AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Albaniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Besart Kadia ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüş zamanı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Albaniya arasında mövcud dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrdə inkişaf etdiyini vurğulayıb, bu çərçivədə Azərbaycanla Albaniyanın elmlər akademiyaları, akademik qurumları arasında əlaqələrin qurulmasının və bu istiqamətdə əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanmasının məqsədəuyğun olacağını bildirib.
Görüşdə çıxış edən Albaniya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Besart Kadia isə ölkələrimiz arasında mövcud dostluq münasibətlərinin elmi-mədəni sahədə də genişləndirilməsinin vacibliyinə toxunub. Səfir Azərbaycan elminə və mədəniyyətinə böyük maraq göstərdiklərini vurğulayaraq, akademiyalar arasında əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı olacağını bildirib.
Görüş zamanı akademiyalararası əməkdaşlıq müqaviləsinin mətninin hazırlanaraq tərəflərlə razılaşdırılması qərara alınıb.
Çıxışlardan sonra akademik İsa Həbibbəyli qonağa Azərbaycanın tarixinə həsr olunmuş kitab hədiyyə edib. Qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, onun tarixi barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, görüşdə Albaniya səfirliyinin diplomatı Koçi Dorian, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, həmin şöbənin əməkdaşı Röya Səfərova və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с чрезвычайным и полномочным послом Республики Албания в Азербайджане Бесартом Кадиа.
В ходе встречи, которая проходила в здании Президиума НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал об установленных между Азербайджаном и Албанией дружеских связях и сотрудничестве. Академик сообщил, что двусторонние связи налажены в различных сферах, и подчеркнул целесообразность установления связей между академиями наук и академическими структурами Азербайджана и Албании, а также подписания соответствующих договоров.
В своем выступлении посол Республики Албания в Азербайджане Бесарт Кадиа отметил, что необходимо развивать дружеские отношения между нашими странами и в сфере науки и культуры. Подчеркнув большой интерес к науке и культуре Азербайджана, посол сообщил, что сотрудничество между академиями наук принесет пользу обеим сторонам.
В ходе встречи было решено подготовить текст договора о межакадемическом сотрудничестве и согласовать его с обеими сторонами.
После выступлений академик подарил гостю книгу, посвященную истории Азербайджана. Затем гости ознакомились со зданием Президиума НАНА и получили подробную информацию о его истории.
Отметим, что на встрече также принимали участие сотрудник посольства Албании Дориан Кочи, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными научными организациями аппарата Президиума НАНА доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, сотрудник указанного отдела Роя Сафарова и заведующий Отделом по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров.