Əvvəlcə ölkə başçısının “Azərbaycan elminin inkişafında xidmətləri olan şəxslərin təltif edilməsi haqqında” Sərəncamı ilə təltif edilmiş fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlüyə “Tərəqqi” medalı təqdim olunub.
Həmçinin Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi töhfələrə görə AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilib. İclasda, o cümlədən bir sıra alimə “Əmək veteranı” vəsiqələri təqdim olunub.
Rəyasət Heyətinin iclasında ilk olaraq akademik İsa Həbibbəylinin “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin yerli televiziya kanallarına müsahibəsində elmin inkişafı ilə əlaqədar çağırışları və Milli Elmlər Akademiyasının vəzifələri” haqqında məruzəsi olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısının müsahibəsində müstəqil dövlətimizin beynəlxalq və regional miqyasda tutduğu mövqe, apardığı məqsədyönlü siyasət, qazandığı nailiyyətlərin real və geniş mənzərəsi canlandırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dövlətimizin rəhbərinin müsahibəsi müstəqil və müasir Azərbaycanın dünya miqyasındakı yerinin və mövqeyinin, ölkə başçımızın siyasi iradəsinin, strategiyasının dolğun, məzmunlu panoramıdır və Azərbaycan cəmiyyətinin qarşısında yeni üfüqlər açır, mühüm vəzifələr qoyur.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyevin gündəliyində sülh və təhlükəsizlik məsələləri xüsusi yer tutur. Cənab Prezident haqlı olaraq Azərbaycanın döyüş meydanında əldə etdiyi parlaq qələbəyə ötən ilin 8 avqustunda Vaşinqtonda, dünyanın bir nömrəli ofisində ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə siyasi möhür vurulmasını, Ermənistanla Sülh müqaviləsinin müddəalarının paraflanmasını “müstəqillik tariximizdə yaddaqalan hadisələrdən biri, bəlkə də birincisi” adlandırıb. Natiq vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqı indiki çətin geosiyasi şəraitdə Prezident İlham Əliyevin Sülh müqaviləsini uğurla başa çatdıracağına, xalqımızın dinc şəraitdə yaşayacağına, qurub-yaradacağına inamı tamdır.
Cənab Prezidentin yerli televiziya kanallarına verdiyi müsahibənin ana xətlərindən birini də “Biz həmişə güclü olmalıyıq” tezisinin təşkil etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu gün BMT-nin dünyada gedən siyasi hadisələrə təsir mexanizminin olmadığını və qanunun aliliyi prinsipinə heç də hər zaman riayət edilmədiyini bildirib. Qeyd edib ki, bu gün ölkəmizin ABŞ-la yanaşı, Çinlə də yüksək əlaqələr qurması, D-8 Təşkilatının, Mərkəzi Asiya Məşvərət Şurasının tamhüquqlu üzvü seçilməsi ölkəmizin beynəlxalq müstəvidə artan nüfuzunun göstəricisidir. Prezident İlham Əliyevin müsahibəsində Qəbələdə Türk Dövlətləri Təşkilatının Zirvə Görüşünün keçirilməsinə xüsusi diqqət çəkdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçımızın səyləri nəticəsində son illərdə təşkilatın fəaliyyətinin gücləndiyini, Türk dünyasının birliyinin, həmrəyliyinin möhkəmləndiyini söyləyib.
Vurğulanıb ki, ölkəmizin tarixində gedən proseslərin Azərbaycan cəmiyyətinə çatdırılması da cənab Prezidentin müsahibəsində xüsusi yer tutur. Belə ki, Bakı şəhərinin daxilində 2 min 500 kilometrlik yol çəkilməsi, yaxın illərdə 10 metrostansiyasının tikiləcəyi, Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda uğurla həyata keçirilmiş sosial-iqtisadi layihələr, Zəngəzur dəhlizi sahəsində atılmış mühüm addımlar və s. 2026-cı ilin də yüksək səviyyədə inkişaf etdiriləcəyini proqnozlaşdırmağa imkan yaradır.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Qalib ölkənin Qalib Lideri olan Prezident İlham Əliyev islahatçı dövlət rəhbəridir.
Prezident İlham Əliyevin “Mən, bunu dəfələrlə demişəm, bir daha deyirəm, …inkişaf etmiş ölkələrin inkişafı ancaq zəka, ağıl, təhsil, elmlə bağlıdır, neftlə, qazla yox. Baxın, neftlə, qazla zəngin olan ölkələrin və inkişaf etmiş ölkələrin vəziyyətinə. ...Onların texnologiyaları haradan gəlir? Onların özləri onları icad edir? Yox, o beyin mərkəzlərindən, texnoloji mərkəzlərdən gəlir. O da nəyə bağlıdır? Təhsilə, elmə. Ona görə də biz bu istiqamətdə fəal işləməliyik. ...Bütün bu amillər bir məqsəd güdür ki, cəmiyyət savadlı və bilikli olsun. Ancaq o halda biz uzunmüddətli inkişafa nail ola bilərik”, - sözlərini diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkə başçısı öz müsahibəsində müasir cəmiyyətin inkişafındakı xüsusi rolunu və əhəmiyyətini nəzərə almaqla, dünya nizamı və ölkə reallıqları ilə birlikdə elm və təhsil məsələlərini bir daha ictimaiyyətin diqqət mərkəzinə çəkmişdir. Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə dövlət başçısının rəhbərliyi ilə aparılan islahatların ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafına özünün töhfəsini verməkdə olduğunu söyləyib.
AMEA rəhbəri elmlə təhsilin inteqrasiyası çərçivəsində alimlərimizin məktəblilərlə və tələbələrlə işin gücləndirilməsi, onlarla mütəmadi görüşlərin, mühazirə və seminarların keçirilməsi ilə bağlı tapşırıqlar verib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin müstəqil dövlətçilik və Azərbaycançılıq təlimində ana dili – dövlət dili məsələsi həmişə xüsusi aktuallığa və əhəmiyyətə malik olmuşdur. Milli Elmlər Akademiyasının 70 və 80 illik yubileylərində Prezident İlham Əliyev Azərbaycan dilinin saflığının, xarici təsirlərdən qorunub saxlanılması və daxili imkanlar hesabına zənginləşdirilməsinin dövlət siyasətinin əsas müddəalarından biri olduğunu bəyan etmişdir.
“Dövlət rəhbərimizin 5 yanvar 2026-cı il tarixdə yerli televiziya kanallarına verdiyi müsahibədə Azərbaycan dilinin qorunub inkişaf etdirilməsi məsələsini yenidən gündəmə gətirməsi bu faktorun ölkənin və xalqın taleyində və təkamülündə nə qədər məsuliyyətli olduğunu bir daha nümayiş etdirir. Cənab Prezidentin müsahibəsindəki Azərbaycan dili mövzusu Akademiyanın 80 illik yubileyində bu istiqamətdə irəli sürdüyü vəzifələrin daha da genişləndirilmiş, “çərçivələri daha da açılmış” və əsaslandırılmış davamıdır. Dil məsələlərinə ardıcıl münasibət Prezident İlham Əliyevin müstəqil dövlətçilik və milli kimliklə bağlı olan Azərbaycan dili siyasətinin davamlı və dönməz olduğunu göstərir. Azərbaycan dilinə haqlı olaraq dövlətin əsas atributlarından biri kimi xüsusi əhəmiyyət verən Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dilinin statusuna, qüdrətinə və gözəlliyinə verdiyi yüksək qiymət ana dilimizi nə üçün qoruyub saxlamağın ən mükəmməl cavabıdır: “Dil dövlətin əsas atributlarından biridir, bəlkə də birincisidir, təbii ki, bayraqla, gerblə, himnlə birlikdə. ...Dil o amildir ki, milləti millət edir. ...Bizim dilimiz böyük xalqın dilidir, bunu heç vaxt unutmamalıyıq və bizim dilimiz heç bir millətin kölgəsində ola bilməz”, - deyə AMEA rəhbəri vurğulayıb.
Ana dilinin qorunub saxlanılması, mövqeyinin möhkəmləndirilməsi, daxili imkanlar hesabına zənginləşdirilməsi yollarının və vasitələrinin elmi cəhətdən müəyyən edilməsinin, xalqımıza çatdırılmasının AMEA-nın, xüsusən də humanitar və ictimai elmlər üzrə elmi-tədqiqat institutları əməkdaşlarının müqəddəs borcu və vəzifəsi olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan dilinin qrammatik əsaslarının elmi şəkildə tədqiq edilib öyrənilməsinin, yeni nəsillərə mənimsədilməsinin son yüz illiyin ən mühüm nailliyyətlərindən biri olduğunu söyləyib.
Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində AMEA-da atılmış addımlar haqqında bir sıra məlumatları təqdim edən akademik İsa Həbibbəyli hazırda Orfoqrafiya lüğətinin tamamlanmaq üzrə olduğunu, Orfoepiya lüğəti üzərində işin davam etdiyini bildirib. Yaxın günlərdə AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda mövcud ştat vahidləri və daxili imkanlar hesabına “Müasir Azərbaycan dili” şöbəsinin bazasında “Müasir Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti” şöbəsinin yaradılacağını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, terminoloji lüğətlərin rəqəmsallaşdırılması, Milli Terminologiya Korpusunun yaradılması, geniş istifadə üçün onlayn lüğətlərin yaradılmasının, nitq mədəniyyəti fənninin yenidən tədris edilməsinin zərurətini vurğulayıb. Həmçinin televiziya məkanında Azərbaycan dili ilə bağlı verilişin bərpa olunmasının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması yalnız Dilçilik İnstitutunun deyil, digər elmi-tədqiqat müəssisələrimizin, ümumilikdə bütün alimlərin üzərinə düşür.
Məruzədə o da qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev müsahibə zamanı “Sizin üçün torpaq nədir” sualına cavab verərkən torpaq haqqında dediyi çoxmənalı ürək sözləri ölkə rəhbərimizin müstəqil dövlətçilik və Azərbaycançılıq baxışlarının obrazlı və ümumləşdirilmiş möhtəşəm yekunudur. Bu, ana torpaq haqqında dövlət başçısı səviyyəsində verilmiş vətənpərvərlik dərsləridir. Prezident İlham Əliyevin ana torpaq sevgisi və torpağı qorumaq andı hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün nümunədir.
“Bu gün Azərbaycan elmi və Milli Elmlər Akademiyasının alimləri Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə elmi fikrin daha da inkişaf etdirilməsi, elmin ölkəmizin inkişafına daha çox xidmət etməsi, milli-mənəvi dəyərlərin dərindən mənimsənilməsi, yeni elmi nəsillərin hazırlanması yollarında dönmədən çalışaraq, özlərinin məsuliyyətli tədqiqatçılıq vəzifələrini və vətəndaşlıq borclarını yerinə yetirmək üçün səfərbərdirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevi AMEA-nın kollektivi adından əmin etmək istəyirəm ki, dövlət başçımızın AMEA-nın 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində və Azərbaycanın yerli televiziya kanallarına verdiyi müsahibədə səsləndirilən fikirlər, qarşıya qoyulmuş vəzifələr, irəli sürülmüş çağırışlar alimlərimiz, elmi-tədqiqat müəssisələrimiz tərəfindən dönmədən həyata keçiriləcəkdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli məruzəsinin sonunda bildirib.
Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi haqqında” 22 dekabr 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə bağlı “AMEA-nın Tədbirlər planı”nın hazırlanması haqqında məsələ müzakirəyə çıxarılıb və müvafiq qərar qəbul edilib.
İclasda, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının “Elektron xidmətlər” şöbələrinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi məsələsi də müzakirə olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu gün ölkəmizdə süni intellekt və rəqəmsal inkişaf məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Dövlət başçısı tərəfindən bu istiqamətdə ardıcıl olaraq “Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Fərman, “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam və “Dövlət orqanları (qurumları) arasında sənəd mübadiləsinin elektronlaşdırılması haqqında” Fərman imzalanıb. AMEA-nın Rəyasət Heyətinin aparatında 2023-cü ilin yanvar ayında “Elektron Akademiya” şöbəsinin yaradıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən 2 il ərzində Akademiyada rəqəmsallaşma, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi, elektron xidmətlərin genişlənməsi istiqamətində bir çox yeniliklərə və uğurlara imza atıldığını bildirib. Qeyd edib ki, yaranmış yeni texnoloji reallıq şəraitində ötən ilin sentyabrında Elektron Akademiya şöbəsinin adı Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi olaraq dəyişdirilib və bundan irəli gələrək elmi müəssisələrdəki müvafiq şöbələrdə də dəyişiklik zərurəti yaranıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrində Rəqəmsal elm sahəsi və süni intellekt, regionlarda yerləşən Elmi bölmələrdə və Elmi mərkəzlərdə isə Rəqəmsallaşma və süni intellekt şöbəsinin yaradılması haqqında qərarlar qəbul olunub.
Həmçinin iclasda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının Elmi-Metodiki Şurasının tərkibinə yeni üzvlərin daxil edilməsi qərara alınıb.
İclasda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Zümrüd Mənsimova AMEA əməkdaşlarının Naxçıvan Bölməsinə, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsinin baş mütəxəssisi Ofelya Zöhrablı Gəncə Bölməsinə və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri Şəki Regional Elmi Mərkəzinə ezamiyyətlərinin nəticələri haqqında məlumat veriblər.
Daha sonra bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Filologiya elmləri doktoru İsmayıl Məmmədli AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Tətbiqi dilçilik şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru İlhami Cəfərov Dilçilik İnstitutunun Qədim dillər və mədəniyyətlər şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Sayalı Sadıqova Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Lalə Qurbanova Dilçilik İnstitutunun Hind-Avropa dilləri şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru Mayıl Əsgərov AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Sosiolinqvistika və psixolinqvistika şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru İradə Yusifova AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzinin Ədəbi-mədəni mühit və folklor şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Rahim Həsənov həmin mərkəzin Tarix və epiqrafika şöbəsinin müdiri və Elşən Abdurahmanov həmin mərkəzin Arxeologiya və etnoqrafiya şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təsdiq ediliblər.
İclasda həmçinin akademik İsmayıl Hacıyevin 75, akademik Əbdülvahab Salamzadənin 110, akademik Səməd Vurğun Vəkilovun 120, AMEA-nın müxbir üzvü Böyükağa Hüseynovun 100 və AMEA-nın müxbir üzvü Yaşar Qarayevin 90 illiyi haqqında qərarlar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademik Dilqəm Tağıyev, akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, akademik Arif Həşimov, akademik Adil Qəribov, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə, professorlar Zemfira Hacıyeva, Nadir Məmmədli, Məsud Mahmudov, filologiya elmləri doktorları Hikmət Quliyev, Mayıl Əsgərov, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.

A Regular Meeting of the Presidium of ANAS Held
The event was attended by ANAS President Academician Isa Habibbeyli, members of the Presidium, heads of departments of the Presidium’s apparatus, directors of scientific institutions and organizations, and other relevant officials.
First, the “Progress” Medal was presented to Yusif Shukurli, PhD in Physics and Mathematics, who had been awarded under the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan “On Awarding Individuals for Services to the Development of Azerbaijani Science”.
In addition, Corresponding Member of ANAS Kamil Ayda-zade was awarded the Honorary Diploma of ANAS for his contributions to the development of Azerbaijani science. The meeting also included the presentation of “Labor Veteran” certificates to a number of scholars.
The first item on the agenda was a report by Academician Isa Habibbeyli entitled “The Calls of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on the Development of Science in His Interview with Local Television Channels and the Tasks of the National Academy of Sciences”.
Academician Isa Habibbeyli noted that the President’s interview vividly portrayed the position of the independent state at the international and regional levels, the purposeful policies pursued, and the tangible and broad picture of achievements attained. He emphasized that the interview represents a comprehensive and substantive panorama of the place and role of independent modern Azerbaijan on the global stage, the political will and strategy of the head of state, opening new horizons for Azerbaijani society and setting important tasks.
The head of ANAS stressed that peace and security issues occupy a special place on the agenda of President Ilham Aliyev. He noted that the President rightly described the political endorsement of Azerbaijan’s brilliant military victory, marked on August 8 last year in Washington, in the world’s number one office with the participation of U.S. President Donald Trump, and the initialing of the provisions of the Peace Agreement with Armenia, as “one of the most memorable events in our history of independence, perhaps the foremost”. The speaker emphasized that, in the current difficult geopolitical environment, the Azerbaijani people have full confidence that President Ilham Aliyev will successfully conclude the Peace Agreement and that the nation will live, build, and create in peaceful conditions.
Stating that one of the main theses of the President’s interview with local television channels was “We must always be strong”, Academician Isa Habibbeyli noted that today the United Nations lacks effective mechanisms to influence ongoing political processes in the world and that the principle of the rule of law is not always observed. He added that Azerbaijan’s high-level relations not only with the United States but also with China, as well as its election as a full member of the D-8 Organization and the Central Asia Consultative Council, demonstrate the country’s growing international standing. Referring to the President’s special attention to the holding of the Summit of the Organization of Turkic States in Gabala, Academician Isa Habibbeyli said that as a result of the head of state’s efforts, the organization’s activities have strengthened in recent years, reinforcing unity and solidarity within the Turkic world.
It was emphasized that informing Azerbaijani society about the processes unfolding in the country’s history also occupies a special place in the President’s interview. The construction of 2,500 kilometers of roads within the city of Baku, the planned construction of 10 metro stations in the coming years, the successful implementation of socio-economic projects in Karabakh and East Zangezur, important steps taken regarding the Zangezur corridor, and other developments make it possible to forecast that 2026 will also be a year of high-level development.
Academician Isa Habibbeyli noted that President Ilham Aliyev, as the Victorious Leader of a victorious country, is a reform-oriented head of state.
Drawing attention to President Ilham Aliyev’s statement, “I have said this many times and I say it again: the development of developed countries is connected only with intellect, reason, education, and science, not with oil and gas. Look at the situation of countries rich in oil and gas and that of developed countries. Where do their technologies come from? Do they invent them themselves? No, they come from those brain centers, technological hubs. And what does that depend on? Education and science. Therefore, we must work actively in this direction. All these factors pursue one goal: that society be educated and knowledgeable. Only then can we achieve long-term development,” Academician Isa Habibbeyli stated that the head of state, taking into account the special role and importance of science and education in the development of modern society, once again brought these issues to the center of public attention alongside global order and national realities. He added that the reforms carried out under the President’s leadership in recent years have contributed to the development of science and education in the country.
Within the framework of the integration of science and education, the head of ANAS issued instructions to strengthen the work of scholars with school students and university students, including the organization of regular meetings, lectures, and seminars.
Academician Isa Habibbeyli noted that in President Ilham Aliyev’s doctrine of independent statehood and Azerbaijanism, the issue of the mother tongue as the state language has always held special relevance and importance. At the 70th and 80th anniversaries of the National Academy of Sciences, President Ilham Aliyev declared that preserving the purity of the Azerbaijani language, protecting it from external influences, and enriching it through internal resources constitute one of the core principles of state policy.
“The fact that the head of state once again raised the issue of preserving and developing the Azerbaijani language in his interview with local television channels on January 5, 2026, demonstrates how responsible this factor is for the fate and evolution of the country and the people. The topic of the Azerbaijani language in the President’s interview is an expanded, more broadly framed, and substantiated continuation of the tasks set in this direction at the Academy’s 80th anniversary. A consistent approach to language issues shows that President Ilham Aliyev’s policy on the Azerbaijani language, linked to independent statehood and national identity, is sustainable and irreversible. The high value that President Ilham Aliyev rightly attaches to the Azerbaijani language as one of the main attributes of the state, and his appreciation of its status, power, and beauty, provide the most complete answer to why we must preserve our mother tongue: “Language is one of the main attributes of the state, perhaps the foremost, together with the flag, coat of arms, and anthem. Language is the factor that makes a nation a nation. Our language is the language of a great people, and we must never forget this, and our language cannot be in the shadow of any other nation,” the head of ANAS emphasized.
Academician Isa Habibbeyli stated that scientifically determining and conveying to society the ways and means of preserving the mother tongue, strengthening its position, and enriching it through internal resources is a sacred duty and responsibility of ANAS, especially of researchers at institutes in the humanities and social sciences. He added that the scientific study and teaching of the grammatical foundations of the Azerbaijani language to new generations is one of the most important achievements of the past century.
Providing information on the steps taken at ANAS to preserve the purity of the Azerbaijani language, Academician Isa Habibbeyli noted that the Orthographic Dictionary is currently nearing completion and that work on the Orthoepic Dictionary continues. He announced that in the near future, based on existing staff positions and internal resources, a “Modern Azerbaijani Language and Speech Culture” department will be established at the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS on the basis of the “Modern Azerbaijani Language” department. He also emphasized the necessity of digitizing terminological dictionaries, creating a National Terminology Corpus, developing online dictionaries for broad use, reinstating the teaching of the subject of speech culture, and restoring a television program dedicated to the Azerbaijani language.
Academician Isa Habibbeyli stressed that preserving the purity of the Azerbaijani language is not only the responsibility of the Institute of Linguistics but of all research institutions and the entire scholarly community.
The report also noted that President Ilham Aliyev’s heartfelt and multi-layered remarks about land, made in response to the question “What does land mean to you?”, represent a vivid and comprehensive culmination of his views on independent statehood and Azerbaijanism. These are lessons in patriotism delivered at the level of the head of state about the motherland. President Ilham Aliyev’s love for the native land and his oath to protect it serve as an example for every citizen of Azerbaijan.
“Today, Azerbaijani science and the scholars of the National Academy of Sciences, under the leadership of President Ilham Aliyev, are fully mobilized to further develop scientific thought in our country, ensure that science serves national development more effectively, deeply internalize national and moral values, and train new generations of scientists, steadfastly fulfilling their responsibilities as researchers and their civic duties.
On behalf of the ANAS collective, I would like to assure President Ilham Aliyev that the ideas expressed, the tasks set, and the calls put forward in the head of state’s speech at the 80th anniversary meeting of ANAS and in his interview with local television channels will be implemented unwaveringly by our scholars and research institutions,” Academician Isa Habibbeyli said at the conclusion of his report.
Subsequently, a number of scientific and organizational issues were discussed at the meeting.
The issue of preparing an “ANAS Action Plan” in connection with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 22, 2025, “On Declaring 2026 the ‘Year of Urban Planning and Architecture’ in the Republic of Azerbaijan”, was put up for discussion, and an appropriate decision was adopted.
The meeting also discussed the improvement of the activities of the “Electronic Services” departments of ANAS scientific institutions and organizations.
Academician Isa Habibbeyli noted that special attention is currently being paid in the country to artificial intelligence and digital development. In this direction, the head of state has consecutively signed the Decree “On Approval of the Digital Development Concept of the Republic of Azerbaijan”, the Order “On Approval of the Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028”, and the Decree “On the Electronization of Document Exchange Between State Bodies (Institutions)”. Stating that the “Electronic Academy” department was established within the Presidium’s apparatus of ANAS in January 2023, Academician Isa Habibbeyli said that over the past two years, numerous innovations and achievements have been realized in the Academy in the areas of digitalization, the application of artificial intelligence technologies, and the expansion of electronic services. He noted that in September of last year, in line with new technological realities, the Electronic Academy department was renamed the Digital Academy, Artificial Intelligence and Electronic Services Department, necessitating corresponding changes in relevant departments at scientific institutions.
Taking these factors into account, decisions were adopted to establish, based on internal resources and existing staff positions, departments of Digital Science and Artificial Intelligence at ANAS research institutions, and departments of Digitalization and Artificial Intelligence at regional Scientific Divisions and Scientific Centers.
The meeting also approved the inclusion of new members in the Scientific-Methodological Council of the Central Scientific Library of ANAS.
At the meeting, Scientific Secretary of the ANAS Division of Social Sciences, PhD in Philology Zumrud Mansimova, Chief Specialist of the Digital Academy, Artificial Intelligence and Electronic Services Department of the Presidium’s apparatus Ofelia Zohrabli, and Head of the Science and Education Department of the Presidium’s apparatus, Doctor of Philological Sciences Serkhan Khaveri, presented information on the results of their business trips to the Nakhchivan Division, the Ganja Division, and the Shaki Regional Scientific Center, respectively.
Subsequently, a number of personnel matters were considered. Doctor of Philological Sciences Ismayil Mammadli was appointed Head of the Applied Linguistics Department of the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS; Doctor of Philological Sciences Ilhami Jafarov as Head of the Ancient Languages and Cultures Department of the Institute of Linguistics; Doctor of Philological Sciences Sayali Sadigova as Head of the Terminology Department of the Institute of Linguistics; Doctor of Philological Sciences Lala Gurbanova as Head of the Indo-European Languages Department of the Institute of Linguistics; Doctor of Philological Sciences Mayil Asgarov as Head of the Sociolinguistics and Psycholinguistics Department of the Nasimi Institute of Linguistics of ANAS; PhD in Philology Irada Yusifova as Head of the Literary and Cultural Environment and Folklore Department of the Shaki Regional Scientific Center of ANAS; PhD in History Rahim Hasanov as Head of the History and Epigraphy Department of the same center; and Elshan Abdurahmanov as Head of the Archaeology and Ethnography Department of that center.
The meeting also adopted decisions on the 75th anniversary of Academician Ismayil Hajiyev, the 110th anniversary of Academician Abdulvahab Salamzadeh, the 120th anniversary of Academician Samad Vurgun Vakilov, the 100th anniversary of Corresponding Member of ANAS Boyukaga Huseynov, and the 90th anniversary of Corresponding Member of ANAS Yashar Garayev.
Discussions on the issues raised included contributions from Academician Dilgam Taghiyev, Academician Rasim Aliguliyev, Academician Irada Huseynova, Academician Govhar Bakhshaliyeva, Academician Arif Hashimov, Academician Adil Garibov, Corresponding Member of ANAS Ertegin Salamzadeh, Professors Zemfira Hajiyeva, Nadir Mammadli, Masud Mahmudov, Doctors of Philological Sciences Hikmet Guliyev and Mayil Asgarov, Doctor of Technical Sciences Huseyn Huseynov, PhD in Physics and Mathematics Yusif Shukurli, PhD in History Farhad Guliyev, and others.