AMEA ilə bir sıra ölkələrin Elmlər Akademiyaları və akademik qurumları arasında anlaşma memorandumları imzalanıb
Noyabrın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi çərçivəsində AMEA ilə bir sıra ölkələrin Elmlər Akademiyaları və akademik qurumları arasında anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi olub.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan mərasimdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri və Akademiyanın 80 illik yubiley tədbiri çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan dünyanın bir sıra Elmlər Akademiyalarının və nüfuzlu beynəlxalq elmi qurumlarının rəhbər heyəti və nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasının tarixi barədə qonaqlara məlumat verib, binanın Türk dünyası üçün önəminə toxunaraq Birinci Türkoloji Qurultayın 1926-cı ildə məhz bu binada keçirildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini, AMEA-nın 80 illik tarixində ilk dəfə nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara üzv qəbul olunduğunu söyləyib. AMEA rəhbəri ötən müddət ərzində AMEA ilə nümayəndələrinin tədbirdə iştirak etdiyi Gürcüstan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Bolqarıstan, Monteneqro Elmlər Akademiyaları, TÜRKSOY, Türkiyənin Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumu, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası, Çinin Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Kore Akademiyası və Vyetnam Sosial Elmlər Akademiyası ilə birgə aparılan layihələr, həmçinin gələcəkdə nəzərdə tutulan birgə tədqiqatlar barədə məlumat verib.
Sonra çıxış ətrafında qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb, birgə layihələr nəticəsində ərsəyə gəlmiş nəşrlər qonaqlara təqdim olunub.
Daha sonra AMEA ilə İtaliya Milli Elmlər Akademiyası, AMEA ilə Qazaxıstan Respublikası Prezidenti yanında Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyası, həmçinin AMEA ilə Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyi (DAAB) arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Sənədləri AMEA tərəfdən akademik İsa Həbibbəyli, İtaliya tərəfdən İtaliya Milli Elmlər Akademiyasının üzvü professor Roberto Zelli, Qazaxıstan tərəfdən Qazaxıstan Prezidenti yanında Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Askar Cumadildayev, DAAB tərəfdən isə Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Məsud Əfəndiyev imzalayıblar.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, imzalanmış sənədlər əlaqələrimizin genişlənməsinə, birgə yeni layihələrin həyata keçirilməsinə və birliyimizin möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.

4-го ноября в рамках 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана состоялась церемония подписания меморандумов о взаимопонимании между НАНА и академическими структурами ряда стран.
На церемонии, которая проходила в здании Президиума НАНА, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, руководящий состав и представители академий наук и влиятельных международных научных организаций ряда стран мира, которые находятся с визитом в нашей республике по случаю 80-летнего юбилея НАНА.
В своем выступлении на церемонии академик Иса Габиббейли рассказал гостям об истории здания Президиума НАНА и его значении для тюркского мира, отметив при этом, что именно здесь в 1926 году проходил Первый тюркологический съезд.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы международные связи Национальной академии наук Азербайджана расширились, впервые за свою 80-летнюю историю НАНА была избрана членом влиятельных международных организаций. Руководитель НАНА рассказал о проектах, реализованных Академией наук совместно с академиями наук Грузии, Казахстана, Туркменистана, Узбекистана, Болгарии и Черногории, ТЮРКСОЙ, Высшим советом по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка, Ассоциацией академий наук и научных сообществ Азии, Хэбэйской академией общественных наук, гонконгской Академией Core и Вьетнамской академией общественных наук, а также о совместных исследованиях, которые планируется провести в будущем.
Затем состоялся обмен мнениями, гостям были представлены издания, выпущенные в результате реализации совместных проектов.
Далее были подписаны меморандумы о взаимопонимании между НАНА и Национальной академией наук Италии, НАНА и Национальной академией наук Республики Казахстан при Президенте Республики Казахстан, а также между НАНА и Всемирной ассоциацией азербайджанских ученых (DAAB).
Документы подписали академик Иса Габиббейли – со стороны НАНА, член Национальной академии наук Италии профессор Роберто Зелли – со стороны Италии, вице-президент НАН РК при Президенте Республики Казахстан академик Аскар Джумадильдаев – со стороны Казахстана и председатель правления Всемирной ассоциации азербайджанских ученых профессор Масуд Эфендиев – со стороны DAAB.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что подписанные документы послужат расширению связей, реализации новых совместных проектов и укреплению нашего единства.