Martın 31-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında bu qurumun və Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Soyqırımlara son” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd beynəlxalq hüquq normalarını və BMT-nin konvensiyalarını rəhbər tutaraq, dünyada baş vermiş soyqırımlar haqqında həqiqətlərin gənclər arasında daha geniş yayılmasında beynəlxalq ekspertlərin imkanlarından istifadə etmək və bu istiqamətdə təbliğat işlərinin elmi səviyyədə genişləndirilməsinə dəstək verməkdir.
Konfransda AR Gənclər və idman nazirinin müavini İntiqam Babayev, Avrasiya Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri Alev Kılıç, AMEA Tarix İnstitutunun baş elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Vasif Qafarov, özbəkistanlı yazıçı-publisist Şuxrat Salamov və digərləri dinc əhaliyə qarşı törədilmiş erməni cinayətləri haqqında həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə qarşıda duran mühüm vəzifələrdən danışıblar. Bildirilib ki, saxta, qondarma fikirlərin ifşa olunması, tarixi ədalətin bərpası üçün gənclər arasında təbliğatın genişləndirilməsi zəruridir.
Qeyd olunub ki, bu gün erməni böhtanlarının ifşası, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev tərəfindən ardıcıl və prinsipial siyasət həyata keçirilir.
Konfransda Azərbaycanla yanaşı, İran, Gürcüstan, Moldova, Özbəkistan və Türkiyədən olan mütəxəsisslər də iştirak edirlər.

31 марта в Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организационной поддержке этой структуры и Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики начала работу международная конференция на тему «Конец геноцидам».
Основная цель проведения этого мероприятия заключается в использовании, руководствуясь международными правовыми нормами и конвенциями ООН, возможностей международных экспертов в более широком распространении правды о геноциде среди молодежи, а также оказании поддержки расширению на научном уровне пропагандистской работы в этом направлении.
На конференции заместитель министра Молодежи и спорта АР Интигам Бабаев, руководитель Центра евразийских исследований Алев Кылыч, главный научный сотрудник Института истории НАНА, доктор философии по истории Васиф Гафаров, узбекский писатель-публицист Шухрат Саламов и другие рассказали о предстоящих важных задач по донесению до международной общественности правды об армянских преступлениях, совершенных против мирного населения. Было отмечено, что необходимо расширение пропаганды среди молодежи для разоблачения фальшивых мыслей, а также восстановления исторической справедливости.
Было отмечено, что сегодня Президентом Ильхамом Алиевым осуществляется последовательная и принципиальная политика по разоблачению армянской лжи и донесению до мировой общественности реалий Азербайджана.
В конференции, наряду с отечественными учеными, также принимают участие специалисты из Ирана, Грузии, Молдовы, Узбекистана и Турции.