Şamaxıda “Azərbaycan və Şərqi Anadoluda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları” mövzusunda III Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Aprelin 8-də Vergilər Nazirliyinin Şamaxıda yerləşən Tədris Mərkəzində AMEA Rəyasət Heyəti, A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Türkiyə Cümhuriyyətinin Atatürk Araşdırma Mərkəzi (ATAM) və Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan və Şərqi Anadoluda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları (1914-1920-ci illər)” mövzusunda III Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə son günlər təmas xəttində Ermənistanın törətdiyi təxribatlar nəticəsində qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni səsləndirilib.
Azərbaycan Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevin konfrans iştirakçılarına müraciətini oxuyub. Müraciətdə insanlığa qarşı törədilən cinayətlərin ən ağırı sayılan soyqırımının dərindən və hərtərəfli öyrənilməsinin mühüm əhəmiyyətə malik olduğu vurğulanır.
Konfransda çıxış edən Azərbaycan Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi Əli Həsənov diqqətə çatdırıb ki, təkcə XX əsrdə azərbaycanlılar 4 dəfə - 1905-1906-cı, 1918-1920-ci, 1948-1953-cü və 1988-1993-cü illərdə soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinə məruz qalıb. Uzun illər gizlədilən, arxivlərdə məhv edilən soyqırımı faktları, tariximizin qaranlıq səhifələri daha ətraflı araşdırılmalı, həqiqətlər dünya ictimaiyyətinə çatdırılmalıdır. Bu baxımdan beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətini vurğulayan Əli Həsənov qeyd edib ki, tədbir həm elmi, həm də siyasi baxımdan önəm daşıyır. Soyqırımına həsr edilən beynəlxalq elmi konfranslar gələcəkdə bu dəhşətli faciəni yaşayan digər bölgələrdə də keçirilməli, tarixi həqiqətlər üzə çıxarılmalı və dünya ictimaiyyətinə çatdırılmalıdır.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli əsrlər boyu ermənilər tərəfindən xalqımıza qarşı planlı şəkildə həyata keçirilmiş etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətindən, onların törətdikləri qırğınlardan danışıb, erməni saxtakarlığının ifşasında bu cür tədbirlərin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli artıq üçüncü dəfə keçirilən beynəlxalq tədbirin türk-müsəlman əhaliyə qarşı törədilən soyqırımlarının tanıdılması istiqamətində atılan əhəmiyyətli addım olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, beynəlxalq elmi konfransda Azərbaycan tarixçiləri ilə yanaşı, Türkiyə, Almaniya, Albaniya, Özbəkistan, Gürcüstan, Polşa və Rusiyadan olan tarixçi alimlər də iştirak edir. Bildirib ki, konfransın məqsədi tarix boyu azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilmiş soyqırımları öyrənən və araşdıran elm adamlarını bir araya gətirmək, onların fikirlərini Azərbaycan və dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.
AMEA-da “Azərbaycanlılara qarşı soyqırımların tədqiqi” adlı nüfuzlu alimləri birləşdirən xüsusi komissiyanın yaradıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, komissiyanın yaradılması xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardandır.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxışında bu kimi tədbirlərdə aparılan elmi müzakirələrin yeni tarixi faktların üzə çıxarılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. O, qeyd edib ki, beynəlxalq konfranslar həm də ölkələr arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsində böyük rol oynayır.
Bildirilib ki, 1914-1918-ci illərdə böyük dövlətlərin fəal köməyi ilə terrorçu-ekstremist erməni təşkilatlarının Azərbaycanın və Şərqi Anadolunun türk-müsəlman əhalisinə qarşı həyata keçirdiyi soyqırımları ümumdünya tarixinin ən dəhşətli soyqırımlarıdır: "Dünya tarixində 1914-1918-ci illərdə ermənilərin törətdikləri soyqırımları qədər dinc, silahsız əhalini, o cümlədən uşaqları, qadınları və qocaları amansızcasına, namusu və heysiyyatı alçaldılaraq ən qəddar üsullarla məhv edilməsi faktına təsadüf olunmur”.
Y.Mahmudov qeyd edib ki, tarixi şərait səbəbindən ötən iki əsr ərzində baş verən hadisələrə, törədilmiş faciələrə obyektiv qiymət vermək mümkün olmayıb. Yalnız müstəqillik dövründə, 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanı ilə martın 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilib və erməni millətçilərinin cinayətkar əməllərinə hüquqi-siyasi qiymət verilib.
Daha sonra Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Ağayev, Atatürk Araşdırma Mərkəzinin təmsilçisi Selma Yel, Rusiya Federasiyasının Tarix, İqtisadiyyat və Hüquq Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru İqor Turitsın, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev və başqaları çıxış edərək, müxtəlif ölkələrdən olan tarixçilərin birgə səyi nəticəsində soyqırımı haqqında həqiqətlərin tam aydınlığı ilə ortaya çıxarılacağına ümidvar olduqlarını bildiriblər.
Konfransda AMEA-nın Tarix İnstitutu ilə Rusiyanın bir sıra müvafiq elmi müəssisələri arasında birgə araşdırmaların aparılması və əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müqavilələr imzalanıb.
Tədbirdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Tanınmış alim və mütəxəssislərin, rəsmi qonaqların iştirak etdiyi konfrans işini “Birinci Dünya müharibəsi illərində Qafqaz regionunda soyqırımlar”, “Şimali Azərbaycanda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları (1918-1920-ci illər)” və “Şərqi Anadolu, Urmiya və Salmas bölgələrində türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları (1914-1920-ci illər)” bölmələri üzrə davam etdirib.
Tədbir iştirakçılarına Azərbaycan Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi, tarix elmləri doktoru, professor Əli Həsənovun Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr olunan “Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin mərhələləri” adlı kitabı paylanılıb.

3rd International scientific conference “Genocides against Turkic-Muslim people in Azerbaijan and Eastern Anatolia” co-organized by ANAS Presidium, Institute of History of ANAS named after A.Bakikhanov, Ataturk Studies Center of the Republic of Turkey (ASC) and Shamakhy region Executive Power, was held at the Educational Center of Ministry of Taxes in Shamakhy city, on April 8.
In advance, martyrs, who died in the frontline as a result of recent provocations of Armenians, were cherished for a minute of silence, National Anthem was sounded.
President Assistant for Social-Political Affairs Ali Hasanov delivered President Ilham Aliyev’s message to the participants. Message conducted to take deep study of the most terrible bloodshed against humanity.
Ali Hasanov also brought to mind that only Azerbaijanis 4 times in the XX century - 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 and 1988-1993 were subjected to genocide and ethnic cleansing. Facts of the genocide, which had hidden in the archives and ruined for many years, dark pages of history have to be explored in more detail, truths should be delivered to the international community. In this term, event has scientific and political importance. In future, such type of international scientific conferences should be carried out in other regions, where this terrible tragedy had happened, historical facts should be removed and delivered, he said.
Later on, Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbayli told about planned cleansing and genocide policy perpetrated by Armenians through centuries, bloodsheds committed by them, and stressed out the significance of holding such events in exposing Armenian forgery.
Academician noted that, the conference has already been held for the third time was one of the steps towards recognizing of genocides committed against Turkic-Muslim population. Event brings together scientists from Turkey, Germany, Albania, Uzbekistan, Georgia, Poland and Russia in addition to Azerbaijan. Conference aims to gather scientists, studying genocides committed against Azerbaijanis throughout history and deliver their opinions to the world, he added.
Academician Isa Habibbayli appreciated the works done by a special commission, created at the academy dubbed “Study of genocides committed against Azerbaijanis” as well.
Director of the Institute of History corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov highlighted that, discussions, which held at the event serve to remove of new historical facts.
In 1914-1918, genocides committed against the Turkic- Muslim population of Azerbaijan and Eastern Anatolia by terrorist-extremist Armenian organizations with support of the great states are the worst genocides in the history of the world: "In the history of world, there is not a coincidence to the fact that the destruction of the civil, unarmed population, including children, women and elderly people mercilessly, humiliated honor and feelings with most brutal methods by Armenians in the years 1914-1918”, he said.
Mahmudov noted that, due to historical conditions, objective assessment of tragedies of the last two centuries was impossible. Only in the period of independence, by national leader Heydar Aliyev’s Decree "On Genocide of Azerbaijanis" dated March 26, 1998, March 31 was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis and Armenian chauvinists’ criminal deeds were assessed political and legal.
Then, head of Shamakhy Executive Power Asif Agayev, representative of the Ataturk Studies Center Selma Yel, director of the Research Institute for History, Economy and Law, Russian Federation Igor Turitsin, chairman of Nakchivan Department of ANAS Academician Ismayil Hajiyev and others reported at the event and expressed their hope in adopt out genocide facts as a result of joint effort by historians from various countries.
At the conference ANAS Institute of History and relevant research institutions of Russia signed agreements on joint studies and cooperation vistas.
Appeal to the President of the Republic of Azerbaijan was adopted at the event as well.
Conference run over following sections: "Genocides in the Caucasus during the First World War", "Genocides against the Muslim population in the Northern Azerbaijan (1918-1920 years)" and "Genocide against the Muslim population in the Eastern Anatolia, Urmia and Salmas regions (1914-1920)".
Event attendees were distributed the book dubbed “Ethnic cleansing and genocide against Azerbaijanis” by President Assistant for Social-Political Affairs, Dr. History Professor Ali Hasanov, which published in Azerbaijani, Russian and English.