AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə edilib
Əvvəlcə AMEA-nın müxbir üzvü Pənah Muradova və AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmova AMEA-nın Fəxri fərmanları təqdim olunub.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-nın 80 illik yubileyinə hazırlığın gedişi və qarşıda duran vəzifələr haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə 4 noyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yekun yubiley tədbiri keçiriləcək. Akademik İsa Həbibbəyli yekun yubiley tədbirində 21 ölkənin Akademiyasından 42 nümayəndənin iştirak edəcəyini, həmin günlərdə onların iştirakı ilə Akademiya Muzeyinin açılacağını, həmçinin AMEA-nın Nadir Ağaclar Parkında ağacəkmə aksiyasının, eləcə də “Yanardağ” Qoruğuna gəzintinin təşkil olunacağını söyləyib. Qeyd edib ki, noyabr ayının 5-də isə Türk dünyasının Elmlər Akademiyalarının iştirakı ilə görüş keçiriləcək və Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı təklif və tövsiyələr hazırlanacaq.
Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı hazırlanan nəşrlər barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, “Elm” nəşriyyatı tərəfindən bir sıra nəşrlər – “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası XX əsrdə tarixi zərurətdən yarandı”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yeniləşmə və islahatlar yollarında”  kitab və monoqrafiyalar, ikicildlik “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Simalar”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Tanıtma kitabı”, AMEA-nın təsisçiləri, eləcə də digər görkəmli həqiqi və müxbir üzvlərinin biblioqrafiyaları, “Elm və həyat” jurnalının xüsusi buraxılışı və s. olmaqla, ümumilikdə 50-yə yaxın nəşrin hazırlanması nəzərdə tutulub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu nəşrlər Akademiyanın keçmişini və bu gününü, əldə etdiyi nailiyyətləri gənc nəslə, eləcə də AMEA-nın yubileyi ilə bağlı ölkəmizə gələcək qonaqlara təqdim etmək baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Natiq qeyd edib ki, bu nəşrlər AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi nailiyyətlər sərgisində ölkə və beynəlxalq elmi ictimaiyyətə təqdim ediləcək. Həmçinin tədbir çərçivəsində peşəkar mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış və AMEA-nın fəaliyyətini əks etdirən xüsusi videoçarx nümayiş olunacaq.
AMEA rəhbəri yekun yubiley tədbirinin elmi və təşkilati baxımdan mükəmməl hazırlanmasının yubiley çərçivəsində qarşıya qoyulan əsas vəzifələrdən biri olduğunu deyib və müvafiq tapşırıqlarını verib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 17 sentyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının təsdiq edilməsi barədə olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Sərəncamın icrası ilə əlaqədar olaraq AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən 29 sentyabr 2025-ci il tarixində qərar qəbul edilib və AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə, müəssisə və təşkilatlarına, regional elmi bölmə və mərkəzlərinə Fətəli xan Xoyskinin 150 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması üçün təkliflərin hazırlanaraq AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinə təqdim edilməsi tapşırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, ötən müddət ərzində təqdim olunmuş təkliflər əsasında AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsi tərəfindən Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının layihəsi hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətinə təqdim olunub.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Tədbirlər planını təqdim edib. Bildirib ki, Tədbirlər planında “Fətəli xan Xoyski: Azərbaycanın milli dövlətçilik tarixində fenomenal şəxsiyyət”, “Azərbaycanın istiqlal mücahidi”, “Fətəli xan Xoyskinin həyatı və ictimai-siyasi fəaliyyəti”, “Azərbaycan ədəbiyyatında Fətəli xan Xoyskinin bədii obrazı”, “Azərbaycan milli dövlətçilik tarixində Fətəli xan Xoyski irsi - ədalətin, vətənpərvərliyin və istiqlalın təcəssümü”, “Cümhuriyyət qurucularından biri: Fətəli xan Xoyskinin həyat və fəaliyyəti” mövzusunda seminar, konfrans və s. tədbirlərin keçirilməsi, “Fətəli xan Xoyski” monoqrafiyasının və digər nəşrlərin çapı nəzərdə tutulub.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Rəyasət Heyəti Fətəli xan Xoyskinin 150 illik yubileyi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planını təsdiqləyib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair hesabatların hazırlanması haqqında olub. Məsələ ilə bağlı məlumat verən akademik Arif Həşimov hesabatların əvvəlcə şöbələrdə, daha sonra müəssisələrin Elmi şuralarında, AMEA-nın elmi bölmələrində və Rəyasət Heyətinin iclasında dinləniləcəyini bildirib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən hesabatların yüksək səviyyədə hazırlanması ilə bağlı müvafiq qərar qəbul olunub.
İclasda AMEA-nın “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunmuş XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirakının yekunları haqqında da müzakirələr aparılıb.
Məsələ ilə bağlı AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov çıxış edərək bildirib ki, sərgiyə hazırlıq yüksək səviyyədə həyata keçirilib və Akademiyanın zəngin elmi irsi ictimaiyyətə təqdim olunub. “Elm” nəşriyyatının stendində 600-dən çox monoqrafiya, çoxcildlik əsər, soraq-məlumat ədəbiyyatı, biblioqrafiya və jurnal sərgilənib. Sərgi çərçivəsində AMEA-nın “Akademiyada: biblioqrafik nəşrlər və seriyalı akademik nəşrlər” və “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” adlı tədbirlərinin keçirildiyini, AMEA-nın 80 illiyi ilə bağlı monoqrafiyaların, biblioqrafiyaların, tanıtma kitabının, eləcə də elmin müxtəlif sahələrinə dair seriyalı nəşrlərdən ibarət 100-dən çox kitabın, həmçinin Zəngəzura dair 56 nəşrin təqdim edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, hər iki tədbir böyük maraqla qarşılanıb və Azərbaycan elminin dövlətçilik ideallarına sədaqətlə xidmətini nümayiş etdirib.
“Akademiyanın elmi irsini geniş təbliğ etmək baxımından sərgidə iştirakımız uğurlu oldu. İkincisi, əvvəlki illərdən fərqli olaraq, AMEA-nın institut və təşkilatlarının vahid stend altında birgə çıxışı Akademiyanın mövqeyini daha da gücləndirdi. Həmçinin 80 illik yubileyə həsr edilən nəşrlər Akademiyanın yubileyə ciddi hazırlaşdığını nümayiş etdirdi. Və nəhayət, 25 ildən sonra “Elm” nəşriyyatının texniki bazasının yenilənməsi akademik kitab mədəniyyətimizə kəmiyyət və keyfiyyət baxımından yeni nəfəs verdi”, - deyə Səbuhi Qəhrəmanov qeyd edib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin təbliği və elmin populyarlaşdırılması baxımından əhəmiyyəti nəzərə alınaraq sərgi işlərinin təkmilləşdirilməsi, müasir standartlar səviyyəsində qurulması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi tapşırılıb.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində keçirilmiş Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) məsləhətləşmə görüşündə iştirakının yekunları haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 9-11 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyası və Özbəkistan Respublikası Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyi yanında İnnovativ İnkişaf Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Daşkənd şəhərində “İnnovativ ideyalar üzrə Beynəlxalq Həftə” çərçivəsində keçirilmiş Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) məsləhətləşmə görüşündə iştirak edib. Akademik Arif Həşimov bildirib ki, görüşün məqsədi 2025-2028-ci illər üçün regional gündəlik kontekstində ISC-nin strategiyası və prioritetləri ilə bağlı ortaq maraqların müzakirəsi olub.
Plenar iclasda Azərbaycan Respublikasının dayanıqlı inkişaf siyasəti barədə təqdimatla çıxış etdiyini deyən Arif Həşimov qeyd edib ki, ölkəmizdə bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər, qəbul olunmuş strateji sənədlər və dövlət başçısı tərəfindən imzalanmış qərarlar barədə məlumat verib.
Məsləhətləşmə görüşünün ikinci iclasında akademik Arif Həşimov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının tarixi, beynəlxalq əməkdaşlıq siyasəti və ISC ilə qurulmuş münasibətləri əks etdirən təqdimatla çıxış etdiyini söyləyib.
Beynəlxalq Elmi Şuranın məsləhətləşmə görüşünün 11 oktyabr 2025-ci il tarixində keçirilən yekun iclasında isə Azərbaycan və Özbəkistan arasında elmi əməkdaşlıq münasibətləri və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirə olunduğunu vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan və Özbəkistan xalqlarını dostluq əlaqələri, ortaq tarixi, mədəni və mənəvi dəyərlər birləşdirir. Bu münasibətlər elmi müstəvidə də dinamik şəkildə inkişaf edir. Həmçinin Beynəlxalq Elmi Şuranın  Zaqafqaziya–Mərkəzi Asiya Regional Mərkəzinin yaradılması təşəbbüsü müzakirələr zamanı xüsusi diqqət mərkəzində olub. Azərbaycan tərəfi bu mərkəzin məhz Özbəkistanda yaradılması təşəbbüsünü dəstəkləyib və onun fəaliyyətinə hərtərəfli dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Akademik Arif Həşimov bildirib ki, Daşkənddə keçirilmiş Beynəlxalq Elmi Şuranın (ISC) məsləhətləşmə görüşü region ölkələri arasında elmi əlaqələrin genişləndirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq şəbəkələrinin gücləndirilməsi və ortaq elmi strategiyaların formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının bu tədbirdə iştirakı ölkəmizin elmi diplomatiyasının inkişafına, beynəlxalq elmi məkana inteqrasiyasına və regionda birgə təşəbbüslərin formalaşmasına töhfə verəcəkdir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.
Həmçinin iclasda akademik İsa Həbibbəyli Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi Zəfərin 5-ci ildönümü ilə əlaqədar ölkə səviyyəsində icra olunacaq Tədbirlər planının həyata keçirilməsi istiqamətində Akademiyanın bütün elmi-tədqiqat müəssisə və təşkilatlarında silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb. Zəfərin 5-ci ildönümü ilə əlaqədar tədbirlərdə AMEA əməkdaşlarının yaxından iştirakı ilə bağlı tapşırıqlar verilib və müvafiq qərar qəbul edilib.
Eyni zamanda Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Respublikasının Elm, texnologiya, memarlıq, mədəniyyət və ədəbiyyat üzrə Dövlət Mükafatları Komissiyasının 2026-cı il üçün elan etdiyi müsabiqədə AMEA-nın yaxından iştirakı və akademik Kamal Abdullanın 75 illik yubileyi haqqında qərarlar qəbul olunub.

The event was attended by the President of ANAS, Academician Isa Habibbayli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium Office, directors of scientific institutions and organizations, and other relevant persons.
Academician Isa Habibbayli opened the meeting with an introductory speech and informed the participants about the agenda of the event.
At the beginning, Corresponding Members of ANAS Panah Muradov and Saleh Maharramov were awarded the Honorary Diplomas of ANAS.
The first issue discussed at the meeting concerned the progress of preparations for the 80th anniversary of ANAS and the upcoming tasks.
Academician Isa Habibbayli stated that, in order to ensure the implementation of the Presidential Order “On the celebration of the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences,” a final jubilee event dedicated to the 80th anniversary of ANAS will be held on November 4, 2025. He noted that representatives from 42 academies of 21 countries will participate in the jubilee event, that the Museum of the Academy will be inaugurated during those days with their participation, and that a tree-planting campaign will be held in the Rare Trees Park of ANAS, as well as an excursion to the “Yanardag” Reserve. He also stated that on November 5, a meeting will be held with the participation of the Academies of Sciences of the Turkic World, during which proposals and recommendations will be prepared in connection with the 100th anniversary of the First Turkological Congress.
Providing information on the publications prepared in connection with the 80th anniversary of the Academy, Academician Isa Habibbayli emphasized that the “Elm” publishing house plans to release around 50 publications, including books and monographs such as “Azerbaijan National Academy of Sciences: From Heydar Aliyev to Ilham Aliyev,” “The Azerbaijan National Academy of Sciences: Born of Historical Necessity in the 20th Century,” “The Azerbaijan National Academy of Sciences on the Path of Renewal and Reforms,” the two-volume “Azerbaijan National Academy of Sciences. Faces,” “Azerbaijan National Academy of Sciences. Introduction Book,” bibliographies of the founders and distinguished members of ANAS, as well as a special issue of the “Science and Life” journal.
He noted that these publications are of great importance for presenting the past and present of the Academy and its achievements to the younger generation and to the guests who will visit Azerbaijan on the occasion of the jubilee.
The speaker added that these publications will be presented to the national and international scientific community at the exhibition of scientific achievements dedicated to the 80th anniversary of ANAS. In addition, a special video reflecting the activities of ANAS and prepared by professional specialists will be shown during the event.
The head of ANAS stated that ensuring the scientific and organizational excellence of the final jubilee event is one of the main tasks within the jubilee framework and gave relevant instructions.
The next issue discussed at the meeting was related to the approval of ANAS’s Action Plan for the implementation of the Presidential Order of the Republic of Azerbaijan dated September 17, 2025, “On the celebration of the 150th anniversary of Fatali Khan Khoyski.”
Academician Isa Habibbayli noted that, in connection with the implementation of the Order, the Presidium of ANAS adopted a decision on September 29, 2025, instructing the relevant scientific departments, institutions, and regional branches of ANAS to prepare proposals for the Action Plan on the celebration of the 150th anniversary of Fatali Khan Khoyski and submit them to the Division of Social Sciences of ANAS. He emphasized that, based on the submitted proposals, the Division of Social Sciences had prepared the draft Action Plan and submitted it to the Presidium of ANAS.
Then, Academician Arif Hashimov, Academic-Secretary of ANAS, presented the Action Plan. He stated that the Plan includes seminars and conferences on topics such as “Fatali Khan Khoyski: A Phenomenal Personality in the History of Azerbaijan’s National Statehood,” “A Fighter for Azerbaijan’s Independence,” “The Life and Socio-Political Activity of Fatali Khan Khoyski,” “The Artistic Image of Fatali Khan Khoyski in Azerbaijani Literature,” “The Legacy of Fatali Khan Khoyski in the History of Azerbaijani National Statehood – A Reflection of Justice, Patriotism, and Independence,” “One of the Founders of the Republic: The Life and Activity of Fatali Khan Khoyski,” as well as the publication of the monograph “Fatali Khan Khoyski” and other related editions.
Taking the above into account, the Presidium of ANAS approved the Action Plan for the 150th anniversary of Fatali Khan Khoyski.
The next issue discussed concerned the preparation of reports on the scientific and organizational activities of ANAS for 2025. Providing information on the matter, Academician Arif Hashimov stated that the reports will first be reviewed in departments, then in the Scientific Councils of institutions, in the scientific divisions of ANAS, and finally at the Presidium meeting.
A relevant decision was adopted by the Presidium to ensure the high-quality preparation of the reports.
The meeting also discussed the outcomes of ANAS’s participation in the 11th Baku International Book Fair dedicated to the theme “Techno-Human: The Legend of Yesterday, the Reality of Today.”
Doctor of Philosophy in Philology, Director of the “Elm” publishing house, Sabuhi Gahramanov, noted that the preparations for the exhibition were carried out at a high level and that the rich scientific heritage of the Academy was presented to the public. More than 600 monographs, multivolume works, reference books, bibliographies, and journals were displayed at the “Elm” stand. Within the framework of the exhibition, ANAS organized events titled “At the Academy: Bibliographic and Serial Academic Publications” and “Zangazurnama: From Folklore Collections to Academic Research.” He noted that over 100 books related to the 80th anniversary of ANAS, as well as 56 publications dedicated to Zangazur, were presented and that both events attracted great attention and demonstrated the faithful service of Azerbaijani science to the ideals of statehood.
“Our participation in the exhibition was successful in terms of promoting the Academy’s scientific heritage. Moreover, unlike in previous years, the joint participation of ANAS’s institutes and organizations under a single stand further strengthened the Academy’s position. Additionally, the publications dedicated to the 80th anniversary demonstrated that the Academy is thoroughly preparing for the jubilee. Finally, the renewal of the technical base of the ‘Elm’ publishing house after 25 years has brought new quality and vitality to our academic publishing culture,” noted Sabuhi Gahramanov.
Considering the significance of promoting scientific achievements and popularizing science, the Presidium of ANAS instructed its institutions and organizations to further improve their exhibition activities and align them with modern standards.
Later, Academician Arif Hashimov provided information about his participation in the consultative meeting of the International Science Council (ISC) held in Tashkent, Republic of Uzbekistan. He noted that the meeting took place on October 9–11, 2025, within the framework of the “International Week of Innovative Ideas,” organized jointly by the Academy of Sciences of Uzbekistan and the Agency for Innovative Development under the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of Uzbekistan. The purpose of the meeting was to discuss shared interests related to the strategy and priorities of the ISC for 2025–2028 in the context of the regional agenda.
In the plenary session, Arif Hashimov delivered a presentation on the sustainable development policy of the Republic of Azerbaijan, informing participants about the measures implemented in this area, adopted strategic documents, and decrees signed by the Head of State.
In the second session, he gave a presentation reflecting the history of the Azerbaijan National Academy of Sciences, its international cooperation policy, and its relations with the ISC.
At the closing session of the consultative meeting held on October 11, 2025, discussions were held on scientific cooperation and future collaboration prospects between Azerbaijan and Uzbekistan. It was emphasized that the peoples of Azerbaijan and Uzbekistan are united by friendly relations, common history, and shared cultural and spiritual values. These relations are dynamically developing in the scientific field as well. During the discussions, the initiative to establish a Caucasus–Central Asia Regional Center of the International Science Council was given special attention. The Azerbaijani side supported the initiative to establish this center in Uzbekistan and expressed its readiness to provide comprehensive support for its activities.
Academician Arif Hashimov stated that the consultative meeting of the International Science Council held in Tashkent is of great importance for expanding scientific ties among regional countries, strengthening international cooperation networks, and forming joint scientific strategies. The participation of the Azerbaijan National Academy of Sciences in this event will contribute to the development of the country’s scientific diplomacy, integration into the international scientific space, and the creation of joint initiatives in the region.
Taking all the above into consideration, a relevant decision was adopted by the Presidium.
In addition, at the meeting, Academician Isa Habibbayli stated that, in connection with the 5th anniversary of the historic Victory in the Patriotic War, a series of events will be held in all research institutions and organizations of the Academy within the framework of the nationwide Action Plan. Instructions were given to ensure the active participation of ANAS employees in these events, and a relevant decision was adopted.
At the same time, the Presidium adopted decisions on the close participation of ANAS in the competition announced by the State Awards Commission of the Republic of Azerbaijan for State Awards in Science, Technology, Architecture, Culture, and Literature for 2026, and on the 75th anniversary of Academician Kamal Abdulla.
Finally, a number of current issues were reviewed.
Translation by Gulhane Aghayeva, Department of Public Relations, Press, and Information, Presidium of ANAS