AMEA-nın Rəyasət Heyətində 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş “Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasından – Gənclər Akademiyasına” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA-nın Rəyasət Heyətinin üzvləri, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, AMEA-nın Gənclər Akademiyasının İdarə Heyəti, Akademiyanın gənc alim və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu gün Gənclər Gününün ölkəmizdə geniş şəkildə qeyd edilməsi onlara göstərilən böyük diqqət və ehtiramın ifadəsi olmaqla yanaşı, həm də Azərbaycanın işıqlı gələcəyinə doğru atılmış mühüm addımdır. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, bu kimi tədbirlər onların dünyagörüşünü, baxışlarını, düşüncələrini inkişaf etdirir, eyni zamanda yeni gənc kadrların meydana çıxmasına təkan verir.
Ölkəmizdə gənclər hərəkatının əsasının Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli dahi liderin Azərbaycana rəhbərliyinin həm birinci, həm də ikinci dövründə hər zaman gənclərə xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşdığını söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, Ümummilli Lider yenicə müstəqilliyini əldə etmiş Azərbaycanın gəncliyini forumlar ətrafında birləşdirmiş, onların gələcək inkişaflar üçün öz tövsiyələrini vermiş, intellektual gəncliyin önə çıxmasına çalışmış və nəticədə Ulu Öndərin Sərəncamı ilə 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü elan olunmuşdur.
Ümummilli Liderin gənclər siyasətinin cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, bu siyasət dövlətimizin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilməklə, ölkəmizin idarəetmə strukturlarında da özünü göstərməkdədir. Vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycan gəncliyi dövlət idarəetməsində geniş təmsil olunur, yüksək vəzifələrə çəkilərək ölkəmizin inkişafına öz töhfələrini verirlər. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, dövlətimizin başçısı tərəfindən regionlardakı gənclik də hər zaman diqqət mərkəzində saxlanılır və onların inkişafı üçün bütün zəruri addımlar atılır.
AMEA rəhbəri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı ilə təsis edilmiş Gənclər üçün Prezident Mükafatının ölkəmizdə gənclərə göstərilən diqqətin bariz ifadəsi olduğunu söyləyib.
Dövlətimizin gənclər siyasətinə uyğun olaraq, AMEA-da da intellektual gəncliyin inkişafı üçün zəruri addımların atıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, “Gənc tədqiqatçı” jurnalının buraxılışı biri ingiliscə olmaqla, ildə 4 dəfəyə çatdırılıb. Həmçinin elmi tədqiqat və ictimai fəaliyyətində fərqlənən gənclər üçün “İlin gənc alimi” mükafatı təsis edilib. 2025-ci ildə AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş “Humanitar və ictimai elmlər sahəsində süni intellekt və rəqəmsal texnolologiyalardan istifadə imkanları” mövzusunda elmi məqalə müsabiqəsi təşkil edilib və 19 gənc təltif olunub. Eyni zamanda Naxçıvan və Gəncədə gənclər üçün konfranslar təşkil olunaraq regionlarda elmi, intellektual gəncliyin inkişafı üçün əməli addımlar atılıb. Bundan əlavə, gənc alimlər Türkiyə, Polşa, Macarıstan, Misir və başqa ölkələrdə təcrübələrə, ixtisasartırma kurslarına göndəriliblər və bu proses mütəmadi davam etdirilir. İntellektual gəncliyin inkişafı, doktorant və dissertantların elmi işləri üçün zəruri mənbələrlə işləmək imkanlarını genişləndirmək məqsədilə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası müasir səviyyədə yenidən qurulub, dünyanın 200-ə yaxın kitabxanasına çıxış imkanı təmin olunub. O cümlədən Akademiyada elmi irsin rəqəmsallaşdırılması işlərinə başlanılıb və gənclərin elektron arxivdən istifadə imkanları işlər yekunlaşdıqdan sonra təmin ediləcəkdir. Həmçinin gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili və fiziki sağlamlığı istiqamətində isə futbol yarışlarının keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli gənclərin inkişafı istiqamətində atılan mühüm addımlardan birinin də onların gənc yaşda müdafiə etməsi olduğunu, bu yöndə də bir sıra mühüm inkişafın artıq müşahidə edildiyini söyləyib. Bundan əlavə, gənclərin, orta yaşlı nəslin rəhbər vəzifələrə çəkildiyini və onların öz vəzifələrinin öhdəsindən layiqincə gəldiklərini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri dünyanın 20-yə yaxın ölkəsinin təcrübəsindən istifadə etməklə Akademiyanın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bazasında Gənclər Akademiyasının təsis olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, artıq Gənclər Akademiyasının əsasnaməsi təsdiqlənib və rəhbər vəzifələr – dosent Elmir Babayev sədr, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəfa Əliyeva sədr müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Orxan İsayev Elmi-kütləvi tədbirlərin təşkili departamentinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Arzu İsgəndərzadə Beynəlxalq Əməkdaşlıq Assosiasiyasının sədri, Günel Əzimova isə Rəqəmsal Mobillik Mərkəzinin müdiri təyin olunublar. Filologiya elmləri doktoru, dosent Sərxan Xavəri isə Gənclər Akademiyasına elmi məsləhətçi təyin edilib.
Gənclər Akademiyasının təşkilatçılığı ilə bu gün ilk konfransın keçirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Akademiya gəncliyini təbrik edib, onlara elmi və ictimai fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın Gənclər Akademiyasının sədri dosent Elmir Babayev “AMEA-da gənclər təşkilatının inkişafında yeni mərhələ: Gənclər Akademiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Dövlət siyasətində gənclərlə işin əsas prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu vurğulayan dosent Elmir Babayev qeyd edib ki, gənclərin müasir, inkişaf etmiş və yüksək intellektual potensiala malik aparıcı sosial qüvvə kimi formalaşmasının təməli Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Onun sözlərinə görə, 1995-ci ildən etibarən Azərbaycan gənclərinin respublika forumlarının mütəmadi şəkildə keçirilməsi artıq davamlı ənənə xarakteri almışdır. O bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən və strateji siyasətinin nəticəsi olaraq, dünya miqyasında Beynəlxalq Gənclər Günü rəsmi şəkildə təsis edilməmişdən öncə, ilk dəfə məhz Azərbaycanda 1996-cı ildə 2 fevral tarixi Ümumrespublika Gənclər Günü kimi təsdiq edilib. Bu mühüm Sərəncamın imzalanması Ümummilli Liderin gənclərə göstərdiyi xüsusi diqqət və verdiyi dəyərin bariz nümunəsi idi.
Natiq vurğulayıb ki, AMEA-nın gənclər siyasəti Prezident İlham Əliyevin elmi gəncliyin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi dövlət siyasəti ilə sıx bağlıdır. Elmin inkişafında davamlı dinamikanın təmin olunması məqsədilə bir sıra mühüm qərar və sərəncamların imzalandığını qeyd edən Elmir Babayev bildirib ki, ölkədə həyata keçirilən elm və gənclər siyasəti bu sahədə fəaliyyətin səmərəliliyinin artırılmasına xidmət edir. “Azərbaycan gəncliyi 2011–2015-ci illərdə” Dövlət Proqramının qəbul edilməsi, Gənclər üçün Prezident Mükafatının yaradılması dövlət başçısının müasir gəncliyə və gənc alimlərə göstərdiyi diqqət və qayğının bariz təzahürləridir.
Gənc Akademiyanın sədri vurğulayıb ki, AMEA gəncləri hazırda Azərbaycanın elmi və mədəni həyatında mühüm rol oynayır və onlar ölkənin taleyüklü məsələlərinin həllində fəal şəkildə iştirak edirlər.
Elmir Babayev xüsusi olaraq vurğulayıb ki, 10 sentyabr 2025-ci ildə yaradılmış AMEA-nın Gənclər Akademiyası məzmun və yanaşma baxımından yeni mərhələdir. MDB məkanında ilk dəfə məhz Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası nəzdində fəaliyyətə başlayan bu model gənclərin inkişafını dar çərçivədə deyil, beynəlxalq təcrübə və milli prioritetlər əsasında formalaşdırmağa imkan verir: “Yeni təsis olunan Gənclər Akademiyası, bu gün burada gənclərin elmin müxtəlif sahələrində böyük təcrübəyə malik alimlərlə eyni platformada bir araya gəlməsi təsadüfi deyil. Bu, biliklərin ötürülməsinə deyil, elmi varisliyin təmin olunmasına yönəlmiş strateji yanaşmadır. Gənclər Akademiyasının yaradılmasında əsas məqsəd gənclərin inkişaf və liderlik platformasını müəyyən etmək, elmi biliklə yanaşı, strateji düşüncə və idarəetmə bacarıqları formalaşdırmaq, şəbəkələşmə və karyera inkişafına töhfə verməkdən ibarətdir”.
Natiq qeyd edib ki, AMEA-nın Gənclər Akademiyasının növbəti illərdə inkişafı qarşıya qoyulan məqsəd və vəzifələrin daha da genişlənməsinə imkan verəcək.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Aynur Günəşli “Beynəlxalq elmi bazalara inteqrasiya üzrə AMEA-nın təşviq mexanizmləri və bu istiqamətdə gənclərin rolu” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O qeyd edib ki, müasir dünyada elmin inkişaf səviyyəsi bir sıra digər amillərlə yanaşı, həmçinin onun qlobal elmi məkana nə dərəcədə inteqrasiya etməsi ilə ölçülür və ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətində elm və elmi potensialın gücləndirilməsi əsas prioritetlərdən birini təşkil etməkdədir. Aynur Günəşli diqqətə çatdırıb ki, bu strateji hədəflərin icrası məqsədilə son illərdə Akademiyada ardıcıl islahatlar həyata keçirilir və bununla bağlı AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrə görə mükafatların verilməsi kimi və s. müvafiq qərarlar qəbul edilib. Həmçinin AMEA-nın Elm və təhsil şöbəsi və Rəqəmsal Akademiya, Süni intellekt və Elektron xidmətlər şöbəsi tərəfindən 53 adda indikator hazırlanmış, Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarına 53 adda indikator üzrə sorğular göndərilmişdir. Statistik göstəricilər toplanılmaqla, humanitar və ictimai elmlər üçün ölçülə bilən nəticələrin hazırlanması istiqamətində sistemli iş aparılır.
“Görülən işlərin nəticəsidir ki, Qlobal İnnovasiya İndeksinin illik hesabatlarına əsasən, Azərbaycan 2024-cü ildə elmi-texniki məqalələr üzrə 107-ci yerdə olduğu halda, 2025-ci ildə 89-cu yerə yüksəlmişdir”, - deyən A.Günəşli bildirib ki, bu gün gənclər beynəlxalq bazalara inteqrasiyanın əsas aparıcı qüvvəsi olmaqla, onların xarici dilləri bilməsi, rəqəmsal bacarıqları, açıq elmi platformalarda fəallığı və innovativ yanaşmaları Azərbaycan elminin qlobal elmi məkanda layiqli təmsil olunmasının əsas təminatıdır.
2025-ci il üzrə impakt faktorlu jurnallarda çap olunan məqalələrin müəllifləri sırasında gənclərin də təmsil olunduğunu deyən məruzəçi ötən il Akademiya əməkdaşları tərəfindən 78 məqalənin “Web of Science” və “Scopus” bazasında indeksləşən jurnallarda çap olunduğunu vurğulayıb: “2024-cü il ilə müqayisəli təhlilinə nəzər salsaq, 2024-cü ildə məqalə sayı 59 idisə, 2025-ci ildə bu rəqəm 78 olmuşdur. Elmi müəssisələrin reytinqinə gəldikdə, əvvəlki illərdə bir neçə müəssisənin adı çəkilirdisə, artıq Akademiyanın demək olar ki, bütün elmi müəssisə və təşkilatları prosesdə iştirak edir. AMEA-da formalaşdırılan təşviq mexanizmləri, elmmetrik yanaşmalar və gənclər siyasəti son nəticədə vahid bir məqsədə – rəqabətqabiliyyətli, ölçüləbilən nəticələrə əsaslanan və beynəlxalq elmi məkana inteqrasiya olunmuş Azərbaycan elminin formalaşdırılmasına xidmət edir”.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun elmi işçisi, 2025-ci il Gənclər üçün Prezident mükafatçısı Mircavid Ağalarov, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Şəbnəm Mirzəzadə, AMEA-nın Gəncə Bölməsinin Diyarşünaslıq İnstitutunun Tarix şöbəsinin kiçik elmi işçisi Yasin Alməmmədov və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Dilçilik şöbəsinin böyük laborantı Ülviyyə Aslanova çıxış edərək ölkəmizdə gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan, elmi, intellektual gəncliyin inkişafı istiqamətində AMEA-da həyata keçirilən islahatlardan danışıblar.
Çıxışlardan sonra bir qrup gənc alim və mütəxəssis 2 Fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə AMEA tərəfindən təltif olunublar.

В НАНА состоялось мероприятие на тему «От Совета молодых ученых и специалистов – к Академии молодежи»
В Президиуме НАНА состоялось мероприятие на тему «От Совета молодых ученых и специалистов – к Академии молодежи», посвященное 2 Февраля – Дню молодежи Азербайджана.
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума НАНА, ответственные сотрудники аппарата Президиума НАНА, директора научных учреждений и организаций НАНА, члены правления Академии молодежи, молодые ученые и специалисты Академии наук.
Открывая мероприятие вступительной речью, академик Иса Габиббейли сообщил, что День молодежи широко отмечается в нашей стране, это свидетельствует о проявляемых к молодежи внимании и заботе, а также является важным шагом навстречу светлому будущему Азербайджана. Академик отметил, что подобные мероприятия развивают мировоззрение молодежи, её взгляды, а также способствуют появлению новых молодых кадров.
Сказав, что основоположником молодежного движения в нашей республике является общенациональный лидер Гейдар Алиев, академик Иса Габиббейли добавил, что и в первый, и во второй период руководства страной гениальный лидер уделял молодежи особое внимание и заботу. Великий лидер, продолжил академик, объединил молодежь вновь обретшего свою независимость Азербайджана на форумах, давал молодым кадрам советы и рекомендации, направленные на их дальнейшее развитие, старался продвинуть интеллектуальную молодежь, по Распоряжению Общенационального лидера 2 Февраля был объявлен Днем молодежи в Азербайджане.
Руководитель НАНА сообщил, что проводимую Общенациональным лидером молодежную политику сегодня успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, эта политика превратилась в одно из основных направлений государственной политики, что также проявляется в структурах управления страной. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что сегодня молодежь Азербайджана широко представлена в государственном управлении, занимает высокие должности и вносит свой вклад в развитие республики, глава государства всегда держит в центре внимания и молодежь, проживающую в регионах, для её развития реализуются все необходимые мероприятия.
Указ Президента Азербайджанской Республики об учреждении Президентской премии для молодежи, продолжил руководитель НАНА, является очередным проявлением внимания по отношению к молодежи в нашей стране.
Сказав, что в соответствии с молодежной политикой государства и в НАНА реализуются необходимые мероприятия, нацеленные на развитие интеллектуальной молодежи, академик Иса Габиббейли добавил, что журнал «Молодой исследователь» выпускается четырежды в год, причем один из номеров издается полностью на английском языке, также учреждена премия «Молодой ученый года», которая вручается молодым сотрудникам, отличившимся своими научными исследованиями и общественной деятельностью. А в 2025 году в честь 80-летнего юбилея НАНА был организован конкурс научных статей на тему «Возможности применения искусственного интеллекта и цифровых технологий в сфере гуманитарных и общественных наук», в ходе которого были награждены 19 молодых специалистов. В то же время, в Нахчыване и Гяндже были организованы конференции для молодежи, и тем самым были претворены в жизнь практические действия для развития интеллектуальной молодежи в регионах. Помимо этого, молодые ученые были направлены в Турцию, Польшу, Венгрию, Египет и другие страны для прохождения практики и курсов по повышению квалификации, этот процесс продолжается. Для развития интеллектуальной молодежи и расширения её возможностей работать с источниками, необходимыми для написания диссертаций, Центральная научная библиотека НАНА была реорганизована в соответствии с современными требованиями, установлен выход к почти 200 библиотекам мира. Также в Академии наук начаты работы по оцифровке научного наследия, после завершения которых молодые сотрудники получат возможность пользоваться электронным архивом. А для организации свободного времени молодежи и обеспечения её физического здоровья периодически проводятся турниры по футболу.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы наблюдается рост числа сотрудников, защитивших диссертации в более молодом возрасте, сотрудники молодого и среднего возраста выдвигаются на руководящие посты и достойно справляются со своими обязанностями.
Руководитель НАНА сообщил, что, учитывая опыт почти 20-ти стран мира, на базе Совета молодых ученых и специалистов НАНА учреждена Академия молодежи, утверждено Положение о ней и назначены руководящие лица: председатель – доцент Эльмир Бабаев, заместитель председателя – доктор философии по филологии Шафа Алиева, заведующий Департаментом организации научно-массовых мероприятий – доктор философии по филологии Орхан Исаев, председатель Ассоциации международного сотрудничества – доктор философии по филологии Арзу Искендерзаде, руководитель Центра цифровой мобильности – Гюнель Азимова. Доктор филологических наук, доцент Сархан Хавери назначен научным консультантом Академии молодежи.
Сказав, что сегодня проходит первая конференции при организации Академии молодежи, академик Иса Габиббейли поздравил молодежь НАНА и пожелал ей успехов в научной и общественной деятельности.
Затем председатель Академии молодежи НАНА доцент Эльмир Бабаев выступил с докладом на тему «Новый этап в развитии молодежной организации в НАНА: Академия молодежи».
Эльмир Бабаев подчеркнул, что работа с молодежью является одним из основных приоритетных направлений государственной политики, формирование современной и развитой молодежи в качестве ведущей социальной силы, обладающей высоким интеллектуальным потенциалом, непосредственно связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. По его словам, с 1995 года стали традиционно проводиться республиканские форумы азербайджанской молодежи. Эльмир Бабаев отметил, что в результате проводимой великим лидером Гейдаром Алиевым дальновидной и стратегической политики в 1996 году впервые в мире, ещё до официального учреждения Международного дня молодежи, был учрежден День молодежи Азербайджана. Это важное Распоряжение – наглядный пример особого внимания и заботы, которые Общенациональный лидер проявлял к молодежи.
Оратор подчеркнул, что проводимая в НАНА молодежная политика тесно связана с государственной политикой в сфере развития интеллектуальной молодежи, которая претворяется в жизнь под руководством Президента Ильхама Алиева. Сказав, что для обеспечения устойчивой динамики в развитии науки подписан ряд важных постановлений и распоряжений, Эльмир Бабаев добавил, что проводимая в республике научная и молодежная политика привела к росту продуктивности в данной сфере, принятие Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2011-2015 гг.», учреждение Президентской премии для молодежи – всё это говорит о внимании и заботе главы государства о современной молодежи и молодых ученых.
В настоящее время, продолжил Эльмир Бабаев, молодежь играет важную роль в научной и культурной жизни Азербайджана, активно участвует в решении судьбоносных вопросов.
Эльмир Бабаев особо подчеркнул, что по своему содержанию и сути Академия молодежи НАНА, созданная 10 сентября 2025 года, представляет собой новый этап развития; данная модель, которая на просторах СНГ впервые начала функционировать именно при Национальной академии наук Азербайджана, позволит молодежи развиваться не в тесных рамках, а опираясь на международный опыт и национальные приоритеты: «Неслучайно, что Академия молодежи объединила в рамках единой платформы молодых ученых, занятых в различных отраслях. Это – стратегический подход, который направлен не на передачу знаний, а на обеспечение научной преемственности. Основной целью создания Академии молодежи является разработка платформы развития и лидерства, формирование не только научных знаний, но и стратегического мышления и управленческих навыков, развитие молодежной сети и обеспечение карьерного роста».
Оратор выразил уверенность в том, что развитие Академии молодежи НАНА в последующие годы приведет к ещё большему расширению целей и задач.
На мероприятии главный специалист Отдела науки и образования аппарата Президиума НАНА Айнур Гюнешли выступила с докладом на тему «Применяемые в НАНА механизмы стимулирования интеграции в международные научные базы и роль молодежи в этом процессе». Она сообщила, что, наряду с другими факторами, уровень развития науки в современном мире измеряется степенью её интеграции в глобальное научное пространство; развитие науки и усиление научного потенциала является одним из основных приоритетов государственной политики, проводимой в нашей стране. Для достижения этих стратегических целей, продолжила Айнур Гюнешли, в последние годы в Академии наук проводятся последовательные реформы, в связи с этим Президиум НАНА принял соответствующие постановления о вручении наград за статьи, опубликованные в журналах с импакт-фактором, и т.д. Также Отделом науки и образования и Отделом цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА были разработаны индикаторы в 53-х наименованиях, по которым были направлены запросы в научные учреждения и организации НАНА. В настоящее время путем сбора статистических показателей ведется работа по разработке измеримых показателей достигнутых результатов в сфере гуманитарных и общественных наук.
Сказав, что, согласно годовому отчету Глобального инновационного индекса, в 2024 году Азербайджан занимал 107-е место по количеству научно-технических статей, а в результате проделанной в 2025 году работы республика поднялась по этому показателю на 89-е место, Айнур Гюнешли добавила, что сегодня молодежь является ведущей силой интеграции в международные базы, знание иностранных языков, цифровые навыки, активность в открытых научных платформах и инновационный подход позволяют молодежи достойно представлять отечественную науку в глобальном научном пространстве.
Докладчик отметила, что среди авторов 78-ми статей, опубликованных в 2025 году в журналах с импакт-фактором, которые индексируются в базах Web of Science и Scopus, есть и молодые ученые: «Если в 2024 году в журналах, индексируемых в указанных базах, было опубликовано 59 статей, то в 2025 году это число составило 78. Что касается рейтинга научных учреждений, если в предыдущие годы в процессе участвовали лишь несколько учреждений, то сегодня это можно сказать обо всех научных учреждениях и организациях Академии наук. Разработанные в НАНА механизмы стимулирования, наукометрические подходы и молодежная политика – всё это в конечном результате служит единой цели: формированию конкурентоспособной, опирающейся на измеримые показатели и интегрированной в международное научное пространство отечественной науки».
Далее на мероприятии выступили заведующий Отделом науки и образования аппарата Президиума НАНА доктор филологических наук Сархан Хавери, научный сотрудник Института археологии и антропологии НАНА, лауреат Президентской премии для молодежи в 2025 году Мирджавид Агаларов, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии Шабнам Мирзазаде, младший научный сотрудник Отдела истории Института краеведения Гянджинского отделения НАНА Ясин Алмамедов и старший лаборант Отдела языкознания Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения НАНА Ульвия Асланова. Они говорили о внимании и заботе, которые оказываются молодежи в стране, и реформах, проводимых в НАНА в сфере развития интеллектуальной молодежи.