AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Albaniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Besart Kadia ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində baş tutan görüş zamanı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan ilə Albaniya arasında mövcud dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasında münasibətlərin müxtəlif sahələrdə inkişaf etdiyini vurğulayıb, bu çərçivədə Azərbaycanla Albaniyanın elmlər akademiyaları, akademik qurumları arasında əlaqələrin qurulmasının və bu istiqamətdə əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanmasının məqsədəuyğun olacağını bildirib.
Görüşdə çıxış edən Albaniya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Besart Kadia isə ölkələrimiz arasında mövcud dostluq münasibətlərinin elmi-mədəni sahədə də genişləndirilməsinin vacibliyinə toxunub. Səfir Azərbaycan elminə və mədəniyyətinə böyük maraq göstərdiklərini vurğulayaraq, akademiyalar arasında əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün faydalı olacağını bildirib.
Görüş zamanı akademiyalararası əməkdaşlıq müqaviləsinin mətninin hazırlanaraq tərəflərlə razılaşdırılması qərara alınıb.
Çıxışlardan sonra akademik İsa Həbibbəyli qonağa Azərbaycanın tarixinə həsr olunmuş kitab hədiyyə edib. Qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, onun tarixi barədə ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edək ki, görüşdə Albaniya səfirliyinin diplomatı Koçi Dorian, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, həmin şöbənin əməkdaşı Röya Səfərova və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), Academician Isa Habibbeyli, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Albania to Azerbaijan, Besart Kadia.
Speaking at the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli referred to the existing friendly and cooperative relations between Azerbaijan and Albania. He emphasized that bilateral relations between the two countries are developing in various fields and noted that, within this framework, it would be appropriate to establish ties between the academies of sciences and academic institutions of Azerbaijan and Albania, as well as to sign a cooperation agreement in this direction.
Speaking at the meeting, Ambassador of the Republic of Albania to Azerbaijan Besart Kadia stressed the importance of expanding the existing friendly relations between the two countries in the scientific and cultural sphere as well. Highlighting their strong interest in Azerbaijani science and culture, the Ambassador stated that cooperation between the academies would be beneficial for both sides.
During the meeting, it was decided to prepare the text of an inter-academy cooperation agreement and coordinate it with the parties.
Following the speeches, Academician Isa Habibbeyli presented the guest with a book dedicated to the history of Azerbaijan. The guests were introduced to the building of the Presidium of ANAS and were provided with detailed information about its history.
It should be noted that the meeting was also attended by diplomat of the Albanian Embassy Koçi Dorian; Head of the Department for Foreign Relations and Cooperation with International Scientific Organizations of the Presidium of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva; staff member of the same department Roya Safarova; and Head of the Public Relations, Press, and Information Department of the Presidium of ANAS, PhD in Philology Agahuseyn Shukurov.