Martın 31-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun və Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Soyqırımlara son” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd beynəlxalq hüquq normalarını və BMT-nin konvensiyalarını rəhbər tutaraq, dünyada baş vermiş soyqırımlar haqqında həqiqətlərin gənclər arasında daha geniş yayılmasında beynəlxalq ekspertlərin imkanlarından istifadə etmək və bu istiqamətdə təbliğat işlərinin elmi səviyyədə genişləndirilməsinə dəstək verməkdir.
Konfransda AR Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri Alev Kılıç, AMEA Tarix İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Qafarov, özbəkistanlı yazıçı-publisist Şuxrat Salamov və digərləri dinc əhaliyə qarşı törədilmiş erməni cinayətləri haqqında həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə qarşıda duran mühüm vəzifələrdən danışıblar. Bildirilib ki, saxta, qondarma fikirlərin ifşa olunması, tarixi ədalətin bərpası üçün gənclər arasında təbliğatın genişləndirilməsi zəruridir.
Qeyd olunub ki, bu gün erməni böhtanlarının ifşası, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl və prinsipial siyasət həyata keçirilir.
Konfransda Azərbaycanla yanaşı, İran, Gürcüstan, Moldova, Özbəkistan və Türkiyədən olan mütəxəsisslər də iştirak edirlər.

On March 31, “Stop genocides” international conference organized by the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan and Central Scientific Library of ANAS kicked off.
Conference aims at delivering truths about world genocides among the youth guiding by international legal norms and conventions of UNO via using opportunities of international experts, and in this respect to underpin enhancing of promotion fulfillments against genocides at the scientific level.
Event was attended by Deputy Minister of the Youth and Sports Intigam Babayev, head of Eurasian Studies Center Alev Kilich, senior fellow of the Institute of History Ph.D in History Vasif Gafarov, uzbek writer-publicist Shukhrat Salamov and others, who spoke about vital tasks in delivering truths on the Armenians crimes committed against civil population to the world community.
Note that, today faithful and principal policy is being implemented by President Ilham Aliyev in the direction of exposing Armenian accusations and delivery of Azerbaijan truths to the world.
In addition to Azerbaijan, conference brought together specialists from Iran, Georgia, Moldova, Uzbekistan, and Turkey as well.