AMEA-nın Əsas binasında Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun 2025-ci ildə yerinə yetirdiyi elmi-tədqiqat və elmi-təşkilati işlərin yekunlarına dair hesabat iclası keçirilib.
Əvvəlcə iştirakçılar il ərzində Qarabağ və Şərqi Zəngəzur da daxil olmaqla Azərbaycanın bütün bölgələri üzrə aparılmış arxeoloji tədqiqatlar nəticəsində aşkar edilmiş mühüm artefaktlardan, eləcə də yeni nəşr olunmuş monoqrafiya, kitab və jurnallardan ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbir müstəqil və müasir Azərbaycanın qurucusu, Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə genişmiqyaslı arxeoloji tədqiqatların aparıldığını, elmə məlum olmayan çoxsaylı maddi mədəniyyət abidələrinin aşkar olunduğunu bildirib.
Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun bu formatda ilk hesabatının təqdim edildiyini söyləyən AMEA rəhbəri tədbir çərçivəsində xalqımızın tarixini, keçmişini, ənənələrini, şəxsiyyətlərini əks etdirən sərginin mühüm əhəmiyyət daşıdığını deyib. O, sərgidə nümayiş etdirilən Neolit və Albaniya mədəniyyətlərinə aid eksponatların, Avey dağında aşkarlanmış tapıntıların, eləcə də Qarabağın Azıx və Tağlar qədim insan düşərgələrindən tapılmış maddi mədəniyyət nümunələrinin böyük maraq doğurduğunu qeyd edib. Akademik İsa Həbibbəyli İctimai Elmlər Bölməsinin hesabat iclasında da bu formatda sərginin təşkilini məqsədəuyğun sayıb.
AMEA rəhbəri, həmçinin müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq institutda İslam dövrü arxeologiyası, etnoarxeologiya, məhkəmə arxeologiyası, Xəzər arxeologiyası, Qarabağ arxeoloji ekspedisiyası kimi yeni və təkmilləşdirilmiş elmi-tədqiqat strukturlarının yaradıldığını diqqətə çatdırıb. O, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Naftalan şəhərində, Goranboy rayonunda, Astarada, Beşbarmaq dağında və Qarabağ bölgəsində apardığı arxeoloji qazıntılarla birbaşa yerindəcə tanış olduğunu söyləyib. Alim arxeoloqlara dron və GPS cihazlarının da təqdim edildiyini bildirərək, müasir texnologiyaların tətbiqinin arxeoloji tədqiqatların keyfiyyət və səmərəliliyini artıracağını vurğulayıb.
Arxeoloji tədqiqatların arealının getdikcə artdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın şimal və cənub bölgələrində aparılan qazıntıların sayının daha da çoxaldılmasının, həmçinin Qafqaz Albaniyası ilə bağlı tədqiqatların genişləndirilməlisinin zəruriliyini vurğulayıb. O, gələcəkdə antropolji cəhətdən xüsusi maraq doğuran işlərin təqdimatının keçirilməsini önəmli hesab edib.
Akademik İsa Həbibbəyli arxeoloji materiallar əsasında qələmə alınan kitab və monoqrafiyaların, impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrin sayının artırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Alim Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun cari ildə ilk beynəlxalq dövri elmi jurnalının nəşr edildiyini diqqətə çatdırıb, dərginin dünya arxeologiya elminin tədqiqatçıları üçün mühüm elmi mənbə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, jurnalın ilk nömrəsində dərc edilmiş məqalələr Azərbaycan Respublikası ərazisində, əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə son dövrdə aparılmış arxeoloji tədqiqatları əhatə edir. Məqalə həmmüəllifləri sırasında Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, Yaponiya, İtaliya və Almaniya arxeoloqları da yer alıblar.
O, Xocavənd rayonunda yerləşən Tağlar mağarasında tədqiqatlar nəticəsində 1968-ci ildən sonra (Azıx adamının qalığı) ilk dəfə paleoantropoloji qalığın tapıldığını və hazırda tapıntının Yaponiyada təhlil edildiyini söyləyib. AMEA rəhbəri yaşı təxminən 80 min il olan neandertal insana aid artefaktın tarixləndirilməsi başa çatdıqdan sonra onun dünya miqyasında təqdimatının keçiriləcəyini deyib.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli institutun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, müəssisə əməkdaşlarının il ərzində səmərəli fəaliyyət göstərdiklərini, mühüm elmi nəticələr əldə etdiklərini söyləyib. O, arxeoloji tədqiqatlarla yanaşı, Azərbaycan dövlətinin və cəmiyyətinin maraqlarına xidmət edən araşdırmalara da üstünlük verilməsini alim və ziyalılarımızın dövlət başçısının yürütdüyü siyasətə dəstəyi kimi dəyərləndirib.
Daha sonra institutun elmi katibi tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ellada Bəkirova iclas iştirakçılarını institutun illik fəaliyyəti ilə bağlı hesabatla tanış edib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərar və sərəncamlarının, habelə Dövlət proqramlarının icrası ilə əlaqədar elmi müəssisəyə tapşırılmış işlərin yerinə yetirilməsi haqqında məlumat verib.
Ellada Bəkirova bildirib ki, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun əməkdaşları baş elmi-tədqiqat planına uyğun olaraq “Azərbaycanda arxeoloji və antropoloji tədqiqatlar” elmi istiqaməti üzrə tədqiqat işləri aparıblar. Bu elmi tədqiqat işlərinə 4 problemi əhatə edən 15 mövzu, 56 işi daxildir və əksər mövzular üzrə işlər plana uyğun olaraq aparılıb.
Onun sözlərinə görə, hesabat ilində arxeoloji, antropoloji və kəşfiyyat xarakterli tədqiqatları əhatə 40-a yaxın ekspedisiya təşkil olunub. Cari ildə institut əməkdaşları işğaldan azad olunmuş Zəngilan, Ağdam, Füzuli, Xocalı, Xocavənd, Kəlbəcər rayonları ərazisində, eyni zamanda İmişli, Ağstafa, Astara, Şəmkir, Tovuz, Goranboy, Şabran, Ağsu, Şamaxı, Qəbələ, Yardımlı, Cəlilabad, Quba, Abşeron, həmçinin Naxçıvan MR ərazisində Ordubad, Kəngərli rayonlarında arxeoloji və antropoloji tədqiqatlar aparıblar. Tədqiqatların xeyli hissəsi işğaldan azad olunmuş rayonların payına düşüb. Bu qazıntı işlərinin bir hissəsi institutun bağladığı beynəlxalq müqavilələrə əsasən müştərək beynəlxalq ekspedisiyalar tərəfindən aparılıb.
O, Şəki “Yuxarı Baş”, Ağdam Şahbulaq, Siyəzən “Beşbarmaq”, İsmayıllı “Basqal”, Xocavənd “Tuğ” tədqiqatlarının Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, cari ildə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan “Qədim Şəmkir şəhəri” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu”, Keşikçidağ Dövlət tarix- mədəniyyət qoruğu, Avey Dövlət tarix- mədəniyyət qoruğunun ərazisində də arxeoloji ekspedisiyalar fəaliyyət göstərib.
Elmi katib hesabat ilində “Paleolit dövrü, ilk insan və təbii mühit”, “Azərbaycanın mezolit, neolit və xalkolit dövrü abidələrinin arxeoloji tədqiqi”, “Naxçıvan arxeoloji abidələrində tədqiqatlar”, “İlk Tunc dövrü “Kür-Araz” mədəniyyəti tayfalarının mədəni tarixi icmal və lokal xüsusiyyətləri (e.ə. IV-III minilliklər)”, “Orta və son tunc dövrü abidələri, qədim yaşayış yerləri, kurqanlar, daş qutu və torpaq qəbirləri (e.ə. II minillik)”, “Dəmir dövrü qədim yaşayış yerləri və qəbir abidələri: İlk dövlətçilik”, “Albaniyanın maddi mədəniyyəti”, “Atropatenanın maddi mədəniyyəti”, “Azərbaycanın orta əsr şəhər yerləri”, “Xəzər arxeologiyası” mövzuları üzrə aparılan tədqiqatları diqqətə çatdırıb. O, həmçinin Azərbaycanda sosial-mədəni antropologiya, məhkəmə arxeologiyası, Azərbaycanın qədim və müasir əhalisinin antropoloji xüsusiyyətlərinin tədqiqi, eləcə də kəşfiyyat və monitorinq xarakterli digər tədqiqatlardan da bəhs edib.
Ellada Bəkirova 2025-ci ildə tətbiq olunmuş mühüm nəticələrdən, beynəlxalq əlaqələrdən, keçirilmiş tədbir və konfranslardan, institutun nəşriyyat fəaliyyətindən, elektron elmin vəziyyətindən, o cümlədən elmin populyarlaşdırılması, təbliği və təşviqi istiqamətində görülmüş işlərdən də danışıb.
O, müəssisənin beynəlxalq və yerli qrant layihələri barədə məlumat verərək bildirib ki, cari ildə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda 2 əsas qrant layihəsi üzrə işlər davam etdirilib, institut əməkdaşları biri beynəlxalq olmaqla 4 yeni qrant layihəsinin qalibi olublar.
İnstitutda elmi kadr hazırlığı sahəsində görülən işlərdən də bəsh edən Ellada Bəkirova qeyd edib ki, 2025-ci ilin məlumatları üzrə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunda 11 nəfər fəlsəfə doktorluğu üzrə doktorant, 2 nəfər dissertant, 7 nəfər elmlər doktorluğu üzrə doktorant, 3 nəfər dissertant təhsil alır.
Elmi katib, həmçinin hesabat ilində institut əməkdaşlarının təltif və mükafatlarını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamlarına əsasən müəssisə əməkdaşı Mircavid Ağalarov 2025-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatına layiq görülüb, Antropologiya şöbəsinin müdiri Əliağa Məmmədli və Çöl tədqiqatlarının monitorinqi və qiymətləndirilməsi şöbəsinin müdiri Təvəkkül Əliyev Azərbaycan elminin inkişafında xidmətlərinə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif ediliblər.
Sonra hesabat məruzəsi ətrafında müzakirələr aparılıb. İnstitutun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru dosent Fərhad Quliyev fikir və təkliflərini bildirib, sualları cavablandırıb.
Sonda hesabatla bağlı akademik Nərgiz Axundova, professorlar Əsədulla Cəfərov, Hidayət Cəfərov, Kübra Əliyeva və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Aynur Günəşli çıxış edib, institutun illik fəaliyyəti yüksək dəyərləndirilib.

Институт археологии и антропологии НАНА отчитался за свою научную деятельность в 2025 году
В Главном здании НАНА состоялось отчетное заседание по итогам научно-исследовательской и научно-организационной деятельности Института археологии и антропологии в 2025 году.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, на которой демонстрировались важные артефакты, обнаруженные за последний год в ходе археологических исследований во всех регионах Азербайджана, включая Карабах и Восточный Зангезур, а также монографии, книги и журналы.
На мероприятии минутой молчания была почтена память созидателя современного независимого Азербайджана, общенационального лидера Гейдара Алиева.
Открывая заседание вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в последние годы Институтом археологии и антропологии ведутся широкомасштабные археологические исследования в различных регионах Азербайджана, в том числе и на освобожденных от оккупации территориях, в ходе которых обнаружены неизвестные до сих пор многочисленные памятники материальной культуры.
Сказав, что Институт археологии и антропологии представляет свой отчет в подобном формате впервые, руководитель НАНА добавил, что организованная в рамках мероприятия выставка имеет большое значение с точки зрения отражения истории, традиций и великих представителей нашего народа. Академик отметил, что большой интерес вызывают демонстрируемые на выставке экспонаты, относящиеся к эпохе Неолита и Кавказской Албании, артефакты, обнаруженные на горе Авейдаг, а также образцы материальной культуры, найденные в пещерах Азых и Таглар в Карабахе, на отчетном заседании Отделения общественных наук целесообразно организовать выставку в таком же формате.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с требованиями современности в институте созданы новые и усовершенствованные научно-исследовательские структуры, охватывающие археологию исламского периода, этноархеологию, судебную археологию, археологию Каспийского моря, археологию Карабахского региона и т.д. Академик подчеркнул, что на месте ознакомился с археологическими раскопками, которые велись Институтом археологии и антропологии в городе Нафталан, Геранбойском районе, Астаре, горе Бешбармаг и Карабахском регионе, археологам переданы дроны и приборы GPS, применение современных технологий повысит качество и продуктивность археологических исследований.
Сказав, что постепенно расширяется ареал археологических изысканий, академик Иса Габиббейли добавил, что необходимо увеличить число раскопок в северных и южных регионах республики, а также расширить исследования, связанные с Кавказской Албанией, в будущем важно представить вниманию общественности и результаты антропологических исследований.
Руководитель НАНА подчеркнул необходимость в издании ещё большего количества книг и монографий, освещающих результаты археологических изысканий, а также статей в журналах с импакт-фактором. Академик отметил, что в текущем году начал издаваться первый международный периодический научный журнал Института археологии и антропологии, который станет важным научным источником для археологов всего мира; опубликованные в первом номере журнала статьи освещают результаты археологических исследований, которые велись во многих регионах Азербайджанской Республики, в особенности – на освобожденных от оккупации территориях, соавторами статей являются ученые Азербайджана, Японии, Италии и Германии.
Сказав, что в ходе исследований в пещере Таглар, расположенной в Ходжавендском районе, обнаружены первые после найденных в 1968 году останков Азыхантропа палеоантропологические образцы, которые в настоящее время изучаются в Японии, академик Иса Габиббейли добавил, что после уточнения датировки данных артефактов, которые предположительно являются останками неандертальца и датируются возрастом около 80-ти тысяч лет, состоится их презентация в мировом масштабе.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли высоко оценил деятельность института и подчеркнул, что в течение всего года сотрудники учреждения вели плодотворную работу и получили важные научные результаты, исследования, которые служат интересам Азербайджанского государства и общества, являются вкладом ученых и специалистов в проводимую главой государства политику.
Затем годовой отчет Института археологии и антропологии НАНА представила ученый секретарь учреждения доктор философии по истории Эллада Бекирова. Она рассказала о работах, выполненных в соответствии с указами и распоряжениями Президента Азербайджанской Республики, постановлениями и распоряжениями Кабинета министров Азербайджанской Республики, а также государственными программами.
Эллада Бекирова сообщила, что в соответствии с научно-исследовательским планом учреждения сотрудники Института археологии и антропологии вели исследования по научному направлению «Археологические и антропологические исследования в Азербайджане», научные изыскания охватывали 4 проблемы, 15 тем и 56 работ.
По её словам, в отчетный период были организованы около 40-а экспедиций, охватывающих археологические, антропологические и разведывательные работы. В текущем году сотрудники института вели археологические и антропологические исследования на территории освобожденных от оккупации Зангиланского, Агдамского, Физулинского, Ходжалинского, Ходжавендского и Кельбаджарского районов, в то же время изыскания велись в Имишлинском, Агстафинском, Астаринском, Шамкирском, Товузском, Геранбойском, Шабранском, Агсуинском, Шамахинском, Габалинском, Ярдымлинском, Джалилабадском, Губинском, Абшеронском, а также в Ордубадском и Кенгерлинском районах Нахчыванской Автономной Республики. Часть раскопочных работ была выполнена совместными международными экспедициями на основе заключенных институтом международных договоров.
Ученый секретарь подробно рассказала об исследованиях, которые велись при поддержке Государственного агентства по туризму, а также об изысканиях, которые охватывали различные исторические периоды, археологию Каспийского моря, социокультурную антропологию, судебную археологию, антропологические особенности древнего и современного населения Азербайджана и т.д.
Помимо этого, Эллада Бекирова говорила о нашедших свое применение в 2025 году важных результатах, международных связях, проведенных мероприятиях и конференциях, издательской деятельности института, состоянии электронной науки, мероприятиях по популяризации, пропаганде и продвижению науки, наградах и премиях, грантах и кадровой подготовке.
Затем прошли дискуссии. Директор института доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев выдвинул свои мысли и предложения, ответил на вопросы.
В заключение выступили академик Наргиз Ахундова, профессора Асадулла Джафаров, Хидаят Джафаров, Кюбра Алиева и главный специалист Отдела науки и образования аппарата Президиума НАНА Айнур Гюнешли, которые высоко оценили деятельность института за 2025-й год.