Məsələ ilə bağlı çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrasını təmin etmək məqsədilə 4 noyabr 2025-ci il tarixində AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yekun yubiley tədbiri keçiriləcək. Akademik İsa Həbibbəyli yekun yubiley tədbirində 21 ölkənin Akademiyasından 42 nümayəndənin iştirak edəcəyini, həmin günlərdə onların iştirakı ilə Akademiya Muzeyinin açılacağını, həmçinin AMEA-nın Nadir Ağaclar Parkında ağacəkmə aksiyasının, eləcə də “Yanardağ” Qoruğuna gəzintinin təşkil olunacağını söyləyib. Qeyd edib ki, noyabr ayının 5-də isə Türk dünyasının Elmlər Akademiyalarının iştirakı ilə görüş keçiriləcək və Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyi ilə bağlı təklif və tövsiyələr hazırlanacaq.
Akademiyanın 80 illik yubileyi ilə bağlı hazırlanan nəşrlər barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, “Elm” nəşriyyatı tərəfindən bir sıra nəşrlər – “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası: Heydər Əliyevdən İlham Əliyevə”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası XX əsrdə tarixi zərurətdən yarandı”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yeniləşmə və islahatlar yollarında” kitab və monoqrafiyalar, ikicildlik “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Simalar”, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Tanıtma kitabı”, AMEA-nın təsisçiləri, eləcə də digər görkəmli həqiqi və müxbir üzvlərinin biblioqrafiyaları, “Elm və həyat” jurnalının xüsusi buraxılışı və s. olmaqla, ümumilikdə 50-yə yaxın nəşrin hazırlanması nəzərdə tutulub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu nəşrlər Akademiyanın keçmişini və bu gününü, əldə etdiyi nailiyyətləri gənc nəslə, eləcə də AMEA-nın yubileyi ilə bağlı ölkəmizə gələcək qonaqlara təqdim etmək baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Natiq qeyd edib ki, bu nəşrlər AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi nailiyyətlər sərgisində ölkə və beynəlxalq elmi ictimaiyyətə təqdim ediləcək. Həmçinin tədbir çərçivəsində peşəkar mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış və AMEA-nın fəaliyyətini əks etdirən xüsusi videoçarx nümayiş olunacaq.
AMEA rəhbəri yekun yubiley tədbirinin elmi və təşkilati baxımdan mükəmməl hazırlanmasının yubiley çərçivəsində qarşıya qoyulan əsas vəzifələrdən biri olduğunu deyib və müvafiq tapşırıqlarını verib.

Speaking on the matter, the President of ANAS, Academician Isa Habibbayli, stated that in order to implement the Presidential Decree “On the Celebration of the 80th Anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences”, a final jubilee event dedicated to the 80th anniversary of ANAS will be held on November 4, 2025. Academician Isa Habibbayli noted that 42 representatives from 21 national academies will take part in the event. During these days, the Academy Museum will be inaugurated with their participation, a tree-planting campaign will be organized at the Rare Trees Park of ANAS, and a tour to the “Yanar Dag” Reserve will be held. He emphasized that on November 5, a meeting with the participation of the Academies of Sciences of the Turkic world will take place, during which proposals and recommendations related to the 100th anniversary of the First Turkological Congress will be prepared.
Providing information on the publications being prepared for the 80th anniversary, Academician Isa Habibbayli noted that the “Elm” Publishing House is preparing a number of publications, including “Azerbaijan National Academy of Sciences: From Heydar Aliyev to Ilham Aliyev,” “Azerbaijan National Academy of Sciences: Born from Historical Necessity in the 20th Century,” and “Azerbaijan National Academy of Sciences on the Path of Renewal and Reforms.” In addition, the two-volume edition “Azerbaijan National Academy of Sciences. Faces,” the “Azerbaijan National Academy of Sciences. Presentation Book,” bibliographies of ANAS founders and prominent full and corresponding members, and a special issue of the “Science and Life” journal are also being prepared. In total, about 50 publications are planned. Academician Isa Habibbayli emphasized that these publications are of special importance in presenting the history, achievements, and current activities of ANAS to the younger generation and to international guests attending the jubilee events.
The speaker added that these publications will be presented to the national and international scientific community at the Scientific Achievements Exhibition dedicated to the 80th anniversary of ANAS. A special video clip prepared by professional experts, reflecting the Academy’s activities, will also be screened during the event.
The President of ANAS noted that ensuring the scientific and organizational excellence of the final jubilee event is among the main tasks within the framework of the anniversary and gave