Ədəbiyyat İnstitutunda Araz Dadaşzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda ədəbiyyatşünas alim Araz Dadaşzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq görkəmli elm xadimi Araz Dadaşzadənin 90 illiyinin qeyd edilməsinin önəminə toxunaraq qeyd edib ki, alimin ötən əsrin 70-90-cı illərində apardığı tədqiqatlar, xüusisən Molla Pənah Vaqifə, Qarabağ ədəbi mühitinə, onun görkəmli simalarına həsr etdiyi tədqiqatlar bu gün Qarabağın işğaldan azad edildiyi bir dövrdə yenidən aktuallıq kəsb edir və bugünkü nəsillər üçün də o tədqiqatların böyük əhəmiyyəti vardır.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Araz Dadaşzadənin Molla Pənah Vaqifin həyatı və yaradıcılığı haqqında hələ ötən əsrin 70-ci illərində ərsəyə gətirdiyi monoqrafiya qiymətli mənbələrə və arxiv sənədlərinə, həmçinin istinadlılıq və analitik təhlillərinə görə bu gün də böyük şairimiz haqqında ən qiymətli monoqrafik tədqiqatlardan biri kimi qəbul olunur. Diqqətə çatdırıb ki, Araz Dadaşzadənin “XVIII əsr Azərbaycan lirikası” adlı kitabı ölkəmizdə bir epoxanın ədəbiyyatına həsr olunmuş ilk ümumiləşmiş tədqiqat əsəri kimi böyük elmi əhəmiyyətə malikdir.
“Araz Dadaşzadəyə qədər Vaqif yalnız nikbin şair kimi qeyd olunurdu. Tədqiqatçımız Vaqif realizminin bütün imkanlarını, dərin fəlsəfəsini hiss edərək bu nikbinliyin alt qatını dərindən təhlil edib ümumiləşmiş fikirlər ortaya qoymuşdur. O, Vaqifin bütöv obrazını yaratmışdır. Təkcə Vaqif deyil, o dövrün digər sənətkarlarının yalnız nikbin cəhətlərini qeyd etməklə yox, onların tənqidi realizmə əsaslanan fikirlərini, faciəvi məqamlarını, onların yaradıcılıqlarının bütün mənzərəsini ədəbiyyatda əks etdirməklə qiymətləndirməsini ortaya qoyub. Sovet ədəbiyyatının əsas prinsiplərindən biri tarixi nikbinlik prinsipi idi. Sovet ədəbiyyatı əsas istismarçı zümrələr kimi gördüyü bəy-xanları, bir sözlə, keçmişi tənqid etməyə köklənmişdi. Tənqidi prinsip, tarixi nikbinlik prinsipi sosializm yaradıcılığına uyğun  gəlirdi. Araz Dadaşzadə Vaqifə də, Vidadiyə də, bir sözlə, həmin dövrün yaradıcı adamlarına kompleks yanaşma ilə ədəbiyyatşünaslıq elminin metodologiyasına öz əlavələrini etməyi bacarmışdır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Araz Dadaşzadənin ensiklopedik fəaliyyətinə də toxunaraq bildirib ki, alimin bu istiqamətdə də diqqətəlayiq fəaliyyəti olmuşdur. O, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının Baş redaktoru vəzifəsinə qədər böyük yol keçmiş və ədəbiyyatşünaslığımıza olduğu kimi, ensiklopediya sahəsində də əməli xidmət göstərmişdir.
Sonra filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Araz Dadaşzadənin Vaqif dünyası” adlı məruzə ilə çıxış edərək alimin ədəbiyyatşünaslığımıza verdiyi töhfələr barədə danışıb.
Daha sonra filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Dadaşzadə çıxış edərək tədqiqatçı-alimin ədəbi araşdırmaçılıq fəaliyyətindən söhbət açıb. O qeyd edib ki,  Araz Dadaşzadə Molla Pənah Vaqif, Molla Vəli Vidadi, Şakir Şirvani kimi ədiblərimizin yaradıcılığı barədə ciddi tədqiqatlar ortaya qoymuşdur və ədəbiyyatşünaslıq və tənqid sahəsinə böyük xidmətlər göstərmişdir.
Daha sonra Araz Dadaşzadənin qızı filologiya üzrə elmlər doktoru Zümrüd Dadaşzadə çıxış edərək bildirib ki, fundamentallıq, əsaslılıq, hər şeyin mahiyyətinə varmaq ədəbiyyatşünas-alim Araz Dadaşzadənin yaradcılığına xas olan ən ümdə keyfiyyətlərdən biri idi. O, hər sözün üzərində sanki əsirdi və bu keyfiyyətini övladlarına da ötürmüşdü. Onun ən vacib xüsusiyyətlərindən biri sistemləşdirməyi bacarmaq idi. Hər bir işində, elmi yaradıcılığında ən xırda detalları belə nəzərə alır və onları sistemləşdirirdi.
Tədbirdə, həmçinin filologiya elmləri doktoru Cavanşir Yusifli “Araz Dadaşzadə XVII-XVIII əsrlər Azərbaycan lirikasının tədqiqatçısı kimi” adlı məruzə ilə çıxış edərək alimin keçdiyi həyat və yaradcılıq yolundan söhbət açıb.
Tədbirdə görkəmli alimin həyat və yaradıclığından bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Sonda ailəsi adından çıxış edən sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, professor Zümrüd Dadaşzadə və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aqşin Dadaşzadə göstərilən hörmət və ehtirama görə, tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlıqlarını bildiriblər.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия, посвященная 90-летнему юбилею ученого-литературоведа Араза Дадашзаде.
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли подчеркнул значение празднования 90-летнего юбилея выдающегося деятеля науки Араза Дадашзаде, отметив при этом, что исследования, которые ученый проводил в 70-90-х гг. прошлого века, связанные, в частности, с творчеством Моллы Панаха Вагифа, литературной средой Карабаха и её выдающимися представителями, и сегодня сохраняют свою актуальность и значимость.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в монографии о жизни и творчестве Моллы Панаха Вагифа, написанной Аразом Дадашзаде ещё в 70-х гг. прошлого столетия, представлены ценные источники и архивные материалы, данный труд и сегодня является одним из ценнейших монографических исследований о нашем великом поэте, обилующим цитатами и аналитическими выводами. Книга ученого «Азербайджанская лирика XVIII века», продолжил руководитель НАНА, является первым обобщающим исследовательским трудом, посвященным отечественной литературе этого периода, и тем самым обладает особой значимостью.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «До Араза Дадашзаде Вагиф считался поэтом, который писал лишь оптимистические произведения. В своих исследованиях ученый говорит обо всех возможностях реализма Вагифа, глубокой философии его произведений, невидимой стороне его оптимизма. Он создал целостный образ Вагифа, и не только: отразив в своих трудах как оптимистические черты классиков того времени, так и их мысли, опирающиеся на критический реализм, трагические моменты, одним словом, создав полную картину их творчества, Араз Дадашзаде смог по достоинству оценить азербайджанскую литературу этого периода. Одним из основных принципов советской литературы был принцип исторического оптимизма. Советская литература критиковала прошлое, особенно беков и ханов, которые считались классом эксплуататоров. Социалистическому творчеству были присущи критика и принцип исторического оптимизма. Применив комплексный подход к Вагифу, Видади и другим творческим личностям того времени, Араз Дадашзаде смог привнести свои дополнения в методологию литературоведения».
Говоря о деятельности Араза Дадашзаде в качестве энциклопедиста, академик Иса Габиббейли отметил, что, будучи главным редактором Азербайджанской Советской Энциклопедии, ученый внес весомый вклад и в эту сферу.
Выступив с докладом на тему «Мир Вагифа Араза Дадашзаде», доктор филологических наук Вагиф Юсифли рассказал о вкладе Араза Дадашзаде в отечественное литературоведение.
Затем об исследовательской деятельности ученого-филолога говорил доктор философии по филологии Агшин Дадашзаде. Он сообщил, что Араз Дадашзаде проводил серьезные исследования, охватывающие творчество Моллы Панаха Вагифа, Моллы Вели Видади, Шакира Ширвани и т.д., и тем самым обогатил сферу литературоведения и литературной критики.
В своем выступлении дочь Араза Дадашзаде доктор философии по искусствоведению Зумруд Дадашзаде подчеркнула, что характерными чертами творчества ученого-литературоведа Араза Дадашзаде являются фундаментальность, основательность, глубокое изучение сути каждого вопроса, он буквально трясся над каждым словом, и передал эти качества своим детям. Одной из главных черт характера ученого было умение систематизировать материалы, в своем научном творчестве он учитывал и систематизировал даже самые незначительные детали.
Далее с докладом «Араз Дадашзаде как исследователь азербайджанской лирики XVII-XVIII веков» выступил доктор филологических наук Джаваншир Юсифли. Он подробно рассказал о пройденном ученым жизненном и творческом пути.
На мероприятии также был показан видеоролик, повествующий о жизни и творчестве выдающегося ученого.
В заключение от имени семьи ученого выступили доктор философии по искусствоведению, профессор Зумруд Дадашзаде и доктор философии по филологии Агшин Дадашзаде, которые поблагодарили организаторов и участников мероприятия за уважение и почтение к памяти Араза Дадашзаде.