Dekabrın 25-də AMEA-nın Əsas binasında Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsinin təşkilatçılığı ilə arxiv sənədlərinin rəqəmsallaşdırılmasına həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, Milli Arxiv İdarəsinin Arxiv sənədlərinin nəşri, istifadəsi və informasiya təminatı şöbəsinin müdiri Natiq Eminov, Elmi irs şöbəsinin əməkdaşları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının arxiv işlərinə məsul nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları Elmi irs şöbəsinin fondlarında qorunan materiallara baxış keçiriblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA Rəyasət Heyəti aparatının və müəssisələrinin 2024-cü ildə ölkə üzrə vahid Elektron Sənəd Dövriyyəsi sisteminə qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda AMEA-da elektron kitabxana qurulması istiqamətində işlərin genişləndirildiyini söyləyib. Bundan əlavə, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi tərəfindən alimlərimizin elmimetrik göstəricilərinin də elektronlaşdırıldığını, akademik sosial şəbəkələrdə onların profillərinin yaradıldığını vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli həmçinin AMEA-nın “Elm” nəşriyyatının maddi-texniki bazasının zənginləşdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Atılan addımların tərkib hissəsi kimi son dövrlərdə AMEA-da elektron arxivin qurulması işlərinin də həyata keçirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Akademiyanın arxivi ölkəmizin intellektual potensialını əks etdirir və XX əsrdə Azərbaycanın bir çox parlaq simaları, ziyalıları, dövlət xadimləri burada çalışmış, zəngin irs qoymuşlar. Hazırda Akademiyanın arxivinin fondlarının AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyevanın rəhbərliyi ilə yenidən standartlara uyğun qurulduğunu və qarşıdakı hədəfdə bu sənədlərin elektronlaşdırılmasının dayandığını söyləyib. AMEA rəhbəri bu istiqamətdə işlərin Milli Arxiv İdarəsinin dəstəyi ilə həyata keçirildiyini, idarənin əməkdaşları tərəfindən Elmi irs şöbəsinin əməkdaşlarına təlimlərin keçirildiyini deyib.
Sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva çıxış edərək ötən illər ərzində arxiv quruculuğu istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, bu müddət ərzində ilk dəfə olaraq Akademiya prezidentlərinin şəxsi fondları yaradılıb, arxiv materialları əsasında 20-yə yaxın kitab çap olunub. İstifadəyə verilmiş ElarScan avadanlığının arxiv sənədlərinin rəqəmsallaşdırılması işini sürətləndirdiyini söyləyən Zemfira Hacıyeva Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında da arxiv işinin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra çıxış edən Milli Arxiv İdarəsinin Arxiv sənədlərinin nəşri, istifadəsi və informasiya təminatı şöbəsinin müdiri Natiq Eminov Azərbaycanda arxiv işinin tarixi barədə danışıb. Vahid Elektron Arxiv Məlumat Sisteminin əsasnaməsinin təsdiq olunduqdan sonra istifadəyə veriləcəyini, AMEA-nın arxivində skan olunan sənədlərin də Vahid Elektron Arxiv Məlumat Sisteminə yerləşdiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru Hüseyn Hüseynov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi irs şöbəsinin baş mütəxəssisi Ramin Həsənov da çıxış edərək görülən işlər barədə ətraflı məlumat veriblər.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli arxiv sənədlərinin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını verib.

В НАНА состоялось мероприятие, посвященное оцифровке архивных документов
25-го декабря в Главном здании НАНА при организации Отдела научного наследия аппарата Президиума состоялось мероприятие, посвященное оцифровке архивных документов.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, заведующие отделами аппарата Президиума, заведующий Отделом публикации, использования архивных документов и информационного обеспечения Национального архивного управления Натиг Эминов, сотрудники Отдела научного наследия, ответственные за архивное дело сотрудники научных учреждений и организаций НАНА, а также соответствующие лица.
Вначале присутствующие ознакомились с материалами, которые хранятся в фондах Отдела научного наследия.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик  Иса Габиббейли сообщил, что в 2024 году аппарат Президиума и учреждения НАНА подключились к единой системе электронного документооборота, также в НАНА расширены работы в сфере формирования электронной библиотеки. Академик подчеркнул, что Отделом цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА ведется работа по электронизации наукометрических показателей наших ученых, созданы их профили в академических социальных сетях; помимо этого, обогащена материально-техническая база издательства «Элм» НАНА.
Сказав, что составной частью реализованных мероприятий является работа по созданию электронного архива НАНА, академик Иса Габиббейли добавил, что архив НАНА отражает интеллектуальный потенциал страны, в ХХ веке многие блестящие представители азербайджанского народа, ученые, государственные деятели трудились здесь и оставили после себя богатое наследие. В настоящее время, продолжил академик, под руководством заведующей Отделом научного наследия аппарата Президиума НАНА доктора исторических наук Земфиры Гаджиевой фонды архива Академии наук приводятся в соответствие с современными стандартами, конечной целью является оцифровка хранящихся здесь документов. Руководитель НАНА отметил, что работы в данном направлении ведутся при поддержке Национального архивного управления, сотрудники управления провели тренинги для сотрудников Отдела научного наследия.
О реализованных мероприятиях в сфере развития архивного дела в НАНА рассказала заведующая Отделом научного наследия аппарата Президиума доктор исторических наук Земфира Гаджиева. Она сообщила, что за истекший период впервые созданы личные фонды президентов Академии наук, на основе архивных материалов изданы около 20-ти книг. Сказав, что благодаря сданному в эксплуатацию оборудованию ElarScan ускорена работа по оцифровке архивных документов, Земфира Гаджиева подчеркнула, что необходимо усилить работу по развитию архивного дела и в научных учреждениях и организациях НАНА.
Затем выступил заведующий Отделом публикации, использования архивных документов и информационного обеспечения Национального архивного управления Натиг Эминов, который рассказал об истории архивного дела в Азербайджане. Он отметил, что после утверждения положения будет сдана в пользование единая электронная архивная информационная система, и отсканированные в архиве НАНА документы также будут размещены в этой системе.
В своих выступлениях директор Центральной научной библиотеки НАНА доктор технических наук Гусейн Гусейнов и главный специалист Отдела научного наследия аппарата Президиума НАНА Рамин Гасанов подробно рассказали о проделанных работах.
В заключение академик Иса Габиббейли дал соответствующие поручения в связи с оцифровкой архивных документов.