Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyanın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaq öz işini noyabrın 4-də AMEA-nın Rəyasət Heyətində sessiya ilə davam etdirib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, eləcə də Türkiyə, Gürcüstan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Çin, Vyetnam, İtaliya, Bolqarıstan, Monteneqro Elmlər Akademiyalarının və beynəlxalq elmi qurumların rəhbərləri və nümayəndələri iştirak ediblər.
Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyanın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaqda çıxış edərək dərin məzmunlu, konseptual nitqlə çıxış etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının Akademiyanın fəaliyyətinə yüksək qiymət verdiyini, gələcək vəzifələrini müəyyənləşdirdiyini söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının tapşırıqları Akademiyanın bundan sonrakı yol xəritəsidir və gələcək fəaliyyətimizi bunun əsasında qurmalıyıq.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimləri və ziyalıları, AMEA-nın kollektivi və beynəlxalq iştirakçılar adından yığıncaqda iştirakına və dərin məzmunlu nitqinə görə Prezident İlham Əliyevə, Qalib ölkənin Liderinə minnətdarlığını bildirib.
“Dövlətimizin başçısını əmin etmək istəyirik ki, AMEA-nın kollektivi cənab Prezidentin qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrası istiqamətində var gücləri ilə çalışacaqlar” – deyə AMEA rəhbəri vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, 21 ölkədən 42 alimin iştirak etdiyi yığıncaq AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinin inkişafına, yeni əlaqələrin qurulmasına və möhkəmlənməsinə öz töhfəsini verəcək.
Tədbirdə, həmçinin Türkiyənin Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumunun prezidenti professor Dərya Örs, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Parlament Assambleyasının baş katibi akademik Asəf Hacıyev, TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Raev, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti akademik Şahin Mustafayev, Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Roin Metreveli, Türkiyənin Ankara Universitetinin rektoru professor Necdat Ünüvar, Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Evelina Slavçeva, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyasının (ASSA) prezidenti professor Ahmet Nuri Yurdusev, Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Allaberdi Aşirov, Qırğız Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti müxbir üzv Kanatbek Abdraxmatov, İtaliya Milli Elmlər Akademiyasının üzvü professor Roberto Zelli, Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Məsud Əfəndiyev və Antarktida Elmi Tədqiqatlar Şurasının Humanitar və Sosial Elmlər üzrə Daimi Komitəsinin üzvü Ebru Caymaz çıxış edərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının kollektivini, eləcə də Azərbaycan alimlərini təbrik edib, əməkdaşlıq perspektivlərindən danışıb, xatirə hədiyyələri təqdim ediblər.
Bundan əlavə, tədbirdə Avstraliya Sosial Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Kate Darian-Smith və Pakistan Ədəbiyyat Akademiyasının prezidenti professor Najeeba Arifin təbrik videoları təqdim olunub.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə ünvanlanmış təbrik məktublarını səsləndirib.

Meeting Dedicated to the 80th Anniversary of ANAS Continued with a Session at the Presidium
The meeting dedicated to the 80th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) continued with a session at the Presidium of ANAS on November 4.
The event was attended by ANAS President, Academician Isa Habibbayli, members of the Presidium, as well as heads and representatives of the academies of sciences and international scientific institutions from Türkiye, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, China, Vietnam, Italy, Bulgaria, and Montenegro.
Academician Isa Habibbayli noted that President Ilham Aliyev delivered a profound and conceptual speech at the meeting dedicated to the 80th anniversary of ANAS, in which the Head of State highly appreciated the Academy’s activities and outlined its future objectives. Habibbayli emphasized that the President’s instructions represent a roadmap for the Academy’s future work and that all subsequent activities should be built upon this foundation.
On behalf of Azerbaijani scholars and intellectuals, the ANAS community, and international participants, Academician Isa Habibbayli expressed gratitude to President Ilham Aliyev, the Leader of the Victorious Nation, for attending the event and delivering a substantive address.
“We would like to assure our Head of State that the ANAS community will work with all their strength to fulfill the tasks set forth by the President,” the ANAS President stressed.
Academician Habibbayli added that the participation of 42 scientists from 21 countries will contribute to the development of ANAS’s international relations and help establish and strengthen new partnerships.
The event also featured speeches by Professor Derya Örs, President of the Atatürk Supreme Council for Culture, Language and History (Türkiye); Academician Asaf Hajiyev, Secretary General of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC); Sultan Raev, Secretary General of TURKSOY; Academician Shakhin Mustafayev, President of the International Turkic Academy; Academician Roin Metreveli, President of the Georgian National Academy of Sciences; Professor Necdet Ünüvar, Rector of Ankara University; Professor Evelina Slavcheva, President of the Bulgarian Academy of Sciences; Professor Ahmet Nuri Yurdusev, President of the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA); Academician Allaberdi Ashirov, President of the Academy of Sciences of Turkmenistan; Corresponding Member Kanatbek Abdrahmatov, President of the National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic; Professor Roberto Zelli, member of the Italian National Academy of Sciences; Professor Masud Efendiyev, Chairman of the Board of the World Association of Azerbaijani Scientists; and Ebru Caymaz, member of the Standing Committee for Humanities and Social Sciences of the Scientific Committee on Antarctic Research. They congratulated the ANAS community and Azerbaijani scholars, discussed prospects for cooperation, and presented commemorative gifts.
In addition, congratulatory video messages from Professor Kate Darian-Smith, President of the Academy of the Social Sciences in Australia, and Professor Najeeba Arif, President of the Pakistan Academy of Letters, were presented.
Later, Academician Isa Habibbayli read congratulatory letters addressed to ANAS on the occasion of its 80th anniversary.