AMEA-nın Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı Mərkəzin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli təqdim edib. Bildirib ki, 2025-ci ildə AMEA nəzdində RSXM-də 3 problemi əhatə edən 5 mövzu, 13 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib. Mərkəzin əməkdaşları 4 (beynəlxalq və yerli) qrant layihələrində iştirak ediblər.
Hesabat ilində AMEA nəzdində RSXM-də 47 məqalə (12-si xaricdə), 19 tezis (12-si xaricdə) nəşr edilib. Nəşr edilən məqalələrdən 9-u Web of Science və Scopus bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Qeyd edib ki, hesabat dövründə ukraynalı mütəxəssislərlə birgə “Qafqazda və Mərkəzi Asiyada Seysmik Şəbəkənin Genişləndirilməsi”, belaruslu alimlərlə birgə “Təbii geodinamik amillərin radon emissiyasının dinamikasına təsirinin öyrənilməsi”, eləcə də “Qarabağ ərazisində seysmikliyin səciyyəvi xüsusiyyətləri və potensial güclü zəlzələ ocaqlarının məkan vəziyyətinin müəyyənlədirilməsi”, “Günəş və Ay fiziki hadisələrinin məlumatları əsasında Azərbaycanda geodinamik proseslərin maqnitometriya üsulu ilə tədqiqi” layihələri üzrə işlər davam etdirilib.
Qurban Yetirmişli bildirib ki, 2025-ci ildə Bakı Televiziya Qülləsi (BTK) və ona bitişik ərazidə geoloji-geofiziki tədqiqatlar aparılıb və sürüşmə riskinin azadılması üzrə təkliflər verilib. Tədqiqat ərazisində zəif və mikro zəlzələlərin qeyd etmək məqsədi ilə lokal monitorinq sistemi də qurulub.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi EMSC (Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzi), IRIS (Birləşmiş Seysmoloji Araşdırmalar İnstitutu), ORFEUS (Avropa Seysmoloji Müşahidə və Araşdırmaları Mərkəzi), ESC (Avropa Seysmoloji Komissiyası), EGU (Avropa Geofiziklər Birliyi) və AGU (Amerika Geofiziklər Birliyi) kimi beynəlxalq təşkilatların həqiqi üzvüdür. Həmçinin vurğulayıb ki, RSXM 30-dan çox ölkənin seysmoloji və geofiziki institutları ilə - GFZ Geoelmlər üzrə Almaniya Araşdırmalar Mərkəzi, Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası (ABŞ), Berkeley Laboratoriyası (ABŞ), Missuri Universiteti (ABŞ), Viktoriya Universiteti (Kanada), Oksford Universiteti (Böyük Britaniya), Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin Fövqəladə Halların İdarə Edilməsi İdarəsinin Zəlzələ Tədqiqatı Departamenti, İsrail Geofiziki İnstitutu, Cənubi Afrika Respublikasının Pretoriya Universitetinin Təbii Təhlükə Mərkəzi və s. sıx əməkdaşlıq edir. Alim 2025-ci il ərzində Qazaxıstan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Seysmoloji Müşahidə və Tədqiqatlar üzrə Milli Elmi Mərkəzi ilə elmi əməkdaşlıq haqqında razılaşma protokolunun imzalandığını da söyləyib.
Baş direktor, həmçinin Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, qrantlar və təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də müəssisənin saytı və sosial şəbəkə hesablarının, “Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan” jurnalının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra müzakirələr aparılıb, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

Республиканский центр сейсмологической службы при НАНА отчитался за свою деятельность в 2025 году
На сегодняшнем заседании Президиума НАНА был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС) при НАНА в 2025 году.
Отчет представил генеральный директор РЦСС при НАНА член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли. Гендиректор сообщил, что в прошлом году в центре велись исследования, охватывающие 3 проблемы, 5 тем, 13 научно-исследовательских работ, сотрудники центра приняли участие в реализации 4-х грантовых проектов (международных и республиканских).
В отчетном году сотрудниками РЦСС при НАНА были изданы 47 статей (12 – за рубежом), 19 тезисов (12 – за рубежом), 9 из опубликованных статей вышли в свет в журналах с импакт-фактором, которые индексируются в базах Web of Science и Scopus.
Докладчик подчеркнул, что в прошлом году вместе с украинскими специалистами была продолжена реализация проекта «Расширение сейсмической сети на Кавказе и в Центральной Азии», вместе с белорусскими учеными – проекта «Изучение влияния природных геодинамических факторов на динамику эмиссии радона», а также велись работы в рамках проекта «Характерные особенности сейсмичности территории Карабаха и выявление потенциальных очагов сильных землетрясений» и др.
Гендиректор РЦСС при НАНА отметил, что в 2025 году велись геолого-геофизические исследования на территории Бакинской телебашни и её окрестностях, были выдвинуты предложения, нацеленные на снижение риска оползней. Помимо этого, для регистрации слабых и микро-землетрясений на территории исследований была установлена локальная система мониторинга.
Гурбан Етирмишли сообщил, что Республиканский центр сейсмологической службы при НАНА является действительным членом таких международных организаций, как EMSC (Европейско-средиземноморский сейсмологический центр), IRIS (Объединение научно-исследовательских институтов по сейсмологии), ORFEUS (Европейский центр сейсмологических наблюдений и исследований), ESC (Европейская сейсмологическая комиссия), EGU (Европейский союз наук о Земле) и AGU (Американский геофизический союз), а также тесно сотрудничает с сейсмологическими и геофизическими организациями более 30-ти стран мира, в том числе Германии, США, Канады, Великобритании, Турции и т.д. В 2025 году, продолжил ученый, был подписан протокол о сотрудничестве с Национальным научным центром сейсмологических наблюдений и исследований Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Гендиректор РЦСС при НАНА также рассказал о кадровом потенциале центра и подготовке кадров, усилении интеграции науки и образования, мерах по популяризации науки, грантах и наградах, состоянии электронной науки, деятельности в Википедии, деятельности сайта и профилей РЦСС в социальных сетях, выпуске журнала «Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan».
После дискуссий было принято постановление Президиума НАНА об утверждении отчета о научной и научно-организационной деятельности Республиканского центра сейсмологической службы при НАНА в 2025 году и включении полученных важных результатов в годовой отчет НАНА.