Aprelin 7-də Müəllif Hüquqları Agentliyi (MHA) və AR Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Elmi, tədris və ədəbi əsərlərin mətnlərində plagiat və onun qarşısının alınması yolları” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
Əvvəlcə son günlər təmas xəttində Ermənistanın törətdiyi təxribatlar nəticəsində şəhid olmuş hərbçilərimizin və mülki vətəndaşların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
MHA-nın sədri Kamran İmanov plagiat və onun qarşısının alınması yollarına həsr olunan tədbirin əhəmiyyətindən, mövzunun aktuallığından danışıb. Bildirilib ki, gələcəyə baxışın kreativ və innovasiyalı cəmiyyətlə əlaqələndirilməsi üçün plagiatçılıqla mübarizə güclənməlidir. Tarix boyu mədəniyyətin problemi hesab olunan plagiatçılıq müasir dövrdə daha da aktuallaşaraq sosial iyerarxiyanın müxtəlif təbəqələrində özünü büruzə verir.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov qeyd edib ki, müasir dövrdə istənilən ölkənin iqtisadi inkişafı, onun vətəndaşlarının firavan yaşayışı ilk növbədə elm və təhsilin inkişafı ilə bağlıdır. Bu baxımdan təhsil sahəsində fəaliyyət göstərən alimlər, təhsil alanlar və təhsil verənlər qarşısında birmənalı şəkildə yeni çağırışlar dayanır. Bu çağırışlara cavab verməyin yolları “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda əksini tapıb. Bu sənəddə nəzərdə tutulan tədbirlər sırasında təhsil sahəsində plagiatın qarşısının alınması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Təhsil sistemimizdə plagiatın olmaması hər birimizin qarşısında duran əsas məqsəd və vəzifədir. XXI əsrdə, elm və təhsilin inkişaf etdiyi bir zamanda plagiat qətiyyən qəbuledilməzdir. Bu, həm hüquqi, həm də mənəvi nöqteyi-nəzərdən düzgün hesab edilmir. Xüsusilə təhsil sahəsində buna yol vermək olmaz. Təhsil sistemində vacib amillərdən biri də yeni biliklərə yiyələnmək və bu bilikləri gənc nəslə ötürməkdir.
M.Cabbarov vurğulayıb ki, plagiatın qarşısını almaq üçün beynəlxalq təcrübəyə əsaslanmaqla bir çox tədbirlər həyata keçirilir. Bu mübarizədə hər birimizin fəal iştirakı vacibdir. Rəhbər şəxslər, yaradıcı insanlar, alimlər bu sahədə birgə fəaliyyət göstərməlidirlər.
Tədbirdə K.İmanovun “Elmi, tədris və ədəbi əsərlərin mətnlərində plagiat və onun qarşının alınması yolları” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Bildirilib ki, plagiata istər tələbələrin kurs işlərində, istərsə də elmi monoqrafiya, məqalə və dərsliklərdə rast gəlmək olar. Yenilikçilik və yaradıcılıq nəticələri mövcud biliklər əsasında yaranaraq yeni biliklərlə nəticələnir. Bunlar insanların tükənməz yaradıcılıq resurslarına əsaslanır və bu keyfiyyətlərin inkişafı elm və təhsil sistemlərinin əsas məqsədidir. Yarandığı zaman qeyri-maddi olan ideyalar, elm, ədəbiyyat və incəsənət əsərləri obyektiv ifadə olunaraq əqli mülkiyyət vasitəsilə qorunur.
Vurğulanıb ki, plagiat hər zaman maraq dairəsində olub, xüsusən söz ustaları plagiat haqqında maraqlı fikirlər söyləyib, əməli addımlar atıblar.
MHA-nın sədri qeyd edib ki, rəqəmli antiplagiat sistemləri yalnız müəlliflərin yaratdıqları mətnlərin müstəqillik səviyyəsinə yönəldilməməli, müəllif hüququnun pozulub-pozulmamasına cavab axtarmalıdır. Hazırda müasir sistemlərin çoxu əsərin daxili obrazlarda əksini tapmış ideyaların mənimsənilməsi ilə zəif işləyir, hətta bunun qarşısında aciz qalır. Şübhəsiz ki, gələcəkdə internet-servislərin, antiplagiat proqramların inkişafı yaranan çətinlikləri aradan qaldıracaq.
Daha sonra plagiatın yaranma səbəbləri, onunla aparılan mübarizə tədbirləri, bu sahədəki dünya təcrübəsi və müvafiq qanunvericiliklə bağlı fikirlər səsləndirilib, mövcud vəziyyətdən çıxış yolları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası sədrinin müavini Vəli Hüseynov bildirib ki, plagiatın qarşısının alınması hazırda diqqət mərkəzində saxlanılması vacib olan məsələlərəndir. Xüsusilə dissertasiya şuralarında plagiatla mübarizəyə ciddi fikir verilməlidir. Plagitın ən geniş yayılmış forması köçürmə və tərcümədir. Lakin digər formalar da var. Elmi əsərlərdə plagiatın qarşısının alınması olduqca vacibdir. Ali Attestasiya Komissiyası bu sahədə mühüm tədbirlər həyata keçirir və gələcəkdə bu istiqamətdə fəaliyyətini daha da genişləndirəcək.
Tədbirdə çıxış edən AR Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə, AMEA-nın akademil-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, “Plagiat.pl” şirkətinin regional direktoru Əli Təhməzov və başqaları tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib, elmi, tədris və ədəbi əsərlərin mətnlərində plagiatın qarşısının alınmasının vacibliyini vurğulayıblar.

7 апреля при совместной организации Агентства по авторским правам (ААП) и Министерства образования АР состоялся «круглый стол» на тему «Плагиат в текстах научных, учебных и литературных произведений и пути его предотвращения».
Вначале минутой молчания была почтена память наших военных и гражданских лиц, ставших шехидами на линии соприкосновения в последние дни в результате диверсии, совершенной Арменией.
Председатель ААП Кямран Иманов рассказал о значении мероприятия, посвященного плагиату и путям его предотвращения, и актуальности темы. Было отмечено, что для координации взгляда в будущее с креативным и инновационным обществом необходимо усилить борьбу с плагиатством. Считающийся проблемой культуры на протяжении всей истории плагиатство, став еще более актуальным в современный период, проявило себя в различных социальных слоях.
Министр образования Микаил Джаббаров отметил, что экономическое развитие любой страны в современный период, благополучные жизненные условия ее граждан, в первую очередь, связано с развитием науки и образования. С этой точки зрения перед учеными, студентами и преподавателями однозначно стоят новые вызовы. Пути решения этих вызовов нашли отражение в «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике». Среди мер, предусмотренных в этом документе, особое значение имеет предотвращение плагиата в сфере образования. Отсутствие плагиата в нашей системе образования - основная цель и задача, стоящая перед каждым из нас. В XXI веке - в эпоху бурного развития науки и образования плагиатство абсолютно неприемлемо. Это считается неправильным как с юридической, так и с моральной точки зрения. В частности, этого нельзя допустить в сфере образования. Одним из важных факторов в системе образования является приобретение новых знаний и навыков и передача этих знаний молодому поколению.
М.Джаббаров отметил, что для предотвращения плагиата осуществляется ряд мероприятий, опираясь на международный опыт. В этой борьбе важно активное участие каждого из нас. Руководящие лица, творческие люди, ученые должны осуществлять совместную деятельность в этой области.
На мероприятии был заслушан доклад К.Иманова на тему «Плагиат в текстах научных, учебных и литературных произведений и пути его предотвращения».
Было отмечено, что плагиат можно встретить как в курсовых работах студентов, так и в учебниках и научных монографиях и статьях. Инновационность и творческие результаты возникают на основе имеющихся знаний. Это основывается на неиссякаемые творческие ресурсы людей, и развитие этих качеств является основной целью систем науки и образования. Идеи ко времени своего возникновения бывают нематериальными, произведения науки, литературы и искусства объективно выражаясь, сохраняются посредством интеллектуальной собственности.
Было подчеркнуто, что плагиат всегда входил в круг интересов, в частности, мастера слова выражали интересные мысли о плагиате, предпринимали практические шаги.
Председатель ААП отметил, что цифровые системы антиплагиата не должны быть направлены только к уровню независимости авторских текстов, а также должны искать ответ на нарушение авторских прав. В настоящее время большинство современных систем остается беспомощным перед освоением идей, отраженных во внутренних образах произведения. Несомненно, что развитие интернет-сервисов и антиплагиатных программ устранит возникающие трудности.
Далее были выдвинуты мнения о причинах возникновения плагиата, мерах борьбы с ними, мировом опыте в данной сфере и соответствующем законодательстве, а также путях выхода из существующего положения.
Заместитель председателя Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики Вели Гусейнов отметил, что одним из важных вопросов, стоящих в центре внимания, является вопрос относительно предотвращения плагиата. Особенно в диссертационных советах должно быть уделено серьезное внимание борьбе с плагиатом. Самыми распространенными формами плагиата являются переписывание и перевод. Но существуют и другие формы. Крайне необходимо предотвращение плагиата при создании научных трудов. Высшей аттестационной комиссией осуществляется ряд важных мер в этой области. Предусмотрено расширение деятельности комиссии в данном направлении.
Выступив на мероприятии, заместитель министра связи и высоких технологий АР Эльмир Велизаде, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев и директор региональной компании "Plagiat.pl" Али Тахмазов и другие отметил значение мероприятия и подчеркнули важность предотвращения плагиата в научных, учебных и литературных трудах.