AMEA-da Azərbaycan Dillər Universitetinin tələbələri ilə görüş keçirilib
Aprelin 15-də AMEA Alimlər evinin təşkilatçılığı ilə Akademiya alimlərinin Azərbaycan Dillər Universitetinin tələbələri ilə görüşü keçirilib.
Tədbirdə Alimlər evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə QuliyevaRiyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, professor Misir Mərdanov, institutun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Vaqif QuliyevArxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Şamaxı-Ağsu arxeoloji ekspedisiyasının rəisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Quliyev və digər alimlər, eləcə də Azərbaycan Dillər Universitetinin tələbə-müəllim heyəti iştirak ediblər.
Tədbir AMEA-nın elmi nailiyyətlər sərgisini ziyarətlə başlayıb. Daha sonra alimlərin müxtəlif mövzular üzrə elmi məruzələri dinlənilib.
Professor Misir Mərdanov Azərbaycanda xarici dillərin tədrisi tarixindən, Xarici Dillər Universitetinin yaranması və inkişafından danışıb. Məktəblərdə xarici dilin tədrisindən, xarici dil kursları və dərnəklərin təşkilindən bəhs edən alim hazırda müəssisədə bu istiqamətdə yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Quliyev "Azərbaycanda yeni arxeoloji tədqiqatlar" adlı məruzə ilə çıxış edib. Alim son illərdə qədim tariximizin, maddi mədəniyyət abidələrimizin öyrənilməsinə göstərilən dövlət qayğısı sayəsində Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun geniş çöl tədqiqat işləri həyata keçirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, arxeoloji tədqiqat işlərinin canlanması nəticəsində əvvəllər elmə məlum olmayan bir sıra abidələr aşkar edilərək dəyərli etnoqrafik məlumatlar toplanılıb: "Mil-Qarabağ bölgəsində arxeoloji tədqiqat işlərinin genişləndirilməsi institutumuzun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil etmişdir. Bu bölgədə yalnız 2015-ci ildə həm beynəlxalq tərkibli (Azərbaycan-Almaniya), həm də institutun müstəqil ekspedisiyası tərəfindən əvvəllər elmə məlum olmayan neolit, eneolit və tunc dövrlərinə aid yaşayış məskənləri və qəbir abidələri aşkar edilmiş, təsərrüfat işləri nəticəsində abidələrin dağılma təhlükəsinin qarşısı alın­mışdır. Bununla yanaşı, Naxçıvan, Şamaxı-Qobustan, Gəncə-Qazax, Şəki-Zaqatala, Quba-Xaçmaz, Lənkəran-Astara bölgələrində də irimiqyaslı qazıntı işləri aparılmış, yeni arxeoloji abidələr aşkara çıxarılmışdır".
A.Quliyev aparılan tədqiqat işlərində yerli arxeoloqlarla yanaşı, Avropanın müxtəlif ölkələrindən dəvət olunmuş mütəxəssislərin də iştirak etdiyini bildirib.

ANAS "Scientist’s House" held meeting with the students of Azerbaijan University of Languages on April 15.
The event was attended by Director of " Scientist’s House", PhD in History Nurida Guliyeva, Director of the Institute of Mathematics-Mechanics of ANAS, Professor Misir Mardanov, Deputy Director of the Institute, corresponding member of ANAS Vagif Guliyev, Head of Shamakhi-Agsu archaeological expedition of ANAS Institute of Archaeology and Ethnography, PhD in history Akif Guliyev and other scientists, as well as teaching staff and students of the Azerbaijan University of Languages.
The event started with visit the exhibition of scientific achievements of ANAS, which aroused great interest at all.
Then the meeting was continued by scientific reports of scientists on various topics.
Professor Misir Mardanov spoke about the the history of teaching of foreign languages in Azerbaijan, creation and development of the University of Foreign Languages: "Given the high demand for foreign language professionals, the People's Commissariat of Education of Azerbaijan appealed to the government of the republic and asked to create in Azerbaijan Pedagogical Institute of Foreign Languages Faculty. According to this appeal, in 1937 the Council of People's Commissars of Azerbaijan SSR adopted a decree on the organization of the Azerbaijan Pedagogical Institute of Foreign Languages Faculty. First graduation of the Faculty was held in 1941". Talking about the teaching of foreign languages in schools, organizing courses and foreign language clubs, the scientist noted that, currently the institution is working on the preparation of highly skilled personnel in this field.
Then, PhD in history Akif Guliyev spoke on "New archaeological research which carried out in Azerbaijan". The scientist noted that, in recent years, thanks to a comprehensive study of the state care about ancient history and monuments of material culture of Azerbaijan, Institute of Archaeology and Ethnography carried out extensive field research. As a result of archaeological research previously unknown to science were discovered monuments and collected valuable ethnographic data: "One of the areas of the scientific activity of our institute is to expand the archaeological research works in the Mil-Karabakh region. Only in 2015 as an international (Azerbaijan-Germany) and the independent expedition of the Institute in this area were discovered previously unknown to science habitats and ancient tombs, dating from the Neolithic, Chalcolithic and Bronze Age, as a result of chores was averted the threat of destruction of these monuments. At the same time, large-scale excavations were conducted in Nakhchivan, Shamakhi, Gobustan, Ganja-Gazakh, Sheki-Zagatala, Guba-Khachmaz, Lankaran-Astara zones and were discovered new archaeological monuments". Noted that, along with domestic archaeologists in research participated experts, invited from various countries of Europe, archaeologist added that the joint field work allowed disseminating information about the ancient monuments and the rich history of Azerbaijan all over the world.
Finally, meeting was given extensive information on these topics to students. Memorial photo was shot.