Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2025-ci il üzrə illik hesabatlarına həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, AR Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri akademik Əhliman Əmiraslanov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, eləcə də Səhiyyə, Kənd təsərrüfatı nazirliklərinin, digər dövlət orqanlarının tabeliyində fəaliyyət göstərən müvafiq elmi müəssisələrin, ali təhsil ocaqlarının nümayəndələri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
İclasdan öncə AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi institutlarda, Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, həmçinin kənd təsərrüfatı və tibb müəssisələrində 2025-ci ildə əldə olunan mühüm elmi nəticələri əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq iclasın gündəliyi barədə məlumat verib.
İclasda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycan elminin ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu yüksək tələblər səviyyəsində inkişaf etdirilməsinin əsas prioritetlərdən olduğunu vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, müxtəlif elm sahələri üzrə təqdim olunan hesabatlar ötən illərlə müqayisədə, statistik göstəricilər baxımından müsbət dinamikanı nümayiş etdirir. Belə ki, impakt faktorlu jurnallarda çap olunan elmi məqalələrin sayının artması, fundamental və tətbiqi tədqiqatların nəticələri, səmərələşdirici təkliflər və patentlər Azərbaycan elminin ardıcıl inkişaf etdiyini əyani şəkildə göstərir. Hesabatlardan əvvəl təşkil olunan sərgilərdə nümayiş etdirilən elmi məhsullar, tədqiqat nəticələri və nəşrlər də ölkə elminin mövcud prioritetlərini və inkişaf istiqamətlərini aydın şəkildə əks etdirir.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, ölkə başçısının elm qarşısında müəyyən etdiyi mühüm vəzifələr elmi müəssisələr tərəfindən mərhələli və məsuliyyətli şəkildə icra olunur, bu da elmdə müşahidə olunan inkişaf meyillərini və əldə edilən mühüm nəticələri aydın görməyə imkan verir. Bildirib ki, iclasda dinləniləcək məruzələr və aparılacaq müzakirələr tədqiqatların daha da dərinləşdirilməsinə və yeni istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinə mühüm töhfə verəcək.
Akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, bölmələrin daxili hesabatlarından fərqli olaraq, Rəyasət Heyətinin iclaslarında təqdim olunan hesabatlar daha ümumiləşdirilmiş xarakter daşıyır və ölkə miqyasında əhəmiyyət kəsb edən əsas elmi nailiyyətləri əhatə edir. Bir neçə bölmənin hesabatının eyni iclasda müzakirə olunması isə elmi nailiyyətlərin daha geniş auditoriyaya çatdırılmasına, elmin populyarlaşdırılmasına, müəssisələr arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsinə və birgə fəaliyyət üçün yeni imkanların formalaşdırılmasına xidmət edir. Bu format alimlərin bir-birinin tədqiqatları ilə yaxından tanış olmasına, dialoqun genişlənməsinə və qəbul olunan ümumiləşdirici qərarların elmi mühitdə real nəticələrə çevrilməsinə şərait yaradır.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Cəfərovun 70 illik yubileyinin qeyd olunduğunu bildirib. O, alimin Azərbaycan aqrar elminin inkişafındakı mühüm xidmətlərini, yüksək idarəçilik və təşkilatçılıq qabiliyyətini, eləcə də elm və təhsilin inkişafına verdiyi sanballı töhfələri xüsusi vurğulayıb.
AMEA rəhbəri professor İbrahim Cəfərovun 70 illik yubileyi və uzun illər ərzində apardığı səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “AMEA-nın döş nişanı” ilə təltif olunduğunu diqqətə çatdırıb və mükafatı alimə təqdim edib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İradə Hüseynova bölmənin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatını təqdim edib.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, hesabat ilində ölkə başçısının Fərman və sərəncamları, Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamları, dövlət proqramları, strategiyalar, milli fəaliyyət planları və tədbirlər planlarının, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasına dair 2018-2025-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”, “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər”, “Su ehtiyatlarından səmərəli istifadəyə dair Milli Strategiya” və s., “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 2020-2025-ci illər üçün inkişaf proqramı”, AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Rəyasət Heyətinin qərarları ilə verilmiş tapşırıqların və AMEA rəhbərliyinin sərəncamlarının icrasına yönəldilmiş, dövlət proqramlarının və milli strategiyaların bəndləri üzrə bölmə və onun üzvləri tərəfindən görülmüş işlər haqda məlumatlar aidiyyəti üzrə təqdim edilib. Bundan əlavə, Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına dair 2030-cu ilə qədər reallaşdırılması planlaşdırılan beş milli prioritetdən biri “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edilib və həmin prioritetə uyğun fəaliyyətlər icra olunub.
Həmçinin il ərzində AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində, AR Elm və Təhsil Nazirliyinin, AR Səhiyyə Nazirliyinin, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, digər dövlət orqanlarının tabeliyində fəaliyyət göstərən elm müəssisələrində, ali təhsil ocaqlarının müvafiq kafedralarında yerinə yetirilən tədqiqatların əlaqələndirilməsi həyata keçirilib.
Akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, ötən il BTEB tərəfindən tədqiqatlar müəyyən edilmiş 4 istiqamətdə - biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmərəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom, proteom və metabolom tədqiqatları, yeni bio-, nano- və postgenom texnologiyalarının fundamental və tətbiqi əsaslarının işlənib hazırlanması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya, kənd təsərrüfatı və təbabətdə tətbiqi və patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətində aparılıb.
Akademik İradə Hüseynova hesabat ilində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və akademik Zərifə xanım Əliyevanın anadan olmasının 102-ci ildönümünə, akademik Mustafa Topçubaşovun, AMEA-nın fəxri üzvü, professor İhsan Doğramacının yubileylərinə, eləcə də “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə, AMEA-nın 80 illik yubileyinə, Qadınlar və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününə həsr olunmuş “Tarix yaradan şəxsiyyət”, “Böyük Ana-Alim-Qadın”, “Rəqəmsal və GWAS əsaslı texnologiyaların tətbiqi ilə buğdanın yaxşılaşdırılması”, “STEM sahəsində karyera imkanlarının üzə çıxarılması: elmdə qadının səsi”, “Enerji, qida, ətraf mühit və iqlim təhlükəsizliyi sahəsində çağırışlar”, “Yaşıl dünya, süni intellekt və müasir reallıqlar” mövzusunda konfransların, “Bilik yarışı” müsabiqəsinin, “COP29: Qlobal və milli çağırışlar, elmin vəzifələri” və s. kitabların təqdimat mərasimlərinin keçirildiyini söyləyib.
O, həmçinin hesabat dövründə akademik Zərifə xanım Əliyevanın müəllifi olduğu “Oftalmologiyanın aktual problemləri” əsərinin ilk dəfə ingilis dilində nəfis şəkildə nəşr edildiyini, o cümlədən bölmə üzvləri tərəfindən “Klinik onkologiya. Həkimlər üçün əsas rəhbərlik”, “Onkoloji Ginekologiya”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının təbiəti (Ali sporlu, çılpaqtoxumlu və örtülütoxumlu bitkilər)”, “Hərbi Psixologiya və Hərbi Klinik Psixologiya”, “AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsi: inkişaf tarixi və uğurları”, “Akademik Mustafa Topçubaşovun biblioqrafiyası” və digər nəşrlərin işıq üzü gördüyünü deyib.
Akademik İradə Hüseynova ötən il bölmənin və onun müəyyən etdiyi istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərən tədqiqat müəssisələrinin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri sırasında Qarabağa “Elmin Böyük Qayıdışı”nın əhəmiyyətli yer tutduğunu deyib. BTEB və onun üzvləri İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji məsələlər üzrə İşçi Qrupunun, eləcə də digər müvafiq işçi qruplarının işində, fəaliyyət proqramlarının icrasında, region üzrə monitorinqlərin aparılmasında fəal şəkildə iştirak ediblər. 2025-ci il ərzində “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”, Ekoloji məsələlər üzrə İşçi Qrupunun müfəssəl sahəvi planının (2021-2025-ci illər üzrə), “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında” Tədbirlər planının müvafiq bəndlərinin icrası diqqət mərkəzində olub. Belə ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən çoxsaylı ekspedisiyalar həyata keçirilib, nadir və itmək təhlükəsində olan bitki və heyvan növlərinin, torpaq və su ehtiyatlarının, içməli su mənbələrinin, meşə və digər ekosistemlərin monitorinqləri aparılıb.
Akademik İradə Hüseynova bildirib ki, bölmənin əhatə etdiyi institutlarda hesabat ilində 20 problem, 65 mövzu, 160 iş, 431 mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb, 48 mövzu, 120 iş və 335 mərhələ tamamlanıb. Tibb müəssisələrində 26 problem, 141 mövzu (36-sı tamamlanıb) və 294 işi (72-si tamamlanıb) əhatə edən 361 (146-sı tamamlanıb) mərhələ üzrə tədqiqatlar həyata keçirilib. KTN üzrə isə isə 26 problem, 108 mövzu (31-i tamamlanıb) və 244 işi (66) əhatə edən 370 (234) mərhələ üzrə tədqiqatlar aparılıb. 2025-ci ildə biologiya, tibb, aqrar və ekologiya elmləri sahəsində alınmış çoxsaylı elmi nəticələr sırasından yalnız ən mühümləri (cəmi 37 nəticə) seçilib.
Bundan əlavə, hesabat dövründə BTEB-in əhatə etdiyi institutlar tərəfindən 1020 elmi əsər, o cümlədən 12 kitab (1-i xaricdə), 12 monoqrafiya (1-i xaricdə), 404 məqalə (266-sı xaricdə, onlardan 228-i indeksləşən bazalara, 145-i Web of Science və Scopus bazalarında, 68-i digər bazalarda), 592 tezis (162-i xaricdə) nəşr olunub. Əməkdaşların əsərlərinə 3190 istinad edilib.
Tibb yönümlü elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən 4250 elmi əsər, o cümlədən 62 kitab (3-ü xaricdə), 25 monoqrafiya (6-sı xaricdə), 2015 məqalə (890-ı xaricdə, onlardan 457-i Web of Science və Scopus bazalarından olan jurnallarda), 2097 tezis (640-ı xaricdə) nəşr olunub, elmi əsərlərə 1262 istinad edilib.
Hesabat ilində AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aqrar tədqiqat və təhsil müəssisələri tərəfindən 912 elmi əsər, o cümlədən 50 kitab (3-ü xaricdə), 4 monoqrafiya (1-i xaricdə), 554 məqalə (277-si xaricdə, onlardan 121-i Web of Science və Scopus bazalarında), 304 tezis (85-i xaricdə) nəşr olunub. Əməkdaşların əsərlərinə 1282 istinad edilib.
Akademik İradə Hüseynova, həmçinin bildirib ki, hazırda Stenford Universitetinin yüksək reytinq siyahısına düşmüş alimlərimizin siyahısında biologiya və tibb elmləri sahəsində çalışan AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun beynəlxalq laboratoriyalarının rəhbərləri – Rusiya EA-nın müxbir üzvü Süleyman Allahverdiyev və professor Qərib Mürşüdov, AR ETN Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun beynəlxalq laboratoriyasının müdiri Dr. Asəf Salamov, AR SN ET Tibbi Profilaktika İnstitutunun direktoru, tibb elmləri doktoru, professor Adil Allahverdiyev və Bakı Dövlət Universitetinin professoru Rövşən Xəlilovun adları var.
Məruzədə, o cümlədən bölmənin elmi nəşrləri, elmlə təhsilin inteqrasiyası, beynəlxalq əlaqələr, kadr hazırlığı, müəssisələrdə fəaliyyət göstərən beynəlxalq laboratoriyalar, elektron elmin vəziyyəti, təltiflər, patentlər, qrantlar və s. barədə məlumat verilib.
Sonra AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabat dinlənilib.
Hesabatı Mərkəzin direktoru vəzifəsinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edən, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəmil Quliyev təqdim edərək bildirib ki, hesabat ilində Mərkəzin əməkdaşları tərəfindən aparılan elmi-tədqiqat işləri Azərbaycanın Cənub-Şərq regionunun tarixi, folkloru, yazılı ədəbiyyatı, etnoqrafiyası, arxeoloji və numizmatik abidələrinin öyrənilməsinə, həmçinin regionun sosial-mədəni və bioloji xüsusiyyətlərinin tədqiqinə həsr olunub.
Məruzəçi qeyd edib ki, 2025-ci ildə Lənkəran Regional Elmi Mərkəzində elmi tədqiqatlar 3 problem, 8 mövzu, 9 iş və 9 mərhələ üzrə aparılıb. İlk dəfə olaraq Cənub bölgəsi folklorunda şamanizm elementləri faktik materiallar əsasında araşdırılıb, Lənkəran-Astara bölgəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin irsində milli ideologiya məsələləri tədqiq edilib. Eyni zamanda, Çay və subtropik bitkilər şöbəsinin təcrübə bazasında rayonlaşdırılmış çay sort və formalarında üzvi maye gübrəsinin məhsuldarlığa və keyfiyyətə təsiri öyrənilib. Bundan əlavə, Cənub bölgəsinin uzunömürlüləri Yaponiyanın İkiqay Ailə İnstitutu modeli ilə qarşılıqlı şəkildə tədqiq olunaraq ortaq fizioloji, bioloji və ekoloji faktorlar müəyyənləşdirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və Sərəncamlarının icrası, eləcə də Dövlət Proqramları çərçivəsində il ərzində Lənkəran REM-də 20 elmi və elmi-maarifləndirici tədbir – 2 konfrans, 11 seminar, 3 dəyirmi masa və 1 kitab təqdimatı keçirilib. Tədbirlərdə dövlət qurumlarının nümayəndələri, ali təhsil müəssisələrinin müəllim və tələbələri, region ziyalıları və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər. İl ərzində AMEA-nın 80 illiyi, “Konstitusiya və Suverenlik İli”, Milli Qurtuluş Günü, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin irsi, milli mətbuatın yubileyi, görkəmli alim və yaradıcı şəxslərin həyat və fəaliyyəti ilə bağlı silsilə elmi tədbirlər təşkil olunub.
Bildirilib ki, 2025-ci ildə Lənkəran REM-in əməkdaşları tərəfindən ümumilikdə 40 elmi əsər – 26 məqalə və 14 tezis nəşr olunub. Onlardan 15 məqalə və 2 tezis xarici ölkələrdə, 11 məqalə və 12 tezis isə respublika daxilində çap edilib. AMEA-nın 80 illiyinə həsr olunmuş “Şimali Azərbaycanın Rusiya tərəfindən işğalı arxiv sənədlərdə (1813–1828)” adlı monoqrafiya nəşr edilib. Həmçinin Cənub bölgəsi folklorunda şamanizm elementlərinin tədqiqi, uzunömürlülük problemlərinin öyrənilməsi və digər istiqamətlər üzrə elmi məqalələr beynəlxalq elmi dövriyyəyə daxil edilib.
Məruzədə Lənkəran REM-in elm və təhsilin inteqrasiyası, elmin populyarlaşdırılması və gənclərin elmi fəaliyyətə cəlb olunması istiqamətində görülən işlər də vurğulanıb. Lənkəran Dövlət Universiteti və regionun digər təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq çərçivəsində elmi seminarlar, görüşlər və maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Daha sonra hesabatlar üzrə müzakirələr aparılıb. AR Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədri akademik Əhliman Əmiraslanov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru vəzifəsini icra edən AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, Bakı Dövlət Universitetinin kafedra müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanov, AR KTN Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilər Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Cəfərov və AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev çıxış edərək fikirlərini bildirib, hesabatları qənaətbəxş qiymətləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Qarabağda aparılan elmi tədqiqatların genişləndirilməsi, eləcə də müasir dünyanın problemlərindən olan su problemləri və qida təhlükəsizliyinə diqqətin artırılması, kartoqrafiya məsələlərinə xüsusi önəm verilməsinin vacibliyini vurğulayıb, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının cari ildə də səmərəli fəaliyyət göstərəcəyinə inamını ifadə edib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2025-ci il üzrə illik hesabatı təsdiqlənib və müvafiq qərar qəbul olunub, bir sıra tapşırıqlar verilib.

Состоялось заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана, посвященное  отчетам о деятельности Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) и Лянкяранского регионального научного центра (ЛРНЦ) в 2025 году.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, председатель комитета Милли Меджлиса по здравоохранению академик Ахлиман Амирасланов, заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию, и.о. ректора Сумгаитского государственного университета член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, представители соответствующих научных учреждений, которые функционируют под ведомством министерств здравоохранения, сельского хозяйства и других государственных структур, высших учебных заведений, а также соответствующие лица.
До начала заседания присутствующие ознакомились с выставкой, освещающей важные научные результаты, полученные в 2025 году в институтах, которые входят в состав Отделения биологических и медицинских наук НАНА, Лянкяранском региональном научном центре НАНА, а также в учреждениях, охватывающих сферы сельского хозяйства и медицины.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомил всех с вопросами, стоящими на повестке дня.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня одним из основных приоритетов является развитие отечественной науки на уровне высоких требований, выдвинутых Президентом страны господином Ильхамом Алиевым. Академик Иса Габиббейли сообщил, что рассматриваемые отчеты, охватывающие различные отрасли науки, демонстрируют положительную по сравнению с предыдущими годами динамику с точки зрения статистических показателей. Так, рост числа научных статей, опубликованных в журналах с импакт-фактором, результаты фундаментальных и прикладных исследований, рационализаторские предложения и патенты наглядно свидетельствуют о последовательном развитии науки в Азербайджане. Научная продукция, результаты исследований и выпущенные в свет научные труды, которые демонстрируются на выставках, также ясно отражают современные приоритеты и сферы развития отечественной науки.
Руководитель НАНА подчеркнул, что важные задачи, поставленные главой государства перед наукой, поэтапно и с большой ответственностью выполняются научными учреждениями, что позволяет четко увидеть тенденции развития науки и полученные важные результаты. Академик Иса Габиббейли отметил, что доклады, которые будут прослушаны на заседании, и последующие за ними дискуссии внесут весомую лепту в ещё большее углубление исследований и определение новых направлений.
В отличие от внутренних отчетов отделений, продолжил академик, отчеты, которые рассматриваются на заседаниях Президиума, носят более обобщенный характер и охватывают основные научные достижения, имеющие значение в масштабах страны. А обсуждение на одном заседании отчетов нескольких отделений служит доведению научных достижений до более широкой аудитории, популяризации науки, усилению сотрудничества между учреждениями и формированию новых возможностей для совместной деятельности. Этот формат создает условия для ознакомления учеными с исследованиями друг друга, расширения диалога и преобразования принимаемых решений в реальные результаты в научной среде.
Затем академик Иса Габиббейли сообщил, что директору Научно-исследовательского института защиты растений и технических культур Министерства сельского хозяйства члену-корреспонденту НАНА, профессору Ибрагиму Джафарову исполняется 70 лет. Академик особо подчеркнул заслуги юбиляра в развитии аграрной науки в Азербайджане, его высокие управленческие и организаторские способности, а также ценный вклад в развитие науки и образования.
Руководитель НАНА отметил, что по случаю 70-летнего юбилея и за многолетнюю плодотворную научную и научно-организаторскую деятельность профессор Ибрагим Джафаров удостоен по постановлению Президиума НАНА «Нагрудного знака НАНА», и преподнес ученому награду.
Далее вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук академик Ирада Гусейнова представила отчет о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2025 году.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчетном году исследования велись в соответствии с указами и распоряжениями главы государства, постановлениями и распоряжениями Кабинета министров, задачами, поставленными в государственных программах, национальных стратегиях, планах мероприятий, в том числе в «I Государственной программе Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», «Государственной программе по обеспечению продовольственной безопасности в Азербайджанской Республике на 2019-2025 годы», «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», «Плане мероприятий по предотвращению выбора пола до рождения детей на 2020-2025 годы», «Программе развития Национальной академии наук Азербайджана на 2020-2025 годы» и многих других, а также поручениями, нашедшими свое отражение в постановлениях Общего собрания НАНА и Президиума НАНА, распоряжениях руководства НАНА и т.д. Помимо этого, один из пяти национальных приоритетов социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года был определен как «Чистая окружающая среда и страна зеленого роста», и в прошлом году были реализованы инициативы в соответствии с этим приоритетом.
Академик Ирада Гусейнова отметила, что исследования, которые велись в прошлом году в ОБМН, охватывали такие важные задачи, как изучение, восстановление, охрана и рациональное использование биоразнообразия, земельных и водных ресурсов, разработка электронных баз данных и карт, изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, геномные, протеомные и метаболомные исследования, разработка фундаментальных и прикладных основ новых био-, нано- и постгеномных технологий, компьютерная биология, применение методов машинного обучения и искусственного интеллекта в биологии, сельском хозяйстве и медицине, изучение физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, применение высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, создании лекарственных препаратов, а также в репродуктивной медицине.
Академик Ирада Гусейнова сообщила, что в прошлом году в ОБМН были организованы мероприятия, посвященные 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева и академика Зарифы ханум Алиевой, юбилеям академика Мустафы Топчубашева и почетного члена НАНА, профессора Ихсана Дограмаджи, «Году Конституции и Суверенитета», 80-летию Академии наук, вопросам энергетической, продовольственной и климатической безопасности, современным реалиям и применению искусственного интеллекта в решении указанных проблем, конкурс знаний, презентации книг, в том числе книги «COP29: глобальные и национальные вызовы, задачи науки», и т.д.
В отчетный период, продолжила вице-президент НАНА, впервые на английском языке был издан труд академика Зарифы ханум Алиевой «Актуальные проблемы офтальмологии», а также были выпущены в свет такие издания, как «Клиническая онкология. Основное руководство для врачей», «Онкогинекология», «Отделение биологических и медицинских наук НАНА: история развития и успехи», «Библиография академика Мустафы Топчубашева» и многие другие.
Академик Ирада Гусейнова подчеркнула, что в прошлом году одной из основных сфер научной деятельности отделения и охватываемых им исследовательских учреждений было участие в «Великом возвращении науки» в Карабах. Отделение и его члены принимали активное участие в деятельности Рабочей группы по экологическим вопросам Межведомственного центра, а также других соответствующих рабочих групп, в выполнении различных государственных программ, проведении мониторингов в регионе. Так, институтами ОБМН были организованы многочисленные экспедиции на освобожденные от оккупации территории, велись мониторинги редких и находящихся под угрозой исчезновения видов растений и животных, земельных и водных ресурсов, источников питьевой воды, лесов и прочих экосистем.
Вице-президент НАНА сообщила, что в отчетном году в институтах ОБМН велись исследования, охватывающие 20 проблем, 65 тем, 160 работ, 431 этап, были завершены 48 тем, 120 работ и 335 этапов. В медицинских учреждениях велись исследования, охватывающие 26 проблем, 141 тему (36 завершены), 294 работы (72 завершены) и 361 этап (146 завершены). А по МСХ велись исследования, охватывающие 26 проблем, 108 тем (31 тема завершена), 244 работы (66 завершены) и 370 этапов (234 завершены). В 2025 году в сфере биологических, медицинских, аграрных и экологических наук были получены многочисленные научные результаты, из которых были отобраны 37 наиболее важных.
Говоря об издательской деятельности, академик Ирада Гусейнова отметила, что в отчетный период сотрудниками институтов ОБМН были изданы 1020 научных трудов, в том числе 12 книг (1 – за рубежом), 1монографий (1 – за рубежом)404 статьи (266 – за рубежом, из них  228 – в журналах с импакт-фактором, 145 – в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus, 68 – в других базах), 592 тезиса (162 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 3190 раз.
Сотрудниками научных учреждений и учебных заведений медицинской направленности были выпущены в свет 4250 научных трудов, в том числе 62 книги (3 – за рубежом), 25 монографий (6 – за рубежом), 2015 статей (890 – за рубежом, 457 из них – в журналах, включенных в базы Web of Science и Scopus), 2097 тезисов (640 – за рубежом), на научные труды ссылались 1262 раза.
В отчетном году сотрудниками исследовательских и образовательных учреждений Министерства сельского хозяйства АР были изданы 912 научных трудов, в том числе 50 книг (3 – за рубежом), монографии (1 – за рубежом)554 статьи (277 – за рубежом, 121 из них – в журналах, индексируемых в базах Web of Science и Scopus), 304 тезиса (85 – за рубежом), на труды сотрудников ссылались 1282 раза.
В настоящее время, продолжила вице-президент НАНА, среди ученых, которые входят в рейтинговый список Стэнфордского университета, есть и ученые, занятые в сфере биологических и медицинских наук.
В докладе также говорилось о научных изданиях отделения, интеграции науки и образования, международных связях, подготовке кадров, функционирующих в учреждениях международных лабораториях, состоянии электронной науки, наградах, патентах, грантах и т.д.
Затем на заседании был прослушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Лянкяранского регионального научного центра НАНА в 2025 году.
Отчет представил временно исполняющий обязанности директора центра доктор философии по истории Джамиль Гулиев. Он сообщил, что научно-исследовательские работы, которые велись в отчетный период в ЛРНЦ, охватывали такие сферы, как изучение истории, фольклора, образцов письменной литературы, этнографии, археологических и нумизматических памятников Юго-Восточного региона Азербайджана, а также исследование социально-культурных и биологических особенностей региона.
Докладчик отметил, что в 2025 году научные исследования в Лянкяранском региональном научном центре охватывали 3 проблемы, 8 тем, 9 работ и 9 этапов. Впервые на основе фактических материалов были исследованы элементы шаманизма в фольклоре Южного региона, также в Лянкяран-Астаринском регионе были изучены вопросы национальной идеологии в наследии общенационального лидера Гейдара Алиева. В то же время, на экспериментальной базе Отдела чая и субтропических культур изучалось влияние жидких органических удобрений на плодородие и качество районированных сортов и форм чая. Помимо этого, в результате сравнительных исследований особенностей долгожителей Южного региона и модели института семьи «Икигай» (Япония) были выявлены общие физиологические, биологические и экологические факторы.
Сообщалось, что в рамках исполнения указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, а также выполнения задач, поставленных в государственных программах, в прошлом году в ЛРНЦ прошли 20 научных и научно-просветительских мероприятий – 2 конференции, 11 семинаров, 3 круглых стола, презентация книги и т.д. На мероприятиях принимали участие представители государственных организаций, преподаватели и студенты высших учебных заведений, представители интеллигенции и общественности региона. На протяжении отчетного периода были организованы научные мероприятия, связанные с 80-летием НАНА, «Годом Конституции и Суверенитета», Днем национального спасения, наследием великого лидера Гейдара Алиева, юбилеем национальной печати, жизнью и деятельностью выдающихся ученых и творческих личностей.
В 2025 году, продолжил Джамиль Гулиев, сотрудниками Лянкяранского РНЦ были изданы 40 научных трудов – 26 статей и 14 тезисов, из них 15 статей и 2 тезиса увидели свет за рубежом. Была выпущена в свет монография «Оккупация Северного Азербайджана Россией в архивных документах (1813-1828)», посвященная 80-летию НАНА. Также посредством научных статей в международный научный оборот были введены результаты исследований элементов шаманизма в фольклоре Южного региона, факторов долгожительства и т.д.
Помимо этого, в докладе говорилось о мероприятиях, реализованных в ЛРНЦ в сфере интеграции науки и образования, популяризации науки и привлечения молодежи к научной деятельности. Отмечалось, что в рамках сотрудничества с Лянкяранским государственным университетом и другими учебными заведениями региона были организованы научные семинары, встречи и просветительские мероприятия.
Далее состоялись дискуссии. Своими мыслями об отчетах и полученных результатах поделились председатель комитета Милли Меджлиса по здравоохранению академик Ахлиман Амирасланов, заместитель директора Государственного агентства по науке и высшему образованию, и.о. ректора Сумгаитского государственного университета член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, заведующий кафедрой Бакинского государственного университета член-корреспондент НАНА Эльшад Гурбанов, директор Научно-исследовательского института защиты растений и технических культур МСХ АР член-корреспондент НАНА Ибрагим Джафаров и член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев.
Подводя итоги, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что необходимо расширить научные исследования в Карабахском регионе, повысить внимание к таким вопросам, как нехватка питьевой воды и продовольственная безопасность, которые являются проблемами всего современного мира, а также придавать особое значение вопросам картографии, и выразил свою уверенность в том, что сотрудники Отделения биологических и медицинских наук и Лянкяранского регионального научного центра будут плодотворно работать и в текущем году.
По постановлению Президиума НАНА отчеты о деятельности Отделения биологических и медицинских наук и Лянкяранского регионального научного центра в 2025 году были утверждены, региональным подразделениям Академии наук были даны соответствующие поручения.