Beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları Fəxri xiyabanı, Şəhidlər xiyabanını və “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət ediblər
Beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları Fəxri xiyabanı, Şəhidlər xiyabanını və “Türk şəhidliyi” abidəsini  ziyarət ediblər
AMEA-da Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilir.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabanda görkəmli dövlət xadimi, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, Ümummilli Liderin abidəsi önünə gül dəstələri düzüblər.
Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə güllər düzülüb.
Tədbir iştirakçıları Şəhidlər xiyabanına gələrək, Azərbaycanın azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib, məzarları önünə gül dəstələri qoyublar.
Sonra konfrans iştirakçıları “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət ediblər. Bu məzarlıqda uyuyan qəhrəman və fədakar türk qardaşlarımızın əziz xatirəsi anılıb, gül dəstələri düzülüb.

Участники международной научной конференции посетили Аллею почетного захоронения, Аллею шехидов и памятник турецким воинам-шехидам
В НАНА проходит международная научная конференция «Организаторы и уроки Первого тюркологического съезда: история и современность», посвященная 100-летию Съезда.
Участники конференции посетили Аллею почетного захоронения, почтили память выдающегося государственного деятеля, архитектора и созидателя современного независимого Азербайджанского государства общенационального лидера Гейдара Алиева и возложили к памятнику Великому лидеру букеты цветов.
Также были возложены цветы на могилу спутницы жизни Общенационального лидера, выдающегося ученого-офтальмолога академика Зарифы ханум Алиевой.
Затем участники мероприятия посетили Аллею шехидов, отдали дань памяти героических сынов и дочерей Азербайджана, пожертвовавших своими жизнями во имя свободы и независимости Родины, возложили на их могилы букеты цветов.
Участники конференции также посетили памятник турецким воинам-шехидам. Была почтена светлая память турецких военнослужащих, которые покоятся здесь, к памятнику были возложены цветы.