AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Akademiyanın “Texno-insan: dünənin əfsanəsi, bu günün hadisəsi” mövzusuna həsr olunmuş XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirakının yekunları haqqında da müzakirələr aparılıb.
Məsələ ilə bağlı AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Qəhrəmanov çıxış edərək bildirib ki, sərgiyə hazırlıq yüksək səviyyədə həyata keçirilib və Akademiyanın zəngin elmi irsi ictimaiyyətə təqdim olunub. “Elm” nəşriyyatının stendində 600-dən çox monoqrafiya, çoxcildlik əsər, soraq-məlumat ədəbiyyatı, biblioqrafiya və jurnal sərgilənib. Sərgi çərçivəsində AMEA-nın “Akademiyada: biblioqrafik nəşrlər və seriyalı akademik nəşrlər” və “Akademiyanın Zəngəzurnaməsi: folklor toplamalarından akademik tədqiqatlaradək” adlı tədbirlərinin keçirildiyini, AMEA-nın 80 illiyi ilə bağlı monoqrafiyaların, biblioqrafiyaların, tanıtma kitabının, eləcə də elmin müxtəlif sahələrinə dair seriyalı nəşrlərdən ibarət 100-dən çox kitabın, həmçinin Zəngəzura dair 56 nəşrin təqdim edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, hər iki tədbir böyük maraqla qarşılanıb və Azərbaycan elminin dövlətçilik ideallarına sədaqətlə xidmətini nümayiş etdirib.
“Akademiyanın elmi irsini geniş təbliğ etmək baxımından sərgidə iştirakımız uğurlu oldu. İkincisi, əvvəlki illərdən fərqli olaraq, AMEA-nın institut və təşkilatlarının vahid stend altında birgə çıxışı Akademiyanın mövqeyini daha da gücləndirdi. Həmçinin 80 illik yubileyə həsr edilən nəşrlər Akademiyanın yubileyə ciddi hazırlaşdığını nümayiş etdirdi. Və nəhayət, 25 ildən sonra “Elm” nəşriyyatının texniki bazasının yenilənməsi akademik kitab mədəniyyətimizə kəmiyyət və keyfiyyət baxımından yeni nəfəs verdi”, - deyə Səbuhi Qəhrəmanov qeyd edib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına Akademiyanın elmi nailiyyətlərinin təbliği və elmin populyarlaşdırılması baxımından əhəmiyyəti nəzərə alınaraq sərgi işlərinin daha da təkmilləşdirilməsi, müasir standartlar səviyyəsində qurulması istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi tapşırılıb.

At the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), discussions were held on the outcomes of the Academy’s participation in the 11th Baku International Book Fair, themed “Techno-Human: The Legend of the Past, the Reality of Today.”
Speaking on the matter, Director of ANAS “Elm” Publishing House, PhD in Philology Sabuhi Gahramanov noted that preparations for the exhibition had been carried out at a high level and the Academy’s rich scientific heritage was presented to the public. More than 600 monographs, multi-volume works, reference publications, bibliographies, and journals were displayed at the “Elm” Publishing House stand.
He emphasized that within the framework of the exhibition, ANAS organized two events - “In the Academy: Bibliographic Publications and Serial Academic Editions” and “Academy’s Zangezurname: From Folklore Collections to Academic Research.” Over 100 books dedicated to the 80th anniversary of ANAS, including monographs, bibliographies, a promotional book, and serial publications on various fields of science, as well as 56 editions related to Zangezur, were presented. Both events, he said, attracted great interest and demonstrated the Academy’s devotion to the ideals of Azerbaijani statehood.
“Our participation in the exhibition was successful in terms of broadly promoting the Academy’s scientific heritage. Secondly, unlike previous years, the joint presentation of ANAS institutes and organizations under a unified stand further strengthened the Academy’s position. In addition, the publications dedicated to the 80th anniversary showcased the Academy’s serious preparation for the jubilee. Finally, after 25 years, the renewal of the technical base of ‘Elm’ Publishing House gave new life to our academic book culture both quantitatively and qualitatively,” Gahramanov noted.
The Presidium instructed ANAS scientific institutions and organizations to implement appropriate measures to further improve exhibition activities and organize them in accordance with modern standards, considering their importance for promoting scientific achievements and popularizing science.