Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyanın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaq öz işini noyabrın 4-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində sessiya ilə davam etdirib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, eləcə də Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Çin, Vyetnam, İtaliya, Bolqarıstan, Monteneqro Elmlər Akademiyalarının və beynəlxalq elmi qurumların rəhbərləri və nümayəndələri iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyanın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaqda çıxış edərək dərin məzmunlu, konseptual nitqlə çıxış etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Akademiyanın fəaliyyətinə yüksək qiymət verdiyini, gələcək vəzifələrini müəyyənləşdirdiyini söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının tapşırıqları Akademiyanın bundan sonrakı yol xəritəsidir və gələcək fəaliyyətimizi bunun əsasında qurmalıyıq.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimləri və ziyalıları, AMEA-nın kollektivi və beynəlxalq iştirakçılar adından yığıncaqda iştirakına və dərin məzmunlu nitqinə görə Prezident İlham Əliyevə, Qalib ölkənin Liderinə minnətdarlığını bildirib.
“Dövlətimizin başçısını əmin etmək istəyirik ki, AMEA-nın kollektivi cənab Prezidentin qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrası istiqamətində var gücləri ilə çalışacaqlar” – deyə AMEA rəhbəri vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 21 ölkədən 42 alimin iştirak etdiyi yığıncaq AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına, yeni əlaqələrin qurulmasına və möhkəmlənməsinə öz töhfəsini verəcək.
Tədbirdə, həmçinin Türkiyənin Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun prezidenti professor Dərya Örs, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Parlament Assambleyasının baş katibi akademik Asəf Hacıyev, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev, Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metreveli, Türkiyənin Ankara Universitetinin rektoru professor Necdat Ünüvar, Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Evelina Slavçeva, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (ASSA) prezidenti professor Ahmet Nuri Yurdusev, Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Allaberdi Aşirov, Qırğız Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti müxbir üzv Kanatbek Abdraxmatov, İtaliya Milli Elmlər Akademiyasının üzvü professor Roberto Zelli, Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Məsud Əfəndiyev və Antarktida Elmi Tədqiqatlar Şurasının Humanitar və Sosial Elmlər üzrə Daimi Komitəsinin üzvü Ebru Caymaz çıxış edərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivini, eləcə də Azərbaycan alimlərini təbrik edib, əməkdaşlıq perspektivlərindən danışıb, xatirə hədiyyələri təqdim ediblər.
Bundan əlavə, tədbirdə Avstraliya Sosial Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Kate Darian-Smith və Pakistan Ədəbiyyat Akademiyasının prezidenti professor Najeeba Arifin təbrik videoları təqdim olunub.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə ünvanlanmış təbrik məktublarını səsləndirib.

Собрание, посвященное 80-летнему юбилею НАНА, продолжило свою работу в здании Президиума в формате сессии
Собрание, посвященное 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана, продолжило свою работу 4-го ноября в здании Президиума в формате сессии.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, руководители и представители академий наук Турции, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Китая, Вьетнама, Италии, Болгарии, Черногории, а также международных научных организаций.
Сказав, что Президент Ильхам Алиев выступил на собрании, посвященном 80-летию НАНА, с глубокосодержательной, концептуальной речью, академик Иса Габиббейли сообщил, что глава государства высоко оценил деятельность НАНА и определил её дальнейшие задачи. Академик отметил, что поручения главы государства – это дорожная карта Академии наук, и мы должны построить дальнейшую деятельность, опираясь на них.
Руководитель НАНА поблагодарил Лидера страны-победителя Президента Ильхама Алиева от имени ученых и представителей интеллигенции, коллектива НАНА и зарубежных гостей за участие на собрании и глубокосодержательную речь.
Иса Габиббейли подчеркнул: «Хотим заверить главу нашего государства в том, что коллектив НАНА приложит все усилия для выполнения поставленных господином Президентом задач».
Собрание, продолжил академик Иса Габиббейли, в котором принимают участие 42 зарубежных гостя из 21-й страны, внесет свою лепту в развитие международных связей НАНА, налаживание и укрепление сотрудничества.
Затем на мероприятии выступили президент Высшего совета по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка профессор Дерья Орс, генеральный секретарь Парламентской ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества (ОЧЭС) академик Асаф Гаджиев, генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Султан Раев, президент Международной тюркской академии академик Шахин Мустафаев, президент Национальной академии наук Грузии академик Роин Метревели, ректор Анкарского университета профессор Неждет Унувар, президент Болгарской академии наук профессор Эвелина Славчева, президент Ассоциации академий наук и научных сообществ Азии профессор Ахмет Нури Юрдусев, президент Академии наук Туркменистана академик Аллаберды Аширов, президент Национальной академии наук Кыргызской Республики член-корреспондент Канатбек Абдрахматов, член Национальной академии наук Италии профессор Роберто Зелли, председатель правления Всемирной ассоциации азербайджанских ученых профессор Масуд Эфендиев и член Постоянного комитета по гуманитарным и общественным наукам Антарктического научно-исследовательского совета Эбру Джаймаз. Поздравив коллектив НАНА и всех ученых страны с юбилеем Академии наук, они рассказали о перспективах дальнейшего сотрудничества, а также вручили памятные подарки.
Помимо этого, на мероприятии были представлены видео-обращения президента Австралийской академии социальных наук профессора Кейт Дариан-Смит и президента Пакистанской академии литературы профессора Наджибы Ариф.
Далее академик Иса Габиббейли зачитал поздравительные письма, поступившие в НАНА по случаю 80-летнего юбилея организации.