AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclasında bir sıra məsələlər müzakirə olunub
Əvvəlcə AMEA-nın müxbir üzvü Elşad Qurbanova ölkəmizdə elm və təhsilin inkişafındakı xidmətlərinə görə AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim olunub.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Böyük Azərbaycan şairi Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 28 yanvar 2026-cı il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr haqqında olub. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Sərəncamda AR Mədəniyyət Nazirliyinə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Xaqani Şirvaninin 900 illik yubileyinə dair Tədbirlər planının hazırlanaraq həyata keçirilməsi tapşırılıb. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın sözügedən sənədin əsas icraçılarından biri kimi müəyyən edilməsinin dövlətimizin başçısının Azərbaycan alimlərinə, Akademiyaya göstərdiyi hörmət və inamının ifadəsi olduğunu deyib və cənab Prezidentə dərin minnətdarlığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb ki, son illərdə Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə “Nəsimi İli”, “Nizami Gəncəvi İli”, “Heydər Əliyev İli” elan olunub, həmçinin bir çox tarixi görkəmli şəxsiyyətlərin yubileyləri yüksək səviyyədə qeyd edilib. Dövlətimizin siyasətinə uyğun olaraq, AMEA-da son illərdə həyata keçirilən islahatlardan birinin də ədəbi, tarixi şəxsiyyətlərə qayıdış konsepsiyası olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli görkəmli tarixi şəxsiyyətlərimizin irsinin yenidən Azərbaycan cəmiyyətinə təqdim edildiyini söyləyib.
Ötən müddət ərzində Xaqaniyə həsr edilmiş az sayda əsərin ortaya qoyulduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli onlardan Qafar Kəndlinin “Xaqani Şirvani (həyatı, dövrü və mühiti)” əsərinin xüsusilə fərqləndiyini, Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən həmin nəşrə ədibin epik, lirik və qəsidə yaradıcılığına dair 3 fəslin əlavə olunaraq 5 il öncə yenidən çap edildiyini bildirib. Həmçinin 2017-ci ildə Şabranda Ədəbiyyat İnstitutu və rayon icra hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Xaqani Şirvaniyə həsr olunmuş elmi konfransın keçirildiyini, Xaqaninin Şabranda həbsdə olduğu zaman saxlanıldığı ehtimal olunan zindanın qalıqları üzərində xatirə lövhəsinin qoyulduğunu söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli cari il ərzində Xaqani Şirvaninin “Töhfətül-İraqeyn” əsərinin şərhlər verilməklə ilk dəfə çap olunacağını diqqətə çatdırıb. Bundan əlavə, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə təşkilatçılığı ilə Akademiya səviyyəsində, o cümlədən Şamaxıda konfransların keçirilməsinin, Xaqaninin kimliyi, əsərlərinin təhlili ilə bağlı alimlərimizin mətbuatda məqalələrlə çıxışlarının nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, dövlət başçısının Sərəncamı Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin qızıl dövrünə mənsub, ümumbəşər mədəni irsimizin formalaşmasında mühüm rol oynamış görkəmli söz ustası və mütəfəkkiri Xaqani Şirvaninin zəngin həyat və yaradıcılığının müasir elmi-metodoloji yanaşmalar əsasında sistemli şəkildə araşdırılmasına, onun ictimai-fəlsəfi, humanist və vətənpərvərlik ideyaları ilə zəngin irsinin müstəqilliyimizin yaratdığı geniş elmi və mədəni imkanlar kontekstində hərtərəfli tədqiq və təbliğ olunmasına imkan verəcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın elmi bölmələrinə, müəssisə və təşkilatlarına, regional elmi bölmə və mərkəzlərinə Xaqani Şirvaninin 900 illiyinin qeyd edilməsi ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması üçün təkliflərin Rəyasət Heyətinə təqdim edilməsi qərara alınıb.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı hazırlığın vəziyyəti haqqında olub. Dövlət başçısının “Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 22 oktyabr 2025-ci il tarixli Sərəncamından irəli gələrək Akademiyada artıq geniş işlərə başlanıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Tədbirlər planı çərçivəsində bir sıra monoqrafiyaların nəşri nəzərdə tutulub və artıq onlardan 3 kitab çapdadır. AMEA rəhbəri Qurultayın 100 illik yubileyinin yüksək səviyyədə keçirilməsi məqsədilə zəruri addımların atıldığını, Türk dünyasından, Avropa ölkələrindən çox sayda tədqiqatçının yubiley tədbirində iştiraka maraq göstərdiklərini söyləyib. Akademik İsa Həbibbəyli bu çərçivədə Türkiyənin Yunus Əmrə İnstitutu və digər qurumlarla sıx əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinə hazırlıqla bağlı akademik İsa Həbibbəylinin sədrliyi ilə AMEA-da komissiya yaradılıb.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Toponimika şöbəsinin adının dəyişdirilərək Onomastika adlandırılması haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının AMEA-nın 80 illik yubileyindəki nitqində Azərbaycan dilinin saflığının qorunması ilə bağlı qarşıya qoyduğu tapşırıqlardan irəli gələrək Akademiyada dərhal bir sıra addımlar atılıb. Qeyd edib ki, Toponimika şöbəsinin funksiyalarının genişləndirilməsi və adının dəyişdirilərək Onomastika adlandırılması atılmış addımların məntiqi davamıdır. AMEA rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, həmçinin gələcəkdə şəxs adlarının qoyulması ilə bağlı tövsiyə kitabı hazırlanaraq aidiyyəti qurumlara təqdim olunacaq.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Toponimika şöbəsinin adı dəyişdirilərək Onomastika şöbəsi adlandırılıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının İnsan resursları şöbəsinin müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aynur Mahmud Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində edilmiş dəyişikliklərlə bağlı məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Rəqəmsal akademiya, süni intellekt və  elektron xidmətlər şöbəsinin yeni Əsasnaməsi təsdiqlənib. Həmçinin AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Türkiyədə “Beynəlxalq Qara dəniz Rize Ayder Forumu”nda iştirakının yekunları haqqında məlumat verib.
İclasda, o cümlədən akademik Cəmil Əliyevin 80, AMEA-nın müxbir üzvü Hacı Ağabəy Sultanovun 90, AMEA-nın müxbir üzvü Amin İsmayılovun isə 75 illik yubileyləri haqqında qərarlar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademik Rasim Əliquliyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Arif Həşimov, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, professorlar Kərim Şükürov, Nadir Məmmədli, Sayalı Sadıqova, filologiya elmləri doktoru Sərxan Xavəri, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Səbuhi Qəhrəmanov, Elçin İsmayılov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На заседании Президиума НАНА обсуждался ряд важных вопросов
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, директора научных учреждений и организаций НАНА, а также соответствующие лица.
Вначале члену-корреспонденту НАНА Эльшаду Гурбанову была вручена Почетная грамота НАНА за заслуги в развитии науки и образования в стране.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о задачах, поставленных в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики от 28 января 2026 года «О праздновании 900-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Хагани Ширвани».  Выступая по данному вопросу, академик Иса Габиббейли сообщил, что в Распоряжении Министерству культуры АР совместно с Национальной академией наук Азербайджана поручено подготовить и реализовать План мероприятий, посвященных 900-летнему юбилею Хагани Ширвани. Академик отметил, что упоминание НАНА в качестве одного из основных исполнителей указанного документа является выражением уважения и доверия главы государства к отечественным ученым и Академии наук, и выразил господину Президенту глубокую благодарность.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в последние годы по соответствующим распоряжениям Президента Ильхама Алиева в Азербайджане были объявлены «Год Насими», «Год Низами Гянджеви», «Год Гейдара Алиева», также на высоком уровне были отпразднованы юбилеи многих выдающихся исторических личностей. Одной из реформ, продолжил академик, которые в последние годы проводятся в НАНА в соответствии с государственной политикой, является концепция возвращения к деятелям литературы и историческим личностям, наследие наших выдающихся исторических личностей вновь преподносится азербайджанскому обществу.
Сказав, что ранее были написаны несколько трудов, посвященных Хагани, академик Иса Габиббейли добавил, что среди них особенно отличается труд Гафара Кяндли «Хагани Ширвани (жизнь, эпоха, среда)», пять лет назад Институт литературы добавил к этому труду ещё три главы, в которых повествуется об эпическом, лирическом творчестве классика и его касыдах, и издал вновь. В 2017 году, продолжил руководитель НАНА, в Шабране при совместной организации Института литературы и исполнительной власти района прошла научная конференция, посвященная Хагани Ширвани, на руинах темницы в Шабране, в которой предположительно содержался Хагани Ширвани, была установлена мемориальная доска.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в текущем году впервые будет издана поэма Хагани Ширвани «Тохфат уль-Ирагейн» («Дары двух Ираков») с комментариями. Академик подчеркнул, что при совместной организации отделений гуманитарных и общественных наук пройдут конференции на академическом уровне, в том числе и в Шамахы, планируется публикация учеными статей, связанных с происхождением Хагани и анализом его произведений.
Перед учеными, продолжил руководитель НАНА, стоят такие задачи, как системное изучение богатого жизненного пути и творчества выдающегося мастера слова и мыслителя, представителя золотого века азербайджанской литературы и культуры Хагани Ширвани, сыгравшего важную роль в формировании общечеловеческого культурного наследия, опираясь на современные научно-методологические подходы, а также всестороннее изучение и пропаганда его наследия, изобилующего общественно-философскими, гуманистическими и патриотическими идеями, в контексте возникших в период независимости научных и культурных возможностей.
Учитывая все вышеизложенное, было принято постановление, согласно которому научным отделениям, учреждениям и организациям, региональным отделениям и научным центрам НАНА было поручено представить Президиуму НАНА предложения для разработки Плана мероприятий НАНА в связи с празднованием 900-летнего юбилея Хагани Ширвани.
Следующим на заседании обсуждался вопрос о подготовке к празднованию 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда. Сказав, что в соответствии с Распоряжением главы государства от 22 октября 2025 года «О проведении 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда» в НАНА уже дан старт широкомасштабным мероприятиям, академик Иса Габиббейли добавил, что в рамках Плана мероприятий НАНА планируется издание ряда монографий, 3 книги уже находятся в печати. Руководитель НАНА отметил, что для празднования 100-летнего юбилея Съезда на высоком уровне предпринимаются необходимые меры, многочисленные исследователи из стран тюркского мира и Европы изъявили желание участвовать на юбилейном мероприятии, в данной сфере установлено тесное сотрудничество с Институтом Юнуса Эмре и другими организациями.
По постановлению Президиума в связи с подготовкой к 100-летнему юбилею Первого тюркологического съезда была создана Комиссия под председательством академика Исы Габиббейли.
Затем на заседании был рассмотрен вопрос о переименовании Отдела топонимики Института языкознания имени Насими НАНА в Отдел ономастики. В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что в связи с поручениями главы государства о сохранении чистоты азербайджанского языка, которые прозвучали в его речи на собрании в честь 80-летнего юбилея НАНА, в Академии наук сразу были предприняты необходимые шаги. Расширение функций Отдела топонимики, продолжил руководитель НАНА, и его переименование в Отдел ономастики является логическим продолжением предпринятых мер, также в будущем будет подготовлена и разослана в соответствующие структуры книга рекомендаций в связи с присвоением личных имен.
После дискуссий по постановлению Президиума Отдел топонимики Института языкознания имени Насими НАНА был переименован в Отдел ономастики.
Далее на заседании заведующая Отделом человеческих ресурсов аппарата Президиума НАНА доктор философии по филологии Айнур Махмуд рассказала об изменениях, внесенных в Трудовой кодекс Азербайджанской Республики.
Помимо этого, было утверждено новое Положение об Отделе цифровой Академии, искусственного интеллекта и электронных услуг аппарата Президиума НАНА. Также академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов рассказал об итогах своего участия на Международном Черноморском форуме Rize Ayder в Турции.
Помимо этого, на заседании были приняты постановления о 80-летнем юбилее академика Джамиля Алиева, 90-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Гаджи Агабека Султанова и 75-летнем юбилее члена-корреспондента НАНА Амина Исмайлова.
Во время дискуссий своими мыслями и предложениями поделились академик Расим Алигулиев, академик Ирада Гусейнова, академик Ариф Гашимов, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, профессора Керим Шукюров, Надир Мамедли, Саялы Садыгова, доктор филологических наук Сархан Хавери, доктор технических наук Гусейн Гусейнов, доктор философии по истории Фархад Гулиев, доктора философии по филологии Сабухи Гахраманов, Эльчин Исмайлов и другие.