AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında “Müstəqillik yollarında” kitabının müəlliflər heyətinin iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli bu il nəşri nəzərdə tutulan “Müstəqillik yollarında” kitabının çapa hazırlanması barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin 25 illiyinə həsr edilən “Müstəqillik yollarında” kitabında ölkəmizin keçdiyi məsuliyyətli və şərəfli yolun bütün istiqamətləri əksini tapacaq. Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubileyi mərasimindəki nitqində irəli sürülmüş, ölkəmizin müstəqillik dövrünü əks etdirən monoqrafik elmi tədqiqatın hazırlanıb nəşr olunması ideyasının işığında meydana çıxmış “Müstəqillik yollarında” kitabı üzərində aparılan iş tamamlanmaq üzrədir.
Sonra kitabın müəlliflər heyətinin üzvləri - Milli Olimpiya Komitəsinin vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə, akademik Ramiz Məmmədov, AMEA-nın müxbir üzvləri Ərtegin Salamzadə, Şahbaz Muradov, Əli Nuriyev, professorlar Musa Qasımlı, İlham Məmmədzadə və başqaları çıxış edərək kitabda onlar üçün nəzərdə tutulan bölmələrin başlıca məzmunu və işlənmə vəziyyəti barədə məlumat veriblər.
Azərbaycanın müstəqillik dövrünün elmdə özünün real və obyektiv əksini tapması məsələləri ətrafında müəlliflər arasında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
“Müstəqillik yollarında” kitabında zəngin fotomateriallardan, xəritə və cədvəllərdən istifadə olunacaq.

В Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА прошло заседание авторов книги «На пути к независимости».
На мероприятии вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли подробно проинформировал о подготовке предусмотренной к изданию в текущем году книги «На пути к независимости».
Было отмечено, что в посвященной 25-летию государственной независимости Азербайджана книге «На пути к независимости» найдут свое отражение все направления ответственного и почетного пути, пройденного нашей страной. Он также сообщил, что завершается работа над книгой «На пути к независимости», которая появилась в результате идеи подготовки и издания отражающего период отечественной независимости монографического научного исследования, выдвинутой Президентом Ильхамом Алиевом на церемонии по случаю 70-летнего юбилея НАНА.
Далее, выступив, члены авторского состава книги вице-президент Национального олимпийского комитета Чингиз Гусейнзаде, академик Рамиз Мамедов, члены-корреспонденты НАНА Эртегин Саламзаде, Шахбаз Мурадов, Али Нуриев, профессора Муса Гасымлы, Ильхам Мамедзаде и другие рассказали об основном содержании предусмотренных для них разделов и состоянии осуществляемой над ними работы.
Авторами были обсуждены вопросы касательно реального и объективного отражения в науке периода независимости Азербайджана.