AMEA-da “Dahi memar Əcəmi Naxçıvani yaradıcılığı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
Fevralın 13-də AMEA-nın Əsas binasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Dahi memar Əcəmi Naxçıvani yaradıcılığı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin “Əcəmi Naxçıvaninin 900 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2025-ci il tarixli Sərəncamına əsasən keçirilən elmi sesssiyanın elmi əhəmiyyətini qeyd edib. O, Əcəmi Naxçıvaninin 900 illiyinin “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə təsadüf etməsinin tarixi irslə müasir inkişaf strategiyalarının vəhdətini ifadə etdiyini, bu uyğunluğun Azərbaycan memarlıq ənənələrinin davamlılığını və aktual dəyərini bir daha nümayiş etdirdiyini vurğulayıb.
Dövlətimiz tərəfindən Əcəmi Naxçıvaninin sənətinə, şəxsiyyətinə daim böyük diqqət göstərildiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə görkəmli memarın 850 illik yubileyinin 1976-cı ildə Azərbaycanda təntənəli şəkildə qeyd edildiyini söyləyib. O, həmin il Əcəmi Naxçıvaninin Naxçıvan şəhərində keçirilən yubiley tədbirlərində iştirak etdiyini deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin Prezident İlham Əliyevin “Naxçıvan şəhərində yerləşən Möminə xatun türbəsi dünya əhəmiyyətli tarix-memarlıq abidəsinin bərpası və konservasiyası ilə bağlı tədbirlər haqqında” 22 may 2025-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Qeyd edib ki, Möminə xatun türbəsinin özünəməxsus tarixi görkəminin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılması məqsədilə imzalanmış bu sənəd mühüm strateji əhəmiyyət daşıyır.
AMEA rəhbəri Naxçıvan memarlığının şah əsərlərindən olan Möminə xatun türbəsinin birinci mərtəbəsində Atabəylər dövrünü əks etdirən muzeyin təşkil olunduğunu və Ulu Öndər Heydər Əliyevin həmin muzeyi ziyarət etdiyini vurğulayıb. Akademik İsa Həbibbəyli 2025-ci ildə özü tərəfindən həmin tarixi fotoların aşkar edilərək Əcəmi Naxçıvani haqqında məqalədə ilk dəfə çap edildiyini bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Əcəmi Naxçıvaninin fəaliyyəti Azərbaycanın dövlətçilik tarixində xüsusi yer tutan qüdrətli Atabəylər dövlətinin paytaxtı, Yaxın Şərqin mədəniyyət mərkəzlərindən biri Naxçıvan şəhəri ilə bağlı olub.  Naxçıvan şəhərindəki möhtəşəm abidələrdən Əcəmi dühasının məhsulu olan Möminə xatun məqbərəsi və Yusif ibn Küseyir türbəsi İslam aləminin şah əsərləri sırasında layiqli yer tutur. Onun sözlərinə görə, Əcəmi memarlıq məktəbinin yadigarlarından sayılan Gülüstan türbəsi də Naxçıvanın qədim memarlıq məktəbinin qiymətli abidələrindən biridir.
Əcəmi Naxçıvaninin Azərbaycan mədəniyyət tarixinin ən parlaq simalarından biri olduğunu söyləyən AMEA rəhbəri onun irsinin memarlıqla məhdudlaşmadığını, obrazının təsviri sənətdə də əksini tapdığını bildirib. O, Əcəmi Naxçıvaninin təkcə böyük memar deyil, bütöv bir memarlıq məktəbinin banisi olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Əcəminin parlaq irsi məktəb rolunu oynayıb, sonrakı əsrlərdə də Azərbaycan və Yaxın Şərq ölkələrinin memarlığına güclü təsir göstərib.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da Əcəmi Naxçıvani irsinin öyrənilməsi istiqamətində görülən işlərdən də bəhs edib. Bildirib ki, akademik Əbdülvahab Salamzadə XX əsrin ortalarından etibarən Əcəminin sənət dünyasını elmi əsaslarla açmağa müvəffəq olub. Naxçıvan memarlıq məktəbinin ilkin tədqiqatı onun adı ilə bağlıdır. Həmçinin Azərbaycan ədəbiyyatında Əcəmi Naxçıvaninin həyatı və sənəti müxtəlif janrlarda yazılmış bədii əsərlərin mövzusunu təşkil edib.
Sonra Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə “Əcəmi Naxçıvani yaradıcılığının dünya memarlığına təsiri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. O, Naxçıvanda və respublikamızın digər şəhərlərində ucaldılan, memarlıq baxımından əhəmiyyətli komplekslər, tarixi abidələr haqqında məlumat verib. Alimin məruzəsində Əcəmi yaradıcılığının təhlili təfərrüatı ilə diqqətə çatdırılıb. AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə dahi memarın yaratdığı kompozisiyaların, dekorativ bəzək üsullarının Azərbaycan memarlığı ilə bərabər Yaxın Şərq memarlıq tikililərinə təsirindən bəhs edib. Əcəmi yaradıcılığı üçün səciyyəvi olan ornament kompozisiyaların bədiiliklə riyazi təfəkkürün üzvi birləşməsinə əsaslandığını bildirib.
Tədbirdə Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun şöbə müdiri memarlıq doktoru, dosent Rahibə Əliyevanın “Səkkiz əsrin şahidi: Əcəmi sənətinin möhtəşəmliyi”, Naxçvan Dövlət Universitetinin dosenti, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Gülnarə Qəmbərovanın “Yaxın Şərq memarlığında Memar Əcəmi irsi” və Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Memarlıq, şəhərsalma və abidələrin bərpası şöbəsinin elmi işçisi Brilyant Cəfərlinin “Memarlıq dühası Əcəmi Naxçivani yaradıcılığında bəzi həndəsi ornamentlərin simvolik mənaları” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В НАНА состоялась научная сессия на тему «Творчество гениального архитектора Аджеми Нахчывани»
13-го февраля при организации Института архитектуры и искусства в Главном здании НАНА состоялась научная сессия на тему «Творчество гениального архитектора Аджеми Нахчывани».
Открывая мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул значение научной сессии, которая проходит в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 30 декабря 2025 года «О проведении 900-летия Аджеми Нахчывани». Академик сообщил, что празднование 900-летия Аджеми Нахчывани в «Год градостроительства и архитектуры» является выражением гармонии исторического наследия со стратегиями современного развития и в очередной раз демонстрирует преемственность и актуальную ценность традиций отечественного зодчества.
Сказав, что государство всегда уделяло большое внимание личности и творчеству Аджеми Нахчывани, академик Иса Габиббейли отметил, что по инициативе великого лидера Гейдара Алиева в 1976 году в Азербайджане был торжественно отпразднован 850-летний юбилей выдающегося архитектора, и добавил, что он сам принимал участие на юбилейных мероприятиях, которые прошли тогда в Нахчыване.
Руководитель НАНА также напомнил о Распоряжении Президента Ильхама Алиева от 22 мая 2025 года «О мерах по реставрации и консервации историко-архитектурного памятника мирового значения мавзолея Момине хатун в Нахчыване». Академик сообщил, что этот документ, подписанный с целью сохранения уникального исторического облика мавзолея Момине хатун и его передачи следующим поколениям, обладает важной стратегической значимостью.
На первом этаже мавзолея Момине хатун, продолжил академик Иса Габиббейли, являющегося одним из шедевров нахчыванской архитектуры, организован музей, экспозиция которого повествует о периоде Атабеков, общенациональный лидер Гейдар Алиев лично посещал этот музей. Академик отметил, что в 2025 году он обнаружил эти исторические фотографии и впервые обнародовал их при публикации статьи об Аджеми Нахчывани.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что деятельность Аджеми Нахчывани была связана с городом Нахчыван – столицей могущественного государства Атабеков, которое занимает особое место в истории государственности Азербайджана, и одним из культурных центров Ближнего Востока. Академик подчеркнул, что расположенные в Нахчыване образцы творческого гения Аджеми – мавзолеи Момине хатун и Юсифа ибн Кусейра – занимают достойное место в ряду архитектурных шедевров мусульманского мира, также одним из ценных памятников древней архитектурной школы Нахчывана является мавзолей Гюлистан.
Сказав, что Аджеми Нахчывани является одним из блестящих деятелей азербайджанской культуры, руководитель НАНА добавил, что его наследие не ограничивается лишь архитектурой, образ великого Аджеми нашел свое отражение и в изобразительном искусстве. Академик подчеркнул, что Аджеми Нахчывани – это не только выдающийся архитектор, он является основоположником великой архитектурной школы, и в последующие века блестящее наследие Аджеми оказало сильное влияние на архитектуру Азербайджана и всего Ближнего Востока.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о мероприятиях, реализуемых в НАНА в связи с изучением наследия Аджеми Нахчывани, отметив при этом, что в середине ХХ века академик Абдулвахаб Саламзаде написал первые исследовательские труды, посвященные творчеству Аджеми и нахчыванской архитектурной школе. Помимо этого, жизнь и деятельность Аджеми Нахчывани нашла свое отражение и в отечественной литературе, составив тему художественных произведений, написанных в различных жанрах.
Затем с докладом «Влияние творчества Аджеми Нахчывани на мировое зодчество» выступил директор Института архитектуры и искусства член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде. Ученый рассказал о крупных архитектурных комплексах и исторических памятниках, воздвигнутых в Нахчыване и других городах республики. В докладе были подробно проанализированы характерные особенности творчества Аджеми, а также говорилось о влиянии созданных гениальным архитектором композиций и методов декоративного оформления не только на дальнейшую архитектуру Азербайджана, но и на архитектуру Ближнего Востока. Отмечалось, что характерные для творчества Аджеми орнаментальные композиции опираются на органическое сочетание художественного и математического мышления.
Далее на мероприятии завотделом Института архитектуры и искусства доктор архитектуры, доцент Рахиба Алиева выступила с докладом на тему «Свидетель восьми столетий: великолепие мастерства Аджеми», доцент Нахчыванского государственного университета доктор философии по архитектуре Гюльнара Гамбарова – на тему «Наследие зодчего Аджеми в архитектуре Ближнего Востока», а научный сотрудник Отдела архитектуры, градостроительства и реставрации памятников Института искусства, языка и литературы Нахчыванского отделения НАНА Бриллиант Джафарли – на тему «Символическое значение некоторых геометрических орнаментов в творчестве гения архитектуры Аджеми Нахчывани».