Beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları Fəxri xiyabanı, Şəhidlər xiyabanını və “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət ediblər
Beynəlxalq elmi konfransın iştirakçıları Fəxri xiyabanı, Şəhidlər xiyabanını və “Türk şəhidliyi” abidəsini  ziyarət ediblər
AMEA-da Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illiyinə həsr olunmuş “Birinci Türkoloji Qurultayın qurucuları və dərsləri: tarix və müasirlik” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilir.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Fəxri xiyabanda görkəmli dövlət xadimi, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, Ümummilli Liderin abidəsi önünə gül dəstələri düzüblər.
Ulu Öndərin ömür-gün yoldaşı, görkəmli oftalmoloq-alim akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı üzərinə güllər düzülüb.
Tədbir iştirakçıları Şəhidlər xiyabanına gələrək, Azərbaycanın azadlığı və müstəqilliyi uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş qəhrəman Vətən övladlarının xatirəsini yad edib, məzarları önünə gül dəstələri qoyublar.
Sonra konfrans iştirakçıları “Türk şəhidliyi” abidəsini ziyarət ediblər. Bu məzarlıqda uyuyan qəhrəman və fədakar türk qardaşlarımızın əziz xatirəsi anılıb, gül dəstələri düzülüb.

Participants of the International Scientific Conference Visit the Alley of Honor, Martyrs’ Lane, and the “Turkish Martyrdom” Memorial
An international scientific conference on the theme “Founders and Lessons of the First Turkological Congress: History and Modernity,” dedicated to the 100th anniversary of the First Turkological Congress, is being held at the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
Conference participants first paid tribute at the Alley of Honor to the prominent statesman, architect, and founder of the modern independent Azerbaijani state, National Leader Heydar Aliyev, laying bouquets of flowers at his monument.
Flowers were also laid on the grave of his life partner, the distinguished ophthalmologist and scientist, academician Zarifa Aliyeva.
The participants then visited Martyrs’ Lane to honor the memory of the heroic sons of the homeland who sacrificed their lives in the struggle for Azerbaijan’s freedom and independence, placing bouquets at their graves.
Finally, the conference participants visited the “Turkish Martyrdom” memorial, paying tribute to the heroic and devoted Turkish brothers resting there and laying bouquets in their memory.