Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Xuan Rodrigo Labardini və Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında olublar.
Qonaqları salamlayan rəsədxananın direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılov onlara bu müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Daha sonra qonaqlar rəsədxanada 2 m-lik teleskopun avtomatlaşdırılması və modernləşdirilməsi, istifadə olunan yeni işıq qəbulediciləri, onların vasitəsilə alınan müşahidə materialları və onların işlənməsində istifadə edilən proqramlarla, həmçinin alınan elmi nəticələrlə tanış olublar.
Səfir Xuan Rodrigo Labardini AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası ilə tanışlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. Rəsədxanada astrofizika sahəsində aparılan elmi işlərin səviyyəsi, tətbiq olunan tədqiqat metodları və son illərdəki yeniləşmə və quruculuq işləri qonaqda xoş təəssürat yaradıb.

Ambassador of Mexico to Azerbaijan Juan Rodrigo Labardini and chief of Shamakhy region Executive Power Asif Agayev visited Shamakhy Astropysical Observatory of ANAS named after Nasiraddin Tusi.
Greeting the guests Deputy Director of Science of the observatory PhD in physics Khidir Mikayilov informed on the activities of the venture.
Later on, guests were acquainted with automation and modernization of 2 m telescope at the observatory, new light receivers which are in use, observation materials and their processing through the use of the programs, obtained scientific outputs as well.
Ambassador Juan Rodrigo Labardini expressed his satisfaction of being familiar with the observatory. Level of conducted research work in the observatory, applied research methods and latest renovation and construction works made warm impression on guest.