“APA Media Group”un baş direktoru, Azərbaycan Mətbuat Şurasının Dil Komissiyasının sədri Vüsalə Mahirqızı Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Elmi Kitabxanada keçirilən “Medianın dili elmi müzakirə müstəvisində” konfransında çıxış edib.
O, Azərbaycan dilinin yalnız ünsiyyət vasitəsi deyil, həm də milli düşüncə modeli olduğunu söyləyib. Bildirib ki, təsadüfi deyil ki, Prezident İlham Əliyev çıxış və müsahibələrində Azərbaycan dilini milli kimliyimizin və dövlətçiliyimizin əsas atributu kimi dəyərləndirib, dilin saflığının qorunmasının vacibliyini vurğulayıb, xüsusilə dilə nəzarətsiz şəkildə xarici sözlərin daxil olmasına qarşı mövqeyini açıq ifadə edib.
Bu istiqamətdə əsas məsuliyyətin dilçi alimlərin üzərinə düşdüyünü deyən Vüsalə Mahirqızı qeyd edib ki, yeni sözlərin yaradılması, terminologiyanın formalaşdırılması və müzakirəyə çıxarılması birbaşa mütəxəssislərin işidir. Eyni zamanda, media nümayəndələri dilin qorunması və inkişafı naminə dilçi alimlərlə davamlı və sistemli əməkdaşlıq etməli, birgə fəaliyyət göstərməlidir.
AMEA tərəfindən Azərbaycan dilinin orfoqrafik, orfoepik, leksik və terminoloji lüğətlərinin hazırlandığını söyləyən məruzəçi, bu lüğətlərin həm media, həm də geniş ictimaiyyət üçün elektronlaşdırılmasının, bu prosesdə rəqəmsal, eyni zamanda süni intellekt texnologiyalarından istifadənin vacibliyini önə çəkib. O, xüsusilə orfoepik lüğətlərin, yəni sözlərin düzgün tələffüzünün elektronlaşdırılmasının önəmli olduğunu vurğulayıb.
O, hazırda onlayn mediada Azərbaycan dilində sözlərin düzgün yazılışını yoxlayan alətlərdən geniş istifadə olunduğunu deyib: “Ən effektiv köməkçi vasitə xəbər mətninin bir neçə saniyə ərzində İKT alətləri tərəfindən yoxlanmasıdır. Lakin hazırda bu alətlər müasir dövrün tələblərinə cavab vermir və yenilənmiş dil qaydalarını nəzərə almır”.
Vüsalə Mahirqızı qeyd edib ki, bu istiqamətdə AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun fəaliyyəti Azərbaycan dilinin inkişafına mane olan problemlərin sürətli şəkildə aradan qaldırılmasına, dilimizin yad təsirlərdən qorunması prosesinin daha sürətli və effektiv aparılmasına xidmət edəcək.

Генеральный директор «APA Media Group», председатель Комиссии по языку Совета печати Азербайджана Вюсаля Махиргызы выступила на конференции «Язык медиа в контексте научной дискуссии», которая состоялась в Центральной научной библиотеке при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана и Совета печати Азербайджана.
Она подчеркнула, что азербайджанский язык – это не только средство общения, но и модель национального мышления: «В своих выступлениях и интервью Президент Ильхам Алиев неслучайно называет азербайджанский язык главным атрибутом нашей национальной идентичности и государственности, подчеркивает значение сохранения чистоты языка. Господин Президент ясно выражает свою позицию по отношению к бесконтрольному, необоснованному заимствованию иностранных слов».
Сказав, что основная ответственность в данной сфере лежит на ученых-языковедах, Вюсаля Махиргызы добавила, что возникновение новых слов, формирование терминологии и вынесение её на обсуждение напрямую связаны с работой специалистов. В то же время, представители медиа должны осуществлять последовательное и системное сотрудничество и совместно работать с учеными-языковедами во имя сохранения и развития языка.
Докладчик сообщила, что Академией наук составлены орфографические, орфоэпические, лексические и терминологические словари азербайджанского языка, для доступности этих словарей для медиа и широких слоев населения необходимо реализовать мероприятия по созданию их электронных версий, и в этом процессе на помощь придут цифровые технологии и технологии искусственного интеллекта. Она особо подчеркнула значение электронизации орфоэпических словарей, в которых представлено правильное произношение слов.
Вюсаля Махиргызы отметила, что в настоящее время в онлайн-медиа широко применяются инструменты, которые проверяют правильное написание слов на азербайджанском языке: «Наиболее эффективный помощник – проверка текста новости посредством инструментов ИКТ за несколько секунд. Однако пока эти инструменты не отвечают требованиям современности и не учитывают обновленные правила языка».
Деятельность Института языкознания НАНА в этом направлении, продолжила Вюсаля Махиргызы, будет способствовать быстрому устранению проблем, мешающих развитию азербайджанского языка, и более эффективной реализации процессов по защите нашего языка от внешних воздействий.