiqlədiyini bildirib.
Akademik İradə Hüseynova beynəlxalq konfransın 14 ölkədən 140-dan çox məruzə müəllifinin iştirakı ilə qlobal elmi əməkdaşlığın mühüm platformasına çevrildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, “yaşıl enerji”, “ərzaq və qida təhlükəsizliyi”, “bio- və ekoloji təhlükəsizlik”, “sağlam ətraf mühit” və s. kimi sahələrdə mövcud problemlərin həlli yalnız texnologiya və kapitalın deyil, həm də bilik və elmi inteqrasiyanın nəticəsində mümkün ola bilər: “Əgər biz yaşıl gələcəyə doğru inamla irəliləmək istəyiriksə, multidissiplinar mühitdə, komanda halında çalışan alimlərin, mühəndislərin, aqrar və biotibbi mütəxəssislərin vahid elmi platformada birləşməsi mütləqdir”.
Vitse-prezident diqqətə çatdırıb ki, dünyanın müxtəlif ölkələrində aparılan tədqiqatlar süni intellekt, maşın öyrənməsi, bioinformatika, sintetik biologiya və nanotexnologiyaların enerji, ərzaq və iqlim sabitliyinin təmin olunmasında getdikcə daha mühüm rol oynadığını göstərir.
O, Azərbaycanda son illər dövlətin dəstəyi ilə bioiqtisadiyyat, “yaşıl texnologiyalar” və biotexnoloji tədqiqatlar sahəsində əldə olunmuş mühüm elmi və praktiki nailiyyətlərdən də bəhs edərək bildirib ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda formalaşdırılan “yaşıl bölgə” modeli enerji və ekoloji təhlükəsizliyin təminində unikal yanaşma kimi beynəlxalq maraq doğurur. Hazırda ölkə üzrə aqrobiotexnologiya, torpaq və su ehtiyatlarının idarə olunması, eləcə də iqlim modelləşdirməsində süni intellektə əsaslanan yeni metodoloji yanaşmalar formalaşmaqdadır.
Konfransın elmi fikir mübadiləsi, yeni tərəfdaşlıqlar və dayanıqlı inkişaf baxımından mühüm mərhələyə çevriləcəyinə inamını ifadə edən akademik İradə Hüseynova, bütün iştirakçılara səmərəli müzakirələr və yeni elmi nailiyyətlər arzulayıb.

Начала свою работу международная конференция «Вызовы в сфере энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности»
15-го октября в Баку начала свою работу международная конференция «Вызовы в сфере энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности» (Toward the Challenges in Energy, Food, Environment, and Climate Security – EFEC 2025).
Мероприятие проходит при совместной организации Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Государственного агентства по науке и высшему образованию и Института молекулярной биологии и биотехнологий.
Открывая конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул значимость мероприятия, отметив при этом, что проведение такой влиятельной международной конференции именно в Азербайджане является полностью логичным решением, тема конференции созвучна с основными положениями программы Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая в прошлом году состоялась на высоком уровне в Азербайджане, мероприятие является продолжением идей и целей COP29 в научной сфере.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что проведение в Азербайджане под патронажем и при участии Президента Ильхама Алиева такого важнейшего мероприятия, как COP29, является логическим результатом вклада, который наше государство вносит в стратегию перехода к зеленой экономике, охране окружающей среды на национальном, региональном и глобальном уровнях, работе по борьбе с изменением климата. По словам академика, COP29 оказал влияние на различные сферы общественной жизни в Азербайджане, экономику, а также привнес новшества в научное мышление. Международное мероприятие COP29 является важной страницей в истории страны и истории мировой науки в глобальном смысле.
Руководитель НАНА продолжил: «В Азербайджане в рамках мероприятия COP29 и в последующий период такие понятия, как «зеленая экономическая зона», «зеленая энергия», «зеленая энергетика», «зеленые технологии», «зеленые трансформации», стали не просто научными направлениями, они выражают нашу реальность. В настоящее время успешно продолжают свою деятельность объявленные главой государства зоны зеленой энергетики в Нахчыване, Карабахе и Восточном Зангезуре».
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в Азербайджане реализуются важные государственные программы, нацеленные на развитие «зеленой энергетики», по использованию альтернативных источников энергии наша страна занимает одно из лидирующих мест не только на просторах СНГ, но и во всем мире. Академик отметил, что использованию альтернативных и возобновляемых источников энергии способствуют не только внутренние ресурсы Азербайджана, но и привлечение зарубежных инвестиций в данную сферу, что является составной частью государственной политики. В ближайшее время Азербайджан будет экспортером не только нефти и газа, но и альтернативных источников энергии.
По словам руководителя НАНА, утвержденная Президентом Ильхамом Алиевым Государственная программа по использованию альтернативных и возобновляемых источников энергии превратит республику в одну из стран мира, обладающих богатым потенциалом в данной сфере.
В Азербайджане, который расположен на перекрестке различных культур и континентов, продолжил академик Иса Габиббейли, реализуются мероприятия не только в сфере эксплуатации, производства и экспорта различных источников энергии, но и в области изучения и научного обоснования этих отраслей. В нашей стране сформированы крупные научные школы по изучению альтернативных источников энергии, экологических проблем, вопросов продовольственной, экологической и климатической безопасности, республика известна выдающимися учеными, которые внесли весомый вклад в развитие данных сфер, исследования в этом направлении продолжаются. Эти проблемы уже более полувека изучаются в различных научно-исследовательских учреждениях Министерства науки и образования, результаты исследований доводятся до внимания общественности и применяются на практике.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли выразил свою уверенность в том, что международная конференция, на которой принимают участие более 140-а ученых из 14-ти стран мира, будет способствовать более глубокому изучению опыта Азербайджана, установлению плодотворного научного сотрудничества, разработке совместных проектов и появлению новых идей, и пожелал успехов работе конференции.
Затем выступил и.о. ректора Сумгаитского государственного университета, член-корреспондент НАНА, профессор Аминага Садыгов, который сообщил, что окружающая среда и климатическая безопасность – одни из наиболее актуальных научных и практических проблем современного периода. Он подчеркнул, что для решения этих проблем требуется применение глубоких междисциплинарных подходов на глобальном уровне, с этой целью в ряде развитых стран мира формируются различные научные платформы и реализуются широкомасштабные проекты.
Профессор Аминага Садыгов отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева в республике проводятся важные международные мероприятия не только в области экономики, политики и культуры, но и охватывающие сферу науки и образования, одним из подобных мероприятий является организованный в Азербайджане в сентябре этого года «Евразийский университетский саммит THE».
В последние годы Министерством науки и образования, продолжил профессор, реализуются системные мероприятия, направленные на повышение организационного и научного качества научных конференций международного и республиканского уровней, которые проводятся в нашей стране. Министерство поддерживает проведение конференций, отвечающих международным стандартам и научным требованиям, благодаря проделанной работе значительно возросли авторитет и научная результативность организуемых в республике научных мероприятий.
Аминага Садыгов подчеркнул, что в соответствии с приоритетами государственной политики Министерство науки и образования осуществляет комплексный план мероприятий, направленных на обеспечение устойчивого развития, рациональное использование альтернативных источников энергии, уменьшение экологических проблем и т.д. С этой целью МНО оказывает поддержку осуществлению научно-исследовательских проектов, проведению международных и республиканских конференций, а также реализации различных инициатив. В то же время, для интеграции принципов устойчивого развития в образование вносятся соответствующие изменения в учебники и учебные программы в системах среднего и высшего образования.
Сказав, что для стимулирования научной деятельности и продвижения исследований в приоритетных направлениях в последние годы Министерство науки и образования финансировало ряд проектов, член-корреспондент НАНА добавил, что МНО оказывает финансовую и институциональную поддержку исследованиям, которые ведутся различными научными учреждениями, в том числе и Институтом молекулярной биологии и биотехнологий, в таких стратегических сферах, как окружающая среда, изменение климата, искусственный интеллект и информационные технологии.
Профессор Аминага Садыгов сообщил, что сегодняшняя конференция является важной платформой для проведения совместных дискуссий и налаживания сотрудничества между научной общественностью, государственными структурами и представителями частного сектора. Он подчеркнул, что дискуссии, которые состоятся в рамках конференции, приведут к формированию новых научных подходов и разработке практических рекомендаций в области энергетики, продовольствия, окружающей среды и климатической безопасности.
В своем выступлении сопредседатель конференции, азербайджанский ученый, профессор Обернского университета (США) Рашад Керимов  отметил, что тема международного мероприятия охватывает различные научные сферы, и это неслучайно: в современный период решить указанные проблемы посредством только одного научного направления невозможно, для этого необходимы мультидисциплинарные исследования. Ученый выразил благодарность руководству Министерства науки и образования, академику Ираде Гусейновой и её команде за организацию конференции на высоком уровне.
Далее на конференции выступили директор Центра научных вычислений Эмерсона при университете Эмори (США) профессор Джамал Мусаев, профессор Оснабрюкского университета прикладных наук (Германия) Али Наз, профессор Эгейского университета (Турция) Азиз Эфтехари и другие зарубежные гости. Ученые подчеркнули научную значимость международной конференции с точки зрения проведения дискуссий и получения важных результатов, охватывающих актуальные темы, и поблагодарили организаторов мероприятия.
В заключение выступила вице-президент НАНА, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий академик Ирада Гусейнова, которая сообщила, что основной целью конференции является подготовка стратегических планов для научного партнерства, определение направлений будущих исследований, продвижение инновационных решений, способствующих переходу к «зеленой энергетике» и чистой среде, а также появление новых научных идей, обеспечивающих устойчивость общества и экономики.
Ученый продолжила: «Мысли, которые прозвучат на конференции, и результаты, которые будут здесь представлены, приведут к установлению международного сотрудничества, реализации совместных проектов и созданию региональных инновационных центров. Наука имеет не только технологическую, но и духовную ценность. Найти решение проблем в сфере биологической, энергетической, продовольственной и климатической безопасности – это высшая научная миссия, которая служит общечеловеческим целям».
Вице-президент НАНА отметила, что один из важных пунктов в программе конференции – это проведение в последний день мероприятия очередных «Чтений Джалала Алиева», посвященных памяти великого ученого и общественно-политического деятеля, академика Джалала Алиева; «Чтения Джалала Алиева» ещё больше повысят ценность международной конференции.
Подчеркнув, что конференция также посвящена 80-летию НАНА – одному из важнейших событий в истории отечественной науки, академик Ирада Гусейнова сообщила, что празднование юбилея этого храма науки на высоком уровне в очередной раз подтверждает незаменимую роль НАНА в организации, управлении и развитии науки в стране, а также в формировании национального интеллектуального потенциала.
На международной конференции, продолжила академик Ирада Гусейнова, принимают участие более 140-а авторов докладов из 14-ти стран, она стала важной платформой глобального научного сотрудничества. Академик подчеркнула, что решение проблем, существующих в области «зеленой энергетики», продовольственной и пищевой безопасности, био- и экологической безопасности, здоровой окружающей среды и т.д., возможно за счет не только технологий и капитала, но и за счет знаний, науки: «Если мы хотим уверенно идти в сторону зеленого будущего, то необходимо, чтобы ученые, работающие в мультидисциплинарной среде, в команде, инженеры, специалисты в сфере аграрных и биомедицинских наук объединились в составе единой научной платформы».
Вице-президент НАНА отметила, что исследования, которые ведутся в различных странах мира, указывают на то, что с каждым годом искусственный интеллект, машинное обучение, биоинформатика, синтетическая биология и нанотехнологии играют все большую роль в обеспечении энергетической, продовольственной и климатической стабильности.
Говоря о важных научных и практических достижениях, полученных в Азербайджане в сфере проводимых при поддержке государства исследований, охватывающих биоэкономику, «зеленые технологии» и биотехнологии, академик Ирада Гусейнова сообщила, что модель «зеленого региона», которая формируется в Карабахе и Восточном Зангезуре, вызывает международный интерес как уникальный подход в обеспечении энергетической и экологической безопасности. В настоящее время в республике формируются новые методологические подходы, опирающиеся на искусственный интеллект, которые охватывают такие области, как агробиотехнологии, управление земельными и водными ресурсами, а также моделирование климата.
Выразив уверенность в том, что конференция станет важным этапом с точки зрения обмена научными мыслями, установления новых связей и устойчивого развития, академик Ирада Гусейнова пожелала всем участникам плодотворных дискуссий и новых научных достижений.