Meksikanın Azərbaycandakı səfiri Xuan Rodrigo Labardini və Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev AMEA Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında olublar.
Qonaqları salamlayan rəsədxananın direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılov onlara bu müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Daha sonra qonaqlar rəsədxanada 2 m-lik teleskopun avtomatlaşdırılması və modernləşdirilməsi, istifadə olunan yeni işıq qəbulediciləri, onların vasitəsilə alınan müşahidə materialları və onların işlənməsində istifadə edilən proqramlarla, həmçinin alınan elmi nəticələrlə tanış olublar.
Səfir Xuan Rodrigo Labardini AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası ilə tanışlıqdan məmnunluğunu ifadə edib. Rəsədxanada astrofizika sahəsində aparılan elmi işlərin səviyyəsi, tətbiq olunan tədqiqat metodları və son illərdəki yeniləşmə və quruculuq işləri qonaqda xoş təəssürat yaradıb.

Посол Мексики в Азербайджане Хуан Родриго Лабардини и глава Исполнительной власти Шамахинского района Асиф Агаев совершили визит в Шамахинскую астрофизическую обсерваторию имени Насреддина Туси НАНА.
Приветствовав гостей, заместитель директора обсерватории, доктор философии по физике Хыдыр Микаилов рассказал о направлениях деятельности данного учреждения.
Далее гости ознакомились с автоматизацией и модернизацией телескопа в обсерватории, применяемыми здесь новыми приемниками света и полученными с их помощью материалами наблюдений, программами, которые используются в их разработке, а также достигнутыми научными результатами.
Посол Хуан Родриго Лабардини выразил удовлетворение ознакомлением с Шамахинской астрофизической обсерваторией НАНА. Приятные впечатления у гостя также вызвали уровень проводимых научных работ, применяемые методы исследования и осуществляемые созидательные работы в области астрофизики в обсерватории.