AMEA ilə bir sıra ölkələrin Elmlər Akademiyaları və akademik qurumları arasında anlaşma memorandumları imzalanıb
Noyabrın 4-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi çərçivəsində AMEA ilə bir sıra ölkələrin Elmlər Akademiyaları və akademik qurumları arasında anlaşma memorandumunun imzalanma mərasimi olub.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan mərasimdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri və Akademiyanın 80 illik yubiley tədbiri çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan dünyanın bir sıra Elmlər Akademiyalarının və nüfuzlu beynəlxalq elmi qurumlarının rəhbər heyəti və nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasimdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binasının tarixi barədə qonaqlara məlumat verib, binanın Türk dünyası üçün önəminə toxunaraq Birinci Türkoloji Qurultayın 1926-cı ildə məhz bu binada keçirildiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının beynəlxalq əlaqələrinin genişləndiyini, AMEA-nın 80 illik tarixində ilk dəfə nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlara üzv qəbul olunduğunu söyləyib. AMEA rəhbəri ötən müddət ərzində AMEA ilə nümayəndələrinin tədbirdə iştirak etdiyi Gürcüstan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Bolqarıstan, Monteneqro Elmlər Akademiyaları, TÜRKSOY, Türkiyənin Atatürk Mədəniyyət, Dil və Tarix Yüksək Qurumu, Asiya Elmlər Akademiyaları və Elmi Cəmiyyətləri Assosiasiyası, Çinin Hebey Sosial Elmlər Akademiyası, Kore Akademiyası və Vyetnam Sosial Elmlər Akademiyası ilə birgə aparılan layihələr, həmçinin gələcəkdə nəzərdə tutulan birgə tədqiqatlar barədə məlumat verib.
Sonra çıxış ətrafında qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb, birgə layihələr nəticəsində ərsəyə gəlmiş nəşrlər qonaqlara təqdim olunub.
Daha sonra AMEA ilə İtaliya Milli Elmlər Akademiyası, AMEA ilə Qazaxıstan Respublikası Prezidenti yanında Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyası, həmçinin AMEA ilə Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyi (DAAB) arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Sənədləri AMEA tərəfdən akademik İsa Həbibbəyli, İtaliya tərəfdən İtaliya Milli Elmlər Akademiyasının üzvü professor Roberto Zelli, Qazaxıstan tərəfdən Qazaxıstan Prezidenti yanında Qazaxıstan Respublikası Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti akademik Askar Cumadildayev, DAAB tərəfdən isə Dünya Azərbaycanlı Alimlər Birliyinin İdarə Heyətinin sədri professor Məsud Əfəndiyev imzalayıblar.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, imzalanmış sənədlər əlaqələrimizin genişlənməsinə, birgə yeni layihələrin həyata keçirilməsinə və birliyimizin möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.

Memoranda of Understanding Signed Between ANAS and Academies of Sciences and Academic Institutions of Several Countries
On November 4, within the framework of the 80th anniversary celebrations of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), a signing ceremony of memoranda of understanding between ANAS and a number of Academies of Sciences and academic institutions of different countries was held.
The ceremony, which took place at the Presidium of ANAS, was attended by ANAS President, Academician Isa Habibbayli, members of the Presidium, and delegations of leaders and representatives from several Academies of Sciences and reputable international scientific organizations visiting Azerbaijan on the occasion of the Academy’s 80th anniversary.
In his opening remarks, Academician Isa Habibbayli informed the guests about the history of the Presidium building of ANAS, noting its significance for the Turkic world and recalling that the First Turkological Congress was held in this very building in 1926.
Academician Habibbayli emphasized that in recent years, the international relations of the Azerbaijan National Academy of Sciences have significantly expanded, and for the first time in its 80-year history, ANAS has become a member of prestigious international organizations. He provided information on joint projects and future research plans carried out with the Academies of Sciences of Georgia, Kazakhstan, Turkmenistan, Bulgaria, and Montenegro, as well as with TURKSOY, Turkey’s Atatürk High Institution of Culture, Language and History, the Association of Academies and Societies of Sciences in Asia (AASSA), the Hebei Academy of Social Sciences of China, the Academy of Sciences of Korea, and the Vietnam Academy of Social Sciences.
An exchange of views followed, and publications resulting from joint projects were presented to the guests.
Subsequently, memoranda of understanding were signed between ANAS and the National Academy of Sciences of Italy, between ANAS and the National Academy of Sciences of the Republic of Kazakhstan under the President of the Republic of Kazakhstan, and between ANAS and the World Azerbaijani Scientists Society (WASS).
The documents were signed on behalf of ANAS by Academician Isa Habibbayli; on behalf of Italy, by Professor Roberto Zelli, member of the National Academy of Sciences of Italy; on behalf of Kazakhstan, by Academician Askar Jumaldydayev, Vice President of the National Academy of Sciences of the Republic of Kazakhstan under the President of Kazakhstan; and on behalf of WASS, by Professor Masud Efendiyev, Chairman of the Board of the World Azerbaijani Scientists Society.
In his concluding remarks, Academician Isa Habibbayli noted that the signed documents will contribute to the expansion of cooperation, the implementation of new joint projects, and the strengthening of unity among the scientific communities.