Milli Kitabxanada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə keçirilən bu tədbir, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə baş tutan yubiley mərasiminin məntiqi davamıdır. Professor Kərim Tahirov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Milli Kitabxana arasında çox sıx elmi və mədəni əlaqələrin mövcud olduğunu söyləyib. Milli Kitabxanada AMEA-nın yubileyi ilə əlaqədar bir sıra tədbirlər və kitab təqdimatları keçirildiyini və bugünkü tədbirin həmin silsilənin yekunu olduğunu söyləyib. Əlavə edib ki, son illərdə Milli Kitabxananın fonduna daxil olan kitabların 30 faizi AMEA tərəfindən nəşr olunan çoxsaylı elmi əsərlərdir. Bu nəşrlərdən kitabxananın oxucuları daim bəhrələnirlər. Kərim Tahirov Milli Kitabxananın hər il bir sıra biblioqrafiyalar çap etdiyini və bu biblioqrafiyaların Azərbaycan elminin inkişafında, AMEA alimlərinin tədqiqat fəaliyyətində mühüm rol oynadığını söyləyib. Daha sonra direktor yubiley münasibətilə klassik Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin 1378-ci ildə köçürülmüş “Xəmsə”-nin Türkiyənin Topqapı Sarayı Muzeyində saxlanılan nadir nüsxəsinin surətini AMEA-ya hədiyyə edib. AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə təbriklərini bildirib, Akademiyanın gələcək fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasında yüksək səviyyədə təşkil olunan kitab sərgisinə görə AMEA-nın oxucuları və kollektivi adından Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirova təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirində iştirakı və çıxışı Azərbaycan elminin, milli ziyalıların və ictimai fikrin qarşısına çox böyük vəzifələr qoyur. Prezidentin çıxışında XXI əsrin çağırışlarına uyğun olaraq süni intellekt, rəqəmsal inkişaf, kibertəhlükəsizlik kimi aktual məsələlərlə bağlı irəli sürdüyü fikirlər alimlərimizin və yeni nəslin diqqət mərkəzində olmalı, bu sahələr müstəqil Azərbaycanın inkişafını təmin edən əsas istiqamətlərə çevrilməlidir. Akademik Azərbaycan Milli Kitabxanasını ölkəmizdə “ikinci Akademiya” adlandırıb. Azərbaycan Milli Kitabxanasının biblioqrafiyaşünaslıq elminin mərkəzi olduğunu və ən qiymətli elmi əsərlərin, nadir kitabların qorunub saxlandığını söyləyib. AMEA ilə Milli Kitabxana arasında çoxillik və davamlı əməkdaşlığın mövcud olduğunu, təşkil olunan sərginin bu əlaqələrin bariz göstəricisi olduğunu qeyd edərək bildirib ki, AMEA-nın yubileyi yalnız alimlərin deyil, həm də xalqın, kitabxanaçıların və yeni nəslin – oxucuların bayramıdır.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Muzaffer Şeker və Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Roin Metreveli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylini təbrik edərək, Akademiyanın gələcək fəaliyyətində yeni uğurlar arzulayıblar.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazılanan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası - 80” adlı Elektron məlumat bazasının və virtual sərginin təqdimatı olub.
Sonda qonaqlar bu tarixi və əlamətdar gün ilə əlaqədar açılan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası- 80” adlı ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана.
Открывая мероприятие, директор Азербайджанской национальной библиотеки профессор Керим Таиров поприветствовал гостей и сообщил, что мероприятие, которое проводится по случаю 80-летнего юбилея Национальной академии наук Азербайджана, является логическим продолжением юбилейной церемонии, которая состоялась при участии Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева. Профессор Керим Таиров отметил, что между НАНА и Национальной библиотекой установлены тесные научные и культурные связи. По случаю юбилея НАНА в Национальной библиотеке прошла череда мероприятий и презентаций книг, и сегодняшнее мероприятие является итоговым. Он добавил, что в последние годы 30 процентов книг, которые поступают в фонд Национальной библиотеки, – это научные труды, выпущенные в НАНА. Читатели библиотеки всегда пользуются этими изданиями. Ежегодно, продолжил Керим Таиров, Национальная библиотека издает ряд библиографий, которые играют важную роль в развитии отечественной науки и исследовательской деятельности ученых НАНА.
Директор подарил Академии наук копию редкой рукописи «Хамсе» выдающегося представителя классической азербайджанской литературы Низами Гянджеви, переписанной в 1378 году, которая хранится в музее Дворца Топкапы в Турции. Керим Таиров поздравил всех с 80-летним юбилеем НАНА и пожелал Академии успехов в дальнейшей деятельности.
Затем президент Национальной академии наук Азербайджана академик Иса Габиббейли поблагодарил директора Национальной библиотеки профессора Керима Таирова от имени коллектива НАНА за книжную выставку, организованную на высоком уровне по случаю 80-летия НАНА. Академик сообщил, что участие и выступление Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева на собрании, посвященном 80-летнему юбилею НАНА, ставит важные задачи перед отечественной наукой, национальной интеллигенцией и общественной мыслью. Мысли, озвученные главой государства в связи с такими актуальными, отвечающими вызовам XXI века вопросами, как искусственный интеллект, цифровое развитие, кибербезопасность, должны оставаться в центре внимания ученых и молодого поколения, эти отрасли должны превратиться в основные сферы, обеспечивающие развитие независимого Азербайджана. Руководитель НАНА назвал Азербайджанскую национальную библиотеку «второй Академией», отметив при этом, что библиотека является центром библиографоведения, здесь хранятся ценнейшие научные труды и редкие книги. Сказав, что между НАНА и Национальной библиотекой установлены многолетние и продолжительные связи, наглядным показателем которых является организованная выставка, академик Иса Габиббейли добавил, что юбилей НАНА – это праздник не только ученых, но и библиотекарей, новых поколений читателей и всего народа в целом.
Далее на мероприятии выступили президент Академии наук Турции профессор Музаффер Шекер и президент Национальной академии наук Грузии академик Роин Метревели, которые поздравили президента НАНА академика Ису Габиббейли с 80-летним юбилеем Национальной академии наук Азербайджана и пожелали НАНА новых свершений.
В рамках мероприятия состоялась презентация подготовленных сотрудниками Азербайджанской национальной библиотеки электронной базы данных и виртуальной выставки под названием «Национальная академия наук Азербайджана – 80».
В заключение гости ознакомились с традиционной книжной выставкой под названием «Национальная академия наук Азербайджана – 80», организованной в связи с этим историческим и знаменательным днём.