Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin nümayəndələri AMEA Rəyasət Heyətində olublar
Aprelin 15-də AMEA Rəyasət Heyətində Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) baş direktorunun müavini Dazhu Yanqın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Öncə qonaqları salamlayan AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycanın 2001-ci ildən AEBA ilə əməkdaşlıq etdiyini bildirib. Qeyd edib ki, görüşün əsas məqsədi Akademiya ilə AEBA arasında müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsidir.
Sonra AEBA-nın baş direktorunun müavini Dazhu Yanq çıxış edib. Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Milli Onkologiya Mərkəzinin nəzdində Nüvə Təbabəti Mərkəzinin açılışı məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olduğunu söyləyən qonaq yeni mərkəzin təsis edilməsini ölkə təbabəti sahəsində müsbət addım kimi dəyərləndirib. O, Nüvə Təbabəti Mərkəzində xərçəng xəstəliklərinin müalicəsi üçün hər cür şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
D.Yanq səfər çərçivəsində Azərbaycan hökumətinin bir çox səlahiyyətli nümayəndələri ilə görüşərək aktual məsələlərə dair müzakirələrin aparıldığını deyib. Eyni zamanda, “İzotop” xüsusi kombinatı, Nüvə radiaktiv tullantıları kombinatını ziyarət edərək orada görülən işlərlə tanış olub.
Qonaq səhiyyə, kənd təsərrüfatı, sənaye və su ehtiyatlarının idarə edilməsi sahələrində nüvə texnologiyalarının tətbiqi barədə də məlumat verib. O, təmsil etdiyi qurumun xərçəng və şəkərli diabet kimi xəstəliklərin müalicəsində, habelə dünyada yayılmaqda olan təhlükəli viruslarla mübarizədə yaxından iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
D.Yanq bildirib ki, AEBA ilə AMEA-nı bir araya gətirən əsas səbəb 2018-2019-cu illər üçün nəzərdə tutulan texniki sahədə əməkdaşlıqdır. Azərbaycanın müxtəlif qurumları may ayının sonuna kimi əməkdaşlığa dair layihələr hazırlamalı və AEBA-ya müraciət etməlidirlər.
Qonaq təmsil etdiyi qurumun həyata keçirdiyi müştərək layihə proqramlarından söz açaraq qeyd edib ki, bu kimi layihələr qurumun digər üzv ölkələrilə birlikdə tədqiqat layihələrinin hazırlanmasını nəzərdə tutur. Qonaq AMEA alimlərini də müştərək layihələrdə iştirak etməyə dəvət edib.
A.Əlizadə isə müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş Nüvə Təbabəti Mərkəzinin nüvə təbabəti sahəsində mühüm uğurlara imza atacağına əminliyini ifadə edib. Qeyd edib ki, həmin avadanlıqlar vasitəsilə təbabətdə izatopların tətbiqi istiqamətində tədqiqat işləri aparmaq mümkün olacaq.
Görüşdə, həmçinin iki qurum arasında, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması, birgə seminar və konfransların keçirilməsi məsələləri müzakirə edilib, bir sıra təkliflər səsləndirilib.

April 15, Presidium of ANAS hosted the meeting with the delegation, headed by Deputy Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA) Dazhu Young.
Welcoming the guests, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh noted that Azerbaijan's cooperation with the IAEA began in 2001. He said that the main purpose of the meeting is to discuss the prospects of cooperation between the Academy and the IAEA in their respective fields.
Then, Deputy General Director of IAEA Dazhu Young noted that, arrived in our country with the aim of opening the Nuclear Medicine Center at the National Cancer Center, described the event as a positive step in the field of medicine in our country. He emphasized that in nuclear medicine center has all the conditions for the treatment of cancer.
D.Yang said that during the visit, meetings were held with a number of authorized representatives of the Government of Azerbaijan and held discussions on topical issues. Meanwhile, special guest visited the plant "Isotope", nuclear plant radioactive wastes, where he familiarized himself with the work carried out.
Guests are also reported on the use of nuclear technology in the field of health, agriculture, industry and water management. He brought to the attention that the structure he represents, directly involved in the treatment of cancer and diabetes, as well as in the fight against dangerous virus spreading in the world.
D. Young said that the main reason for bringing together the IAEA and ANAS is cooperation in the technical area, provided to 2018-2019. Different structures of Azerbaijan until the end of May should prepare cooperation projects and seek for IAEA.
Guest speaking about ongoing projects, the structure represented by him, said that such projects include the preparation of research projects in cooperation with the member states of this organization. Guests invited ANAS scientists to participate in joint projects.
Akif Alizadeh expressed confidence that with modern equipment Nuclear Medicine Center will achieve significant progress in the field of nuclear medicine. He noted that it will be possible to conduct research aimed at the application of isotopes in medicine by this equipment.
At the meeting, issues of personnel between the two structures and the exchange of experience were discussed, joint seminars and conferences, and has also been voiced by a number of proposals.