Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin nümayəndələri AMEA Rəyasət Heyətində olublar
Aprelin 15-də AMEA Rəyasət Heyətində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) baş direktorunun müavini Dazhu Yanqın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Öncə qonaqları salamlayan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycanın 2001-ci ildən AEBA ilə əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, görüşün əsas məqsədi Akademiya ilə AEBA arasında müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsidir.
Sonra AEBA-nın baş direktorunun müavini Dazhu Yanq çıxış edib. Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin nəzdində Nüvə Təbabəti Mərkəzinin açılışı məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olduğunu söyləyən qonaq yeni mərkəzin təsis edilməsini ölkə təbabəti sahəsində müsbət addım kimi dəyərləndirib. O, Nüvə Təbabəti Mərkəzində xərçəng xəstəliklərinin müalicəsi üçün hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
D.Yanq səfər çərçivəsində Azərbaycan hökumətinin bir çox səlahiyyətli nümayəndələri ilə görüşərək aktual məsələlərə dair müzakirələrin aparıldığını deyib. Eyni zamanda, “İzotop” xüsusi kombinatı, Nüvə radiaktiv tullantıları kombinatını ziyarət edərək orada görülən işlərlə tanış olub.
Qonaq səhiyyə, kənd təsərrüfatı, sənaye və su ehtiyatlarının idarə edilməsi sahələrində nüvə texnologiyalarının tətbiqi barədə də məlumat verib. O, təmsil etdiyi qurumun xərçəng və şəkərli diabet kimi xəstəliklərin müalicəsində, habelə dünyada yayılmaqda olan təhlükəli viruslarla mübarizədə yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
D.Yanq bildirib ki, AEBA ilə AMEA-nı bir araya gətirən əsas səbəb 2018-2019-cu illər üçün nəzərdə tutulan texniki sahədə əməkdaşlıqdır. Azərbaycanın müxtəlif qurumları may ayının sonuna kimi əməkdaşlığa dair layihələr hazırlamalı və AEBA-ya müraciət etməlidirlər.
Qonaq təmsil etdiyi qurumun həyata keçirdiyi müştərək layihə proqramlarından söz açaraq qeyd edib ki, bu kimi layihələr qurumun digər üzv ölkələrilə birlikdə tədqiqat layihələrinin hazırlanmasını nəzərdə tutur. Qonaq AMEA alimlərini də müştərək layihələrdə iştirak etməyə dəvət edib.
A.Əlizadə isə müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş Nüvə Təbabəti Mərkəzinin nüvə təbabəti sahəsində mühüm uğurlara imza atacağına əminliyini ifadə edib. Qeyd edib ki, həmin avadanlıqlar vasitəsilə təbabətdə izatopların tətbiqi istiqamətində tədqiqat işləri aparmaq mümkün olacaq.
Görüşdə, həmçinin iki qurum arasında, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması, birgə seminar və konfransların keçirilməsi məsələləri müzakirə edilib, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

Представители Международного агентства по атомной энергии побывали в Президиуме НАНА
15 апреля в Президиуме НАНА состоялась встреча с делегацией, возглавляемой заместителем генерального директора Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Дазху Янг.
Поприветствовав гостей, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что сотрудничество Азербайджана с МАГАТЭ началось с 2001 года. Он сказал, что основной целью встречи является обсуждение перспектив сотрудничества между Академией и МАГАТЭ в соответствующих сферах.
Затем выступил заместитель генерального директора МАГАТЭ Дазху Янг. Гость, отметив, что прибыл в нашу страну с целью открытия Центра ядерной медицины при Национальном онкологическом центре, расценил это событие как положительный шаг в области медицины в нашей стране. Он подчеркнул, что в Центре ядерной медицины созданы все условия для лечения раковых заболеваний.
Д.Янг сообщил, что в рамках визита состоялись встречи со многими полномочными представителями правительства Азербайджана и проведены обсуждения по актуальным вопросам. В то же время, гость посетил специальный комбинат «Изотоп», комбинат ядерных радиоактивных отходов, где ознакомился с выполненной работой.
Гость также сообщил о применении ядерных технологий в области здравоохранения, сельского хозяйства, промышленности и управления водными ресурсами. Он довел до внимания, что структура, которую он представляет, принимает непосредственное участие в лечении рака и сахарного диабета, а также в борьбе с опасными вирусами, распространяющимися в мире.
Д. Янг сообщил, что основной причиной, собравшей вместе МАГАТЭ и НАНА, является сотрудничество в технической сфере, предусмотренное на 2018-2019 годы. Различные структуры Азербайджана до конца мая должны подготовить проекты по сотрудничеству и обратиться к МАГАТЭ.
Гость, говоря об осуществляемых представляемой им структурой проектах, отметил, что такие проекты предусматривают подготовку исследовательских проектов совместно со странами-членами этой организации. Гость пригласил ученых НАНА участвовать в совместных проектах.
А.Ализаде выразил уверенность в том, что оснащенный современным оборудованием Центр ядерной медицины добьется значительных успехов в области ядерной медицины. Отметил, что посредством этого оборудования можно будет вести исследовательские работы, направленные на применение изотопов в медицине.
На встрече были обсуждены вопросы проведения между двумя структурами обмена кадрами и опытом, совместных семинаров и конференций, а также был озвучен ряд предложений.