Şamaxıda “Azərbaycan və Şərqi Anadoluda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları” mövzusunda III Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Aprelin 8-də Vergilər Nazirliyinin Şamaxıda yerləşən Tədris Mərkəzində AMEA Rəyasət Heyəti, A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Türkiyə Cümhuriyyətinin Atatürk Araşdırma Mərkəzi (ATAM) və Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Şərqi Anadoluda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları (1914-1920-ci illər)” mövzusunda III Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə son günlər təmas xəttində Ermənistanın törətdiyi təxribatlar nəticəsində qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib.
Azərbaycan Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub. Müraciətdə insanlığa qarşı törədilən cinayətlərin ən ağırı sayılan soyqırımının dərindən və hərtərəfli öyrənilməsinin mühüm əhəmiyyətə malik olduğu vurğulanır.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov diqqətə çatdırıb ki, təkcə XX əsrdə azərbaycanlılar 4 dəfə - 1905-1906-cı, 1918-1920-ci, 1948-1953-cü və 1988-1993-cü illərdə soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinə məruz qalıb. Uzun illər gizlədilən, arxivlərdə məhv edilən soyqırımı faktları, tariximizin qaranlıq səhifələri daha ətraflı araşdırılmalı, həqiqətlər dünya ictimaiyyətinə çatdırılmalıdır. Bu baxımdan beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətini vurğulayan Əli Həsənov qeyd edib ki, tədbir həm elmi, həm də siyasi baxımdan önəm daşıyır. Soyqırımına həsr edilən beynəlxalq elmi konfranslar gələcəkdə bu dəhşətli faciəni yaşayan digər bölgələrdə də keçirilməli, tarixi həqiqətlər üzə çıxarılmalı və dünya ictimaiyyətinə çatdırılmalıdır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli əsrlər boyu ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı planlı şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətindən, onların törətdikləri qırğınlardan danışıb, erməni saxtakarlığının ifşasında bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli artıq üçüncü dəfə keçirilən beynəlxalq tədbirin türk-müsəlman əhaliyə qarşı törədilən soyqırımlarının tanıdılması istiqamətində atılan əhəmiyyətli addım olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, beynəlxalq elmi konfransda Azərbaycan tarixçiləri ilə yanaşı, Türkiyə, Almaniya, Albaniya, Özbəkistan, Gürcüstan, Polşa və Rusiyadan olan tarixçi alimlər də iştirak edir. Bildirib ki, konfransın məqsədi tarix boyu azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş soyqırımları öyrənən və araşdıran elm adamlarını bir araya gətirmək, onların fikirlərini Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
AMEA-da “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” adlı nüfuzlu alimləri birləşdirən xüsusi komissiyanın yaradıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, komissiyanın yaradılması xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardandır.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxışında bu kimi tədbirlərdə aparılan elmi müzakirələrin yeni tarixi faktların üzə çıxarılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, beynəlxalq konfranslar həm də ölkələr arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində böyük rol oynayır.
Bildirilib ki, 1914-1918-ci illərdə böyük dövlətlərin fəal köməyi ilə terrorçu-ekstremist erməni təşkilatlarının Azərbaycanın və Şərqi Anadolunun türk-müsəlman əhalisinə qarşı həyata keçirdiyi soyqırımları ümumdünya tarixinin ən dəhşətli soyqırımlarıdır: "Dünya tarixində 1914-1918-ci illərdə ermənilərin törətdikləri soyqırımları qədər dinc, silahsız əhalini, o cümlədən uşaqları, qadınları və qocaları amansızcasına, namusu və heysiyyatı alçaldılaraq ən qəddar üsullarla məhv edilməsi faktına təsadüf olunmur”.
Y.Mahmudov qeyd edib ki, tarixi şərait səbəbindən ötən iki əsr ərzində baş verən hadisələrə, törədilmiş faciələrə obyektiv qiymət vermək mümkün olmayıb. Yalnız müstəqillik dövründə, 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanı ilə martın 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilib və erməni millətçilərinin cinayətkar əməllərinə hüquqi-siyasi qiymət verilib.
Daha sonra Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev, Atatürk Araşdırma Mərkəzinin təmsilçisi Selma Yel, Rusiya Federasiyasının Tarix, İqtisadiyyat və Hüquq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru İqor Turitsın, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev və başqaları çıxış edərək, müxtəlif ölkələrdən olan tarixçilərin birgə səyi nəticəsində soyqırımı haqqında həqiqətlərin tam aydınlığı ilə ortaya çıxarılacağına ümidvar olduqlarını bildiriblər.
Konfransda AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə Rusiyanın bir sıra müvafiq elmi müəssisələri arasında birgə araşdırmaların aparılması və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müqavilələr imzalanıb.
Tədbirdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Tanınmış alim və mütəxəssislərin, rəsmi qonaqların iştirak etdiyi konfrans işini “Birinci Dünya müharibəsi illərində Qafqaz regionunda soyqırımlar”, “Şimali Azərbaycanda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları (1918-1920-ci illər)” və “Şərqi Anadolu, Urmiya və Salmas bölgələrində türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları (1914-1920-ci illər)” bölmələri üzrə davam etdirib.
Tədbir iştirakçılarına Azərbaycan Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi, tarix elmləri doktoru, professor Əli Həsənovun Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr olunan “Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin mərhələləri” adlı kitabı paylanılıb.

В Шамахе состоялась III Международная научная конференция на тему «Геноциды против тюркско-мусульманского населения в Азербайджане и Восточной Анатолии»
8 апреля в Шамахе начала работу III Международная научная конференция на тему «Геноциды против тюркско-мусульманского населения в Азербайджане и Восточной Анатолии (1914-1920-е годы)», организованная Президиумом НАНА совместно с Институтом истории НАНА, Центром исследований Ататюрка Турецкой Республики и исполнительной властью района.
Вначале участники конференции ознакомились с организованной здесь тематической выставкой.
На международном мероприятии с участием ученых из десяти стран прозвучал государственный гимн Азербайджана, минутой молчания была почтена память жертв геноцида.
Помощник Президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов зачитал обращение Президента Ильхама Алиева участникам конференции. В обращении подчеркивается, что глубокое и всестороннее изучение геноцида, считающегося самым тяжким из преступлений против человечности, представляет важное значение.
Выступая на конференции, помощник Президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам Али Гасанов отметил, что только в ХХ столетии азербайджанцы четырежды – в 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 и 1988-1993 годах подвергались политике геноцида и этнической чистки. Скрываемые на протяжении многих лет, уничтожаемые в архивах факты геноцида, темные страницы нашей истории должны быть более обстоятельно исследованы, а истины доведены до мировой общественности. Подчеркнув в этом контексте значение международной научной конференции, Али Гасанов отметил, что мероприятие представляет важность как в научном, так и в политическом отношении. Посвященные геноциду международные научные конференции следует проводить в дальнейшем и в других регионах, переживших эту чудовищную трагедию, необходимо выявлять историческую правду и доводить ее до мировой общественности.
Вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что в ХХ столетии в Восточной Анатолии, на Кавказе и в Средней Азии против азербайджанского народа и тюрок в целом неоднократно осуществлялась политика чудовищного геноцида и депортации. В настоящее время основная цель азербайджанских ученых заключается в изучении реальной истории страны и народа, пресечении фальшивой армянской пропаганды и доведении правды до мировой общественности.
Директор института истории НАНА Ягуб Махмудов сказал, что расправы, учиненные в 1914-1918 годах армянскими террористическо-экстремистскими организациями против тюркско-мусульманского населения Азербайджана и Восточной Анатолии, являются самыми чудовищными геноцидами в мировой истории. Напомнив об Указе общенационального лидера Гейдара Алиева «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 года, Я.Махмудов подчеркнул, что этот документ имеет большое значение как первый официальный юридический документ, проливающий свет на темные страницы нашей истории. Президент Ильхам Алиев постоянно поддерживает исследования, связанные с произошедшими в Азербайджане геноцидами. А это позволяет объективно исследовать историю.
На пленарном заседании выступили глава Исполнительной власти Шамахинского района Асиф Агаев, профессор из Турции Сельма Йель, профессор из Германии Йоханнес Рау, Игорь Турицын из России, председатель Нахчыванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев и другие.
В выступлении было отмечено, что дашнаки, движимые химерической идеей о создании «великой Армении», время от времени проводили захватническую, оккупационную политику. В 1918 году армяне совершили в Баку, Губе, Шамахе, Лянкяране, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване, Иреване и других наших городах и районах геноцид против азербайджанского народа, с особой жестокостью расправились с тысячами людей – стариками, женщинам, детьми, молодежью. В мировой истории не встречаются факты уничтожения мирного, безоружного населения, в том числе детей, женщин и стариков, столь беспощадными, жестокими методами, с унижением чести и достоинства, как во время геноцидов, совершенных армянами в 1914-1918 годах.
Затем конференция продолжила работу в трех секциях под названием «Геноциды в Кавказском регионе в годы Первой мировой войны», «Геноциды против тюркско-мусульманского населения в Северном Азербайджане(1918-1920-е годы)» и «Геноциды против тюркско-мусульманского населения в регионах Восточной Анатолии, Урмии и Салмасе (1914-1920-е годы)».
На заседании секций, наряду с азербайджанскими историками, с докладами выступили ученые из Албании, Германии, Турции, России, Узбекистана, Грузии и Польши. Специалисты подчеркнули важность совместной деятельности для более точного и полного исследования армянских злодеяний.
С этой целью на конференции между Институтом истории НАНА и рядом соответствующих научных учреждений России были подписаны договоры о проведении совместных исследований.
На Международной научной конференции было принято обращение к Президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
Участникам мероприятия была роздана изданная на азербайджанском, английском и русском языках книга помощника Президента Азербайджана по общественно-политическим вопросам, доктора исторических наук, профессора Али Гасанова «Этапы политики этнической чистки и геноцида против азербайджанцев».