Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə 4 noyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yekun yubiley tədbiri keçiriləcək. Akademik İsa Həbibbəyli yekun yubiley tədbirində 21 ölkənin Akademiyasından 42 nümayəndənin iştirak edəcəyini, həmin günlərdə onların iştirakı ilə Akademiya Muzeyinin açılacağını, həmçinin AMEA-nın Nadir Ağaclar Parkında ağacəkmə aksiyasının, eləcə də “Yanardağ” Qoruğuna gəzintinin təşkil olunacağını söyləyib. Qeyd edib ki, noyabr ayının 5-də isə Türk dünyasının Elmlər Akademiyalarının iştirakı ilə görüş keçiriləcək və Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı təklif və tövsiyələr hazırlanacaq.
Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı hazırlanan nəşrlər barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, “Elm” nəşriyyatı tərəfindən bir sıra nəşrlər – “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası XX əsrdə tarixi zərurətdən yarandı”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yeniləşmə və islahatlar yollarında” kitab və monoqrafiyalar, ikicildlik “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Simalar”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Tanıtma kitabı”, AMEA-nın təsisçiləri, eləcə də digər görkəmli həqiqi və müxbir üzvlərinin biblioqrafiyaları, “Elm və həyat” jurnalının xüsusi buraxılışı və s. olmaqla, ümumilikdə 50-yə yaxın nəşrin hazırlanması nəzərdə tutulub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu nəşrlər Akademiyanın keçmişini və bu gününü, əldə etdiyi nailiyyətləri gənc nəslə, eləcə də AMEA-nın yubileyi ilə bağlı ölkəmizə gələcək qonaqlara təqdim etmək baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Natiq qeyd edib ki, bu nəşrlər AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi nailiyyətlər sərgisində ölkə və beynəlxalq elmi ictimaiyyətə təqdim ediləcək. Həmçinin tədbir çərçivəsində peşəkar mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış və AMEA-nın fəaliyyətini əks etdirən xüsusi videoçarx nümayiş olunacaq.
AMEA rəhbəri yekun yubiley tədbirinin elmi və təşkilati baxımdan mükəmməl hazırlanmasının yubiley çərçivəsində qarşıya qoyulan əsas vəzifələrdən biri olduğunu deyib və müvafiq tapşırıqlarını verib.

В своем выступлении по данному вопросу президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с Распоряжением главы государства «О праздновании 80-летия Национальной академии наук Азербайджана» 4-го ноября 2025 года состоится итоговое юбилейное мероприятие, на котором примут участие 42 представителя академий наук 21-й страны. Академик отметил, что в те дни при участии гостей откроется «Музей Академии», состоится акция по посадке деревьев в Парке редких деревьев НАНА, а также будет организована прогулка в заповедник «Янардаг». А 5-го ноября, продолжил академик, состоится встреча с представителями академий наук тюркского мира, будут разработаны предложения и рекомендации в связи со 100-летием Первого тюркологического съезда.
Говоря о подготовленных в связи с 80-летним юбилеем Академии наук изданиях, руководитель НАНА сообщил, что издательством «Элм» были выпущены в свет такие книги и монографии, как «Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə» («Национальная академия наук Азербайджана: от Гейдара Алиева к Ильхаму Алиеву»), «Elmlər Akademiyası XX əsrdə tarixi zərurətdən yarandı» («Академия наук была основана в ХХ веке вследствие исторической необходимости»), «Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yeniləşmə və islahatlar yollarında» («Национальная академия наук Азербайджана на пути обновления и реформ»), двухтомник «Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Simalar» («Национальная академия наук Азербайджана. Лица»), библиографии соучредителей НАНА, других выдающихся действительных членов и членов-корреспондентов НАНА, специальный выпуск журнала «Elm və həyat» («Наука и жизнь») и т.д., в целом предусмотрена подготовка около 50-ти изданий. Академик Иса Габиббейли отметил, что эти издания обладают особой значимостью с точки зрения предоставления молодому поколению, а также гостям, которые прибудут в нашу страну по случаю юбилея НАНА, сведений о прошлом и настоящем Академии наук и полученных научных достижениях.
Эти издания, продолжил оратор, будут представлены научной общественности республики и различных стран на выставке научных достижений, посвященной 80-летнему юбилею НАНА; также в рамках мероприятия будет показан специальный видеоролик, повествующий о деятельности Академии наук.
Руководитель НАНА подчеркнул, что наша задача – обеспечить проведение итогового юбилейного мероприятия на высоком уровне, и дал в связи с этим соответствующие поручения.