AMEA-nın Rəyasət Heyətinin bu gün keçirilən iclasında AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatı dinlənilib.
Hesabatı Mərkəzin baş direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli təqdim edib. Bildirib ki, 2025-ci ildə AMEA nəzdində RSXM-də 3 problemi əhatə edən 5 mövzu, 13 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilib. Mərkəzin əməkdaşları 4 (beynəlxalq və yerli) qrant layihələrində iştirak ediblər.
Hesabat ilində AMEA nəzdində RSXM-də 47 məqalə (12-si xaricdə), 19 tezis (12-si xaricdə) nəşr edilib. Nəşr edilən məqalələrdən 9-u Web of Science və Scopus bazasında olan impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb.
Qeyd edib ki, hesabat dövründə ukraynalı mütəxəssislərlə birgə “Qafqazda və Mərkəzi Asiyada Seysmik Şəbəkənin Genişləndirilməsi”, belaruslu alimlərlə birgə “Təbii geodinamik amillərin radon emissiyasının dinamikasına təsirinin öyrənilməsi”, eləcə də “Qarabağ ərazisində seysmikliyin səciyyəvi xüsusiyyətləri və potensial güclü zəlzələ ocaqlarının məkan vəziyyətinin müəyyənlədirilməsi”, “Günəş və Ay fiziki hadisələrinin məlumatları əsasında Azərbaycanda geodinamik proseslərin maqnitometriya üsulu ilə tədqiqi” layihələri üzrə işlər davam etdirilib.
Qurban Yetirmişli bildirib ki, 2025-ci ildə Bakı Televiziya Qülləsi (BTK) və ona bitişik ərazidə geoloji-geofiziki tədqiqatlar aparılıb və sürüşmə riskinin azadılması üzrə təkliflər verilib. Tədqiqat ərazisində zəif və mikro zəlzələlərin qeyd etmək məqsədi ilə lokal monitorinq sistemi də qurulub.
Məruzəçi diqqətə çatdırıb ki, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi EMSC (Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzi), IRIS (Birləşmiş Seysmoloji Araşdırmalar İnstitutu), ORFEUS (Avropa Seysmoloji Müşahidə və Araşdırmaları Mərkəzi), ESC (Avropa Seysmoloji Komissiyası), EGU (Avropa Geofiziklər Birliyi) və AGU (Amerika Geofiziklər Birliyi) kimi beynəlxalq təşkilatların həqiqi üzvüdür. Həmçinin vurğulayıb ki, RSXM 30-dan çox ölkənin seysmoloji və geofiziki institutları ilə - GFZ Geoelmlər üzrə Almaniya Araşdırmalar Mərkəzi, Lawrence Livermore Milli Laboratoriyası (ABŞ), Berkeley Laboratoriyası (ABŞ), Missuri Universiteti (ABŞ), Viktoriya Universiteti (Kanada), Oksford Universiteti (Böyük Britaniya), Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin Fövqəladə Halların İdarə Edilməsi İdarəsinin Zəlzələ Tədqiqatı Departamenti, İsrail Geofiziki İnstitutu, Cənubi Afrika Respublikasının Pretoriya Universitetinin Təbii Təhlükə Mərkəzi və s. sıx əməkdaşlıq edir. Alim 2025-ci il ərzində Qazaxıstan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Seysmoloji Müşahidə və Tədqiqatlar üzrə Milli Elmi Mərkəzi ilə elmi əməkdaşlıq haqqında razılaşma protokolunun imzalandığını da söyləyib.
Baş direktor, həmçinin Mərkəzin kadr potensialı və kadr hazırlığı, elm və təhsilin inteqrasiyasının gücləndirilməsi, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində atılan addımlar, qrantlar və təltiflər, elektron elmin vəziyyəti, Vikipediya Virtual Ensiklopediyasında, eləcə də müəssisənin saytı və sosial şəbəkə hesablarının, “Seismoprognosis observations in the territory of Azerbaijan” jurnalının fəaliyyəti barədə məlumatları diqqətə çatdırıb.
Daha sonra müzakirələr aparılıb, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin hesabatı təsdiq edilib, əldə olunmuş mühüm nəticələrin AMEA-nın illik hesabatına daxil edilməsi qərara alınıb.

The Republican Seismological Service Center Under ANAS Reports on Its Activities in 2025
At today’s meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), a report on the scientific and scientific-organizational activities of the Republican Seismological Service Center (RSSC) under ANAS for 2025 was heard.
The report was presented by the Center’s Director General, Corresponding Member of ANAS Gurban Yetirmishli. He stated that in 2025, 5 topics covering 3 problems and 13 research projects were implemented at the RSSC under ANAS. The Center’s staff participated in 4 grant projects (international and local).
During the reporting year, 47 articles (12 abroad) and 19 conference abstracts (12 abroad) were published at the RSSC under ANAS. Of the published articles, 9 appeared in impact-factor journals indexed in Web of Science and Scopus.
He noted that during the reporting period, work continued on the projects “Expansion of the Seismic Network in the Caucasus and Central Asia” jointly with Ukrainian specialists, “Study of the Influence of Natural Geodynamic Factors on Radon Emission Dynamics” jointly with Belarusian scientists, as well as “Characteristic Features of Seismicity in the Karabakh Territory and Determination of the Spatial Location of Potential Strong Earthquake Sources” and “Magnetometric Study of Geodynamic Processes in Azerbaijan Based on Data on Solar and Lunar Physical Phenomena.”
Gurban Yetirmishli reported that in 2025, geological and geophysical studies were conducted at the Baku Television Tower (BTT) and the adjacent area, and proposals were submitted to mitigate landslide risks. A local monitoring system was also established in the study area to record weak and micro-earthquakes.
The speaker emphasized that the Republican Seismological Service Center under ANAS is a full member of international organizations such as the European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC), Incorporated Research Institutions for Seismology (IRIS), Observatories and Research Facilities for European Seismology (ORFEUS), the European Seismological Commission (ESC), the European Geosciences Union (EGU), and the American Geophysical Union (AGU). He also stressed that the RSSC maintains close cooperation with seismological and geophysical institutes of more than 30 countries, including the GFZ German Research Centre for Geosciences, Lawrence Livermore National Laboratory (USA), Berkeley Laboratory (USA), the University of Missouri (USA), the University of Victoria (Canada), the University of Oxford (United Kingdom), the Earthquake Research Department of the Disaster and Emergency Management Authority of the Ministry of Internal Affairs of Türkiye, the Israel Geophysical Institute, and the Natural Hazards Center of the University of Pretoria (Republic of South Africa), among others. The scholar also noted that in 2025, a protocol of agreement on scientific cooperation was signed with the National Scientific Center for Seismological Observations and Research of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Kazakhstan.
The Director General also highlighted information on the Center’s human resources and personnel training, strengthening the integration of science and education, steps taken to popularize science, grants and awards, the state of e-science, activities on the Wikipedia Virtual Encyclopedia, as well as the institution’s website and social media accounts, and the activities of the journal “Seismoprognosis Observations in the Territory of Azerbaijan.”
Following the discussions, by decision of the ANAS Presidium, the report of the Republican Seismological Service Center under ANAS was approved, and it was decided to include the significant results obtained in ANAS’s annual report.
© All rights reserved. Reference to www.science.gov.az is required when using materials from this site