AMEA-da 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş “Qəhrəmanlığın və qalibiyyətin qan yaddaşı” adlı ümumakademiya tədbiri keçirilib.
AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə əvvəlcə Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli 20 yanvar tarixinin xalqımızın qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu vurğulayıb. Akademik qeyd edib ki, Bakıya qoşun yeridilməsi və günahsız insanların qətlə yetirilməsi çökməkdə olan Sovet rejiminin daxili mənəvi iflasının və acizliyinin bariz nümunəsi idi.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin həmin çətin günlərdə Moskvada verdiyi bəyanatın Azərbaycan həqiqətlərini dünyaya çatdıran ən kəsərli siyasi addım olduğunu xatırladan akademik İsa Həbibbəyli məhz bu cəsarətli bəyanatın ölkəmizdə milli azadlıq hərəkatının magistral yolunu müəyyən edərək, müstəqilliyə gedən yolu açdığını deyib.
Akademik çıxışında Şəhidlər Xiyabanının xalqımız üçün həm də müstəqillik və azadlıq mübarizəmizin əbədi ehramı və iftixar mənbəyi olduğu bildirib. Vurğulayıb ki, 20 Yanvar faciəsi tarixi və fəlsəfi baxımdan xalqımızın sarsılmaz iradəsini və milli varlığını bütün dünyaya nümayiş etdirən bir həqiqətdir.
Akademik İsa Həbibbəyli şəhidlərimizin tökülən qanının hədər getmədiyini, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi Zəfərimizin qazanıldığını, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam bərpa olunduğunu, bununla da şəhidlərimizin ali məqsədlərinin reallaşmış olduğu bildirib. Qeyd edib ki, müasir Azərbaycanın beynəlxalq arenada, o cümlədən Türk dünyasında artan nüfuzu və iqtisadi-siyasi gücü müstəqilliyimizin dönməzliyinin əsas təminatıdır.
Sonra çıxış edən Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva 20 Yanvar faciəsi zamanı xalqın içərisindən çıxan ziyalıların və sadə vətəndaşların ümumi mənafe naminə birləşməsini milli azadlıq hərəkatımızın ən ali fədakarlıq nümunəsi kimi qiymətləndirib. Qeyd edib ki, bu sarsılmaz birlik və xalqın ədalət səsi, həm müasir dövlətçilik modelimizin formalaşmasında həlledici rol oynayıb, həm də cəmiyyətimizin yenidən qurulmasına möhkəm zəmin yaradıb. Çıxışının sonunda o, Ümumxalq Hüzn Gününün xalqımızın iradəsini sınağa çəkən tarixi bir mərhələ olduğunu və bu fədakarlığın müstəqil Azərbaycanın sarsılmaz təməllərini təşkil etdiyini deyib.
AMEA AHİ-nin sədri, s.e.ü.f.d., dosent Sənan Həsənov çıxışında 20 Yanvar hadisələrini xalqın qəhrəmanlıq və sarsılmaz mübarizə əzminin zirvə nöqtəsi, milli mənliyimizin rəmzi kimi xarakterizə edib. Bildirib ki, günahsız insanlara qarşı tutulan qanlı divan totalitar Sovet rejiminin daxili qorxusunu və azadlıq hərəkatı qarşısında nə dərəcədə aciz qaldığını göstərirdi. S.Həsənov xüsusi olaraq vurğulayıb ki, Bakıya yeridilən 60 minlik sovet ordusu xalqın iradəsini sındıra bilmədi, əksinə, milli birliyə, müstəqilliyə gedən yolun dönüş nöqtəsinə çevrildi. Qeyd edib ki, bu vəhşət şair, yazıçı və alimlərimizin həm poeziyada, həm də elmi tədqiqat əsərlərində əbədiləşən qan yaddaşı, silinməz tarix oldu. Alim məhz Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi cəsarəti, sarsılmaz iradəsi və xalqına olan sonsuz bağlılığı sayəsində bu faciənin əsl mahiyyətinin və Sovet rəhbərliyinin cinayətkar əməllərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırıldığını bildirib.
Daha sonra AMEA Mülki Müdafiə Qərargahının rəisi Nizami Vəliyev, I Qarabağ müharibəsi şəhidi, Adgözəl Bəşirovun atası Aşur Bəşirov, Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondunun rəhbəri, "Zəfər" ordeninə layiq görülmüş şəhid polkovnik Babək Səmidlinin bacısı Röksanə Səfərzadə və AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Həmkarlar Təşkilatının sədri Asya Əhmədova çıxış edərək, 20 Yanvarın Azərbaycanın dövlətçilik şüurunun dirçəliş günü olduğunu vurğulayıblar. Bildiriblər ki, bu tarixi hadisə sadəcə bir təqvim günü deyil, nəsillərdən-nəsillərə ötürülən mənəvi güc mənbəyi və sarsılmaz vətənpərvərlik örnəyidir. Çıxışçılar bu fədakar mübarizənin 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan möhtəşəm Zəfərin mənəvi təməli olduğunu və torpaqlarımızın hər qarışının şəhidlərimizin əmanəti kimi qorunduğunu diqqətə çatdırıblar. Sonda qeyd olunub ki, milli birliyimizin rəmzinə çevrilən şəhidlərimizin xatirəsi həm dövlətimizin ali siyasətində, həm də xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacaqdır.
Tədbirdə 20 Yanvara həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli şəhidlərimizin xatirəsinin hər bir azərbaycanlı üçün müqəddəs olduğunu və xalqımızın onların qəhrəmanlığını hər zaman yaddaşlarında yaşadacağını deyib.

В НАНА состоялось мероприятие под названием «Кровавая память о героизме и победе»
В Главном здании Академии наук при организации Свободного профсоюза (СПС) НАНА состоялось мероприятие под названием «Кровавая память о героизме и победе», посвященное очередной годовщине 20 Января – Дня всенародной скорби.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память великого лидера Гейдара Алиева и шехидов.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что дата 20 Января является героической летописью нашего народа. Академик сообщил, что введение войск в Баку и убийство мирного населения является наглядным свидетельством духовного упадка и беспомощности советского режима, который находился на грани распада.
Академик Иса Габиббейли напомнил, что в те сложные дни общенациональный лидер Гейдар Алиев выступил с заявлением в Москве, что стало наиболее весомым политическим шагом, нацеленным на донесение правды о произошедшем в Азербайджане до мировой общественности, и отметил, что это смелое заявление предопределило магистральный путь национально-освободительного движения нашего народа и заложило начало пути, ведущего к независимости.
Аллея шехидов, продолжил академик, – это ещё и незыблемый памятник, источник гордости, связанный с борьбой за нашу независимость и свободу. Руководитель НАНА подчеркнул, что с исторической и философской точек зрения трагедия 20 Января – это реальность, которая продемонстрировала всему миру непоколебимую волю и национальную сущность нашего народа.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что кровь шехидов не осталась неотмщенной, под руководством Президента Ильхама Алиева наш народ одержал историческую Победу, была полностью восстановлена территориальная целостность Азербайджана, и тем самым были достигнуты чаяния и желания шехидов. Академик отметил, что экономическая и политическая мощь современного Азербайджана, его растущий авторитет на международной арене, в том числе в тюркском мире – это основные гаранты  незыблемости нашей независимости.
Затем выступила директор Института востоковедения НАНА академик Говхар Бахшалиева, которая назвала объединение интеллигенции и простого народа во имя общих интересов во время 20 Января наивысшим образцом самоотверженности в ходе национально-освободительного движения. Академик сообщила, что это нерушимое единство и справедливый глас народа сыграли решающую роль в формировании современной модели нашей государственности, а также заложили крепкий фундамент для перестройки нашего общества. В заключение своего выступления академик отметила, что День всенародной скорби – это исторический этап, на котором наш народ подвергся тяжелому испытанию, и самоотверженность азербайджанского народа заложила незыблемый фундамент независимого Азербайджана.
В своем выступлении председатель СПС НАНА доктор философии по политическим наукам, доцент Санан Гасанов назвал 20 Января вершиной героической и непоколебимой борьбы азербайджанского народа, одним из символов нашей национальной идентичности. Он сообщил, что кровавое преступление против невинных людей свидетельствовало о внутреннем упадке тоталитарного советского режима и его беспомощности перед освободительным движением. Санан Гасанов особо подчеркнул, что введенные в Баку многотысячные советские войска не смогли сломить волю народа, напротив, это событие стало поворотным моментом на пути, ведущем к национальному единству и независимости. Эта кровавая память, продолжил председатель СПС НАНА, была увековечена в поэзии и прозе, а также в научно-исследовательских трудах, а благодаря политической смелости, непоколебимой воле и безграничной преданности общенационального лидера Гейдара Алиева своему народу настоящая суть трагедии и сведения о преступных действиях советского руководства были доведены до мировой общественности.
Далее были прослушаны выступления, в которых говорилось о значении 20 Января в истории государственности Азербайджана. Было подчеркнуто, что это историческое событие является источником моральной силы, которая передается из поколения в поколение, и образцом непоколебимого патриотизма, эта самоотверженная борьба – духовный фундамент блестящей Победы, одержанной в 44-дневной Отечественной войне.
На мероприятии также был продемонстрирован видеоролик, посвященный 20 Января.
В заключение академик Иса Габиббейли подчеркнул, что память о шехидах священна для каждого азербайджанца, наш народ всегда будет помнить об их героизме.